Quantcast
Channel: Ex Jugoslavija
Viewing all 877 articles
Browse latest View live

‘Pisca ne formiraju nagrade, već rad’

$
0
0

Dragan VelikićKažete da je za pisca važno da se ne mjeri s drugim piscima, već isključivo sa samim sobom i svojim radom. U idealnom slučaju, autor bi trebao moći objektivno promatrati vlastito djelo, kao da je nepristran kritičar. Dakako, neki su tekstovi autoru ipak važniji od drugih, neovisno o literarnoj kvaliteti. No, u nekim djelima, a ona su najrjeđa, dolazi do poklapanja u tom smislu. Biste li rekli da se upravo to dogodilo u slučaju Islednika?

Ono što sam znao kada sam završio rad na Isledniku jeste da će taj moj roman imati veoma široku čitalačku publiku, no stvarnost je prevazišla sva moja očekivanja. Već se nekoliko sedmica Islednik dnevno proda u Laguninim knjižarama i na kioscima u proseku između 250 i 300 primeraka. Peto izdanje publikovano je u tiražu od trideset hiljada. Znači, dospeo je u ruke i onih čitalaca koji do sada nisu bili moja publika. Verovatno je Islednik roman koji je čitaocima blizak.

Vaši romani se mogu čitati kao ispovijesti. Smeta li vas vječito inzistiranje na ‘autobiografskim’ elementima u čitanju romana? Odakle uopće ta želja čitatelja za ‘stvarnim’ u fikciji?

Mislim da je to pitanje uverljivosti koje doživljeno u životu nosi. Čitaoci vole da se identifikuju i zato im je važno da je ono što čitaju, po Aristotelu – i stvarno i moguće. Ipak, ubedljivost je kategorija koju postižu samo literarno vredna dela. U Isledniku sam se poslužio autobiografskim postupkom, međutim to nisu memoari, već roman. Dakle, preuzeo sam neke situacije i događaje iz vlastitog života, ali način na koji sam ih doveo u vezu je fikcija. Mislim da ne treba da objašnjavam da književno delo ne nastaje tako što se samo ispovedamo.

Na jednom mjestu u knjizi roman je uspoređen s Michelangelovim pogledom na skulpturu, koja uvijek već postoji u komadu mramora i samo je valja ‘osloboditi’. Što je to u oceanu teksta što treba osloboditi i privremeno odstraniti da dođe do oblikovanja svijeta romana?

Kada počinjem da pišem roman, nikada nemam unapred priču, jasan plan. Po tome sam više pesnik neko prozaista. Polazim od nekoliko opsesivnih prizora. Kod mene priča dolazi sama od sebe. Najvažnije je da imamo šta da kažemo. Ne postoji recept, svaki roman pisao sam nekim drugim postupkom, ne zato što sam unapred tako odlučio, već zato što me ne zanima da štancujem knjige, makar one bile uspešne i čitane.

Jednom ste ovo djelo nazvali svojim Lovcem u žitu. Koliko vam Islednik znači u kontekstu vašeg cjelokupnog opusa?

Islednik jeste moj Lovac u žitu. Ne znam koliko puta sam pročitao taj Selindžerov roman. I uvek sam imao osećaj da čitam knjigu o vlastitoj porodici. U Isledniku sam dosegnuo onu jednostavnost do koje se dolazi višedecenijskim radom na sebi.

Da nije bilo prethodnog romana Bonavia, ne bi bilo ni Islednika. On je rođen u poslednjem poglavlju Bonavije. Zaronio sam u vlastiti život kao neko drugi. I zato onaj moto Borislava Pekića na početku knjige: “Čovek se posle ispovesti ne oseća ništa čistijim nego što je bio pre nje. Naprotiv. Oseća se kao kanta za đubre. Pošto je izbacio iz sebe sve svoje bolje verzije, ostao je s najgorom, onom koja se nikad nikom ne ispoveda.” Krenuo sam od te verzije koja se nikad nikom ne ispoveda.

NIN-ova nagrada svakako je jedinstvena, zbog duge tradicije i velikih književnika koji su bili laureatima u posljednjih šezdesetak godina. Činjenica da ste dobili NIN-ovu nagradu drugi put svakako je kuriozitet u kontekstu naše, ili ‘naših’ kultura. Koliko vam ta nagrada znači i koliko bi nagrade piscima uopće trebale značiti?

Nagrade su dobrodošle jer skreću pažnju na nagrađenu knjigu. Dogodilo se da je Islednik pre Ninove nagrade pokupio još tri nagrade, međutim, nisam ja nikakav pretplatnik na nagrade. Naprotiv! Od 1988. godine, kada je objavljen moj prvi roman Via Pula za koji sam dobio Nagradu Miloš Crnjanski, pa do Ruskog prozora objavljenog 2007. godine, koji je ovenčan Ninovom nagradom, prošlo je dvadeset godina. U tom periodu objavio sam šest romana i četiri knjige eseja, i nijedna moja knjiga nije nagrađena, iako su te knjige prevedene na petnaest jezika.

Vidite, u Srbiji je tokom te dve decenije, kada sam se formirao kao pisac, dodeljeno oko 5000 književnih nagrada i sve su me zaobišle. To su činjenice. Naravno da je razlog bio politički, jer se nisam libio da govorim o onome što se tada u Srbiji dešavalo. Dakle, da sumiram, nagrade mene nisu formirale. Ja sam radio na sebi ne obazirući se na sve te nagrade koje su dodeljivane mnogim danas zaboravljenim piscima i knjigama.

Neki smatraju, vjerojatno ne bez razloga, da je NIN-ova nagrada tokom godina postala nagrada za cjelokupni opus, a ne za konkretno književno djelo. U tom smislu ovogodišnja nagrada svakako je zanimljiva te gotovo da ima manifestni karakter kao odbacivanje tog načela (postali ste tek četvrti višestruki laureat, nakon Oskara Daviča, Dobrice Ćosića i Živojina Pavlovića). Što mislite o ovoj nagradi i njezinoj vrijednosti danas? 

Ninova nagrada jeste fenomen. I pored politizacije tokom devedesetih godina prošlog veka, ona je ne samo opstala, već se pozicionirala kao neosporna kulturološka vrednost. Jeste, dešavalo se da je nekad pisci dobiju za minuli rad, kao što se dva ili tri puta dogodilo da se ne dodeli za najbolji roman u tekućoj godini zato što ju je taj pisac već ranije dobio. Zato i jeste ovogodišnja odluka žirija revolucionarna. Ono što je meni drago jeste činjenica da još niko nije osporio odluku Ninovog žirija. Verujem da će njena vrednost samo da raste u budućim godinama.

booksa

 


Istočno od raja – u počast jednoj epohi: Velike stvari nam je Jugoton ostavio u nasljeđe

$
0
0

JugotonNakon što je izložba „Istočno od raja“, djelo Sanje Bachrach-Krištofić i Marija Krištofića inicijalno predstavljena u zagrebačkom Tehničkom muzeju ujesen 2014. godine, krajem prošle je godine njezina nadogradnja u suradnji s kolegom Željkom Staklarevićem predstavljena i u Beogradu, u Muzeju nauke i tehnike.

Pogon ustanovljen 1947. godine, na zasadama prijeratnih pogona za proizvodnju vinila u zagrebačkoj je Gornjoj Dubravi već 1959. godine suoblikovao jedan omasovljeni građanski život, rastući i prilagođavajući se jednom kompleksnom novonastajućem društvu. Na otvorenju, predstavili su ga Siniša Škarica koji je dva desetljeća predsjedavao ovom izdavačkom kućom, do 1991. godine, te današnji direktor Jugotonova sljednika, Croatije Records, Želimir Babogredac.

Istočno od raja jugoton
Postava u beogradskom muzeju (FOTO: muzejnt.rs)

Ulica Dobračina na kojoj se nalazi Muzej nauke i tehnike spušta se s Dorćola preko ulice Kralja Aleksandra i u neposrednoj je blizini tržnice Bajloni. Prije nego li na muzej, zgrada podsjeća na kakav stari OOUR – tu je i željeznička pruga – za nevježe terminologije čak i na zatvor, a frontalni ulaz s kojeg vratar šalje na glavni ulaz za vozila i pješake, vodi namjernika u dvorište odakle puca pogled na staklenu stijenu koja samo pojačava ukupni dojam pitoresknog postava izložbe. Izložba predstavlja više od 150 omota ploča, zajedno s 23 stroja koji su dio nekadašnje arhive proizvodnje ploča i kazeta, kao i knjiga, časopisa, publikacija, plaketa i fotografija, uz materijale iz privatnih arhiva. Već iz samog postava razvidno je da se oko njegove produkcije koncentrično okretala i temeljna sintaksa jedne metodološki utanačene pop-kulture – koncerti i glazbeni festivali, radijske i TV-emisije, kemijska industrija, tvornice, kao i komunikacija između umjetnika i tržišta.

No, da bi se početkom sedamdesetih godina uspostavila godišnja produkcija od devet milijuna prodanih ploča, trebalo je proći dječje bolesti, a poznato je da su one najteže. Iako se jugoslavenske vlasti nakon Drugog svjetskog rata politički razilaze sa SSSR-om, proći će godine i čitavo desetljeće dok diskografija ne prestane biti istoznačnica za produkciju ploča koračnica, narodnih pjesama i instrumentalnih verzija pjesama koje su skladali sovjetski skladatelji.

Istočno od raja jugoton
Pogon je ustanovljen 1947. godine, na zasadama prijeratnih pogona za proizvodnju vinila (FOTO: tehnicki-muzej.hr)

Korijeni diskografije u Zagrebu sežu u 1926. godinu, kad je osnovan Edison Bell Penkala i 1937. godine, kad nastaje Elektroton, pogone za koje je karakteristična propast uslijed velike gospodarske krize tridesetih. Revival pop-muzike kreće već od 1949. godine, da bi se karijere Ive Robića, Zvonimira Krkljuša, Vojina Popovića, Rajke Valli i Brune Petrallija definitivno razmahale inauguracijom mladog skladatelja Pere Gotovca kao glazbenog producenta u čijem su timu djelovali i svestrani skladatelj i tekstopisac Mario Kinel, uz Krkljuša koji se nije nužno snalazio samo iza mikrofona već i za gumbićima u studiju. Već 1956. godine, ploča „Ivo Robić pjeva za vas“, izlazi u formatu od 25 centimetara, samo da bi je dvije godine popratio i novi standard stereo-formata. Svoju prvu dekadu Jugoton će zatvoriti sa 700 domaćih i 120 licencnih izdanja.

Šezdesetih se pojavljuju licencna izdanja Elvisa Presleya, a 1962. godine i prvo izdanje Bijelih strijela, EP-singlica, prva domaća rock-ploča, a za njom i izdanja Beatlesa i Rolling Stonesa. Sljedeće se godine Jugoton seli u novoizgrađeni pogon u Dubravi čime u projekt Jugotona ulazi ostvarenje vizije koja je na obronke grada postavljala sportske centre, kao i industrijske zone, sukladno razvoju grada koji je u proteklih dvadeset godina utrostručio broj svojih stanovnika. Kućni skladatelj Nikica Kalogjera, zajedno s Alfonsom Vučerom, postaje najobjavljivaniji skladatelj na području srednje Europe.

Jugoton
Poznati lik s omotnica ploča (FOTO: Jugotonova arhiva)

Za njim slijede, ništa manje komercijalni zamasi karijere Alfija Kabilja, Stjepana Mihaljineca, Đele Jusića i Stipice Kalogjere. Na njihovim leđima, izdižu se i Zdenko Runjić, kao i Đorđe Novković koji će profilirati popularne regionalne pjevače poput grupe Pro Arte i Miše Kovača. Pojavu prve domaće rock-longplejke, „Naši dani“ možemo zahvaliti Grupi 220, dok dekada kulminira pojavom ploče „Čovjek kao ja“ Arsena Dedića prošivenu dizajnom autora Mihajla Arsovskog.

Zlatnu dekadu sedamdesetih godina nosi i ekonomski val tijekom kojeg se Jugotonove prodavaonice otvaraju u glavnim gradovima i diljem bivših jugoslavenskih republika profilirajući zamah mondijalne i građanske kulture. Stoga je i opseg umjetnika uključenih u razvoj pogona, impresivan, od arhitekata do dizajnera. Kako u poglavlju o arhitekturi piše Andreja Der-Hazarjan Vukić, prodavaonicu u Bogovićevoj 9 koja je do danas preživjela kao kafić Croatija Recordsa, projektirao je arhitekt progresivnih tendencija Vjenceslav Richter, dok je za sam pogon u Dubravi bio zaslužan Igor Skopin.

Istočno od raja jugoton
Prema pisanju beogradskih i srbijanskih medija, izložba je naišla na veliko zanimanje javnosti (FOTO: muzejnt.rs)

S obzirom na posebne okolnosti pogona, kao urbane i organske poveznice sa gradom, Skopin je ostvario visoki standard humanog i visoko-kvalitetnog radnog okruženja, kao paradigme poslijeratne industrijske gradnje. Riječ je o osam zgrada, za koje je kamen temeljac postavljen krajem 1960. godine, recepciji, upravnoj zgradi, produkcijskom postrojenju, skladištu proizvodnih dobara i rješenja, garaži-radionici, podstanici, kotlovnici, parkingu i postprodukcijskom odjelu.

Modernistički i kozmopolistički zamah koji je Zagreb ostvario između dva rata, a onda i nakon potonjega zabilježit će u svojim tekstovima Otto Antonioni, kritičar kulture iz 1920-ih i 1930-ih. Zapisao je kako jezikom oglašavanja kompanije Edison Bell Penkala prevladava mondijalno popularni stil art decoa, ekspresivni crtež sa značajkama karikature – elegantni stariji čovjek koji grli mlađu ženu dok su plesali uz zvukove gramofona. Nakon rata, kad je tvornica promijenila ime u Jugoton, a Tito je izrekao povijesno ‘Ne!’ Staljinu, naslovnice ploča odjekuju paradoksom, da se istodobno kad je državna politika bila najrigidnija, pojavljuje i vid umjetničkog izražavanja čije su temeljne vrijednosti dokolica, ugoda i zabava, primjećuje Jasna Galjer.

Istočno od raja jugoton
Svoju prvu dekadu Jugoton je zatvorio sa 700 domaćih i 120 licencnih izdanja (FOTO: muzejnt.rs)

U vidu praćena zbivanja na umjetničkoj sceni tada popularne skupine EXAT 51, vizualne komunikacije idu spram standardizaciji i sintezi vizualnog jezika. Dizajn nije samo dekorativni dodatak paketu proizvoda, već i oblikovni element u dugačkom lancu značenja, od estetske kvalitete i funkcionalnosti do uvjeravajuće ideologije i društvenog poretka.

Pojava Ive Robića dovodi priču i na jedna viši nivo. Robić je s Jugotonom u svega deset godina, počevši od 1949. godine, objavio šezdeset ploča koje su bile u cirkulaciji diljem Europe. Podsjetimo se da su Frank Sinatra i on dijelili menadžera za DR Njemačku. Naslovnica ploče iz 1965. godine prikazuje elegantno obučenog pjevača kako upravo izlazi iz sportskog automobila, upućujući na svakidašnjost obične situacije iz života u jednoj komunističkoj zemlji. Isto tako, i na društvene aspiracije prosječnog stanovnika svijeta, postavljajući ovu karijeru u jedan širi kontekst. Šezdesete godine označava pojava i specijaliziranih glazbenih festivala, poput Biennalea suvremene glazbe i Festivala animiranog i eksperimentalnog filma, uz aktivnosti Galerije suvremenih umjetnosti, koja je djelovala u okviru Studentskog centra.

Istočno od raja jugoton
Slavni omot Arsenovog albuma (FOTO: tehnicki-muzej.hr)

Zamah koji je dolazio od autora prisutnih u drugim umjetničkim pogonima, poput Zagreb filma čiji su crtani filmovi redali uspjehe po čitavom svijetu, sjetimo se Vukotićeva „Surogata“, omogućio je da se umjetnici Boris Bućan (rock-opera „Gubec-beg“), Ivan Ivezić, Edo Murtić (izdanja Boška Petrovića) i Željko Borčić late oblikovanja omotnica LP-ja. Upravo njihovim angažmanom, medij počinje isijavati izrazitu autorsku individualnost, čime dolazi i do odmaka od kartona i kolora, te stupa u korak s dostignućima pop-arta i korištenju novih materijala čime nastaju uratci s potpisom.

S dolaskom osamdesetih, Jugotonovu se kreativnom timu pridružuje i rad autora kao što su Joško Marušić i Mirko Ilić (Razni izvođači: „Svi marš na ples“), koji naslovnicu približavaju konceptu ‘meta-slike’, uvodeći rješenja bliska jeziku stripa i ilustracije, dok suradnja uz tandem Bachrach-Krištofić (Dorian Gray: „Dugo si sam, Monstrum pored sna“) dovodi do post-strukturalističkih smjernica koji razdvajaju ulogu jezika od slike i teže dekonstrukciji ideološke slike svijeta u korist narativa gdje je odnos između slike i svijeta arbitraran.

Istočno od raja jugoton
Tekst iz legendarnog Ritma povodom otvaranja nove Jugotonove tvornice (FOTO: Jugotonova arhiva)

Otvorenost, u smislu da design nije tek puki komentar, već faktor identiteta postaje kreativni smjer, smatra Galjer. Finalno je poglavlje posvećeno naslovnicama new wavea potpisao Branko Kostelnik, o kojima je kulturna javnost već otprije mogla nešto naučiti s obzirom da ovaj autor istu temu sustavno perpetuira kroz posljednje desetljeće.

Prema pisanju beogradskih i srbijanskih medija, izložba je naišla na veliko zanimanje javnosti, s obzirom da se u konturama izloženog stvarao i odvijao veliki dio jednog emocionalnog kapitala. Uz osvrte na ove naslovnice, tu su i intervjui s Mirkom Ilićem, Gregorom Tomcem i Bachrach-Krištofić.

Istočno od raja jugoton
Plakat beogradske izložbe (FOTO: muzejnt.rs)

U duhu završnog slova, podsjetimo se razgovora s Zoranom Kostićem Canetom, a propos sintagme o ‘seksu, drogama i rock n rollu’, kao popratnom ensembleu popularne kulture, na koji se referira i Kostelnikov tekst. „Te floskule – seks, droga, rokenrol, to je izmislila industrija koja je daleko od nas. A mi smo primitivci s brdovitog Balkana, koji su u nekim stvarima istinitiji od svojih izvora tamo negde u belome svetu zapadne civilizacije“, reći će Cane. O toj razlici, tom pravu na razliku radi koje ljudi s jasnim osjećajem ponosa i dan danas prizivaju jednu vrstu nostalgije, govori i ova izložba. A kakav je feeling posrijedi, i da li je floskula, prosudite sami.

lupiga

 

Igrokaz: Novo vrijeme, a isti ljudi

$
0
0

Jednojajčani blizanciIgrokaz je kratki osvrt na vrijeme i političku situaciju svakih pet godina, a kroz život izmišljenih dvojajčanih blizanaca.

____________________________

Mama: Žarko, pa pusti djecu da spavaju, zašto u 8 ujutro zabijaš u zid sliku Maršala Tita a znaš da je mrtav 6 godina, probudit ćeš Mariju i Aleksandra

Tata: Anice tiše malo, veliki ljudi kao naš Maršal nikad ne umiru. Budi malo tiše čuti će nas drugovi susjedi.

Anica potiho: Jebo da ga jebo on i njegov maršal, neka ga ode živjeti u kuću cvijeća i čuvati grobno mjesto za Jovanku.

Aleksandar: Dobro Glasno lupanje u svitanje iz radio i sviranje u podlozi pjesme Pioniri maleni.

Jutro mama i tata .Jako sam gladan.

Tata: Danas je 24.11 1986 , sutra postaješ član saveza pionira Jugoslavije, sad ćemo i Mariju probudit da ponovimo svečano pionirsko obećanje.

Aleksandar: Joj tata, pao ti je maršal.

Tata: Anice donesi drugu sliku maršala.

Susjed Ivan zvoni.

Tata: Druže monteru da li si došao na kavu prije posla.

Susjed: Poslala me žena da je čula Aleksandra da galami da ti je pao maršal. Pa sam došao provjeriti.

Žarko je bez riječi dao do znanja da nema pojma, a Anica u pozadini pokazuje kako je pao maršal.

Marija: Tata evo slike Aleksandar mi je rekao da se razbio maršal i da ti donesem novu sliku.

Susjed Ivan počeo je zapisivati na neki papir I hodati po stanu

Tata šapće: AnIce pazi on je špijun.

Anica je kartu bacila na šarm.

Susjed Ivan zapisuje: Moram ići radit.

Tata: Neće on nikom reći da je pao maršal, ipak je on moj radni drug iz Đure.

Aleksandre i Marija da čujem zakletvu.

Blizanci u glas: Tata gladni smo. Prije doručka izrecitirati ćemo ti:

„Danas, kada postajem pionir
Dajem časnu pionirsku riječ:
Da ću marljivo učiti i raditi
poštovati roditelje i starije,
i biti vjeran i iskren drug,
koji drži danu riječ;
Da ću voljeti našu samoupravnu domovinu
Socijalističku Federativnu Republiku Jugoslaviju
Da ću razvijati bratstvo i jedinstvo
i ideje za koje se borio drug Tito;
Da ću cijeniti sve ljude svijeta
koji žele slobodu i mir!“

– Anice otvori dvije kKokte za naša dva pionira ljubi ih tata.

Žarko idem u trgovinu. Pas mater i tim pjesmicama, a ja jučer popila Koktu, dat ću djeci svakom po po pola čaše.

Aleksandar i Marija su dvojajčani blizanci iz centra Slavonskog Broda, otac Žarko sekretar SKH, majka Anica, kritična prema svakom autoritetu, pogotovo iz politike.

Robert Mugabe te je godine vodio pokret nesvrstanih, koji je još u politici i predsjednik, tek mu je 92 . Indija poslala pet delegata larobnjaka na pokret nesvrstanih. Umjesto u Africi završili su na Brodskom kolodvoru .

Odlučili su baciti magiju na Aleksandra i Mariju da se bude svakih 5 godina na jedan dan, a dok će spavati oni će im davati znanje. Svaki put će se probuditi s novim znanjima jedino neće znati ništa o novim političkim događanjima i novinama u tehnologiji. Čarolija će trajati do 2016.

Ljuti što su promašili zemlju odlučili su da Aleksandar i Marija prespavaju primanje u pionire i da se probude za 5 godina 25. XI 1991.

25 XI 1991. Aleksandar i Marija se bude i uz radio program na kojem svira pjesma Čavoglave. Neki bradati čovjek koji je djelovao supijano imena Vladimir Šeks je govorio na HTV-u 1 o srbočetničkoj agresiji. Sport je postao šport, avion zrakomlat, zračna luka (zrakomlatna luka?)…

-Taata opet je pao maršal, tko je ovaj čiko što visi na njegovom mjestu?

-To je otac naše domovine, tata da li se danas primamo u pionire?

-Aleksandre i Marija moram Vam reći više nema pionira, sad se borimo za slobodu.

Da li se možemo ići van igrati?

Vani je sve isto, samo kod pitanja kad sam se htio igrati rata svi su htjeli biti Nijemci, a samo ja partizan..

Susjed Ivan i tata Žarko su se prijavili u dragovoljce domovinskog rata.Pjevali su Mi smo garda Hrvatska. Susjed Ivan je donjeo tati neku iskaznicu na kojoj je pisalo HDZ, nismo ni znali šta to znači. Bio je to naporan dan za Aleksandra i Mariju. Mama Anica je išla vidjeti u Caritas da li ima Čokolina, nije ga bilo kao ni slike maršala više. Bojali smo se i pitati, ali valjda je Franjo bolji, a na djeci ni nije da pitaju. Saznali smo i da je vojarna oslobođena od neprijatelja, koji je i pucao po nama.

U razgovoru smo čuli da je Josip Manolić bio premijer, a nekako smo uvjereni da smo njegovo ime čuli i dok je maršal visio na zidu. Sad je premijer Franjo Gregurić, on je valjda bolji, kao i vlada nacionalnog jedinstva.

Previše za jedan dan idemo spavati.

Buđenje 25 XI 1996.

Hrvatska oslobođena. Na zidu i dalje visi slika dr.Franje Tuđmana. Tata je dobio otkaz u Đuri, kao i 16 tisuća radnika. Marija i Aleksandar su shvatili da je situacija teška. Tata je govorio da su nas sustavno pljačkali i da se sad borimo za svoje.

Čuli smo da je je 21. studenog 1996. godine na Trgu bana Jelačića više od sto tisuća ljudi prosvjedovalo protiv gašenja Radija 101, ali nismo pitali zašto.

Napokon smo imali doručak

Da li ima Kokte?

Ima Sky Cole, ona je dobra kao Coca Cola.

Kakav je ovo televizor i kutija na našem radnom stolu?

To ti je najbolji kompjuter Intel pentium, nije duron, ovaj je bio skuplji.

Zlatko Mateša je premijer, koliko smo primijetili sve smo siromašniji, a svi oko nas sve više usamljeniji i politikom opterećeni. Mama Anica je posjedila od brige, a tata Žarko se poslije domovinskog rata povukao u sebe. Čuli smo da su Josipa Manolića sunspedirali s svih funkcija u HND-u, jer se ponovo približava HDZ-u. Navijali smo za Croatiu Zagreb, a cijeli stadion je navijao Dinamo.

Komunjare, potiho je tata komentirao navijače.

Opet naporan dan, opet buđenje 25 XI 2001.

-Tata nema opet slike, tko je taj čovjek s bradom, a i premijer je neobrijan. Nk Croatia je opet Dinamo, šport je sport, zraklomlat je avion…

-To je naš predsjednik Stipe Mesić.

Nisam više ni pitao, samo sam saznao da smo totalno uništeni i opljačkani u privatizaciji i da je dr. Franjo Tuđman umro i da mu nije bilo puno državnika na sahrani.

Čarobnjaci su vidjeli papirnato plišanu koje su se i uplašili i da se Marija i Aleksandar muče i odlučili skinuti čaroliju malo ranije, početkom 2015, jer svake put su kod buđenja doživljavali stresove uzrokovane politikom i političarima.

Buđenje kao i svako drugo , ali drugi dan zaredom. Upalili su tv, a ono na sjednici konstituiranja Sabora Josip Manolić i Vladimir Šeks. Opet isti ljudi

-Marija idemo iz Hrvatske.

-Aleksandre kamo, ja sam sretna zbog toga što napokon imamo lijepu i zgodnu predsjednicu.

-Što dalje, ali idemo gdje i svi u Njemačku

Na putu prema autobusnom kolodvoru, uplašili su se papirnato plišane rode.

Da li ona leti!

Ne mi odlazimo.

 

 

 

 

Sve što je tko rekao: Sedmogodišnja agonija plus pet godina(?)!

$
0
0

Onečišćenje zrakaNeki dan je kao tuča iz vedrog neba odjeknula katastrofična informacija iz prekosavske Rafinerije, to kako je portalu net.hr najavljeno u naslovu:

KASNI MODERNIZACIJA RAFINERIJE: Brođani će još nekoliko godina udisati najzagađeniji zrak“! Vidi link:

http://net.hr/danas/svijet/kasni-modernizacija-rafinerije-brodani-ce-jos-nekoliko-godina-udisati-najzagadeniji-zrak/

U međuvremenu svi ministri koji su pretprošlog petka bili u Slavonskom Brodu već su informirani o ovoj novoj nastaloj, ne baš i ni za koga očekivanoj situaciji. U Eko-Integralu svi se nadamo, kada budu i ostali članovi Vlade RH i druge institucije informirane, Vlada i ministri će nešto poduzeti… A morat će se nešto poduzimati jer ovo ne može do beskonačnosti trajati.

Također, budući da smo ovih dana u Eko-Integralu zaprimili dopis g. Željka Reinera, predsjednika Sabora, s kojim je na temelju članka 44. stavak 6. Poslovnika Hrvatskoga sabora uputio Odboru za zaštitu okoliša i prirode na razmatranje predstavku Eko-Integrala za zaštitu okoliša i prirode, vezano za problem onečišćenja zraka i osiguranje ustavnih prava Brođana, imamo i nezvaničnu najavu kako će Saborski odbor sastati vezano za to brodsko pitanje onečišćenja!

Tako očekujemo da će se vrlo brzo reagirati o najavljenom zahtjevu iz RS i BiH prema Tajništvu Energetske zajednice u EU i šire za suglasnost za odgađanje roka modernizacije Rafinerije do kraja 2020. godine!

U kontekstu te nove nastale situacije vezano za Rafineriju i za sva onečišćenja iz njene emisije, nastojali smo predočiti, sve što je netko važno rekao, pa i obećavao o rješavanju brodskog gorućeg problema; onečišćenog zraka!

Milanović: Problem onečišćenje iz rafinerije u BiH će se riješiti u roku dvije godine“ – pisalo je dana 14.11.2012.godine na portalu poslovni.hr, a dalje je rečeno i ovo:

„Premijer Zoran Milanović izjavio je … u Hrvatskom saboru kako legitimnim pritiscima pokušava vlasti u BiH, odnosno u Republici Srpskoj, upozoriti na onečišćenja iz rafinerije u Bosanskom Broda (BiH), istaknuvši kako će se taj problem definitivno riješiti u roku dvije godine…“. Vidi link:

http://www.poslovni.hr/hrvatska/milanovic-problem-oneciscenje-iz-rafinerije-u-bih-ce-se-rijesiti-u-roku-dvije-godine-221359

„Zmajlović: Rafinerija Brod prelazi na plin, onečišćenje zraka smanjit će se za 70 posto“ – objavljeno je dana 29.11.2013.god. na portalu Index, a portal najavljuje još i ovo:

„RAFINERIJA Brod u Bosanskom Brodu početkom 2015. godine prijeći će na plin, što će automatski značiti smanjenje i zaustavljanje onečišćenja okoliša i zraka u Slavonskom i Bosanskom Brodu, izjavio je … ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović u Jastrebarskom…“. Vidi link:

http://www.index.hr/vijesti/clanak/zmajlovic-rafinerija-brod-prelazi-na-plin-oneciscenje-zraka-smanjit-ce-se-za-70-posto/713939.aspx

Josipović: Ima vrlo ozbiljnih naznaka koje sam dobio iz Rusije da bi se rafinerija mogla zatvoriti“ – pisao je portal eBrod dana 18.11.2014. godine u reportaži sa tadašnjim predsjednikom RH, tko je nastavio:

„Ja sam bio u kontaktu s udrugama, pisao sam pisma, razgovarao s gospodinom Dodikom, razgovarao s Upravom rafinerije… Obećavali su se popravci, novi filteri itd. do kojih nije došlo… No sada ima vrlo ozbiljnih naznaka koje sam dobio iz Rusije da bi se rafinerija mogla zatvoriti. Čini se kako rafinerija nije rentabilna i da vlasnici nemaju interesa za nastaviti posao. Time bi se riješio problem lošeg zraka…“. Vidi link:

http://www.ebrod.net/slavonski-brod/clanak/josipovic:-ima-vrlo-ozbiljnih-naznaka-koje-sam-dobio-iz-rusije-da-bi-se-rafinerija-mogla-zatvoriti-9211.html

„Hrvatska podiže tužbu protiv RS i rafinerije u Bosanskom Brodu“ – pisao je poslovni.hr nakon što 04.11.2013. godine, kako piše; „neslužbeno se doznalo od visokih izvora u Vladi“ ta informacija, a objavljeno je još:

„Utvrdi li EK da je Hrvatska pritužba opravdana, ona će poduzeti aktivne mjere prema BiH, odnosno RS. …

Mi smo već pokazali jako puno strpljenja, ali nismo dobili ništa zauzvrat. Svjesni smo da se ekološki problemi rafinerije ne mogu riješiti preko noći, ali želimo vidjeti jasan, realan i mjerljiv plan provedbe mjera kojim će onečišćenje biti svedeno na najmanju moguću razinu. Hrvatska je članica Europske unije, tako da to nije više samo naš problem, a Europska komisija zasigurno neće dopustiti da se zbog nečijeg neodgovornog ponašanja njezini građani izlažu onečišćenju – ispričao je jedan visoki Vladin dužnosnik.“. Vidi link:

http://www.poslovni.hr/kompanije/hrvatska-podize-tuzbu-protiv-rs-i-rafinerije-u-bosanskom-brodu-255837

„Dodik: Rafinerija u Bosanskom Brodu ne zagađuje zrak“ – pisao je tportal dana 17.04.2013. godine, pa je nastavio:

„Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik odbacio je … optužbe u razgovorima s ruskim vlasnicima iz kompanije Zarubezhneft da je rafinerija nafte u Bosanskom Brodu odgovorna za onečišćenje zraka na što upozoravaju u Slavonskom Brodu…“. Vidi link:

http://www.tportal.hr/vijesti/svijet/255995/Dodik-Rafinerija-u-Bosanskom-Brodu-ne-zagaduje-zrak.html

‘Sabor je naš’: Zastupnici na strani Brođana!“ – objavljeno je na portalu SBperiskop 28. ožujka 2014. godine u članku na linku:

http://www.sbperiskop.net/kolumne/ptderd/zastupnici-na-strani-brodana-sabor-je-nas

Pa je još i ovo zapisano: „Tako, nakon pet godine agonije i isto toliko dugog onečišćenja zraka iz emisije prekosavske rafinerije, šesti najveći grad u Hrvatskoj došao je u središte zbivanja u Hrvatskom Saboru!“

U tom članku možete pročitati i da „Boro Grubišić … dobar poznavatelj brodske situacije … je ukazao na sve dosadašnje probleme Brođana s onečišćenim zrakom. Ujedno on smatra: kako Janaf transportom nafte za rafineriju zarađuje milijune i da je to razlog zašto se ne poduzima sve od strane Vlade kako bi se problem riješio“!

Kao i ovaj komentar: „Na kraju zbog nedostatka kvoruma, prvenstveno zbog izostanka zastupnika vladajuće koalicije, nije (28.03.2014.g.) održano glasovanje, kako je bilo predviđeno o predmetnom zakonu; Zakonu zaštite zraka u hitnom postupku!!! Koja neodgovornost!“.

Gore navedeni članci nisu poslagani nikakvom redom, a najmanje su sortirani po datumima objave. Cilj je bio na neki način ‘dohvatiti’ ili možda ‘uhvatiti’ misle i razmišljanja političara koji često i ne znaju što znači za Brođane ova sedmogodišnja agonija, koja je po opet nekim drugim političarima mogla bi još potrajati najmanje pet godina! Tko preživi, preživi!!!

 

Phil Butler: “Jugoslavija se morala uništiti po planu Washingtona slabljenja geopolitičkih suparnika”

$
0
0

ZastavaAmerički politolog Phil Butler je za New Eastern Outlook napisao kolumnu u kojoj tvrdi da su razaranje i raspad Jugoslavije bili dio šireg plana NATO saveza, kojim se htjelo oslabiti geopolitičke protivnike zapadnog bloka u regijama Trećeg svijeta i progutati zdrave ekonomije naroda ovih prostora, a sažetak njegove analize je prenio i talijanski Globalist. Svatko od nas ima svoje viđenje ’90-ih na ovim prostorima, ali su ona bez sumnje subjektivna, koliko god netko mislio da je upravo njegova verzija istine ona nesporna i nepobitna. Stoga uvijek vrijedi čuti i što drugi misle o nama.

Phil Butler: “Jugoslavija je morala biti uništena, a što bi bilo da nije…?” 

Možete li zamisliti Europu danas s Jugoslavijom kao ključnim igračem među narodima? Ja mogu. Jugoslavija je u stvari bila jedan od najvećih kulturnih i društvenih eksperimenata u povijesti. Osnovana na području sukoba nekadašnjeg Austro-ugarskog i Osmanskog carstva, Jugoslavija je sjedinila obje kulture na način koji nije viđen još od vremena Aleksandra Velikog, koji je nakon golemih osvajanja asimilirao narode. Eksperiment, ako ga mogu tako nazvati, trajao je nešto više od pola stoljeća. Idealan iz razloga što su u jednoj državi živjeli svi južnoslavenski narodi. Stvaranje Jugoslavije je djelomično bio i geostrateški potez Britanije i Francuske, kako bi se usporila ili blokirala Njemačka. Odredbe tzv. “Krfske deklaracije” su udarile temelje ustavnoj monarhiji koja se ni po čemu nije razlikovala od Engleske. Prava i pravo glasa, te poštivanje temeljnih principa Ilirskog pokreta su bili obećavajući aspekti rane Jugoslavije. No, tada je kralj Aleksandar ukinuo ustav i izbore, ali je zajednički život etničkih i kulturnih skupina je i dalje davao nadu za budućnost. Rat, političke spletke, unutarnji i vanjski pritisci su u to vrijeme  teško opterećivali ovu novu svjetsku silu u nastajanju. Kao što je to bio slučaj u mnogim takvim pokusima, u konačnici je autoritarna vlast postala nužna, možda i poželjna.

Za prekid “predavanja iz povijesti”, nacionalni heroj Josip Broz Tito je postao taj “diktator”, ali je stekao svjetsku  slavu i čvrsto držao stvari pod kontrolom, a Jugoslavija je igrala veliku ulogu na svjetskoj sceni. Međutim, kada je njegova moć oslabila, suprotne sile su našle svoje uporište. Nema znanstvenika ili političara koji o tome danas ne govori, ali Titova uloga u osnivanju Pokreta nesvrstanih nacionalnih država je velika i izuzetno značajna, pogotovo za ljude koji sada žive u Hrvatskoj, Srbiji, Crnoj Gori i ostalim bivših jugoslavenskim zemaljama.

Ideali Pokreta nesvrstanih i njegovi temelji su udareni u Beogradu 1961. U stvaranju pokreta su sudjelovali Tito, indijski premijer Jawaharlal Nehru, predsjednik Indonezije Sukarno, egipatski predsjednik, Gamal Abdel Naser i predsjednik Gane, Kwame Nkrumah. U najkraćim crtama ideju Pokreta nesvrstanih objašnjava lider Kube, Fidel Castro, u govoru u Havani 1979.

“Pokret nesvrstanih postoji kako bi čuvao nacionalnu nezavisnost, suverenitet, teritorijalni integritet i sigurnost nesvrstanih zemalja u njihovoj borbi protiv imperijalizma, kolonijalizma, neokolonijalizma, rasizma i svih oblika strane agresije, okupacije, dominacije, miješanja ili hegemonije, kao i protiv velikih sila i blokovske politike”, rekao je tada Castro.

Dakle, u suštini, Pokret nesvrstanih je težio samostalnom razvoju naroda između velikih sila s idejom koja negira Hladni rat. Naravno, velike sile koje su se bavile ideološkim ratovima i imale su svoje strategije, koje su uključivale apsorbiranje svake od tih siromašnih nezavisnih zemalja.

Kao što vidimo danas, strategija je bila izazvati bitke koje vode ka fragmentiranju, podijeli i stvaranju nemoćnih zemalja i naroda diljem svijeta.

Raspad Jugoslavije je najbolji primjer, gdje danas nijedna zemlja ne pokazuje naklonost prema Pokretu nesvrstanih.

Umjesto toga, EU i NATO su bili gravitacijska sila koja je privukla Sloveniju, Hrvatsku i ostale. Vidimo ostatke strategije Hladnog rata i u činjenici da su Bjelorusija i Azerbajdžan jedine dvije preostale članice pokreta u Europi, a Fidži se kao najnoviji član pridružio 2011.

Međutim, 2012. je summit Pokret nesvrstanih vidio veću posjećenost od bilo koje prethodne godine, što je možda i znak krize Zapada. Uz deklariranu svrhu “borbe za mir u svijetu” i svojih temeljnih dogmi, pokret je ipak, barem teoretski, vrijedan posrednički okvir. No, dopustite mi da se vratim na slučaj Jugoslavije i kakva bi možda bila da postoji danas.

Gledajući s distance na raspad Jugoslavije, primjetno je da se radi o uokvirivanju geostrategije Washingtona koja se provodila svugdje, pa i teškim metodama. Akcije Clintonove administracije su u to vrijeme bile tajnovite za javnost, jednako kao što su i danas.

Čitajući Washingtonov think tank propagandni Institut Brookings otkrivate ovo. U tekst “Odluka o intervenciji – Kako završiti rat u Bosni” iz 1998. godine autor Ivo H. Daalder počinje:

“Dok danas mnogi pišu rječito i strastveno da objasne neuspjeh Washingtona i Zapada da se zaustave etničko čišćenje, koncentracijski logori i masakri stotina tisuća civila, malo tko je to pitanje postavio u ljeto 1995. godine, kada su SAD napokon odlučile preuzeti vodeću ulogu u okončanju rata u Bosni.”

No, istina je puno jednostavnija od stvarnosti. Nikome ne treba think tank da otkrije zašto je predsjednik Bill Clinton oklijevao da posreduje u Bosni. Clinton je u stvari nastavljao politiku svoga prethodnika, Georgea Busha starijeg, kojoj je cilj bio destabilizirati jugoslavenski socijalistički uspjeh.

Sada znamo da su kod nas tajno obučeni pobunjenici odigrali ključnu ulogu u fragmentiranju regije preko organizacije poznate kao Atlantska brigada, koja se borila u ratu na Kosovu na strani Oslobodilačke vojske Kosova (OVK), a brojala je oko 400 naoružanih boraca, kao što piše Christian Science Monitor 1999.

Ovo izvješće otkriva da su SAD pod lažnim izgovorom vodile posrednički rat u bivšoj Jugoslaviji (proxy war).

Što se tiče Billa Clintona i njegove nevoljkosti da se upliće u regiju nekad poznatu kao Jugoslavija, to je prljava povijest genocida i beskrajnih laži.

Priča koju sam pronašao je priča o Francuzu koji je trenirao Atlantsku brigadu, što u svemu podsjeća kasnije na Ukrajinu, Libiju i Siriju. Vidite “obrasce” koje nas vode do istine i više nego dovoljno.

Stravična stratišta legitimne države Jugoslavije su služila za ulaganje u podjelu preostalih komada zemlje, uz pomoć američkih predsjednika, britanskih gospodara i njemačkih industrijalaca.

Atlantska brigada je djelovala u raznim posredničkim ratovima na Balkanu, a važni pripadnici su joj bili smrtonosne ubojice iz inozemstva. Američki dužnosnici u vrhu su ih dobro poznavali i upravljajući njima su vukli konce na Kosovu i širom Balkana. Jugoslavija je postala prototip, predložak za djelovanje u Afganistanu i Iraku, Arapskom proljeću.

Imena Madeleine Albright, Javiera Solane, generala Wesleya Clarka i drugih se i dalje spominju. U bivšoj Jugoslaviji su prijatelji ključnih igrača u vladama doslovno planirali pretvoriti narode i zemlje u kreditore i investicijski  “eldorado”.

Priča o tom genocidu u ime demokracije je prestrašna. Većina naroda ovih prostora je vraćena 200 godina natrag u neku vrstu srednjovjekovnog postojanja bez nade. Jedini tračak nade za većinu bivših “Jugoslavena” je, sasvim prirodno, EU i NATO savez.

Dok ovo pišem američki, britanski i njemački planeri već uređuju Siriju. Poznata Rand Korporacija izrađuje plan podjele suverene države. Za one koji nisu svjesni, Rand Korporacija je “Veliki brat” svih hegemonijskih think tankova.

Tko je je zašto uništio Jugoslaviju?

Sigurno je bilo zločina i genocida s obje strane u sukobima, od Kosova do ostalih ratova na Balkanu. Ali to nije poanta zbog čega sam se fokusirao na ovu katastrofu.

Prije svega, nijedan narod bivše Jugoslavije danas nema pravo glasa. Drugo, podjela među tim narodima je dovela do smrti ili preseljenja milijuna ljudi.

Ali moja “fantazija”o Jugoslaviji bi možda mogla biti iznenađenje. Dopustite mi da zaključim.

Jugoslavija je izgrađena na ideji da u njoj Južni Slaveni neće ostati slabi i podijeljeni narodi. Ujedinjeni u Jugoslaviju ne bi bili lak plijen imperijalnim namjerama, kao što vidimo da se događa danas.

Činjenica je da je nakon Drugog svjetskog rata socijalistička Jugoslavija postala neka vrsta europske priče o uspjehu. Između 1960. i 1980. zemlja je imala jednu od najvažnijih stope gospodarskog rasta u svijetu, pristojan životni standard, besplatnu medicinsku skrb i obrazovanje, zajamčeno pravo na posao, jednomjesečni plaćeni godišnji odmor, stopu pismenosti od preko 90 posto, a očekivani životni vijek od 72 godine. Koliko ja znam, ni jedna od država Balkana danas ne može sanjati ni pola ovog prosperiteta.

Bio je to napredak koji je među zapadnim silama izazvao želju da unište Jugoslaviju.

Multietničko stanovništvo zemlje je imalo povoljan javni prijevoz, stanovanje i komunalije. Neprofitno gospodarstvo je uglavnom bilo u državnom vlasništvu, što nije baš najočitiji primjer zapadne demokratske ljubavi. U to vrijeme su od resursa daleko bili Njemačka, Francuska ili Velika Britanija, a bankari Londona i Luksemburga nisu mogli izvlačiti milijarde iz socijalističkog sustava.

Jugoslavija je morala umrijeti, a Reagan, Bush stariji i mlađi i Clinton su pomogli da se to dogodi. Nagrađivani autor, politolog i gostujući suradnik u Institutu političke studije u Washingtonu, Michael Parenti, često je govorio o katastrofi u Jugoslaviji.

Prema Parentiu, američki cilj je bio pretvoriti jugoslavenske narode u regiju Trećeg svijeta, a to se moglo ostvariti podjelom zemlje koja će onda otvoriti svoje gospodarstvo korporativnoj eliti i zapadnim bankarima. Po raspadu Jugoslavije je zemlje trebalo učiniti takvima da budu:

1. Nesposobne da slijede nezavisan kurs osobnog razvoja.

2. Razbijenih ekonomija i prirodnih resursa u potpunosti dostupnih za multinacionalne korporacijske eksploatacije, uključujući i ogromna mineralna bogatstva na Kosovu.

3. Osiromašenog, ali pismenog i osposobljenog stanovništva koje će biti prisiljeno raditi za minimalne nadnice,  koje će predstavljati jeftin radni bazen s kojim će se lakše sniziti plaće u zapadnoj Europi i drugdje.

4. Demontiranih industrija automobila, nafte, teških strojeva, rudarstva i petrokemije, te raznih drugih industrija koje nisu smjele biti konkurencija postojećim zapadnim proizvođačima.

Zvuči li vam ova strategija poznato? Sjetite se plana Rand Korporacije za Siriju. Jesu li Ukrajina, Donbas i Krim razumjeli ovo prije EuroMaidana? Koji je na kraju plan za Rusiju?

Iako ovo zvuči prijeteće, žao mi je, to je svijet u kojem živimo danas. Snagom uspavanih američkih građana, drogiranih glupim bezvrijednim tricama super-kapitalizma, svijet preuzimaju tirani.

Što bi bilo da je bilo?

Ali što da je Jugoslavija preživjela? Što da je veliki etničko-socijalistički eksperiment i dalje radio?  Sigurno bi naš svijet bio potpuno drugačiji od danas. Još jedna stvar, Europska unija bi uz Pokret nesvrstanih djelovala u okviru svojih sadašnjih granica. Bila bi manje moćna i daleko manje geopolitički utjecajna.

Cijela Europa bi možda dolazila u Beograd, a sada se šest republika bore za mrvice iz Bruxellesa. Potaknut mojom fantazijom o tome kako bi Jugoslavija  mogla izgledati, ostavit ću vas s  procjenama ekonomske situacije sadašnjih država Balkana i Jugoslavije čiji je BDP prije rata bio na 24. mjestu među svjetskim narodima.

2015. godine je Bosna i Hercegovina ekonomski bila na 112. Mjestu u svijetu, a uvjeti se pogoršavaju. Ipak, siromašni stanovnici BiH misle da će ulaskom u EU riješiti sve svoje probleme. Hrvatska je ekonomski trenutno na 76. u svijetu, ali je Bloomberg ekonomiju RH svrstao u 10 najgorih u svijetu. Makedonija se nalazi na 130. mjestu, a poljoprivreda je jedina pravi industrija, dok je nezaposlenost u zemlji iznad 30%. Crna Gora je, unatoč ljepoti i maloj površini, 149. ekonomija među svjetskim narodima. Poput nekih drugih bivših republika, Crna Gora vjeruje da će ulaskom u EU riješiti sve. Srbija je zauzela 87. mjesto po BDP-u, a Slovenija je 81. Što se tiče Kosova, Jonathan Marshall za Consortium News piše da je tamo rođena “mafijaška država sa stopom nezaposlenosti od 35 posto, shrvana epidemijom terorizma, kriminala i političkog nasilja”.

Osim toga, NATO polako guta sve države u regiji, jednu po jednu. Crna Gora je tek započela pregovore o pristupanju, a  srpski zakonodavci su ratificirali diplomatski sporazum o imunitetu i logističkoj potpori za predstavnike NATO saveza.

“I dok pišem ove završne redove, mislim na ono što bi hrabri i jaki narodi iz Jugoslavije dobili da nije došlo do prekida njene sudbine. No, sve što znam je da je 24. mjesto među svjetskim gospodarstvima daleko, a što se tiče Jugoslavije, taj je narod nestao zauvijek”, zaključuje američki politolog Phil Butler.

Doduše, američki politolog Phil Butler u svojoj kolumni pogrešno koristi termin jugoslavenske “nacije”, umjesto “jugoslavenski narodi”, što je inače čest slučaj u inozemstvu. No, unatoč činjenici što se nije posvetio specifičnostima svake nacije i tinjajućim antagonizmima koje je, kako i sam priznaje, Josip Broz Tito “čvrsto držao pod kontrolom”, njegov zanimljiv opis otvara pitanje koliko smo dobili, a koliko izgubili i jesu li se postojeći antagonizmi rasplamsali i prerasli u ratove “sami po sebi” i zato što su “jednog dana ipak morali eksplodirati” ili su se vješto iskoristili na način da se novcem, oružjem i propagandom na kraju ostvari konačni cilj – uništiti prilično zdrave ekonomije naroda bivše federacije koja je u vrijeme prije raspada imala 24. ekonomiju na svijetu i uništiti za Zapad opasnu ideju koja je temelj Pokreta nesvrstanih?

Izvor: Phil Butler – A Yugoslavian Fantasy

altermainstreaminfo

 

U svetom ratu protiv pluralizma

$
0
0
Nenad ZakošekNenad Zakošek o odnosu pojedinih članova Vlade prema ideji građanskog udruživanja.

“Nemam sto dana, ali to ni ne tražim. Svi smo mi ovdje da služimo hrvatskim građevinama i jedini nam je cilj da zajedno radimo tako da je sutra bolje nego danas”, rekao je premijer Tihomir Orešković prilikom preuzimanja mandata za sastavljanja nove vlade. Prošlo je mjesec dana rada nove vlade, a potezi koje je povukla mogu se okarakterizirati kao obračunavanje s “glavnim neprijateljima istinske demokracije” – kulturnjacima, medijima i civilnim društvom. O radu nove Vlade i njenim “reformskim” potezima razgovarali smo s Nenadom Zakošekom, predsjednikom Vijeća GONG-a i redovitim profesorom na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu.

Na konferenciji za medije, koju je GONG organizirao povodom mjesec dana rada nove vlade, ustvrdili ste kako se, između ostalog, vladajući nisu snašli.

Nije riječ samo o nesnalaženja vladajućih, pitanje je koliko su svi procesi koji su se događali u posljednjih mjesec dana namjerni, što je vrlo teško utvrditi. Sigurno je da Orešković ili MOST nisu htjeli neke stvari, ali s druge strane imenovanje pojedinih ministara nedvojbeno je bila namjera Tomislava Karamarka ili HDZ-a. Dakle, nije riječ samo o nesnalaženju, nego i o neusklađenom funkcioniranju vladajuće većine.

Jedan od prvih poteza ministra Zlatka Hasanbegovića bilo je ukidanje Povjerenstva za neprofitne medije pri Ministarstvu kulture, što je od dijela javnosti uvelike popraćeno s odobrenjem jer će “uhljebi” konačno izaći na tržište. Uz to, najavljuje se čistka na HRT-u uz objašnjenje kako HRT ne funkcionira kao javni servis, već kao medij u službi jedne stranke. Je li to izvršenje obećanja Karamarka koji je najavio obračun s nepodobnim medijima?

Argumenti i intonacija nekih izjava Hasanbegovića i Karamarka svjedoče o temeljnom neprijateljstvu prema ideji građanskog udruživanja i sferi pluralizma mišljenja, koju oni tumače kao neku vrstu zavjere lijevo-liberalnih snaga, pri čemu se navodno promoviraju partikularni interesi. Takav način razmišljanja je suprotan demokraciji i opasan je za nju. Pluralistički mediji i građanska udruženja, upravo kad su kritični prema vlasti, političkim strankama i drugim političkim akterima, nužan su sastojak demokracije. Tvrdnja da je medijska scena – uključujući neprofitne medije – politički pristrana samo zato što nije bliska ideološkom stajalištu kritičara sama je zapravo izraz krajnje političke pristranosti i antidemokratskog resantimana.

Sasvim je drugo pitanje trebaju li pojedini mediji dobiti određen novac. Može se zastupati stav da državni novac ne treba dijeliti nezavisnim medijima, ali uz argumente i obrazloženja. No, stvaranje načelne sumnjičavosti ili negativnog stava prema pluralizmu mišljenja i konstruiranje navodne lijevo-liberalne zavjere izraz je političke paranoje i ugrožava načelo društvenog pluralizma i očuvanja temeljnih građanskih sloboda. Također se postavlja pitanje treba li država u situaciji u kojoj je u ekonomskom smislu pluralnost medija ugrožena ipak nešto učiniti da očuva pluralizam izvora informiranja. Naravno da se ta potpora ne smije pretvoriti u davanje novca podobnim medijima.

Koliko sam shvatio, ministar Hasanbegović preferira klasičnu kulturu i etablirane institucije. No, upravo su to najveći žderači proračunskog novca i u njima ima najviše “uhljeba”. Orijentacija na isključivo financiranje etabliranih kulturnih institucija i zanemarivanje alternativnih u suprotnosti je s retorikom po kojoj se ukidanjem potpore neprofitnim medijima tobože hoće kazniti ljude koji lagodno žive od državnih sredstava. Mislim da je tu riječ ili o svjesnoj manipulaciji ili elementarnom nerazumijevanju.

Prema riječima potpredsjednika Sabora Ivana Tepeša u izradi je nacrt Zakona o lustraciji, koji bi prema pojedinim saborskim zastupnicima, među kojima je i Željko Glasnović, trebao obuhvatiti i medije jer su oni “istinska prepreka demokraciji”. Što bi se tim zakonom dobilo?

Mislim da je riječ o retoričkom korištenju pojma lustracija te da većini tih aktera koji se zalažu za zakon nije jasno o čemu se tu radi. Vjerujem da oni pod lustracijom misle na to da se iz javnog života udalje oni koji im politički ne odgovaraju. Uvjeren sam da se Zakon o lustraciji ne može donijeti ako to nije projekt Vlade, jer akteri koje ste spomenuli, uključujući i pojedinačne saborske zastupnike, nemaju kapacitet napisati jedan suvisli zakon o lustraciji. Riječ je o ozbiljnoj stvari i moraju se shvatiti svi dosezi tog postupka, osigurati nepristrane procedure ispitivanja prošlosti pojedinih osoba koje bi ih diskvalificirala za rad u državnoj službi, obnašanje političkih dužnosti ili pak koje bi ustanovile kaznenu odgovornosti. To se sve miješa i retorički se stvara kakofoniji služi mobilizaciji vlastitih političkih pristaša, ali smatram da neće rezultirati nikakvim prijedlogom zakona.

Unatoč stalnim pozivima na toleranciju i zajedništvo, očigledan je porast netrpeljivosti prema drugima i drugačijima, čemu je i sama predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović doprinijela u svom odgovoru Miloradu Pupovcu. Legitimira li se time govor mržnje i u službi čega je zapravo legitimacija takvog govora?

Treba razlikovati polarizirajući diskurs unutar hrvatskog političkog prostora, gdje je naprosto riječ o građanima koji su u etničkom smislu Hrvati i gdje je onda doista riječ o političkim orijentacijama koje se sukobljavaju. Svjedoci smo sličnih pojava i drugdje. Američka politika je danas vrlo polarizirana, kao što su prisutne duboke ideološke i političke polarizacije u nizu istočnoeuropskih zemalja. Ali, sasvim je drugo ako se diskriminiraju strukturne manjine, oni koji ne mogu nikako biti u većini – npr. etničke ili seksualne manjine. Ako je to na djelu, a jest u mobilizaciji protiv ćirilice ili protiv istospolnih zajednica tijekom kampanje za referendum o braku, onda su ugroženi temeljni mehanizmi zaštite manjinskih prava kao posebnih prava strukturnih manjina. Većina ne može diskriminirati one koji su strukturno u manjini, već mora uvažavati njihov slobodni prostor i temeljna prava. Zato smatram da treba razlikovati eskalaciju retorike unutar hrvatskog političkog prostora koji polarizira društvo i u konačnici se tiče toga kako ćemo se mi koji pripadamo etničkoj (ili nekoj drugoj strukturnoj) većini opredijeliti od diskriminacije strukturnih manjina. Uvijek iznova slušamo argument Mi smo većina i mi odlučujemo kako će biti, što nije standard suvremene demokracije koja štiti određene manjine i ne prepušta ih milosti većine, već im jamči određena prava. Pri ulasku u Europsku uniju nismo donosili pojedine zakone koji manjinama jamče veća prava samo zbog Europske unije, već zato da bi Hrvatska bila uređena zemlja.

Predsjednica je u tom odgovoru praktički konstatirala kako su manjine same krive za svoj položaj i napade koji su usmjereni protiv njih – od verbalnih do fizičkih. Koliko je opasan takav govor kada dolazi od same predsjednice?

Takav govor je jako opasan i pokazuje njeno temeljno nerazumijevanje razlike između polarizacije unutar hrvatskog etničkog korpusa, pa i vrlo zaoštrenih mišljenja, i potrebe da se štiti sloboda pojedinca i da se posebno zaštite strukturne manjine. I opet se koristi argument: mi vam dajemo novce za vaša manjinska prava, a vi nas kritizirate. Ali tolerancija podrazumijeva upravo pravo manjine da u svom zajamčenom prostoru bude slobodna i da kritizira većinu. Razumijem da se u zaoštrenim okolnostima poput rata može povući pitanje lojalnosti pripadnika strukturne manjine ako je riječ o opstanku države, ali Hrvatska danas ni na koji način nije ugrožena. Skandalozno je da se predsjednica koristi takvim pojmovima u svom odgovoru na pismo pripadnika etničke manjine. Mislim da njen govor izaziva zabrinutost za očuvanje temeljnih institucija koje jamče zaštitu manjina u Hrvatskoj.

Nenad Zakošek: "Koliko sam shvatio, ministar Hasanbegović preferira klasičnu kulturu i etablirane institucije. No, upravo su to najveći žderači proračunskog novca i u njima ima najviše 'uhljeba'." (Foto: T. Pavlek, Hina)<br> Nenad Zakošek: “Koliko sam shvatio, ministar Hasanbegović preferira klasičnu kulturu i etablirane institucije. No, upravo su to najveći žderači proračunskog novca i u njima ima najviše ‘uhljeba’.” (Foto: T. Pavlek, Hina)

Antifašizam i fašizam ponovno su glavne teme rasprava. S jedne strane možemo čuti kako je antifašizam floskula te da nije temelj hrvatske države, dok se s druge strane tvrdi kako je riječ o povijesnom revizionizmu i negiranju civilizacijskih tekovina. Je li zatiranje antifašizma jedan način obračunavanja s “djecom komunizma” i Jugoslavenima?

Treba razlikovati dvije stvari – odnos prema Drugom svjetskom ratu i antifašizmu – te odnos prema komunističkom režimu i eventualno prema “djeci komunizma”, što smatram svojevrsnom fantomskom konstrukcijom pojedinih političkih aktera. Hrvatska je jedna od rijetkih europskih zemalja koja je imala istinsku unutarnju podjelu tijekom Drugog svjetskog rata na fašiste i antifašiste, tj. saveznike sila osovine i njihove protivnike. Hrvatska je to imala od početka 1941., Italija je imala značajni antifašistički pokret, ali tek od 1943., Francuska je isto imala antifašistički pokret, no slabiji nego u Hrvatskoj. Malo je takvih društava s jakim antifašističkim pokretom. Većina istočnoeuropskih društava je imala sasvim marginalne fenomene borbe protiv njemačke okupacije ili eventualno domaćih saveznika Hitlera, za razliku od Hrvatske. Oni koji misle da se to može zanijekati, oni koji ne shvaćaju zašto je u preambuli hrvatskog Ustava definirano da je Hrvatska proistekla iz ZAVNOH-a, ne razumiju temeljne činjenice vezane za hrvatsku povijest. To ne umanjuje potrebu da se istraže komunistički zločini, da se žrtve, a osobito civilne žrtve, na primjeren način komemoriraju. Mislim da su u društvu prisutne značajne političke sile koje žele reviziju povijesti, no pitanje je koliko su snažne. Dosad one nisu mogle otvoreno zagovarati povijesnu reviziju. Dokle god bude evidentno da postoje takvi akteri, bit će i reakcija na to, kao i što će te teme biti prisutne u društvu. Riječ je o posljedici nepostojanja konsenzusa i pokušaju da se ospori antifašistički temelj Hrvatske, ali to nije moguće jer je riječ o prevelikom i važnom segmentu društva koji se tome protivi.

h-alter

 

Miljenko Jergović: ‘Ravno do dna’ ili ljeto kada su se djeca učila radničkom životu

$
0
0

JergovićLjeto 1981. provodio sam u poslu. Dizao sam se u četiri ujutro, da bih već u pola pet ispred stare tiskare Oslobođenja preuzimao svoj bunt novina, koje ću razdijeliti pretplatnicima. Moj “rejon” prostirao se od početka Kralja Tomislava ulice, pa do onih nebodera iznad stadiona Koševo. Posao bih obavio do pola osam-osam, ovisno o ispravnosti liftova, vremenskim prilikama i mom raspoloženju. Dobro sam zarađivao, skoro jednu cijelu majčinu plaću, i sve novce trošio sam na knjige, gramofonske ploče i novine. Zato sam se, uostalom, i zaposlio. Bilo mi je petnaest godina i bio je to moj prvi profesionalni angažman u novinarstvu. Često ga spominjem, iako bi vrijedilo o tome napisati nešto veće. Taj posao jedno je od važnijih formativnih iskustava: hodajući od vrata do vrata, od prezimena do prezimena, upoznavao sam ljude koji žive u mom gradu, sklapao njihove sudbine, razmišljao o podrijetlima, učio se razlici između neboderske čeljadi i dekadentnog, šarenog svijeta iz oronulih austrougarskih višekatnica, i tako na neki novi način razumijevao Sarajevo i sebe u Sarajevu. O tome sam pisao u knjigama “Rod” i “Sarajevo, plan grada”, svjestan kako mi je od svih porodičnih i javnih arhiva više vrijedilo to rano jutarnje ustajanje i tumaranje po zapišanim haustorima, koji vonjaju na loše mačje i pijane ljudske bubrege. Sretno je bilo to doba kada je petnaestogodišnjacima bilo moguće da se odmetnu od roditelja i roditeljskog džeparca i rade na vlastitoj duhovnoj izgradnji i samopoštovanju.

Tog ljeta, krajem lipnja, svirala je Azra u Domu mladih. Na taj se koncert moralo ići – a išlo se i na sve druge – pa makar se sutradan pred zoru budio kao prebijena mačka. Dvorana je bila prepuna, koncert je trajao više od dva sata, bez pauze između pjesama, bez uobičajenog uštimavanja gitara, izmjene puknutih žica, prčkanja oko pojačala, konferiranja s publikom, pričanja viceva… Od prve do posljednje, pjesme su se pretapale jedna u drugu, tako da nije bilo trenutka u kojem bi se izašlo van iz predstave i ceremonijala, makar da čovjek pođe do zahoda ili da pomisli koji je danas dan, koji mjesec, stoljeće. Danas, u sjećanju, bio je to potpuni doživljaj muzike, ritma, riječi, nizanih u stihove, parole i proglase, u mota i posvete svakodnevici, koja dan-danas izbiju u slučajnim prigodama, kada se uvijek drugi Džonijev stih pojavljuje kao opis, metafora, bit neke životne situacije, prizora, zvuka, slike. A kako je to bilo onda? Kako sam se, zapravo, osjećao na tom koncertu? Ne mogu reći, jer više ne znam i jer više ne poznajem dovoljno dobro onoga sebe iz 1981. da bih jasno sudio o njegovim osjećajima. Samo znam da taj koncert nisam zaboravio, da ga imam u ušima i u glavi. Te riječi u jasno sinkopiranom ritmu i melodiji sveti su tekst ovoga života. Bilo je boljih i važnijih tekstova, onih za koje bih prije stavio ruku u vatru, ali nijedan nije privatno svet poput duge dvosatne litanije, tog psalma nad psalmima grupe Azra.

Koncert je započinjao s “Uradi nešto”. Uradi nešto za svoju savjest, ne misli da si sam, kreni oštro uzmi stvar u ruke, zaboravi na strah. Toliko žena koje traže tvoju pomoć, toliko žena koje sanjare, toliko žena koje uzdišu tiho, ludnica je oko nas. Uradi nešto za svoju nervozu, smiri drhtanje, budi kao Valentino, ne kolebaj se. Nema vremena za bolju budućnost, nema vremena da predahneš, nema vremena da živiš još jednom, nitko više nije mlad. Tako je išla ta pjesma, tako i danas ide, bez navodnika i bez lomljenja rečenice u stihove, onako kako je čuje petnaestogodišnjak, kojemu je za koji mjesec pedeset, i koji danas, još više nego tada, kao odjek vlastitog života čuje ono: Pljuni na svoju facu i postani čovjek, nek’ se čuje i tvoja riječ. Pljuni na svoju facu, pljuni u oči, ne zabušavaj. Uradi nešto za samoga sebe, nešto veliko. Čuvaj muda, zauvijek i svuda, drmaj žestoko. Zatvori prolaz za trule moraliste, zatvori prolaz za rogonje, zatvori prolaz za feministe, zatvori prolaz za sve…

Što je Džoni imao protiv feminista, upitat će se danas netko mlad i neupućen. I uzalud će nam biti objašnjavati mu zvuk i znak četverosložne riječi u stihu, ili provokaciju upućenu svojima, kao najplemenitiju vrstu provokacije uopće. Naime, te 1981. svi koji su držali do sebe bili su feministi, svi koji su slušali ovu vrstu muzike, koja je, zapravo, bila i jedina vrsta muzike za naš kulturni i civilizacijski krug, ali što kada se feministi tako savršeno rimuju s trulim moralistima. Tri godine potom, ljeta 1984. na Ljetnoj pozornici na Ilidži, Džoni je iz pjesme izbacio feministe, pa je na očigled i ušičul svim onih pozornicima u civilu – koje smo zvali debeovcima, smatrajući kako je smisao Službe državne bezbjednosti da prati omladinu po koncertima – otpjevao: zatvori prolaz za komuniste, zatvori prolaz za sve… I čuo se uzdah mase, koji je nadglasao moćne zvučnike i pojačala, Džonijevu do daske distorziranu gitaru, oslobađajući publiku svakog opreza i obzira. Bila je to predstava, a dok predstava traje, čovjek je na slobodnom teritoriju. Vrijeme njezina trajanja vrijeme je slobode. Može li se ikome objasniti što je 1984. značio povik: zatvori prolaz za komuniste? Ne može. Osim da mu se kaže kako su komunisti tog ljeta bili ono što bi danas bili nacionalisti, kada bi još bilo Džonija, kada bi bilo ovakvih pjesama i predstava. Ali avaj, nacionalisti imaju dva sloga više od komunista… (U drugim će prilikama, sve do kraja karijere, Džoni feministe i komuniste zamijeniti – staljinistima. Ali i to je već bilo dovoljno provokativno.)

Posljednja pjesma na onom koncertu iz 1981, i posljednja pjesma na mnogim budućim Azrinim koncertima bila je “Obrati pažnju na posljednju stvar”. Usporena do neprepoznatljivosti, do gašenja reflektora i raspada ritma, izvodila je publiku iz predstave. Nakon nje bilo je uzalud pozivati Azru na bis. Nakon što dođe kraj, ne može biti novoga kraja: Džoni je išao ravno do dna, ali njegovo dno nije bilo duplo dno. Bez obzira na repliku iz komada Gorana Stefanovskog “Duplo dno”, iz koje smo saznavali kako je baš svako dno duplo dno. Ta kazališna predstava pripadala je istom svijetu i senzibilitetu kao i Azra, i danas je činjenica istog odrastanja. Kad god bi nam se poslije učinilo da smo došli do dna, u sljedećem bismo trenutku propadali još dublje. Tako je ostalo sve do danas. Prirodno je da u svemu tome više nema Džonija. On je otišao nakon što je doista stigao ravno do dna, i srećom po sve nas: nikada se nije vratio. Time je sačuvao i svoje i naše dostojanstvo.

Tog ljeta Azra je svirala na sve strane, po jadranskoj obali, u Makarskoj i u Trpnju, u svim glavnim gradovima bivše Jugoslavije, da bi u jesen, 21. listopada, nastupili u Kulušiću. Tada je snimljen trostruki živi album “Ravno do dna”, koji će se krajem zime, bila je to već 1982, pojaviti u prodavaonicama ploča. Kupio sam ga, kao i većinu važnih ploča u životu, u Jugotonovom dućanu, u Vase Miskina ulici, tamo kod Slatkog ćošeta. Dizajnirana u kombinaciji temeljnih tipografskih boja, crne i crvene, sa Džonijevim licem svedenim na šablon i raster, omotnica za “Ravno do dna” sama je po sebi postala znak jednoga doba. Ili jednog senzibiliteta.

Sjećam se da sam stvarno vjerovao da postoji neko dublje zajedništvo između ljudi koji slušaju ovu vrstu muzike. Pogotovo The Clash i Azru. Zar bi neki debeovac, policijski žbir i cinker zaista mogao slušati Azru? Ili bolje rečeno: zar bi debeovac, žbir i cinker mogao postati netko tko je slušao Azru? Vrijeme koje je nailazilo raspršit će i tu iluziju. Neki od najgorih ljudi iz ovoga našeg bijednoga lokalnog svemira osamdesetih su slušali Azru, i bili su u svojim petnaestim i dvadesetim na istim onim koncertima koji u meni i dalje bude istu euforiju. Samo što su u međuvremenu od djece i autsajdera postali insajderi. Lutke od krvi, bez trunke ideje. Ubice na cesti. Kurvini sinovi.

Kurva je i u ovom slučaju povijest. Čovjek je ono čega se sjeća. Većina naše generacije kolektivizirala je svoja sjećanja. Tako im je lakše. Povijest im je zamijenila sjećanja, i tako su postali narod.

jergovic

 

Kako je pisac zakucao srpskog predsjednika: Filip David, put kojim se rjeđe ide

$
0
0

Filip DavidSrbija je zemlja koju bi poželeo svaki iole ozbiljniji tiranin. Lobotomizirano stanovništvo, novinari bez dostojanstva i intelektualci bez muda. Teško da može bolje. I tako je već desetinama godina. Ako se, kojim slučajem, i nađe neko ko iskoči iz ovog uhodanog sistema, taj biva spaljen na lomači javnosti. U slučaju Filipa Davida ta lomača kao da se tek priprema. On ima višestruku jeres. Em se drznuo na javnom skupu “osramotiti” predsednika, em uz sve to nije ni Srbin. A takvi, jelte, imaju ćutati i biti zadovoljni što dele isti vazduh kao većinski narod, a u Filipovom slučaju što nisu završili kao sunarodnici – u gasnim kamionima.

Prošle godine Filip David je za knjigu “Kuća sećanja i zaborava” dobio NIN-ovu nagradu, ove godine dobio je nagradu za Najbolju knjigu u mreži javnih biblioteka u Srbiji. I kao dobitnik Filip se pojavio na svečanosti u Narodnoj biblioteci Srbije (NBS), jednoj duboko kompromitovanoj instituciji nakon smene Sretenu Ugričiću jer se drznuo staviti svoj potpis protiv hajke na crnogorskog pisca Andreja Nikolaidisa koji je optuživan i za pokušaj atentata. Tada je Forum pisaca, čiji je jedan od osnivača upravo Filip David, pozvao da se obustavi “fatva i linč” tako što će javnosti na uvid pružiti sporni Nikolaidisov tekst “Šta je ostalo od velike Srbije“, povodom nedavne proslave 20. godišnjice Republike Srpske koju je nazvao “proslavom onoga što je stvoreno na zločinima koji su osuđeni u Haškom tribunalu”.

E, tu se pojavio i duboko kompromitovani predsednik. Tomislav Nikolić. Znate ga. Onaj koji se ranih devedesetih šepurio po Hrvatskoj i Bosni svojim četničkim vojvodstvom u misiji ostvarivanja nikad dosanjanog sna o “velikoj Srbiji”.

Primajući nagradu na proslavi dana NBS Filip je rekao: “Moram da se ogradim od prisustva Tomislava Nikolića. Poštujući instituciju predsednika, ja od 90-ih ne podržavam njegovu politiku.”

Filip David prima nagradu i ograđuje se od Tomislava Nikolića (FOTO: Tanjug)

Reč je o onom Tomislavu Nikoliću koji je bio desna ruka Vojislava Šešelja kad je ovaj 1992. godine sastavio spisak izdajnika koji su radili na tadašnjoj Radio-televiziji Beograd (RTB), sa koje je neposredno pre toga najuren i sam Filip David, koji je tu radio kao urednik dramskog programa. Zbog osnivanja nezavisnog sindikata unutar RTB-a, zbog osnivanja “Beogradskog kruga”, grupe intelektualaca koji su se protivili Miloševićevom i velikosrpskom ludilu, jednog dana mu samo nije dozvoljen ulaz na radno mestu, oduzeta mu je propusnica i to je bilo to. On je još dobro i prošao jer mu nije Šešelj lično čitao ime sa spiska izdajnika, a na sličnom spisku, ovoga puta za likvidaciju završio je ipak 1999. godine, za vreme bombardovanja. Samo trenutak. Tomislav Nikolić? Da, on je te 1999. godine bio i potpredsednik Vlade Srbije, a kasnije i SR Jugoslavije. Da li je učinio išta? Ne baš.

Filip nije napuštao Beograd. Naprotiv. To vreme je koristio kako bi uvek i svuda ukazao na zlo koje nas okružuje, kako onda tako i danas. Upravo o tom zlu on i piše u onom nagrađivanom romanu. Filip David upravo pokušava da dokuči korene tog zla sa kojim se suočava još od svojih bebećih dana jer je nacističku okupaciju Filip preživeo zahvaljujući svojim komšijama iz sremskog sela Manđelos. Filip se lažno predstavljao kao Fića Kalinić i to je kao dvogodišnjak morao zapamtiti kako bi ostao živ.

Upravo na ovo će se, nakon Filipov ograđivanja od Nikolića, pozvati i Ratko Dmitrović, glavni i odgovorni urednik Večernjih novosti, novine koja je slepo i uporno pratila politiku protiv koje se Filip bori od svog detinjstva, a posebno od kasnih osamdesetih i ranih devedesetih. Da ne pričam u prazno, evo šta ovaj stari ratni huškač u tekstu sa naslovom: “Više od netrpeljivosti” piše u samom lidu: “Da li su Srbi negde i nekada zaslužili da Filip David ponižava njihovog predsednika? Jesu, za vreme Drugog svetskog rata, kad su od konc-logora sačuvali porodicu David.”

To je ista ona zamena teza o kojoj smo već pisali u tekstu o Milanu Nediću i Starom sajmištu jer ti Srbi koje Dmitrović spominje u tekstu bi za njega bili dobri Srbi samo da su poput onih mučenika koji su se drznuli podići se protiv nacista, zahvaljujući Vladi Milana Nedića i policiji Dimitrija Ljotića, završili obešeni na sred Terazija. Dmitrović stoga postavlja stvari u kontekst kako njemu ali i većini odgovara. Bitno je pokazati Filipu i njemu sličnima ko je i šta je i da kao takav nema pravo da blati ugled Srba i Srbije. Naravno. To je posao predsednika, ovakvog kakav je.

A posebnu pažnju ovde svakako valja posvetiti i reakciji tog istog predsednika koji je rekao da za ono što je Filip napomenuo “nije potrebna nikakva hrabrost, ni vaspitanje”, sa čim se u potpunosti složio i sam premijer. Opet, možemo se i mi tu složiti. Nije potrebna. Potrebno je samo malo samopoštovanja, moralnog usmerenja, zdrava logika i…Ispravimo se donekle. Nije potrebna hrabrost, no muda. Upravo ono što intelektualcima i nedostaje kako se ne bih svaki put hvatao za džep kad se pokrene priča o tome zašto intelektualci u Srbiji ćute.

Srpski ministar kulture Ivan Tasovac (FOTO: printscreen)

Uostalom, najbolji primer takvog intelektualca nalazi se na mestu ministra kulture. Ivan Tasovac mu ime. Znam. Reći ćete da ne može biti gori od Hasanbegovića, ali reč je o nijansama u kojima je možda i manja šteta imati nekog poput Hasanbegovića koji će manje, više otvoreno iskazivati svoje stavove nego mutavca poput Tasovca koji je nakon Filipovog govora samo rekao kako je “neprimereno na takvom mestu mešati politiku i kulturu, jer je kultura jedino polje u kome politika ne treba da postoji”.

Reći to Filipu Davidu koji je baš zbog najbrutalnijeg upliva politike u kulturu ostao bez posla, koji je zbog svog delovanja bio na listi za odstrel i koji je do dobijanja NIN-ove nagrade, bio apsolutno marginalizovan, nije ništa drugo nego nepoznavanje polja kojim se bavi. A nećemo čak ni o tome koliko je kultura zapravo ispražnjena svakog smisla ako ne propituje, ne kritikuje…jednom rečju, ako se ne bavi politikom jer politika se bavi svima nama.

Ali to je ta Srbija. Zemlja snova svakom wanabe diktatoru. Filip David i slični su ovde samo izuzetak. Na žalost i njih je sve manje. Da je suprotno Tomislav Nikolić i slični svoju političku karijeru ne bi mogli ostvarivati ni u rodnom selu. A kad već nije tako onda njegov dolazak u NBS nije simbol otvorenosti ka pisanoj reči, a još manje odraz poštovanja prema Filipu Davidu. Naprotiv. No, za razliku od Filipa koji nije znao da će Nikolić biti prisutan na ovoj svečanosti i koji se pojavio u onako kompromitovanoj instituciji jer su mu čitaoci dali za pravo da ipak dođe, Nikolić je itekako znao ko dobija nagradu. Ili je bar morao znati? Vi stavite ruku u vatru. Ja neću čak ni za to da zna ko je Filip David.

lupiga

 


Dragan Markovina: Druga kulturna revolucija

$
0
0

Dragan MarkovinaSveopća apatija ponovno je dovela nacionalističke partije na vlast. Ovoga puta one su čvrsto odlučile dovršiti posao na kulturnom i intelektualnom planu, što je trend koji ovih mjeseci povezuje Hrvatsku, Srbiju i Bosnu i Hercegovinu

Piše: Dragan  Markovina- Analiziraj.ba

Proces koji se trenutačno događa na postjugoslavenskom prostoru, s posebnim naglaskom na Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu te Srbiju, a kojeg vodi radikalizirana desnica, čije su ideje u punom smislu riječi ušle u mainstream, možemo zajednički imenovati drugim valom konzervativnih revolucija. Imajući u vidu da se prvi takav val dogodio u devedesetim godinama, s promjenom režima i nastupom nacionalističke paradigme, te da on, zbog čitavog niza okolnosti, nije u potpunosti destruirao modernizacijsko kulturno nasljeđe, njegovu današnju reaktualizaciju možemo razumjeti kao pokušaj dovršavanja nedovršenog.

O čemu se radi? Prvi val nacionalističkih revolucija, koje su, pored promjene društvenog uređenja, uvele nacionalistički diskurs i snažno klerikalizirale sva društva na postjugoslavenskom prostoru, donekle je zaustavljen s političkim promjenama početkom dvijetisućitih. Iako je na koncu, što je post festum postalo prilično vidljivo, to zaustavljanje doživjelo suštinski neuspjeh, ono je imalo snažan subverzivni potencijal u odnosu na vladajuće paradigme. I to u prvom zahvaljujući činjenici da se značajan dio građana iskreno nadao revitalizaciji modernističkih kulturnih i civilizacijskih vrijednosti, nakon okončanja rata. Kad su te nade ispuhale, došlo je do sveopće apatije koja je ponovno dovela nacionalističke partije na vlast. Da su one ovoga puta čvrsto odlučile dovršiti posao na kulturnom i intelektualnom planu, više je nego jasno.

Kako je jačala kulturna scena

No, prije nego se posvetimo aktualnom trenutku, malo ćemo preciznije ukazati na glavne značajke promjena s početka dvijetisućitih. Tada je, naime, i pored nevoljkosti i nedostatka snage vladajućih socijaldemokrata u Hrvatskoj, Alijanse u Bosni i Hercegovini te koalicije DOS-a u Srbiji, da razgrade ideološku i mitološku pozadinu dotadašnjih režima, na kulturnom planu ipak dodatno osnažena ili formirana internacionalna kulturna scena, koja je baštinila modernu urbanu kulturu predratnog jedinstvenog jugoslavenskog kulturnog prostora. Kad se ona, na valu tih promjena, stala iznova formirati, izgradila je čitavu mrežu kontakata na svim kulturnim poljima, od filmskih, preko književnih, do intelektualnih i spisateljskih, nudeći jednu novu vrstu kvalitete koja je daleko nadmašivala sterilnu produkciju klaustrofobičnih društava iz devedesetih godina. Dvostrukim neuspjehom, alternativnih, više ili manje antinacionalističkih partija, došli smo u situaciju vrlo sličnu onoj u Poljskoj ili Mađarskoj. Dakle situaciju intenzivne, naglašene klerikalizacije i konzervativizacije društva, koja je umnogome pogonjena snažnim totalitarnim refleksima tamošnjih vladajućih partija. Iako je više no jasno kako se radi o posvemašnjoj idejnoj impotenciji, politička ostrašćenost koja se najsnažnije očituje u ofanzivi na kulturnom i medijskom polju nametala se kao jedini istinski prostor za provođenje politike i uvođenje novog vala duhovne revolucije.

Svaka od promatranih zemalja ima, naravno, određene specifičnosti, koje s jedne strane ukazuju na snažnu političku i društvenu opoziciju takvim događanjima u Hrvatskoj te izostanak snažne političke opozicije tim nastojanjima u BiH i Srbiji, u kojima je otpor sveden na dijelove civilnog društva, intelektualne scene i medija. Kako konkretno djeluju ti mehanizmi, jednostavno je uočiti čak i površnim praćenjem društvenih i političkih zbivanja. U Hrvatskoj je izvršena višegodišnja priprema onoga što se sada događa, a što je vježbano na slučajevima referenduma o istospolnim brakovima, pitanju ćirilice u Vukovaru i prosvjedima ispred ministarstva branitelja. Unatoč tome što je takva logistička priprema logično dovela do sve otvorenije ustašizacije društva te u konačnici do imenovanja otvorenog simpatizera ustaške ideologije, Zlatka Hasanbegovića, za ministra kulture, mnogi su ostali začuđeni tim razvojem događaja. Naivno odbijajući prihvatiti da stvari mogu tako daleko otići. Zahvaljujući svemu, navedena situacija trenutačno je takva da su se na udaru novog ministra našli neprofitni mediji i Hrvatski povijesni muzej, s ozbiljnim izgledima i najavama da sljedeći na redu budu javna televizija i HINA, ali i kompletna kulturna scena koja se ne uklapa u ono što ministar zove izgradnjom nove nacionalne paradigme.

BiH, Hrvatska i Srbija

Da je takvih ogromna, i to najkreativnija većina kulturnih radnika, jasno je svakome tko iole prati tu scenu, što su sami ti kulturnjaci i prepoznali, masovno potpisujući peticiju protiv novog ministra. Slična stvar dogodila se još ranije u Bosni i Hercegovini, kada je u novom proračunu za 2016. godinu federalna ministrica kulture i sporta, Zora Dujmović, pored toga što je odlučila uvesti sulude etničke kriterije prilikom dodjele sredstava kulturnim programima, napravila takvu selekciju da je uskratila potporu najkreativnijim i međunarodno dokazanim programima koji istinski predstavljaju kulturu Bosne i Hercegovine u svijetu. Umjesto njih, odlučila je sufinancirati razne programe lokalnog značaja i na razini folklornih, kulturno-umjetničkih društava. Takva odluka je, naravno, izazvala buru negodovanja, zahvaljujući čemu su 22 institucije i čitav niz kulturnih radnika, među kojima su, između ostalih,  i MESS, Sarajevski ratni teatar te Sarajevo Film Festival, potpisali i uputili oštar protest protiv takve politike. Identičnost obrasca u Hrvatskoj i BiH ne može biti slučajna. Potpuna anonimnost aktualnih ministara, koji u kulturnom smislu ne predstavljaju ništa, njihova uvjerenost u to da imaju misiju i forsiranje “mrtve” utilitarne kulture, nasuprot modernističkoj i živoj, previše su identični da bismo ih smatrali slučajnim.

Gotovo posve isti proces događa se već duže vrijeme i u Vučićevoj Srbiji, u kojoj pod smokvinim listom liberalnog ministra kulture Ivana Tasovca cvjeta prava ideološka konzervativna revolucija. Njezine se specifičnosti za sada iscrpljuju u podilaženju bizarnim akcijama kojima se brišu latinični natpisi na Kulturnom centru Beograda i smjenjuju direktori tog i sličnih centara koji su ostvarivali kulturni program posve stran tzv. Konzervativnim vrijednostima. Ta su nastojanja, naravno, praćena i pokušajima uvođenja totalne političke prevlasti Vučićeve partije, koja na svaki mogući način, pa i značajnim smanjenjem sredstava za kulturu, pokušava demontirati demokratsku vlast u Vojvodini. U svjetlu navedenih nastojanja, ne trebaju čuditi ni pokušaji rehabilitacije kolaboracionističkog režima Milana Nedića, koji slijede obrasce slične rehabilitacije Draže Mihailovića.

Porast radikalnih stranaka i protesta

Iako je iz svega navedenog više nego jasno da se devedesete vraćaju na velika vrata, i to na gotovo cijelom postjugoslavenskom prostoru, bitna razlika u odnosu na to doba, pored toga što, na svu sreću, nema više ratnih zbivanja, tiče se međunarodnog konteksta, danas značajno drukčijeg no onda. Dok je, naime, u to doba Europska unija bila zainteresirana za ovaj prostor i istinski odana demokratskim vrijednostima, današnja se previranja odvijaju u vremenu u kojem se u čitavoj EU bilježi porast utjecaja radikalnih desnih stranaka i pokreta, kojima u nekadašnjim dijelovima Istočne Europe nije strana ni suspenzija demokratskih procesa te uvođenje autokracije. Samim tim, svi ovi procesi ne samo što ne nailaze na osudu od strane europske diplomacije nego čak u Europi nalaze i uzore.

Uvažavajući sve navedeno, jasno je kako je opozicija ovakvim politikama prepuštena sama sebi, što ne bi bio neki preveliki problem da društva, postepeno naviknuta na normalizaciju nekada nezamislivog, nisu sve spremnija trpiti sve više autokracije i uvođenje fašizma na mala vrata.

tacno

 

 

 

Zapisi iz čekaonice Mile Stojića: Rezervna domovina i lanjski snijegovi

$
0
0

mile_stojicU gradu Havani, na dalekoj Kubi, sastali su se nedavno poglavari dvije najveće kršćanske Crkve na Planetu – papa Franjo i ruski patrijarh Kiril. Susret je zaista bio historijski, jer oficijelne komunikacije na vrhu između dviju podijeljenih Crkava nije na ovome svijetu bilo više od tisuću godina. Sam Bog je htio, a možda je i Nečastivi tu umiješao svoje prste – da visoki crkveni poglavari o problemima kršćanstva raspredaju u komunističkoj, dakle službeno ateističkoj, zemlji Fidela Castra.

Zajedničko saopćenje, koje su potpisali rimski biskup i ruski patrijarh, kipti izljevima božanske milosti, klasičnim stereotipima iz oblasti primijenjene homiletike. “Braća u Kristu”, kako sami sebe biblijski nazivaju, izrazila su duboku zabrinutost stanjem modernog čovječanstva, posebno sudbinom kršćana na Bliskom Istoku, koji su izloženi nemilosrdnom progonu od strane Islamske države. Sumnjičavom agnostiku, ali i nezainteresiranom promatraču poput autora ovih redaka, tim povodom samo se od sebe postavilo se pitanje: zar nije sudbina muslimana isto tako, ako ne i stoput više, pogibeljna od sudbine kršćana na istom tom prostoru, ali crkveni pastiri pokazali su brigu samo za svoja stada.

Papa Franjo patrijarh Kiril
Crkveni pastiri pokazali su brigu samo za svoja stada (FOTO: Hina)

U tom, dakle, podužem saopćenju koje su zajednički potpisali, vidna je i briga za sudbinu Europe, koju oni definiraju zemljom kršćanskih vrijednosti, tjerajući vodu na mlin Pegidi i sličnim evropskim ksenofobima, koji stari kontinent žele pretvoriti u pustinju rimskog carstva, podijeljenog između Rima i Moskve. To se ionako već događa, sa sudjelovanjem antagoniziranih kršćanskih Crkava, ili s njihovom apstinencijom, svejedno. Na koncu, to ponovno oživljeno crkveno bratstvo, popraćeno izrazima zajedničke nostalgije za pradavnim vremenima jedinstva, nije popločano nadom da bi stablo kršćanstva koje je davno skršeno, moglo uskoro ponovno srasti, bez obzira što ga je isti Bog posadio na ovaj svijet.

***

Međutim… ako se sa vaseljenskih visina spustimo na lokalno tlo, vidjet ćemo da ovdašnje katoličanstvo i pravoslavlje ne mare mnogo za principe spasenja, već ove dvije Crkve koje se zaklinju u istoga Isusa Hrista, više zanimaju profane stvari, kakve su politika, nacija i novac.

Dok su časni oci Franjo i Kiril potpisivali diplomatsku encikliku o pomirenju i slozi, bosanskohercegovački kardinal Vinko Puljić odaslao je nimalo nježno pismo Irineju, patrijarhu Srpske pravoslavne crkve, koji je, nedavno u Banjoj Luci, blagoslivao dan osnutka Republike Srpske. Monsinjor Puljić zamjera bratu u Kristu Irineju, što je taj dejtonski entitet nazvao „Bogom blagoslovenu, blagodaću Božjom osvećenu državu“, napominjući da je ta tvorevina nastala na zločinu i genodicu nad nesrpskim stanovništvom. Kardinal Puljić, potom, zabrinuto pita svog pravoslavnog brata što je sa 140.000 katoilika – Hrvata, koji su prije rata živjeli u današnjoj Republici Srpskoj, je li i njihov nestanak i progon utkan u temelje te, kako kaže njegova svetost, “Bogom blagoslovene, blagodaću Božjom osvećene države“.

Vinko Puljić
Zar je doista kardinalu trebalo dvadeset godina da konstatira da mu je pastva u manjem beha entitetu gotovo uništena? (FOTO: Hina)

Za kršćansku je Crkvu, kažu, vrijeme relativna kategorija, ali zar je doista kardinalu trebalo dvadeset godina da konstatira da mu je pastva u manjem beha entitetu gotovo uništena? Ovakva pitanja svakako zahtijevaju jasan odgovor, ali, prije toga, treba staviti ruku na srce i upitati se i o tome koliko je i sama Katolička crkva pridonosila mržnji, nacionalnom razdoru pa i krvoproliću u ratovima iz devedesetih. Osim toga, zar ne bi bilo bolje da sva ova ovozemaljska pitanja, umjesto crkvenih otaca, rješavaju izabrani narodni predstavnici – da problem nestalih Hrvata u Republici Srpskoj, na primjer, na adresu Milorada Dodika adresira Dragan Čović, ali Dodikovo i Čovićevo je interesno partnerstvo od ovoga svijeta. Toj licemjernoj bratskoj relaciji, ni patrijarh Kiril ni papa Franjo, ni kardinal Puljić, ni patrijarh Irinej, pa na koncu ni sam Gospod Bog, zasad, ne mogu smrsiti račune.

Bosna i Hercegovina je u stanju političke obamrlosti. Sve što je lijepo i pametno traži vize za dalje odavde. Još jedino kriminalci i psi rata, u brizi za narod, urliču sav glas.

***

“Lako je tebi”, kaže mi onomad prijatelj u kavani, “ti imaš rezervnu domovinu.” Ova konstatacija, tako često upućivana sarajevskim Srbima i Hrvatima, nekad me je izluđivala, a danas je doživljavam kao dio svog političkog usuda. Ona je istodobno i iskaz bošnjačkog nacionalizma, jer sve što se ne može reći službenom Beogradu i Zagrebu, biva adresirano na naša krhka pleća. Fakat da gotovo svi Hrvati u Bosni i Hercegovini imaju hrvatske putovnice legitimira ih tek kao glasače na izborima u susjednoj državi, i zbog tih potreba definirani smo još za Tuđmanova vakta kao “nacionalna dijaspora”.

Glasanje
Zbog ovih potreba definirani smo još za Tuđmanova vakta kao “nacionalna dijaspora” (FOTO: Lupiga.Com)

“Vi ste članovi Europske Unije, i na to trebate biti ponosni!”, propovijedao je nedavno visoki funkcionar iz Zagreba skupu smjernih katolika u Fojničkom samostanu, ističući prednost hrvatskih putovnica u prelasku državnih granica, a koje putovnice ovdašnji “konstitutivni” ljudi doista koriste da bi dobili posao, ali ne u Hrvatskoj, već u Njemačkoj, i tako postali istinska dijaspora. Cinik će reći da je to naša rezervna domovina, a kad smo već kod te sintagme, sjetio sam se jednog stiha mog prijatelja Jovice Ivanovskog, koji kaže: ja nemam ni rezervnu gumu, a kamoli rezervnu domovinu.

***

Koncem prošle godine u Hamburgu sam sreo Seida Memića Vajtu, nekadašnju megazvijezdu jugoslavenske popularne muzike. Dugo smo uz jaku bosansku šljivovicu u njegovu stanu razgovarali o lanjskim snjegovima, o Sarajevu, o djevojkama naše mladosti, o neostvarenim planovima i snovima. Sejo je već državljanin Njemačke, a na pitanje o povratku kaže “moj prah bit će rasut po Labi”. Pričamo o herojima i žrtvama tranzicije, a on kaže: “Ja sam u rat ušao s mercedesom, a iz rata izišao na biciklu i nije mi ni malo zbog toga žao. Zapiši ovo”.

lupiga

 

‘Sada vidimo pravi – vulgarni, raspušteni HDZ’

$
0
0

Dežulović LucićOsnivači Feral tribunea Predrag Lucić i Boris Dežulović ocijenili su, gostujući na N1, da zemlje regije žive privid demokracije, da je stanje u medijima veoma loše, a da je projekt “Beograd na vodi” – katastrofa na više razina. Komentirajući migrantsku krizu, rekli su da je Europi stigla naplata.

U intervjuu za TV N1, Lucić i Dežulović govorili su i o tome može li se o premijeru Srbije Aleksandru Vučiću suditi u kontekstu njegove politike iz devedesetih, gdje je danas kritička misao u medijima i je li došlo vrijeme da se ljudi u državama bivše Jugoslavije moraju glasno opredjeljivati jesu li antifašisti.

Osvrćući se na premijera Srbije i njegovo ograđivanje od politike koju je vodio devedesetih, Boris Dežulović ocjenjuje da je do te promjene došlo prebrzo i da tu ima nečeg neiskrenog.

“Pitanje je koji je Vučić pravi od ta dva, tko se tu od koga ogradio, da bismo uopćte znali baratati činjenicom Aleksandra Vučića… Stoji ona da se samo budala ne mijenja, i pohvalno je kad se ljudi promijene… Ovo je bilo preblizu…To nije bilo prije 40 godina, pamtim ja Aleksandra Vučića sa sigurnom kućom za Ratka Mladića, s bulevarima Ratka Mladića… I onda preko noći imaš promjenu – jasno je da promjena nije plod odlaska u samostan i kontemplacije tri godine, nego je to nešto vrlo pragmatično, dakle – neiskreno”, kaže Dežulović.

Kako je naveo, to otvara pitanje je li pravi Aleksandar Vučić onaj čuvar kuće Ratka Mladića ili ovaj europski, demokratski Aleksandar Vučić. “Jer ukoliko nije, a nije pravi, onda je pitanje što će biti sutra – možemo li opet očekivati otvaranje sigurnih kuća za ratne zloičince, mafijaše.. I Rusi ili Amerika, na koju stranu”, dodaje Dežulović.

To nisu političke figure koje možeš držati za riječ, svaki izbor takve političke figure je nesigurna politička opcija, vrlo nesigurna povijesna opcija, podvlači. Pohvalno je da se mijenjaju, ali onda nek pišu knjige, nek osnivaju nevladine organizacije i pomažu ljudima, ali im ne bih vjerovao u politici, politika nije humanitarna aktivnost, dodaje.

“I nemojmo onom iz devedesetih tepati da je to bila politika… Ako oni to nazivaju politikom mislim da bi im neki drugi trebali reći da to nije bila politika, već zločin”, dodao je Lucić.

“Beograd na vodi – katastrofa na svakoj razini”

Upitani da prokomentiraju projekt “Beograd na vodi”, gosti N1 su suglasni u ocjeni da je to – katastrofa.

“Iskoristili smo priliku da na prvoj liniji Waterfronta otpjevamo pjesme o onome tko je bacio grad niz rijeku i onome tko će, kao šeička sponzoruša, ostaviti Beograd na luku i vodi”, rekao je Lucić.

Dežulović dodaje da je projekt katastrofa na više razina. “Krajnje sumnjiv investicijski projekt, od tri- četiri milijarde, vidjeli smo doći će do 3 soma eura ta cijela fantastična investicija”, kaže Dežulović dodajući i da je u pitanju “katastrofa” i na urbanističko-arhitektonsko-estetskoj razini.

“Ne postoji nijedna ravan na kojoj je taj projekt dobar, osim za neke ljude koji će se, kako bi u Srbiji rekli, ugraditi na to”, naveo je.

Imamo mi u Hrvatskoj, pa i u BiH, neke slične, fanstastične luksuzne ideje, u BiH domove za arapske bogataše – a onda se to prikaže kao investicijski zamah, kaže. “Ne zna se što je gore – da to za 20 godina ostane kao Prokop – da ostane jedna široka ledina, polubetonirana, ili je gore da se to doista realizira, da niknu ti tornjevi, te budalaštine, ti shopping mallovi… Možda je ipak bolje da prevare, skupe lovu u džep i odu, i ostave obalu Save”.

Lucić dodaje da se opet ponavlja mantra o investicijama: “I vidi se da su ove države spremne investirati u investitore – na kraju im služe da preperu neke novce… Investitori ne potroše tu onoliko koliko država uloži u njih na ovaj ili onaj način”.

Lucić: Ovo je privid, surogat demokracije

Komentirajući stanje u državama regije, i na pitanje je li ovo sada demokracija koju smo tražili, Lucić kaže da je to privid, odnosno surogat demokracije.

“Ovaj u Srbiji raspisao izbore, otvoreno navijački se postavio, predsjednik – što govori o fair playju, ali i o koeficijentu inteligencije… Osjetila je vladajuća većina da može još više dobiti na izvanrednim izborima… Bilo bi fino da ih birači iznenade – uvijek kad se netko tako bahati, bilo bi dobro da odgovor u kutijama bude onako malo – da se obeznane… A u Hrvatskoj, jedino što bi bilo normalno bilo bi raspisati nove izbore”, kaže Lucić.

On odbacuje priče o tome da bi to koštalo mnogo. “Mislim da je ova blokada i potpuna paraliza sustava, koja traje mjesecima, da je napravila puno veću štetu”, kaže Lucić. To ne znači, kako dodaje, da bi izbori nešto promijenili. “Ali, dogodila se jedna situacija gdje je izmanipulirana volja birača… Izmanupulirana je ovako kako su se sporazumjeli MOST, HDZ i Bandić Milan 365”, dodaje.

Lucić kaže da je takva vrsta sporazuma napravljena da gazi nešto u što su ljudi vjerovali, ono u čemu su najviše vjerovali MOST-u. Ljudi su povjerovali da MOST vraća elementarne, proceduralne principe tamo gdje im je mjesto, kaže Lucić. On podsjeća da je MOST ovjerio kod javnog bilježnika, a da im to nitko nije ni tražio, dokument da neće ići u koaliciju sa HDZ-om i SDP-om, i da su tim činom pridobili jedan dio ljudi kojima je, kako je rekao, pun kufer te dvije stranke. “I sve su to proglasili ništavnim, i zapravo su izvršili jednu brutalnu postizbornu prijevaru… Mislim da bi ti izbori morali biti ponovljeni”, dodao je.

Dežulović: Sada vidimo pravi – vulgarni, raspušteni HDZ

Govoreći o hrvatskoj vlasti, o HDZ-u i koketiranju s ustaštvom, Boris Dežulović je rekao da to nije novina. “Nije točno da Tuđmanov režim nije koketirao s ustaštvom i da mi to prvi put vidimo… Točno je da on ne bi dozvolio ovakve budalaštine… Tuđmanov ministar kulture ne bi bio neki marginalan lik, koji nema veze sa kulturom, a naročito zbog takvih stavova”, rekao je Dežulović o ministru Zlatku Hasanbegoviću, čija je smjena tražena zbog fotografije s ustaškom kapom i ranijih članaka koje je pisao, a u kojima je veličao ustaštvo.

Dežulović objašnjava da je u vrijeme Franje Tuđmana bilo drugačije, jer je on morao slušati Zapad.

On je naravno bio otac nacije s bolesnom povijesnom ambicijom i bilo mu je jasno da za ostvarenje te ambicije mora slušati što mu govore iz Bruxellesa, Washingtona, Bonna ili Berlina, a oni tamo nisu gledali s osobitim razumijevanjem na pojave ustaštva, dodaje Dežulović. Isto je, kako kaže, bilo i za vrijeme Sanadera. Hrvatska je sada u EU, i paradoksalno, te stvari su moguće – nema više usklađivanja, sad smo unutra, više nas ne mogu ucjenjivati poglavljima, pregovorima, dodaje.

“Sada vidimo ogoljeni HDZ … Da je Tuđman bio u ovoj situaciji, bilo bi to puno gore… Zbog toga te stvari onda nisu bile moguće… Ali sada vidimo HDZ onakvim kakav zapravo jest, onakav kakav je oduvijek želio biti. To je sad taj vulgarni, raspušteni HDZ”, kaže Dežulović, dok Lucić dodaje da je to zato što ta stranka nema potrebu za “figom u džepu”.

NE fašizmu

Predrag Lucić Izvor: N1

Govoreći o jačanju fašizma, Lucić kaže da, nažalost, ne živimo u postideološkim društvima. Problem su ideologije novca, krvi, tla, nacije i vjere koje su danas izuzetno jake i dominantne i u ime kojih se i danas događaju zločini, na kraju krajeva, kaže.

Dežulović dodaje da je vrijeme došlo da danas treba reći ne fašizmu. Nije samo u nas, ima i zemalja gdje je gora situacija sa neonacistima i neofašistima, to je globalna stvar, kojom bi se morala baviti Europa u budućnosti.

O izbjeglicama: Europi povijesni računi stigli na naplatu

Europi su došli na naplatu povijesni računi, rekao je Dežulović, govoreći o aktualnoj migrantskoj krizi.

“Europa se 500 godina bogati i živi na resursima drugih kontinenata – prije svega Afrike i Azije… Nakon 500 godina su ti ljudi došli za svojim – za svojim robovima, naftom, zlatom, svojim artefaktima, došli su sad i oni… I Europa je sad iznenađena – zašto su došli? Zato što je bogata, jer je pljačkala 500 godina”, kaže.

Lucić dodaje da nije potrebno govoriti o 500 godina, već samo o posljednjih pet. “Uz SAD je i Europa sudjelovala u buđenju kojekakvih proljeća, pa vidimo čime je to rezultiralo… Ako zametnete rat u tim zemljama, a vidimo u rijetkim snimkama koje dolaze, vidimo sada na što to liči… Prošli smo rat, imamo neka iskustva koja bi nam trebala poslužiti da se solidariziramo s tim ljudima, da ne postavljamo idiotska pitanja – tko njih šalje s novcima da islamiziraju Europu”, navodi.

Pokrenuli smo ratove zbog kojih dolaze ovdje, ističe Dežulović. “Ne sviđaju nam se arapski kvartovi u velikim gradovima, a jesmo li se pitali jesu li se njima sviđali francuski restorani u Bejrutu, ili klasicističke zgrade u Kairu… Promijenili smo i mi njihove živote, sad je red došao na nas”, dodaje.

Lucić ocjenjuje da je Europa u civilizacijskom problemu, i ističe da su ideje solidarnosti i nepostojanja granica bile osnova EU, a da sada “parcijaliziramo” i pravimo neke granice u Siriji i Iraku. “Pa se priča da Sirija ne može opstati.. To će nam se vratiti o glavu, neće opstati ni EU, krenut će raspadi”.

On naglašava da je tim ljudima život uništen. Dodaje da ih ne treba osuđivati ako imaju neke novce, ako su prodali kuću i imovinu, da bi krenuli tamo gdje postoji prilika za neki život – jer prilike za život tamo gdje su, neće još biti.

Feral je bio krik za istinom i incident

Boris Dežulović Izvor: N1

Govoreći o medijima, gosti N1 ocijenili su da je situacija katastrofalna u zemljama regije, da nije sjajna ni u Sloveniji, gdje je ipak malo bolja, ali da je u Srbiji stanje jako loše.

“Trafika je življa u Srbiji nego u Hrvatskoj, ali svi ti živi tabloidi… Ogromna većina tabloida i medija koji su pod šapom Aleksandra Vučića i ono nešto malo što je ostalo su opet komunikacijski kanali nekih većih interesnih skupina”, kaže Dežulović, dodajući da onih drugačijih ima tek toliko da se jedva na prste jedne ruke mogu nabrojati.

Kažu da je novinarstvo izgubilo bitku sa oglašivačima, i to autogolovima, a da su krivi urednici, novinari i vlasnici.

Dodaju da je loše vrijeme za tjednike, ali kažu da će novine opstati, jer mora ostati i neki papirnati trag.

“Novosti su pokazale da takvo novinarstvo ima smisla, a i dreka koja se diže na urednike, istraživače, pokazuje kako je sloboda u novinama, koja definitivno postoji u Novostima, škakljiva i opaka stvar. Gospoda iz političkih krugova i elitni kulturnjaci – mnogi od njih ne vole da postoje slobodne novine”, kaže o medijskoj situaciji u Hrvatskoj Lucić.

Feral (tribune) nije bio ni prije, ni poslije, Feral je i onda bio incident, kaže Dežulović.

Niti smo bili u normalno vrijeme, ni u normalno mjesto – bio je zamjena i za slobodan parlament i jedini prostor slobode u državi, ocjenjuje Dežulović.

Mi smo bili naprosto krik za istinom, a istina u takvim trenucima, povijesnim, nema dvije strane, rekao je. Lucić se osvrnuo i na ulogu Nina Raspudića u Feralu. ‘Nino Rapudić je Feralovo siroče, njega treba najviše žalit”, rekao je Lucić.

Dežulović dodaje da danas ima slobode na internetu. “Tamo ima ljudi koji se smiju, ali je pitanje čuje li se taj njihov smijeh. Internetska je tundra preširoka”, zaključio je Dežulović.

n1info

Dobitnik NIN-ove nagrade – Dragan Velikić: „Ej, ma vidi ti šta on piše“

$
0
0

Dragan VelikićOvogodišnji dobitnik NIN-ove nagrade za književnost Dragan Velikić književnik je čije su detinjstvo, mladost i sazrevanje obeležili Beograd i Pula. Autor je romana „Via pula“, „Astragan“, „Hamsin 51“, „Severni zid“, „Danteov trg“, „Slučaj Bremen“, „Dosije Domašenski“, „Ruski prozor“ i „Islednik“. Ninova nagrade za roman „Islednik“ druga je koju dobija (prva mu je pripala za „Ruski prozor“). U razgovoru za Lupigu govori o raspadu bivše Jugoslavije, o vlastitom doživljaju ratova, sredini kojoj je uputio svoj roman i temeljnoj introspekciji koja obeležava ovo delo.

Dragan Velikić
“Ne mogu pisati o jednom vremenu, a frizirati” – Dragan Velikić (FOTO: Milan Živanović/Lupiga.Com)

U “Isledniku” se prepoznaje Vaša namera da kažete šta se dogodilo na prostoru bivše Jugoslavije. Gotovo esejistički, ili nalik na političke komentare, ubacujete političke stavove. Da li Vam je to bilo teško, ili se, jednostavno nametalo? O krivici i o masovnom ćutanju stavovi su neprijatni za mnoge uši, potpuno su suprotni podrazumevajućoj nevinosti Srba i krivici drugih. Kako to ide uz najveću domaću književnu nagradu, šta znači?

– I mene je to iznenadilo, utoliko je pitanje intrigantno. Najteže je kada je pisac pametniji od knjiga – to ne valja. On onda arbitrira. Ako nema moć da suprotstavi svoju političku opciju – makar nekoj drugoj. Makar zanatski to da uradi. Smatram da se u romanima „Bona Via“, „Ruski prozor“ i „Isednik“ vidi kakva je svakodnevica. U romanu „Bona Via“ se u crnim tonovima prikazuje svakidašnjica, na to se niko nije osvrnuo. Zato što sam upakovao da to stoji; kad prođe neko vreme vidi se. Recimo, u „Via Puli“ pišem o fojbama, u koje su partizani bacali belogradejce. Pišem i o kratkovidom političaru koji je, po mojoj verziji, odabrao Goli otok, to je Kardelj. Pojavljuje se Zejtinov, to je Uljanov, Lenjin. Da sam bio direktniji, to bi bio pamflet. To je o romanu „Via Pula“ rekao i pokojni Milan Milišić (pesnik, poginuo u granatiranju Dubrovnika 1992. godine, op.aut.) – nedirektnost, ali ona koja nije posledica straha. Bitne su to odrednice jednog vremena, daju određenu boju, ali ne daju arbitražu. Na mestu je da kažem i to da je prelazak srpske vojske preko Albanije sulud. Kazaće mi „zašto“, s kojim pravom. Onda kažem da je, pola veka kasnije, Srbija prokockala sve bonuse istorije stečene tokom dva veka i krenula za lažnim mesijom u tmine nasilja i zločina. To je glumac Tihomir Stanić pročitao na dodeli Nagrade. Nisam ja tu arbitrirao, ali, čemu sve to. S kojim pravom da odvedeš one klince da poginu. To je ono što je rekao Pekić u Zlatnom runu, da “svaka živa kukavica vredi više svom nacionu, nego uludo poginuli heroj”. Udara u glavu. Ali, ćuti se o onome što je Pekić pisao, a nekome ne odgovara. Treba jednom stati i reći čekaj, da vidimo da li je baš tako. Meni se tema sama nametnula. Treba se suočiti. Ne mogu pisati o jednom vremenu, a frizirati. I, tačno je, da je bila neka druga ekipa u žiriju… Ovaj žiri je vrednovao literarno, u drugom slučaju ne bih imao šanse. A mogu da zamislim kako je u književnim i drugim krugovima, “ej, ma vidi ti šta on piše!”.

Da su Srbi besmisleno išli kroz Albaniju, a čitave karijere se temelje na tome?

– Upravo to. Ja se ne sprdam, ali na kraju, ipak, profiteri uspevaju. Setimo se “Pod okupacijom” Bore Stankovića, šta su njemu tek nameštali… Na kraju su pobedili oni koji su “pakovali” te klince iz Bosne, Srbe, slali ih na front. Ti profiteri nisu ratovali, oni su trgovali. I to mi se gadi. Ali, u literaturi nema obračuna. Mada. moram da priznam, ima nekih sitnih…

Dragan Velikić
Velikić u razgovoru s Lupiginim beogradskim dopisnikom Bojanom Tončićem (FOTO: Milan Živanović/Lupiga.Com)

Onako, iz meraka… 

– Ma, da, iz meraka, pa ko se prepozna – prepoznao se. Evo, u „Isledniku“ je, već na prvoj strani, ministar kome drugi menjaju čarape. Taj čovek je živ i to samo dve osobe znaju, ne mogu da kažem ko je… Postoji i sitni adrenalin, isuviše držim do onoga što radim, ne mogu da uprskam. Kada tri dana ne pišem, ponovo pročitam napisano i sutradan mogu da nastavim, jer imam intonaciju. U svakom trenutku moraš imati knjigu u sebi. Mada, kada sam se, nakon monografije o Puli, vratio romanu, naišao sam na Pekića, dozvao ga, njegov moto, po kojem se, posle ispovesti, čovek oseća gore, jer ostaneš sa onom verzijom koja se nikome ne ispoveda. I rekao sam da odatle treba početi. Ono gde nisam pogrešio – ne pada mi na pamet da hvalim svoj roman – je ritam. Da je ostalo sve u prvom licu, došlo bi do zamora čitaoca. I do zamora priče. Prešao sam u treće lice i taj D.V. više nije ja, nego on. I mnogi mi kažu da prema kraju priča ide brže. To i jeste smisao ovog isleđivanja, kao kada se traka odmotava. Važno je za strukturu. I izbacivao sam dosta toga, kao što je govorio Aleksandar Popović, “umetnost pisanja je umetnost brisanja”. Najteže je osloboditi se dela koji je dobar.

Odakle potreba da zabeležite što više detalja iz svog života. Sve, od bioskopskog repertoara do sličnih fotografija, strahova, osećaja, sentimenata, drhtaja, atmosfere… Nije Vam dovoljna pomisao da “sve to drži na programu hotelska kapela”? Da li baš mora da se nađe neko ko će sve zabeležiti, ili je to jedino Vama važno? Zbog opasnosti koja vreba u, takođe Arsenovom stihu, “u domaćim filmovima od tog nema ništa”?

– Lepo je što ste pomenuli te Arsenove stihove. Ono doživljeno može da, kao što kaže Kiš, doživi “milost uobličenja”. Sećam se prvih priča, izmišljanja, pa onda dođe slika iz života, neki detalj. Ali, u romanima „Via Pula“ i „Astragan“, kao i u „Dosijeu Domaševski“, zagrebao sam po sebi. I upravo taj iskustveni talog daje mi mogućnost i adrenalin da umetnički uobličim nešto što će i čitaocu biti blisko i sa čime će se identifikovati. Tu često pominjem Selindžera, „Lovca u žitu“, mislio sam da on to ispoveda, nisam jedini takav čitalac. Nisam ni mislio da sve može biti izmišljeno, njegova braća, sve, a on je imao samo jednu dalju sestru, Doris. A sve je izmislio, na osnovu tačnih činjenica. Nije izmislio emociju, recimo, neko celog života želi da ima brata, a raste kao jedinac. On može da napiše fantastični roman o bratu i da se neko ko ima brata identifikuje, upravo sa tim iskustvom. Ono što je opsesija, tajna, što je duboko u nama, kada stigne dotle da ga čovek pokaže, literarno uobliči, za mene je literatura.

U tom kontekstu, da li biste voleli da možete zabeležiti mnogo više?

– Ima dovoljno onoga što uspevam da zabeležim, još nisam došao u situaciju da želim da pišem, a nemam iz čega. Konačno, ja ne štancam knjige, pišem otprilike jednu u tri godine. U principu, nikad ne pišem dok se u meni ne stvori potreba, neka opsesivna slika. Od toga krećem. Eto, aprila prošle godine stavio sam tačku na roman „Islednik“ i nisam više ništa napisao. Sada pripremam knjigu o Beogradu, jedan deo Beograda, to će biti krajnje intimno. Sada je to samo bauljanje. Dve faze su mi najdraže u pisanju, bauljanje, kada nazirem, ni sam ne znam gde ću, njuškam. I poslednja, kada imam sve, a to još nije gotovo. Tada krećem na razboj zatežem strune, povezujem. U jednom trenutku, roman oživi, kao dete u četvrtom mesecu, to nije nikakva mistifikacija. Ako je pisac od integriteta, onda neće to da izda, knjiga ima svoje zakonitosti i tera pisca da se po njima vlada.

Dragan Velikić
“Kiš je pisac koji je na mene mnogo uticao” (FOTO: Milan Živanović/Lupiga.Com)

Neki delovi „Islednika“ podsećaju na stvaralaštvo Danila Kiša. Potreba da se, gotovo manijakalno sve zabeleži, poput onoga što je Kiš nagovestio u „Enciklopediji mrtvih“. Tu je i odsustvo sveščice sa opisima hotela, pa “pismo ili sadržaj” na kraju romana, u obraćanju majci. Mislim da je reč o nečemu što je, na najbolji način, posveta autoru i njegovom delu, i ukomponovanost Kiša u Vaš roman?

– Da, Kiš je pisac koji je na mene mnogo uticao, obeležio je moje formativne godine pisanja (to je sada moderno reći). Jednostavno, Kiš je abeceda, i dalje jedan od mojih omiljenih pisaca. Kasnije su i neki drugi pisci uticali na mene, upoznao sam Pekića, Tišmu, pa sam se njima bavio, ali Kiš je pisac čiji je literarni doživljaj sveta meni jako blizak. Kada su nam obili vagon, nestala je ta njena sveščica sa opisima, što sam ja tek kasnije primetio kao važan momenat.

Ona je dobila status molitvenika…

– Jeste. A brzo sam stigao do onog pisma na kraju koje ste nazvali “pismo ili sadržaj”, to je pismo ocu…

Da, u Peščaniku…

– Potpuno je logično, utoliko što je, ne treba zaboraviti, jedna od tema romana i demencija. Dakle, postoji strah junaka da bi mogao da je nasledi od majke. Možda nije nezanimljiv i podatak da moj sin specijalizira neurologiju i da ga zanima upravo demencija, da je sa svojom bakom, mojom majkom, provodio sate i sate pričajući o toj bolesti. To su detalji koji nisu fikcija, ali imaju posebnu čar kada ih ubacim u fikciju. Pomislio sam “vidi, ovo ko u Peščaniku”, ali nije mi bilo važno. U romanu „Danteov trg“ postoji čitavo poglavlje u kojem je Kiš književni junak. Prepliće se. A moja bliskost sa Kišom je vera u literaturu, u smislu da, ako literatura i ne može mnogo, bez nje ja ne bih mogao nikako. Podseća me na njegov razgovor sa jednim piscem kome je rekao, parafraziram, “Pa, nije sve fantastika, nije sve igra!”

Kaže i “zašto, zapravo, pisati o nečemu što se uistinu nije dogodilo”?

– Tako je. Ali ima još nešto. Ostao je zvuk. Dobar pisac kad se upiše, on tetovira čitaoca. To su neke tetovaže i ja ne bežim od njih. Na jednom mestu u Isledniku kažem “dugo sam se spremao za zanat spisateljski”. Pa ko prepoznao – prepoznao.

lupiga

 

Bleiburg i Draža – laža i paralaža

$
0
0

Draža Mihailović“Viši sud u Beogradu rehabilitirao je Dragoljuba Dražu Mihailovića, vodju četničkog pokreta, i vratio mu građanska prava koja su mu bila oduzeta 1946. kada mu je sudjeno zbog suradnje sa nacistima i okupatorima. Sudac Aleksandar Trešnjev rekao je da je sud usvojio zahtjev za rehabilitaciju i poništio presudu kojom je Mihailović 15. jula 1946. godine bio osuđen na smrt, a dva dana kasnije strijeljan. Na ovu odluku, shodno Zakonu o rehabilitaciji ne postoji pravo žalbe, tako da je ona konačna.”

Na ovim prostorima postoje dva suvremena, velika ratna zločinca – Ante Pavelić i Draža Mihailović. Prvi nije nikada osuđen na formalnom sudskom procesu, s obzirom da je uspio uhvatiti “maglu”, po drugi put izdavši svoj narod. Prvi put uvođenjem ustaške strahovlade, a drugi put svoje najvjernije sljedbenike zaluđene njegovim bolesnim idejama, ili ustrašene propagandom o dolasku “krvoločnih” partizana, od kojih spas treba tražiti u predaji zapadnim Saveznicima:

“Rano ujutro u subotu 5. svibnja 1945. iz Zagreba je poletio avion prema jugu, prema Jadranu i Italiji, kojim su upravljala dva zarobljena američka pilota, s pratnjom dva ustaška časnika. Oni su nosili tek sastavljeni Memorandum vlade NDH s potpisima svih ministara, upućen glavnom komandantu Savezničkih snaga na Sredozemlju, engleskom maršalu Alexanderu, koji se nalazio u Caserti pokraj Napulja. Za svaku sigurnost, dva do tri sata nakon prvog poletio je i drugi avion, također s primjerkom rečenog Memoranduma, koji je nosio osobno jedan od potpisnika, ministar Vjekoslav Vrančić. Ustaška vlada u tom dokumentu izjavljuje da “slobodno područje Hrvatske” stavlja pod zaštitu zapovjednika Savezničke vojske u Sredozemlju i predlaže da se u to područje uputi vojska pod njegovom komandom, “kojoj će se pridružiti hrvatske oružane snage”. Vjerovali ili ne, točno tako: ustaše će se pridružiti – ponavljam, pridružiti, a ne samo predati – Savezničkoj vojski, i to na slobodnom području Hrvatske; znači, oslobođene od partizana, koji su inače komunisti, pa kao takvi valjda su ipak oni pravi neprijatelji zapadnih saveznika, dok su ustaše – valjda zbog “sličnog načina razmišljanja” – oni pravi saveznici. Nevjerojatno, ali doista tako, crno na bijelo, pa zato već i sam Bekić u svom prikazu tog Memoranduma osjeća potrebu komentirati: “Nakon što su četiri godine bili najvjerniji sluge Hitlerove Njemačke, i kao takvi objavili rat zapadnim silama, nakon što su u vlastitoj zemlji počinili besprimjerne zločine, i osramotili hrvatski narod, ustaški su kvislinzi smatrali da se mogu pozivati na Atlantsku povelju .zapadnih demokracija, i to u ime hrvatskog naroda!” (Danijel Ivin, „Smisao Bleiburga“, iz zbornika „Bleiburg i Križni put 1945.“)

Uvjerivši u takve nebuloze veliki dio naroda – dali uslijed totalno poremećenih nacionalističkih umova svojih vođa (vrlo nalik današnjima), ili uslijed namjere istih da spasu vlastite glave krijući se iza mase koja se u panici uputila prema Bleiburgu, ne da se preda već „pridruži“ zapadnim Saveznicima s kojima će zajedno „pomesti“ partizane od kojih su doživjeli sramotni poraz, mnogi od njih su (i uz pomoć „Crkve u Hrvata“) u tome uspjeli. Među inima i spomenuti zločinac, takozvani Poglavnik takozvane zločinačke tvorevine NDH, koji je prvom prilikom prepustio sljedbenike vlastitoj sudbini, spašavajući poglavničku guzicu. Mada nije formalno rehabilitiran, no održavan u pamćenju ustaške emigracije, domaćih neofašista i neobrazovanih (nehumaniziranih!) slojeva stanovništva kao ikona hrvatstva, zajedničkim radom povijesnih revizionista, preimenovatelja ulica, rušitelja antifašističkih spomenika, legalnih neoustaških stranaka i strančica, notornih lažova među političarima od kojih mnogi sjede u Saboru, saborskog preimenovanja oružanih snaga NDH u „domovinsku vojsku“, pasivnošću i kalkuliranjima kvazilijeve vladajuće koalicije i podmuklim rovarenjem HDZ-a preko svog trojanskog konja u vlasti (predsjednice države), koristeći još uvijek postojeću podjelu koja korijene vuče iz, činilo se, zauvijek prošlih vremena – ovaj je u Hrvatskoj življi negoli ikad u proteklih sedamdeset godina.

Drugi među njima, Draža Mihailović kojega su se Saveznici podjednako odrekli kao i prvoga, čim su shvatili sa kim kolo vodi na tlu Jugoslavije, sad je i službeno rehabilitiran. Formalno, sudskom odlukom iza koje zna se koje snage i pod čijim vodstvom stoje. Lišimo li se političkog licemjerja prisutnog širom regije, trenutno su u Srbiji najživlje četiri osobe, „četiri jahača Apokalipse“:

– predsjednik RS Tomislav Nikolić, „četnički vojvoda“

– premijer RS Aleksandar Vučić, njegov kolega iz suradnje sa Šešeljem

– haaški optuženik Vojislav Šešelj, mentor spomenutih iz devedesetih prošlog vijeka

– Dragoslav Draža Mihailović, ideološki uzor spomenutih

Svi od njih poznati, ne po kreativnim doprinosima narodu, već po izgubljenim ratovima koje su vodili u njegovo ime; svaki od njih uspješno izigravši napredni dio vlastite i međunarodne javnosti. Prva dvojica navodnom promjenom kojom su abolirali svoju sramnu prošlost, treći izigravši očekivanja žrtava poslijednjeg rata i sudije međunarodnog suda, a poslijednji, eto – legaliziranom transformacijom kolaboracionizma i izdajstva svog naroda u navodnu njegovu korist. Nebrojeni su faktografski, pisani i fotografski dokazi o suradnji četnika sa Nijemcima i Talijanima, kao i međusobnoj suradnji tobože najvećih protivnika – ustaša i četnika – u borbi protiv partizana, koje su procijenili opasnijim od onih koji su im raskomadali i razdijelili zemlju. Što donosi ova rehabilitacija ratnog zločinca, kojeg se kao „antifašistu“ stavlja uz bok onih protiv kojih se borio i na Neretvi doživio konačni slom, da bi potom upućivao pisma Stepincu i Paveliću, moleći poslijednjeg za bezbijedno propuštanje četničkih snaga prilikom bijega prema Zapadu? Pismo Stepincu, završava:

„Bez obzira na sve one momente i okolnosti, koji su nas ili koji bi nas mogli deliti, ja smatram za svoju dužnost, da zamolim i vašu Preuzvišenost, da uloži sav svoj uticaj i sve svoje napore u cilju aktiviranja svih nacionalnih snaga hrvatskog naroda u borbi protivu boljševizma. Upućujući Vam ovu molbu, ja želim da verujem, da će Vaša Preuzvišenost, idući stopama svojih velikih predhodnika, odgovoriti svim onim istorijskim dužnostima i zadacima, koji se pred Vašu Preuzvišenost postavljaju u današnjim teškim vremenima. Jer, od pravilnoga shvatanja tih dužnosti i zadataka sa strane Vaše Preuzvišenosti zavisiće i mesto, što će ga istorija hrišćanstva, a napose hrvatskog naroda, Vašoj Preuzvišenosti dodeliti.“

Trenutno naučavana „istorija hrišćanstva, a napose hrvatskog naroda“ zna se kakvu je ulogu dodijelila Stepincu: rehabilitiran je – dolaskom Tuđmana na vlast – bez ponavljanja sudskog postupka kojim bi se dokazalo da je osuđen na montiranom procesu; počele su kolati priče (bez dokaza za javnost) da je umro otrovan; proglašen je blaženikom a očekuje se i njegova kanonizacija, dok je dva puta ipak propao pokušaj da ga se proglasi „pravednikom među narodima“ zbog spašavanja Židova. Sada smo vidjeli kakvu ulogu je službena Srbija namijenila Mihailoviću, dok se mic po mic – podlo, lukavo i licemjerno – približavamo(?) Pavelićevoj rehabilitaciji, usprkos vječnim pozivanjima na „antifašističke temelje“ u preambuli Ustava RH. Već su ranije, kako u Srbiji tako i u Hrvatskoj, izjednačeni u pravima preživjeli antifašisti sa fašistima, a najnovijom rehabilitacijom Čiče – kako ga pristalice od milja nazivaju – nastala je paradoksalna situacija. Dok je Ustavni sud Srbije

„… neustavnom… proglasio Vladinu odredbu iz 2005., kojom se pripadnici Ravnogorskog pokreta smatraju sudionicima Narodnooslobodilačke borbe. Kako javljaju srbijanski mediji, to znači da im se uskraćuju materijalna prava od dodatka na mirovinu do prava liječenja u toplicama na račun države.“

njihov vođa je, eto, i službeno rehabilitiran (doduše, više u smislu proglašenja njegovog suđenja nevaljalim, negoli njega antifašistom)! U Hrvatskoj, preživjeli pripadnici „domovinske vojske“ uživaju veća prava od sudionika NOB, dok „demokratski“ izabrana predsjednica koja kriomice posjećuje Jasenovac, a kojoj antifašisti oduzimaju pokroviteljstvo nad proslavom 70-godišnjice svršetka drugog svjetskog rata zbog micanja Titove biste iz svog ureda, preuzima pokroviteljstvo na ovogodišnjim „bleiburškim cirkusom“, obećavajući da neće držati govore (u zadnji čas, vjerojatno po nečijem savjetu, kriomice je posjetila i Bleiburg – inkarnacija Buridanove magarice?)! Zar nije i bez njih dovoljno rekla?

I dok u vlastima državica zakrinkanih demokratskim atributima, sjede licemjeri, lažovi i lopovi, podržavani od kontroliranih medija i na katedre ustoličenih kvazipovjesničara, uz prilježni rad poltronskih učitelja i profesora u preodgajanju učenika na nove, etnizirane „istine“, revizionisti povijesti punom parom uz podršku vladajućih elita vuku svoje narode natrag u blato iz kojeg ih je – uz nevjerojatne žrtve – jedva izvukao „jedan od 10 najvećih zločinaca čovječanstva“, kako sve više sotoniziraju vođu općejugoslavenskog pokreta otpora. Rehabilitacija Draže Mihailovića ne samo da ne doprinosi pomirenju unutar Srbije, već je i znak susjednim državama da još žešće – na institucionalnoj ili vaninstitucionalnoj razini – porade na rehabilitacijama vlastitog šljama kojim se ponose. Druga je stvar što će prema vani, igrajući uloge pravednika a s namjerom da što više odvuku pažnju od unutrašnje fašizacije svojih društava, sada među njima frcati iskre uzajamnih optužbi u smislu tko da gleda svoja posla, i čiji preci (da ne spominjemo potomke i suvremenike) bijahu pravedniji u svojoj ljudskoj izrođenosti. I dok će sad, ujedinjena hrvatska vlast sa opozicijom nesmiljeno napadati, tražiti, zahtijevati, prijetiti sankcijama, preprekama na putu za EU i nizom sličnih poteza iz diplomatskog arsenala licemjerja, za dva dana (subota, 16.5.) u Bleiburgu će se komemorirati ne žrtve, već onodobni poraz kvislinške fašističke tvorevine, uz notu trijumfalizma nad aposteriornim porazom svojih pobjednika. Napis na spomeniku postavljenom 1987. godine “U čast i slavu poginuloj hrvatskoj vojsci, svibanj 1945”, od 2007. glasi „U spomen na nedužne žrtve bleiburške tragedije; mai 1945“, da bi se potom još jednom promijenio: „U spomen na hrvatske žrtve bleiburške tragedije, svibnja 1945“. Kako su još do pred godinu-dvije bile uobičajene ustaške odore i znakovlja (do prijetnje austrijske policije da to više neće tolerirati), jasno je čega se tamo prisjeća(lo) i usput prigodice obnavlja(lo) – uz prisustvo visokih državnih i crkvenih dužnosnika – što je preraslo u kontinuirani, polujavni proces u RH. Već samo prisvajanje zločinačke vojske za „hrvatsku vojsku“, dovoljno govori o etici komemoranata, pa da ne bi baš eksplicitno na sebe navukli lošu atribuciju pred svijetom, natpis je promijenjen. Nadalje, on sasvim neopravdano masu koja se skupila tih poratnih (rat je bio završen pred tjedan dana!) dana na bleiburškom polju izjednačuje sa vojskom – „hrvatskom vojskom“. Iz razloga što je to bila smjesa svih mogućih kolaboracionista iz cijele Jugoslavije, kvislinga i zločinaca, te civila – rođaka, prijatelja, istomišljenika – pa zbog istoga ni ono što se naziva „tragedijom“ ne bila samo „hrvatska“. I konačno, na samom Bleiburgu nikave tragedije nije bilo – poginulo je svega nekoliko desetaka ljudi koji su se suprotstavili predaji partizanima.

„Ovdje se mora reći da čitava literatura o bleiburškoj mitologiji već godinama na stotine načina ponavlja i varira kao glavnu krivicu za hrvatsku sudbinu na Bleiburgu ovu takozvanu izdaju britanske vojske, odnosno britanske politike prema Hrvatima; znači, ne samo da je krivac onaj koji počini djelo izdaje nego – što je još i važnije – da je onaj nad kojim je počinjeno djelo izdaje žrtva, pa je zato i nevin. Međutim, da bi se taj smisao mogao održati potrebno je spomenute neistine posložiti u konstrukciju cijelog niza kauzalnih neistina, počevši od ustaško-domobranske predaje engleskoj vojski, pa se onda činjenica njihove stvarne predaje NOV, odnosno Jugoslavenskoj armiji može nazvati izručenjem, što je također neistina, nakon koje slijedi da je takovo izručenje ustvari izdaja, što je dodatna neistina, iz koje slijedi da su oni koji su na taj način izdani logično, prema tomu, i nevini, što je još jedna neistina, a budući su tako nevini izručeni njihovim progo- niteljima, pa je to onda još i zločin. A onaj nad kojim se vrši zločin je žrtva i zato ne može biti zločinac, pa je tom logikom valjda i amnestiran od svih zločina počinjenih u prethodne četiri godine! Ostaje tako na Bleiburškom polju za budućnost duh časne i slavne ustaške vojske Nezavisne Države Hrvatske koja se zapravo nikome nikada nije predala, a zločinci su jedino oni koji su je tamo izdali i zarobili. Evo, to je smisao mitologije o Bleiburgu. Jer ako tamo nije počinjen zločin, ako je na Bleiburškom polju izvršena tek jedna sramotna predaja jednog neobičnog mnoštva ljudi, vojnika i civila, među kojim je bio i prilično velik broj itekako okrvavljenih, onda ono što se događalo poslije Bleiburga postaje kazna i osveta. A je li to i u kolikoj mjeri osveta i zločin, o tome pravnici imaju što reći.“ (Danijel Ivin, „Smisao Bleiburga“, iz zbornika „Bleiburg i Križni put 1945.“)

Uz sve druge, razlike u tumačenjima (da su bar samo tumačenja!) zajedničke povijesti izgledaju nepremostive nađu li se narodi i unutar EU, ili bilo koje druge asocijacije. Ovi zaostali balkanski narodi u procesu formiranja, totalno nespremni prema humanističkoj etici ustrojiti vlastite nacinalne esencije a kamoli općeljudske atribute, sve više naginju u desno, udaljavajući se nepovratno od svijetlog dijela svoje novije historije.

Kad su britanske krave bile zaražene „kravljim ludilom“, za spas onih zdravih žrtvovani su njihovi životi; ovo je samo prikladna metafora, a ne poziv za istrebljenje unutar jednog ili među različitim narodima regije. Ali ukazuje na to da se ponekad zdravlje – zdrav odnos prema vlastitoj i tuđoj historiji, povezan sa psihičkim zdravljem nacije i njenih članova – može postići tek odlučnim metodama. Svjetska politička situacija sve više naginje međusobnim sukobima, u okviru kojih se naslućuju i jasne razdjelnice među narodima regije, bez obzira na njihova uvjeravanja kako teže članstvu (ili to već jesu) u svjetskoj zločinačkoj organizaciji – NATO paktu. Titova politika nesvrstavanja i miroljubive koegzistencije je za ove narode, još danas držeći tradiciju utjerivanja vlastitog shvaćanja pravde šakama, kolcima, kamama i sofictiranijim oružjem od njihova vlastita duha, nedohvatni ideal – utopija. Može li zaista samo armagedon, Apokalipsa veća od svih koje su doživjeli ovi ljudi, uključujući cijelo čovječanstvo, sterilizirati njihovu zloću i psihološku nemoć da žive jedni s drugima ili uz druge? Reći ćete da sam pesimista, no uzvratit ću pitanjem: što mislite, jeli većina ljudi vjerovala u izbijanje prvog ili drugog svjetskog, ili jugoslavenskih ratova?

Bleiburg

tacno

 

 

 

25 godina potrage za odvedenim iz vukovarske bolnice: „Svi znaju sve, a nitko ne zna ništa“

$
0
0

VukovarLjiljana Mandić i Marko Mandić prije rata su radili u vukovarskoj Općoj bolnici. Ljiljana je bila medicinska sestra, a Marko, njezin suprug, poznat kao Gipser, bio je medicinski tehničar i radio je u gipsaonici kirurgije. Nakon što su u listopadu 1991. godine uspjeli djecu, dvojicu sinova, izvući iz Vukovara, u bolnici su bili danonoćno.

I 19. studenog bili su tamo kada su u popodnevnim satima u bolnicu došli vojnici Jugoslavenske narodne armije i drugih postrojbi, među kojima je prepoznala nekolicinu sinova liječnika, kao i bolničkog portira Bogdana Kuzmića. S Kuzmićem su supružnici Mandić do rata prijateljevali. Kuzmić od travnja 1991. godine nije dolazio na posao u bolnicu, a Marko Mandić ga je vidio u zatvorskom dvorištu u Osijeku kada je išao dati iskaz o događanjima 2. svibnja u Borovu Selu gdje je pružao pomoć ranjenicima. Tada se u bolnici skupljao novac za Kuzmićevu suprugu, da joj se pomogne dok je on u pritvoru. Govorilo se da je kasnije, u srpnju, Kuzmić bio razmijenjen kod Lipovca u prvoj organiziranoj razmjeni između Hrvatske i Srbije. Kuzmić je toga 19. studenog nekoliko puta dolazio k Marku Mandiću i govorio da su ga tukli, ali da je preživio. Bio je naoružan, u vojnoj uniformi bez petokrake.

Vukovarska bolnica
Vukovarska bolnica u kojoj su i te ratne 1991. godine radili Ljiljana i Marko Mandić (FOTO: pszupanija.hr)

Oko 19 sati je Marku rekao da ga vodi na kratak informativan razgovor i otišli su. Ljiljana ga je vidjela nakon sat vremena i pitala gdje joj je suprug i kada će se vratiti, a on joj je rekao da bi i on „volio štošta znati, ali da ne zna“ te je dodao da do jutra vjerojatno o suprugu neće ništa doznati i da sve ovisi o tome hoće li obući uniformu ili neće.

Te je večeri Kuzmić odveo još četvoricu ljudi iz bolnice. Sljedeće jutro, 20. studenoga, u bolnicu je došao major Veselin Šljivančanin, preuzeo zapovjedništvo nad bolnicom te su ljudi podijeljeni na medicinsko osoblje i ostale. Odvozili su ranjenike, koji su kasnije završili na Ovčari. Šljivančanin im je održao govor u kojem je ponavljao da je tu bila i bit će Jugoslavija. Poslije mu je Ljiljana rekla da joj je suprug odveden. Šljivančaninu je prezime bilo poznato jer je Mandić, njezin šogor, predao Mitnicu 18. studenog. Ime njezinog supruga je zapisao na papir i stavio ga u džep. Vojnik koji je stajao pored njega već je imao popis s imenima na kojemu je bilo i ime njenog supruga – Marka Mandića.

Veselin Šljivančanin
Major Veselin Šljivančanin stiže u vukovarsku bolnicu, papirić s imenom Ljiljaninog supruga sprema u džep (SCREENSHOT: HRT)

Kada su krenule evakuacije, Ljiljana je sa sanitetskim vozilom u dugom i mučnom putu preko teritorija Bosne i Hercegovine došla do Zagreba. Supruga nikada više nije vidjela niti je ikada saznala mu se dogodilo. Slijedila je trag raznih informacija koje su do nje dolazile. Radilo se uglavnom o informacijama da joj je muž ubijen, a spominjale su se razne lokacije, ali nikada nije naišla ni na koga tko ga je vidio nakon što je odveden iz vukovarske bolnice. Svi su tek nešto čuli od nekog i na tome bi se krug poluinformacija zatvorio. Samo jednom je bila na identifikaciji. Dogodilo se to 1996. godine, kada su na Ovčari pronađeni posmrtni ostaci koji su bili slični njezinom suprugu, ali se nisu podudarali.

Marko Mandić je jedan od 1.573 nestalih osoba u Hrvatskoj tijekom rata za kojima se još traga.

„Sigurna sam da bi korisne informacije imao liječnik koji je sa mnom radio u kirurškoj ambulanti do pada Vukovara i čiji je sin došao u bolnicu tog 19. studenog 1991. godine, kao pripadnik Teritorijalne obrane. On je izašao za mojim suprugom kada ga je Kuzmić odvodio te je nakon pada ostao raditi u bolnici i još uvijek živi u Vukovaru. Vjerujem da je morao čuti što se dogodilo s Markom, kojeg je dobro poznavao iz bolnice. Moj stariji sin se 1998. godine vratio u Vukovar i radili su godinama zajedno u bolnici, ali mu nikada ništa nije rekao. I na svjedočenju ništa korisno nije iznio“, kaže u razgovoru za Lupigu Ljiljana Mandić.

Ljiljana Mandić
Ljiljana Mandić svog supruga traži već 25 godina i izgubila je nadu da će se posmrtni ostaci njezinog supruga ikad pronaći (FOTO: Privatni album)

Naime, 2008. godine Kuzmiću je suđeno u odsutnosti na Županijskom sudu u Vukovaru i taj je liječnik, M. I., tadašnji uposlenik vukovarske bolnice, svjedočio. Prema izvještajima sa suđenja, prvo je rekao da ta dva dana nakon pada grada nije vidio Kuzmića, iako je bio u bolnici, a Kuzmić se tamo prošetavao, a onda je kasnije rekao da mu je Kuzmić kasno u noći prvog dana kucao na vrata, ali nije rekao što je htio niti je znao zbog čega je bio u bolnici.

Kuzmić je 2011. godine proglašen krivim zbog toga što je kao pripadnik pričuvnog sastava JNA 19. studenog 1991. godine izdvojio trojicu civila iz bolnice i odveo ih u dvorište obiteljske kuće u blizini bolnice te ih je nakon toga odveo u nepoznatom smjeru nakon čega su na neutvrđeni način ubijeni, čime je počinio krivično djelo ratnog zločina protiv civilnog stanovništva. Izrečena mu je kazna zatvora u trajanju od pet i pol godina.

Na Međunarodnom sudu u Haagu je dr. Juraj Njavro, kao svjedok na suđenju vukovarskoj trojci, među kojom je bio kapetan Miroslav Radić, rekao da je Radić došao u bolnicu u pratnji Bogdana Kuzmića te da su zajedno obišli sve ranjenike i civile kako bi “izabrali one koji će 20. studenoga biti izvedeni i završiti na Ovčari”.

Kuzmić živi u Bijeljini, u Bosni i Hercegovini, prema onome što je dr. Vesna Bosanac iznijela na suđenju u Vukovaru, kaže Ljiljana Mandić, koja je ogorčena na hrvatske vlasti što nisu mogli doći do njega, ali i do drugih koji su počinili zločine. No, kako između Državnog odvjetništva Republike Hrvatske i nadležnog tužiteljstva u Bosni i Hercegovini nije bilo sporazuma o suradnji, kakvi postoje između DORH-a i tužiteljstava u Srbiji i Crnoj Gori, što omogućava razmjenu dokaza, predmet nije mogao biti ustupljen Tužilaštvu Bosne i Hercegovine. A s obzirom da mu je suđeno u odsutnosti, presuda se nije mogla ni izvršiti u Bosni i Hercegovini. Sud u Osijeku je još 1993. godine za njim raspisao međunarodnu tjeralicu.

Bogdan Kuzmić
Bogdan Kuzmić snimljen u vukovarskoj bolnici dan nakon što je odveo Marka Mandića (SCREENSHOT: YouTube)

Ljiljana Mandić se ne upušta u ocjenjivanje koliko i kako država radi na tome da se pronađu nestali, ali smatra da je bila nužna psihološka pomoć obiteljima nestalih. Obojica njezinih sinova su prolazili kroz teške periode povezane s nepoznatom sudbinom njihova oca. Mlađi, koji je te 1991. godine imao devet godina, dugo vremena se nadao da mu je otac živ, a istovremeno ga se uopće nije sjećao, potisnuo je sve što se do tog konca 1991. godine dogodilo. Njoj su trebale godine da prihvati da joj je muž ubijen. A posebno ju je pogađalo što je u svoje najteže mjesece, nakon odvođenja supruga, u Zagrebu slušala da se “od prognanika ne može živjeti“ ili da se “od prognanika više ne čuje kaj u Zagrebu“.

Ipak je ostala živjeti u Zagrebu i sve rjeđe ide u Vukovar jer ga više ne vidi kao predratni grad u kojem se lijepo živjelo, nego pamti na kojem je uglu vidjela mrtve, a gdje su bile lokve krvi i od tih slika se ne može obraniti. I ne bi mogla zamisliti da tamo živi i da, kada treba, odlazi u bolnicu. Nema baš nade da će se posmrtni ostaci njezinog supruga naći i da će ga konačno sahraniti.

„Previše je godina prošlo, čak i za DNK analizu, sve što sada mogu naći je usahlo“, kaže. No, još uvijek bi mogla saznati kako joj je muž završio život.

„U razgovorima u Gradskoj kavani u Vukovaru svi sve znaju, ali kada ih se pozove na saslušanja, onda se ne sjećaju, nisu vidjeli, netko im je rekao, ne znaju oni. Vrti se niz priča bez argumenata, a to je jako bolno za obitelji nestalih“, zaključuje Ljiljana Mandić.

 

lupiga

 

 

Ladislav Babić: Maček s devet života i dudeki (2)

$
0
0

Vladko MačekLadislav Babić: Maček s devet života i dudeki (1)

Banovina Hrvatska je bila kratkotrajna tvorevina, nastala sporazumom velikosrpske i velikohrvatke buržoazije. 25. marta 1941. Jugoslavija je pristupila Trojnom paktu, što je narod odbio demonstracijama („Bolje grob nego rob!“), a pod vodstvom generala Simovića organiziran je puč:

Vojni puč od 27. marta 1941. bio je usmeren na odbacivanje Trojnog pakta, pa i uz cenu rata sa silama Osovine… On (Maček) nije isprva uopšte dobro gledao na puč i tražio je od komandanta 4. armije Petra Nedeljkovića da interveniše i slomi pučiste u Beogradu.“

„Na početku travnja odbio je ponudu W. Malletkea, izaslanika J. Ribbentropa, da se uz njemačku pomoć stavi na čelo neovisne Hrvatske i, uz Simovićevu izjavu da će sporazum iz 1939. biti poštovan te da će i poslovi oružništva prijeći na hrvatskoga bana, u Beogradu prisegnuo kao potpredsjednik vlade. Nakon bombardiranja toga grada povukao se s dijelom vlade i u Banji Koviljači podnio ostavku na mjesto potpredsjednika. Stignuvši na svoje imanje u Kupincu, preko radija je 8. travnja pozvao hrvatski narod na »red i disciplinu«. Proglašenje NDH 10. travnja dočekao je u Zagrebu. Na radiju je toga dana pročitana njegova poruka kojom je od hrvatskoga naroda tražio pokoravanje, a od pristaša HSS u upravnom aparatu suradnju s novom vlasti (što je poslije komunistička promidžba tumačila kao izdajničku potporu NDH)“:

‘Hrvatski narode! Pukovnik Slavko Kvaternik, vođa nacionalističkog pokreta u zemlji, proglasio je danas slobodnu i nezavisnu hrvatsku državu na cjelokupnom historijskom i etnografskom području Hrvatske, te je preuzeo vlast. Pozivam sav hrvatski narod da se novoj vlasti pokorava, pozivam sve pristaše HSS, koji su na upravnim položajima, sve kotarske odbornike, općinske načelnike i odbornike i.t.d, da iskreno surađuju s novom narodnom vladom.’

Povukavši se u Kupinec, predviđao je, prema nekim navodima, da će rat donijeti poraz Osovine, propast SSSR-a i obnovu Jugoslavije. Preporučujući izbjegavanje gubitaka, odbacivao suradnju i s ustašama i s komunistima, što je bila glavna sastavnica njegove politike čekanja, a hrvatske seljake upućivao na pomaganje Srbima.“

S osloncem na konzervativni dio HSS-a i „Mačekovu gardu“, počinje ustaška strahovlada usmjerena prvenstveno prema Srbima, Židovima, Romima, nepoćudnim Hrvatima i komunistima [4].

“Prema raspoloživim podacima, broj uhapšenih i ubijenih komunista u toku travnja, svibnja i prve polovice lipnja 1941, iznosio je na području NDH nekoliko stotina.5 U Zagrebu je još Banska vlast Banovine Hrvatske provela veliku akciju hapšenja komunista 30/31. ožujka, kada je bilo uhapšeno više od 50 članova KP. Takav postupak Banske vlasti bio je na neki način izuzetan u danima što su prethodili slomu Kraljevine Jugoslavije. Unatoč brojnim intervencijama za oslobođenje komunista iz koncentracionog logora u Lepoglavi, Banska vlast se nije u postojećoj situaciji nimalo pokolebala i nije htjela rasformirati tu ustanovu. Tako se dogodilo da su svi internirani komunisti, među kojima je bilo i nekoliko članova rukovodstva KP Hrvatske te niz poznatih intelektualaca, bili prepušteni izravno ustašama nakon 10. travnja.“ [4]

“Ovdje valja primijetiti da predstavnici one struje HSS, koja se priklonila ustaškom pokretu, nisu činili najutjecajniju grupaciju. Sam vrh HSS-a bio je orijentiran u drugom pravcu, tj. u nastavljanju dotadašnje politike čiji je nosilac bila jugoslavenska vlada u izbjeglištvu, a u kojoj je HSS bila zastupljena prvenstveno Krnjevićem i Šubašićem. To je bila taktika s kojom se baš Maček suglašavao i kojoj je on sam bio inicijator. Maček je očito svojom izjavom o podršci HSS-a ustaškom režimu, koja je načelno bila suprotna spomenutoj taktici, svakako imao pred očima i drugi cilj. Mislio je, naime, da će verbalna podrška utjecati da se HSS održi kao cjelinu, tj. da će tako moći izbjeći veće potrese i oštriju unutrašnju političku diferencijaciju. Trebalo je da tome osobno pridonese vlastitom političkom pasivnošću, kojom bi ukazivao na potrebu čekanja svog trenutka.” [4]

Još prije raspada Jugoslavije, čak su i njemački emisari zaključili kako Maček nema formuliran odlučni stav, da se radi o političaru koji u najkritičnijim trenucima nije voljan niti sposoban preuzeti odgovornost, ma koje vrste ona bila:

„Iz Mačekovih izjava – zaključuje Freundt – vidi se da on nema odlučan stav. Njegovi napori usmjereni su, kako se čini, podjednako na održanje mira s Njemačkom i na daljnji opstanak Jugoslavije«. Novi pritisak, koji je na Mačeka vršio W. Malletke 3. travnja, također nije polučio cilj koji su željeli Nijemci. Obavještavajući o tom razgovoru, Freundt je naveo da Maček »kategorički odbacuje svaku diskusiju o nezavisnoj Velikoj Hrvatskoj«, te da je »svjestan da Jugoslavija mora da pruži zadovoljenje njemačkom Rajhu«.“ [4]

A „čekanje svog trenutka“ svelo se na to (poput onog izbjegličke vlade u Londonu) da partizani i Saveznici odrade svoj posao, a onda će on kao „narodni vođa“ preuzeti zasluge. Ukoliko se to ne desi, eto – on je dao službenu potporu kvislinškoj fašističkoj vladi, pa se i tu nešto može ušićariti. Internacija ga nije sprečavala da prima emisare, čak i od Draže Mihailovića koji je i nadbiskupu Stepincu nudio sporazum o osnivanju tri nezavisne vojske, kad je već vrag odnio šalu:

“Negdje početkom ljeta 1944. primio sam prijepis pisma koje mi je poslao Mihailović. Kurir koji je to pismo donio u Zagreb, imao je nalog da ga imade predati samo meni osobno. Kako to nije bilo moguće, nije mi predao pismo, ali je dozvolio pok. Narodnom zastupniku Ljudevitu Tomašiću da ga prepiše, pa je Tomašiću i uspjelo da mi dostavi taj prijepis. U tom pismu mi je Draža Mihailović ponudio da sastavimo tri samostalne i posve ravnopravne vojske, jednu srpsku, jednu hrvatsku i jednu slovensku, i da se zajednički borimo protiv komunista. Nažalost, bilo je to u ono vrijeme već prekasno, jer su zapadne demokracije već bile potpuno prihvatile Tita. Ima dosta ljudi koji dođu do razuma tek onda kada je kasno. Ima ih još više koji nikada ne dolaze do pameti.” (Vladko Maček, “Memoari”, str 252)

“Maček nije pružio zdušniju podršku tom planu, čemu razlog treba prvenstveno tražiti u tome što je bio vrlo malo utjecajan, pogotovu da bi mogao napraviti neki širi mobilizatorski zahvat u domobranstvu. Međutim, iz tog kontakta s Mačekom, vidljivo je da je Mihailović u svojim planovima stvaranja šire fronte kontrarevolucije u Jugoslaviji protiv NOP-a, s obzirom na Hrvatsku, u prvom redu računao na uključivanje domobranstva, a što se tiče pojedinaca, na Mačeka. U tom smislu treba promatrati i Mihailovićevu akciju u travnju 1945, kada je preko svog izaslanika Ranka Brašića ponovo pokušao privoljeti Mačeka na ostvarivanje spomenutog plana. Dosljedno tome, Brašić je u isto vrijeme uspostavio kontakt s ustaškim krugovima i sa Stepincem. Raspoloživa dokumentacija ne dopušta da se detaljnije i preciznije prikaže razvoj tih dodira, utjecaj pojedinih faktora i momenata na njih, te eventualni rezultati do kojih su doveli. Budući da je domobranstvo predstavljalo najveću kontrarevolucionarnu oružanu silu, koja se nalazila u službi NDH i Pavelića, svakako je na mjestu tvrdnja da je Mihailović bio zainteresiran da preko svog predstavnika dođe u dodir i s ustaškim predstavnicima. U postojećim okolnostima, kada su se užurbano nalazili i poduzimali koraci za traženje izlaza, moglo se zanemariti dotadašnje netrpeljivosti i sukobe. S druge strane, pošto se radilo o organiziranju šire fronte kontrarevolucije protiv NOP-a, s aspektom na podršku zapadnih saveznika, i Pavelić je isto tako mogao biti zainteresiran za savez sa Mihailovićem. Što se tiče Mihailovićeva kontaktiranja sa Stepincem, svakako se u tom pogledu prvenstveno računalo na nadbiskupovu posredničku ulogu i utjecaj na Mačeka, a vjerojatno i na Pavelića.”

Bilo kako bilo, do sloma nacifašizma, a time i svih njihovih kvislinških poslušnika, preostalo je još par dana:

“Posljednjih dana boravka u Zagrebu, kad su već bile izvršene sve pripreme za povlačenje, Pavelić je namjeravao da formalno proglasi predaju svoje funkcije vlasti na Stepinca ili Mačeka. Stepinac nije bio voljan da kao regent ili »locum tenens« preuzme tu funkciju, ali je živo zagovarao da se ta ideja realizira s Mačekom. Osobno je intervenirao kod Mačeka da ovaj »poduzme nešto kao politički predstavnik naroda da ne dođe do zla prigodom sloma«. Pokazalo se, međutim, da je i Maček bio u prvom redu zainteresiran da što prije napusti Zagreb i ode u inozemstvo. Tako je i taj plan potpuno propao pokazujući se samo kao brzi refleks izrazito konfuzne i panične situacije. Prema postojećoj dokumentaciji može se sigurno zaključiti samo to da je Pavelić ipak do kraja bio zainteresiran da svoje povlačenje obilježi nekim formalnim činom »predaje vlasti«, pa je službeno imenovao osobu koja bi u Zagrebu trebalo da dočeka jedinice NOVJ.”

Pavelić, izgubljen u iluzijama da će se, nakon četiri godine genocida širom NDH, priključiti zapadnim Saveznicima u borbi protiv komunista, nastojao je pod svaku cijenu održati ma i formalni utjecaj u zemlji, ali su se Stepinac i Maček pokazali lukavijim od njega, odbijajući prihvatiti ponuđenu funkciju. Dok je Stepinac dočekao pobjedničku partizansku vojsku, čini se da su neki skriveni filoustaški osjećaji u sprezi s izrazitim antikomunizmom i strahom za vlastitu kožu, primorali Mačeka da s ustaškom vojskom potraži spas u smjeru Bleiburga:

“Dne 4. svibnja poslije 9 sati navečer došao je k meni u stan ustaški general Moškov [6], koji mi je saopćio da se ustaše s cijelom vladom moraju povući, jer su ih Nijemci ostavili gotovo posve bez municije. Zamolio me je neka i ja sa svojom obitelji napustim zemlju, jer da će me sigurno komunisti likvidirati ako im padnem u ruke. Nadodao je kako je spas Hrvatske i hrvtaskog naroda sada u mojim rukama, i zato da je moja dužnost da sačuvam svoj život. Govorio mi je neka se dobro odlučim, jer sada još postoji mogućnost da odem iz zemlje… Razgovarali smo skoro dva sata, a ja se nisam mogao odlučiti pa sam mu konačno rekao da ću mu dati odgvor slijedeći dan ujutro… Moškov je doista došao do mene za manje nego pola sata, pa kad sam mu rekao da sam odlučio otići u emigraciju, uzdahnuo je olakšano i rekao: “Hvala Bogu”… Krenuli smo cestom uz lijevu obalu Drave prema austrijskoj granici. Negdje oko 4 sata poslije podne (6. svibnja 1945.) prešli smo bez zapreke iz Slovenije u Austriju.” ([3], str 257)

I tako je lukavi „seljak“, mačka (maček) s devet i čak više života, uspio spasiti svoju kožu, doduše ne dočekavši Mesićevo odlikovanje i gotovo sveopću anatemu partizanskog vođe. Pasivizirajući se dok su partizani i Saveznici prolijevali krv širom svijeta i Jugoslavije za pobjedu nad najgorim zlom što se do tog vremena nadvilo nad čovječanstvo, ipak je vlastiti spas našao na Zapadu, skončavši život 1964. godine u Washingtonu. Neodlučnost, prijetvornost, licemjernost i slične etičke karakteristike dokazao je i poslije rata, dopisujući se [7] iz emigracije s knezom namjesnikom Pavlom Karađorđevićem, koji je zagovarao pristup Jugoslavije Trojnom paktu:

“…I moj stari prijatelj Markham napisao je knjigu o Draži Mihajloviću. I ako diže u nebo 27. mart te Dražu, opisuje pokolje Srba po “Hrvatima”, a pokolje Hrvata po “četnicima” uobće ne spominje, kao da ih nije ni bilo, ipak je u pitanju “trojnog pakta” objektivan, te našu tadašnju vladu prispodoblja sa Chamberlenom, koji je donio iz Münhena Britancima “mir bez časti” i bio dočekan sa najvećim oduševljenjem…” (Washington 18/2 – 48)

“…Vjesti, koje Vam mogu javiti, nisu baš utješljive. Ustanovio sam na ime, dasu naši prijatelji i ovdje i u Londonu ipak pali na liepak. Posve ozbiljno se naime tretira pitanje, do koje mjere treba pomoći Titu u “njegovoj borbi protiv Moskve”(!) Što više, dobio sam iz Pariza dosta pouzdanu viest, da je čak i republikanski kandidat za ministra vanjskih poslova, imao opetovano sastanak sa Titovim ministrom Kardeljem. Što možemo? Ako je spor Tito – Moskva ozbiljan (u što ja još uviek nikako ne vjerujem) može nam se dogoditi, da Tito postane neki “crveni Franko”…” (Washington 14/10 – 48)

Pokazuje se tako da je jedino antikomunizam mogao biti najjače ljepilo koje bi hrvatske i srpske nacionaliste, kao i njihove ekstremne eksponente – ustaše i četnike – eventualno moglo držati zajedno. Ipak, i ono je bio preslabo da nadvlada parcijalne interese nacionalističkih ekstremista, baš kao što su oni uništili suživot u bivšoj zajedničkoj državi. No vratimo se kratkoj opaski o Mačekovoj zamjedbi ustaških, četničkih i partizanskih zločina. Iako priznaje da su oni prvospomenutih bili masovni, mnogo veći od partizanskih, ni tu nije sposoban izognuti se relativizaciji slijedeći svoj antikomunistički „instinkt“. Tako doznajemo da je, čini se, ubijanje vođeno „hladnim razumom“ mnogo gore od onog „zaslijepljenošću mržnjom“ (što se valjda može opravdati intenzivnim emocionalnim stanjem!?), ma koliko potonjeg bilo više i ma koliko ono teško može biti bolje ili gore. Nekako se pričinja da su partizani isključivi krivci za okupatorsko i ustaško strijeljanje talaca, jer nisu sjedili na dupetu i mirno promatrali orgijanje ustaša i Nijemaca nad nevinim stanovništvom koje im se nije uklapalo u koncept zamišljene države. Tim prije što su, prema njemu, izbjegavali sukobe sa okupatorom, svodeći svoje akcije tek tu i tamo na koje dinamitiranje mostova, pruga ili paljenje općinskih zgrada i škola, Talijani su im sami predali oružje, a sovjeti instalirali Tita na vlast. Manje više, zemlja se izgleda oslobodila prvenstveno zaslugom Mačekovih žuljeva koje je dobio intenzivno žuljajući stolicu u iščekivanju ishoda rata. Prema mnogim mišljenjima, zasnovanim na podacima o njegovoj djelatnosti, Maček, taj prevejani seljački tribun, niti nije zastupao ideju o samostalnoj hrvatskoj državi (kako se navodi u odlikovanju), već isključivo ravnopravnost hrvatskog naroda (što svakako nije za zamjeriti) u okviru nekih „historijskih hrvatskih prostora“ zajedničke države. Od lukavosti, koja tek prigodice može biti vrlina, prevrtljivosti i premazanosti svim mogućim farbama – čak i kad se pravdaju nekim „uzvišenim“ ciljevima – mnogo je etičniji čvrsti moralni stav koji se ne mijenja prigodice, pragmatično, od slučaja do slučaja. Nekako me povijesni seljački čelnici podsjećaju na Presvetlog i Cinobera iz kultne serije „Gruntovčani“, čak i po fizičkoj sličnosti. A mi ostali, što li smo nego dudeki, uvijek preveslani u svojim prevelikom očekivanjima koja se na ništa drugo ne svode negoli na običnu, kozmičku, božju ili ljudsku pravdu – kako već hoćete. Pa ako taj čovjek zaslužuje „Zvonimira“, onda ga zaslužuje od sebi više ili manje sličnih, ma dodjeljuje mu ga i (bivši) predsjednik koji – unatoč, uglavnom prevladavajućem antifašizmu – tu i tamo pomalo prolupa. Za koju godinu, desetljeće ili stoljeće, moći ćemo zaključiti – „tako se, jebiga, tada radilo“.

Zaista, kad razmislimo, pa i danas se tako radi – zar ne?

– kraj –

__________________________________

Literatura:

[1] Željko Karaula, „»Naš vođa« – stvaranje kulta Vladka Mačeka“

[2] Ilija Jakovljević, “Konclogor na Savi”

[3] Vladko Maček, “Memoari”

[4] Fikreta Jelić – Butić, “Ustaše i NDH”

[5] Milan Basta, „Rat je završen sedam dana kasnije“

[6] leksikon „Tko je tko u NDH“

[7] Srđan Milošević, „Emigrantska pisma Vladka Mačeka knezu Pavlu Karađorđeviću (1946.–1952.)“

 


Lazar Ristovski: Da nam nije ovako loše, smejao bih se nacionalistima

$
0
0

Imam pravo kazati da je meni bilo bolje dok je Tito bio živ nego danas. Nacionalisti su priželjkivali ovakav rasplet samo zarad toga da budu svoji na svome. Eto, sad smo svi na svome…

Lazar RistovskiFilm Zrinka Ogreste ‘S one strane’ svakako će ostaviti traga u kinematografiji i to kako zbog teme koju obrađuje, tako i zbog vrhunske režije, scenarija i glume. To se već potvrdilo na festivalima u Berlinu i Beogradu, gdje je osvojio brojne nagrade i priznanja, ali i Zagrebu, Splitu i drugim gradovima u kojima je naišao na više nego dobar prijem. Podsjetimo, na beogradskom je FEST-u ovjenčan velikim priznanjem ‘Beogradski pobednik’ u programu manjinskih koprodukcija, nagradom za najbolju režiju i nagradom filmskih kritičara ‘Nebojša Đukelić’ za najbolji film zemalja u susjedstvu. Taj uspjeh zasigurno dijelom pripada i Lazaru Ristovskom, glumcu koji je za 40-ak godina karijere ostvario niz značajnih uloga, uključujući i glavnu mušku u novom Ogrestinom filmu, kojemu je sa svojim Zillion filmom bio i koproducent. Razgovor s njime započinjemo pitanjem što ga je je navelo da se u toj mjeri uključi u Ogrestin projekt.

– Prvi je razlog šta već nekoliko godina imam odličnu saradnju sa zagrebačkom producentskom kućom Interfilm; kako iza svake uspešne kuće stoji jedan čovek, a u ovom je slučaju to Ivan Maloča sa kojim sam i prijatelj i poslovni partner, tu dobitnu kombinaciju ne bih menjao – kaže naš sugovornik.

Za ljude pogođene ratom

Ogrestin je film već dobio priznanja u Berlinu i Beogradu: smatrate li da će uslijediti priznanja i na nekim drugim festivalima? I kakvu gledanost očekujete, pogotovo u Srbiji?

Film je na dosadašnjim festivalima bio pravi hit: u Berlinu je po mišljenju nemačkih kritičara proglašen jednim od pet najboljih festivalskih naslova mada nije prikazan u glavnom programu, nego u programu Panorama. Raduju me i nagrade i priznanja koja je dobio na FEST-u, a verujem da će biti još mnogo i festivala i nagrada.

Koliko vam je trebalo da se uživite u glavnu mušku ulogu?

To je jedna veoma zahtevna uloga, jer se u trilerskom zapletu ne zna tačno ko je lik koga igram. Bila je to jedna od onih uloga sa kojom može da se sklizne u veoma rizičan prostor, pa čak i u neuspeh. No vođen sigurnom rukom Zrinka Ogreste, došao sam do rešenja koje je najbolje za film. Taj usamljen i nesrećan čovek je metafora za sve ljude pogođene poslednjim ratovima. Jer rat traje kratko, ali su njegove posledice dugotrajne.

Umetnost je prvi ambasador dobre volje. Nije to jedini i prevashodni zadatak umetnosti, ali film sa svojom snagom može da učini dosta ukoliko je pošten i ukoliko nije u službi dnevne politike

Kakva su vaša iskustva, i kao glumca i kao producenta, s hrvatskim filmskim kućama?

Kao šta sam rekao, moja iskustva su odlična. Manjinske se koprodukcije pokazuju kao neophodan vid filmske saradnje u okruženju; one nam omogućuju, naročito u Srbiji čija kinematografija još nije dokraja organizovana i čiji su fondovi mali, da lakše pravimo filmove. Hrvatska ima daleko veće fondove i organizovaniju kinematografiju od naše.

Smatrate li da su međunarodne, odnosno regionalne koprodukcije preduvjet boljem prijemu filmova i kod kritičara i kod publike?

Prijem kod publike zavisi isključivo od kvaliteta filma. Publiku film ipak najviše zanima kao umetničko delo: oni naslovi koji gađaju neke druge ciljeve ili se uvlače publici zarad trenutnog uspeha su kratkotrajnog života, njima vreme prolazi kao i dnevnim novinama. Ipak, publika blagonaklono gleda naše zajedničke projekte, a to bi mogao da bude putokaz okorelim nacionalistima i mrziteljima kako treba da sarađujemo u regionu i kako uspeh jednoga može da bude i zajednički uspeh.

Priča veća od filma

Kako s pozicije glumca i producenta vidite položaj filma u Srbiji i regiji i može li se živjeti od toga?

Od tog se posla može živeti, ali teško: televizije su trenutno mesto gde ima više para, a samim time i više zabave, po onom principu ‘kol’ko para, tol’ko muzike’.

U filmovima ‘Igmanski marš’ i ‘Bićemo prvaci sveta’ glumite Tita, a imali ste ulogu i u filmu ‘Tito i ja’, koji mu prilazi s ironičnim odmakom. U našim se zemljama već podulje raspravlja i o njemu i o sistemu na čijem je čelu bio, pri čemu ga jedni bjesomučno napadaju, a drugi smatraju da se u njegovo vrijeme nije živjelo loše – kakav je vaš stav o svemu tome?

Moj stav je jasan. Kao neko rođen od oca Makedonca i majke Crnogorke i to u Vojvodini, gde sam srpski glumac, imam pravo kazati da je meni bilo bolje dok je Tito bio živ nego danas. Da nam nije loše kao šta jeste, radovao bih se i smejao u lice nacionalistima koji su priželjkivali ovakav rasplet samo zarad toga da budu svoji na svome. Eto, sad smo svi na svome…

Koliko su nam potrebni filmovi koji se bave događanjima devedesetih?

Naravno da su nam potrebni! Ti filmovi su put koji premošćava ono šta ljudi ili ne smeju ili ne znaju da artikulišu u međusobnim susretima. Umetnost i jeste prvi ambasador dobre volje. Nije to jedini i prevashodni zadatak umetnosti, ali film sa svojom snagom može da učini dosta ukoliko je pošten i ukoliko nije u službi dnevne politike. Naš film ‘S one strane’ je hrabar film. Zrinko je pokazao i ljudsku i umetničku hrabrost time šta je odabrao ovu temu koja se tiče svih i šta je doslednim i hrabrim rediteljskim rukopisom ispričao filmsku priču koja je veća od filma – ona je sam život.

Hoće li vam kompleksnost uloge u Ogrestinom filmu ostati dugo u sjećanju? I kojim se svojim ulogama i filmovima najviše ponosite?

Ova uloga i rad na filmu sa Zrinkom imaju zasigurno posebno mesto u mojoj biografiji: pamtiću ih po sjajnoj saradnji i razumevanju, ali i po izuzetnim rezultatima. Teško je od mnogobrojnih uloga izdvojiti jednu. Crni u ‘Undergroundu’, Savo u mom autorskom filmu ‘Belo odelo’, Đorđe u ‘Sv. Georgije ubiva aždahu’, Bobi u ‘Boomerangu’, pa uloge u filmovima ‘Do koske’, ‘Bure baruta’, ‘San zimske noći’, ‘Tito i ja’… sve su to moje najbolje uloge. Ali možda onu stvarno najbolju još nisam odigrao.

portalnovosti

Presude Karadžiću i Šešelju

$
0
0

SarajevoMeđunarodni krivični tribunal za bivšu Jugoslaviju će uskoro objaviti presude u dva važna slučaja, protiv Radovana Karadžića, bivšeg političkog lidera bosanskih Srba, u četvrtak 24. marta, i protiv Vojislava Šešelja, ultranacionalističkog lidera Srpske radikalne stranke, 31. marta. Karadžićev slučaj je naravno daleko važniji od Šešeljevog, jer je Karadžić (od Miloševićeve smrti) najviši rangirani optuženi imajući u vidu zverstva počinjena tokom rata u Bosni. Za ranije tekstove o ova dva slučaja pogledajte ovde i ovde.

Kao što sam nedavno objasnio na drugom mestu, ishod Karadžićevog suđenja je izvestan – biće osuđen. Jedino je pitanje za šta. Dobiće i dugu zatvorsku kaznu, koja će zbog njegovih godina biti jednaka doživotnoj robiji, čak i ako ona to ne bude formalno. Karadžićev pravni savetnik, izvanredni Piter Robinson (koji nas je posetio u Notingemu prošle nedelje i održao seminar) kaže da su već spremni na žalbu (pogledajte izveštaj iz Guardiana). Nema velike neizvesnosti o tome šta će se dogoditi u četvrtak, tako da su političke reakcije na presudu u bivšoj Jugoslaviji lako predvidive.

Na šta treba da obratimo pažnju u samoj presudi? Prvo, za razliku od krivičnog osnova, koji je obrazložen u nizu presuda suda za bivšu Jugoslaviju, biće veoma zanimljivo videti šta će sud reći o Karadžićevoj individualnoj krivici – šta je znao i kada, šta je nameravao i šta je bila njegova uloga u kom zajedničkom zločinačkom poduhvatu. To će biti naročito važno za genocid u Srebrenici 1995 – Karadžić sigurno nije učinio ništa kako bi kaznio počinioce, ali je važno da saznamo (ili šta je tužilaštvo uspelo da dokaže) šta je znao pre nego što je genocid počeo ili dok je bio u toku.

Drugo, Karadžić je optužen za genocid ne samo u Srebrenici, već i u nekoliko drugih bosanskih opština, za šta se tereti i general bosanskih Srba Ratko Mladić, čije suđenje je još uvek u toku. Međunarodni krivični tribunal za bivšu Jugoslaviju je u drugim slučajevima dokazao genocid „samo“ u Srebrenici, dok su zverstva na drugim mestima kvalifikovana kao ratni zločini ili zločini protiv čovečnosti. Ovo sudsko veće je već zaključilo da tužilaštvo nije uspelo da dokaže genocid izvan Srebrenice odlukom 98bis u podnesku „bez odgovarajućeg slučaja“, posle završetka iznošenja dokaza od strane tužilaštva. Ova odluka je kasnije poništena u žalbenom postupku, ali je malo verovatno da će sudsko veće sada smatrati genocid dokazanim van razumne sumnje bilo gde sem u Srebrenici. Međutim, zaključci sudskog veća će biti od velike važnosti za region, zbog koruptivne snage reči genocid i njenog uticaja na takmičenje ko je najveća žrtva među različitim grupama, ali i za Mladićev slučaj. Iako očekujem oslobađanje od optužbi za genocid osim Srebrenice, ostaje da vidimo da li će ta odluka preživeti žalbeni postupak, pre nego što se pokrene Mehanizam tribunala kada će ceo slučaj ponovo ići na proveru.

Na kraju, ishod u Šešeljevom slučaju je prilično neizvestan, mada se očekuje presuda koja bi pokrila vreme koje je već proveo u pritvoru. Ovaj slučaj je poznatiji po katastrofalnom vođenju i pravoj medijskoj noćnoj mori, nego po nečemu drugom. Šešelj je sada u Srbiji i odbija da se vrati u Hag na izricanje presude. Vlasti Srbije (predvođene njegovim bivšim partijskim drugovima) su odbile (sa nešto diplomatskog zabašurivanja) da ga uhapse i pošalju u Hag, jer bi to moglo da im naškodi na izborima. Tri Šešeljeva savetnika su optužena za nepoštovanje suda, ali nisu poslati u Hag iz istog razloga. Srpske vlasti u suštini vešto koriste predstojeće zatvaranje Tribunala i očekuju (verovatno ispravno) da im nedostatak saradnje neće stvoriti značajne međunarodne probleme.

Čeka nas nekoliko zanimljivih nedelja u Tribunalu i pratićemo događaje kako se budu razvijali.

peščanik

 

Na ovo je drkala Jugoslavija (18+)

$
0
0

ErotikaU DANAŠNJE vrijeme od pornografije nas dijeli samo nekoliko klikova (ili samo jedan klik ako ste toliko zastranili da porno stranice imate u bookmarksima ili još gore, kao homepage) i prisutna je do te mjere da je uzimamo zdravo za gotovo.

No, u vremenima prije klikanja i pornografije kojom nas “jadne” bombardiraju sa svih strana, slike sisa i guzica bile su tražena roba. Da biste se dočepali kvalitetne pornografije, morali ste protegnuti noge i otklipsati do trafike gdje ste šutke, poput špijuna, uzimali časopise pretvarajući se da ne vidite pogled trgovkinje koji govori “znam što namjeravaš, ti prljavi psu”.

Ili ste, u nedostatku hrabrosti i boljeg rješenja, morali posegnuti za kolekcijom starijeg brata ili ujaka koji je “kupnju srama” odradio umjesto vas. U oba slučaja, radilo se o časopisima koji su se skrivali i bili “najprodavanija tajna” biše Jugoslavije.

Erotska revolucija

Legenda kaže da “drevni Jugoslaveni” legitiman porno sadržaj nisu vidjeli sve do kraja šezdesetih kada se pojavio prvi “časopis za gospodu” koji je nosio naziv Čik i koji je zbog strogih zakona morao biti evidentiran kao “enigmatski časopis” (što je i ostao do gašenja) pa se ispočetka zvao “Čik pogodi” i unutra ste zaista mogli pronaći križaljke, rebuse i slično.

Naravno, kako je vrijeme odmicalo, križaljke su polagano nestajale i ustupale mjesto sisama, a jedina enigma bila je iznenađujuća količinu sisa i guzica za jedan enigmatski časopis. Ne treba posebno naglašavati da je bio jedan od najčitanijih časopisa bivše Juge.

I bilo je tu svega, od tračeva, preko erotskih priča do izbora najljepše učenice koje bi se fotkale u badićima što je, priznat ćete, prilično razvratno ponašanje (iako upućeni tvrde da se radilo o pristojnim fotkama). Pogotovo ako u obzir uzmemo popovanja koje se svode “nekad se srednjoškolke nisu skidale kao danas”.

Kako je vrijeme odmicalo, apetiti su rasli, a Čik je dobivao kvalitetnije i daleko eksplicitnije nasljednike.

Više slika, manje teksta

Međutim, nisu svi nasljednici bili trashy. Jedan od njih bio je i Start koji je bio jugo verzija Playboya pa je uz duplerice golih djevojaka imao i kvalitetan sadržaj koji se, zahvaljujući sisama, lakše prodavao.

Drugim riječima, recept se ne mijenja iako je Start bio prilično slobodan za ono vrijeme.

Polazilo im je za rukom skidati i domaće djevojke iako su većinu dogovarali preko agencija koje bi im prodavale fotke (i Ćaća je u tome imao prste). Mnogi i dan danas tuguju za vremenima kada za silikone i Photoshop nismo ni čuli i kada se “plus size” pisalo “žena”.

Kad su pristigli klasici kao što su domaća “Erotika” ili slovenski “Vrući kaj” stvari su se već prilično dobro uhodale, ali radi se o časopisima u kojima je kvaliteta članaka bila manje bitna i zapravo prilagođena prohtjevima većeg broja ljudi koji su htjeli puno slika i malo priglupog teksta (dakle, kao i danas).

Pornografija za sve

Eva i Adam, Veseli svet, BEL (Biblioteka Erotske Literature), Novi Čik, Kaj, Erotski dodir, Erotika, Eros i raznorazni specijali svakog izdanja, obogatili su ponudu bivše Jugoslavije (ovisno o periodu izlaska) i zadovoljili sve prohtjeve čitatelja, od onih koji su željeli gledati samo slike do onih koji su uživali u erotskim pričama.

Teme i naslovi kao što su “Kako postati savršen u ljubavi”, “Svjetski erotski rekordi”, “Orgije u dnevnoj sobi”, “Gola na konju” ili “Seksualna tombola”, samo su neki od naslova koji su služili kao vjerojatno najgore opravdanje onima koji su se izvlačili da ovo kupuju “zbog članaka”.

Da ne zaboravimo, bilo je tu i stripova za odrasle kao što su SekStrip ili Ero-Strip s maštovitim naslovnicama koje u jednu sliku uspijevaju ubaciti naoružanu polugolu ženu, nekog srolju s pendrekom i noja.

A samo je to dovoljno da se bacite na listanje i otkrijete što se tu dovraga događa.

Hoće li tiskane fotografije golih žena ostati samo u radionicama automehaničara?

Sve se ovo razvlačilo i tijekom devedesetih (primjerice, intervju s danas već legendarnim Johnom Bobbittom u “Kako mi je žena odrezala spravu”i danas bi bio super klikan), a i danas je prisutno u određenoj mjeri iako svi časopisi polagano gube bitku s internetom pa je čak i kultni Playboy odlučio stati na kočnicu s golotinjom i posvetiti se nekim drugim temama.

Novinarka Vicea Kari Paul nedavno je napisala zanimljiv članak u kojem je razgovarala sa stručnjacima i znalcima koji zaključuju da će “offline pornografija” i othrvati žestokim naletima napredne konkurencije.

Razlog? Isključivo nostalgija i starija klijentela koja svoju drkicu voli dobivati na klasičan način. Sarah Forbes, kustosica njujorškog Muzeja seksa čak vjeruje da bi analogna pornografija mogla doživjeti veliki comeback. Poput vinila.

Tko zna.

U svakom slučaju, ovo je samo popratni tekst za one koji tu nisu samo zbog fotki. Znači za manjinu.

index

Miljenko Jergović: Zatajeni umjetnik kojeg će kolekcionari tek otkrivati

$
0
0

JurkićZa tisuću-dvije eura prodaju se remek-djelca čija je cijena u najvećoj mjeri određena time što Jurkić više nikom ne pripada

Krajem austrougarske vladavine u Bosni, u ono zlatno doba na prijelomu vjekova, kada se sve činilo mogućim, vraćaju se s bečkih, minhenskih i krakovskih akademija prvi školovani domaći slikari. Prije risanjem i slikanjem bavili su se stranci, bečki geometri, europski putnici, špijuni, vojni i muzejski crtači, koji su, fascinirani predjelima novootkrivene zemlje, duhom i atmosferom orijentalnih gradova, fizionomijama domorodaca i krajolicima divlje prirode, izrađivali bezbrojne vedute, što će biti preštampavane po metropolskim časopisima i prema kojima će biti formirana neka tipizirana, uglavnom lažna, slika Bosne i Istoka. S prvim domaćim slikarima dolazi kraj pukom ilustriranju, odrazu i senzaciji tek viđenoga, a Bosna najednom dobiva svoje impresioniste, rane ekspresioniste, akademizam i secesiju… To začudno miješanje orijentalnih motiva i okcidentalnih stilova, kojem bismo svjedočili za onih danas već davnih izložbi nacionalne baštine u Umjetničkoj galeriji Bosne i Hercegovine, a kojim je bila obilježena i stalna galerijska postavka, nešto je što bi vrijedilo opet vidjeti i što je za Europu općenito ostalo neviđeno i neistraženo.

Domoroci i kuferaši

Među tim prvim bosanskim slikarima brojni su hrvatskoga, bosansko-katoličkog porijekla, ili su rođeni s one strane Une i Save, i u Bosnu su došli kao djeca kuferaša. Karlo Mijić, Petar Šain, Karlo Afan de Rivera, Ivo Šeremet, Adela Ber, Lujza Kuzmić… rani su klasici bosanskoga slikarstva, čija imena su u Hrvatskoj ili savršeno nepoznata, ili ih znaju samo specijalizirani kunsthistoričari, koji se bave lokalnim refleksima epohe. Za razliku od pisaca, čija su djela i životopisi mogli poslužiti u nacionalne svrhe, slikari se ne koriste jezikom, pa zato u Zagrebu i nije bilo interesa. Samo to bi mogao biti razlog što su Ivo Andrić ili čak i Mak Dizdar tobože inkorporirani u hrvatsku književnost, a Karla Mijića nema među hrvatskim slikarima…

Najzanimljiviji je, ipak, slučaj Gabriela Jurkića. Taj plahi čovjek u slikarstvo je ušao uz fanfare i pohvale, kada mu je 1911, po povratku sa zagrebačkih i bečkih studija, u Društvenom domu u Sarajevu organizirana velika izložba. Načas je bio zvijezda, naročito u redovima nacionalno svjesnih Hrvata i Štadlerovih crkvenjaka, a onda ga je u Bosanskoj vili Dimitrije Mitrinović sastavio sa crnom zemljom. U briljantno napisanom tekstu odrekao mu je sve osim nešto malo talenta, a Jurkić, umjesto da posrne ali i preboli udarac, praktično je odustao od svega. No to ne znači da je prestao slikati, upravo suprotno. Samo je prestao biti akter lokalnoga i nacionalnog likovnog života, odustao je od suvremenosti, odrekao se stilskih moda i formacija, i sasvim iskočio iz epohe…

Smrt na Dan mladosti

Do kraja života je marljivo slikao, ništa drugo nije ni radio, ali tako da ostane izvan svakoga slikarskog društva i svake likovne povijesti. U vremenima kada su se radikalizirale likovne prakse, dok su se drugi bavili apstrakcijom, enformelom i krajem slikarstva, Gabriel Jurkić slikao je pejzaže – bosanske planine i pašnjake, onako kako ih okom vidi – mrtve prirode i nabožne teme. Slikao je tako da ga Dimitrije Mitrinović više nikad ne primijeti.

Kada je 1974. umro – a umro je, ironijom sudbine, baš na Dan mladosti – Gabriel Jurkić je predstavljao cijelu jednu povijest umjetnosti, koja se odvila mimo one službene, kojoj su pripadali svi drugi. Umro je u Livnu, u franjevačkom samostanu na Gorici, gdje je posljednjih desetljeća živio i radio, ostavivši iza sebe na stotine, a vjerojatno i koju tisuću, ulja manjih formata. Slikao je svakodnevno, gdje god bi se zatekao, u što god bi gledao, ali, ipak, najviše prizore bosanske gorske prirode.

Gabriel Jurkić bio je prvi i najvažniji slikar bosanskohercegovačkog međuratnog građanstva. Njegove su slike visile po zidovima sarajevske gospode, poštanskih direktora, ali i sitnih činovnika, učitelja, ne dostižući nikad neke naročito visoke cijene. Za razliku od većine svojih ispisnika, Jurkić nije bio slikar grada. Njegova je Bosna bila divlja i surova zemlja, u kojoj mimo Isusa Krista, skupine kosaca i žena koje sakupljaju sijeno, zapravo niti nije bilo ljudi. Da, bilo je i njega, na skrupuloznom autoportretu, kojim dominira razapeti Spasitelj u pozadini…

Rasprodaja uspomena

Najvažnije Jurkićeve slike u posjedu su Umjetničke galerije Bosne i Hercegovine, samostana na Gorici i obitelji koja živi u Hrvatskoj. Prije nekoliko godina u Klovićevim je dvorima upriličena velika monografska izložba, na kojoj se moglo vidjeti ponešto od svega toga. Najznamenitije njegove slike, “Visoravan u cvatu” i “Vila naroda moga”, vlasništvo su sarajevske galerije.

‘Visoravan u cvatu’

Skoro sva kasnija djela su kod livanjskih fratara. Ali onoga što je radio od “Vile naroda moga” (koju je ismijavao Mitrinović) do “Sunčanih zraka nad Livanjskim poljem” nađe se posvuda. Od sarajevskih dućana s umjetninama, po kojima unuci nekadašnjih građana pred odlazak u Toronto i Perth rasprodaju viškove uspomena, do kaptolskih prodajnih galerija, posvuda se nađe poneki Jurkić. Za tisuću-dvije eura prodaju se remek-djelca, čija je cijena u najvećoj mjeri određena time što Gabriel Jurkić više nikom ne pripada, nijednoj nacionalnoj kulturnoj i likovnoj povijesti, nijednom građanstvu. Po tome on nije jedinstven. Ista je sudbina zadesila i druge Hrvate među bosanskim slikarima iz prve polovine dvadesetog stoljeća, ali i većinu Srba. Nevjerojatno je čega se sve, i po kakvoj cijeni, može naći po zagrebačkim i beogradskim buvljacima, ali i čega je sve, početkom devedesetih, bilo po donjogradskim deponijima krupnog otpada.

Istok i Zapad

Kada bi se ovaj čitatelj bavio kolekcionarstvom – za što, naravno, nema novca, ali i da ga ima, ne bi to radio – skupljao bi djela upravo tih bosanskohercegovačkih slikara, grafičara i kipara, koji su posthumno ostali bez domovine i bez konteksta. Osim tog začudnog spoja zapadnih škola i stilova, i istočnih kultura i identiteta, kakvog nema više nigdje, osim, na neki drugi način, u Istanbulu s početka dvadestog stoljeća, nigdje se kao na djelima ovih umjetnika i umjetnica ne iščitavaju posljedice jedne nedovršene modernizacije, i nigdje se na takav način ne raspoznaju šavovi vjekova i civilizacija.

Gabriel Jurkić u toj priči ima svoje zasebno mjesto. Sam po sebi velik, prisan, a svemu i svima tuđ, konzervativan do apsurda, sav arhaičan i jučerašnji, jednom bi mogao postati cijenjen kao slikar izvan svih epoha. Jednom bi ti maleni pejzaži – s autorovom privatnom posvetom na pozadini slike, i zahvalom za učinjenu uslugu – mogli skupo koštati. Iako, ni to ne bi smio biti cilj ozbiljnog kolekcionarstva. Skupljanje slika je poput tradicionalnog romana: slaganje mozaika jedne biografije, epohe, prostora… U tom je pogledu Jurkićev mozaik nevjerojatno privlačan. Povijest njegova života povijest je neke veličanstvene samoće.

Ovih dana u Zagrebu slave njegov sto trideseti rođendan. Formirani su rođendanski odbori, održat će se pozdravni govori, bit će objavljene prigodne rasprave… Ali mozaik će ostati jednako rasut, a Jurkićev slučaj neobrađen u ovome jeziku. Takvo nevjerojatno obimno slikarsko djelo išće jednako široku i zahvatnu priču. Nju nema tko da ispriča. Nakon Dimitrija Mitrinovića sve je ionako bila šutnja.

jutarnji

 

Taj film nećete gledati

$
0
0

HAVC je film ’15 minuta – masakr u Dvoru’ zabranio i zatražio njegovu preinaku nakon optužbi da danski dokumentarac uz pomoć Save Štrpca i Mile Novakovića za zločin proziva Hrvatsku vojsku. No falsifikatori nisu danski filmaši, već oni koji širenjem nacionalističke histerije već 20 godina pomažu zločincima da ostanu neotkriveni

Hribar OgrestaOvako o sebi na kraju dokumentarnog filma ‘15 minuta – masakr u Dvoru’ priča Jorgen Kold, nekadašnji zapovjednik danskih ‘plavih kaciga’, smještenih za vrijeme ‘Oluje’ u kampu Dannevirke u Dvoru na Uni: ‘Kad slušam kako me drugi ponekad doživljavaju, to postaje nešto što nije ugodno čuti. Ne bih sebe opisao kao nekoga koga je rat uništio, ali… Možda i jest na neki način.’

To su zadnje riječi koje izgovara, nakon čega ga još kratko vidimo kako nijemo obilazi križeve označene samo brojem i slovima ‘NN’ na groblju u Petrinji, gdje je pokopano devetero civila zaostalih iza izbjegličke kolone i ubijenih 8. kolovoza 1995. u zgradi škole u Dvoru. Kamp sa 120 Koldovih vojnika bio je u neposrednoj blizini, na školskom igralištu. Odatle su Danci, pod naređenjem UN-ove komande da ne napuštaju kamp i da ne reagiraju osim u samoobrani, ukopani iza vreća pijeska danima promatrali prolazak izbjeglica. Uskoro su se i okršaji zaraćenih strana počeli odvijati doslovno pred njihovim očima. Danci su sve to bilježili u ratni dnevnik i snimali videokamerama. Snimili su i civile iz izbjegličke kolone koji su, prije razbuktavanja borbi u samom Dvoru, koristili prostorije škole za predah. Većina ih je uskoro otišla dalje, ali je iz nekog razloga u školi ostavljena skupina hendikepiranih i psihički oboljelih ljudi, evakuiranih iz bolnice u Petrinji. Tog 8. kolovoza u 14.30 sati danski su vojnici svjedočili ulasku u školu jedne izviđačke čete koja će kroz 15 minuta sve te ljude likvidirati.

Poznata su imena pet od devet žrtava, Desanke Teodorović, Zorke Marić, Jovana Macuta, Terezije Ružak i Darka Krivokuće, no za preostale četiri znaju se samo brojevi s ‘NN’ križeva. Nakon više od 20 godina istraga zločina odmakla je toliko daleko da ubijeni nisu ni identificirani. Za njihovu neistraženu smrt krivi su mnogi: oni koji su ih pobili, oni koji su ih napustili, oni koji ih nisu zaštitili, oni koji su zločin zataškavali i oni koji ga nikada nisu do kraja istražili. No krivnju, kako se čini, osjećaju jedino danski vojnici, zbog toga što nisu reagirali. Državno odvjetništvo u Sisku tek je 2006. godine zaprimilo policijski izvještaj o zločinu i otada je istraga tavorila u fazi ‘daljnjih izvida’. Tek će u travnju 2011. jedan od vojnika iz kampa Dannevirke, Jan Wellendorf, svojim intervjuom danskoj televiziji BT pokrenuti stvari.

Danski autori snimili su solidan, nepretenciozan i dojmljiv dokumentarac o spornoj ulozi danskih ‘plavih kaciga’, koji je od početka do kraja nošen vojničkim osjećajem odgovornosti i ljudskim osjećajem krivnje

Iako je osobno svjedočio zločinu i mogao dati precizan opis počinitelja, Wellendorf, kao ni drugi danski vojnici, nije mogao odrediti kojoj su vojsci pripadali, jer nisu nosili prepoznatljiva obilježja. Njegov je intervju odmah izazvao žestoke reakcije u regiji, gdje su krenule međusobne optužbe u kojima je hrvatska strana tvrdila da 8. kolovoza 1995. još nije ušla u Dvor, a srpska strana da su se njihove postrojbe do tada već bile povukle. Ovaj je tjednik tih dana pronašao da su pripadnici danskog bataljuna još 1998. pokrenuli internetske stranice o misiji UNCRO-a, na kojima su objavili čitav niz videozapisa i fotografija iz Dvora, pa i svoj ratni dnevnik, čije su ključne dijelove ‘Novosti’ tada dale prevesti na hrvatski. Iz dnevnika je bilo vidljivo da su se u satima uoči pokolja odvijali okršaji između pripadnika hrvatskih i srpskih krajiških postrojbi te da je jedan takav okršaj neposredno prethodio napadu na školu. Ti materijali Danaca postali su dostupni i Državnom odvjetništvu, koje je tek koncem 2012. godine, 17 godina od zločina, u Kopenhagenu pristupilo ispitivanju danskih vojnika, zajedno sa srpskim Tužiteljstvom za ratne zločine, s kojim je tada uspostavilo suradnju u ovom slučaju. No suradnja dvaju tužiteljstva iz političkih je razloga uskoro ponovno zamrla, a istraga koja je nakratko dobila novi zamah opet utihnula.

Priču su još jednom oživjeli Danci, autori dokumentarca, kada su za sudjelovanje u njemu pridobili vojnike iz kampa Dannevirke. Njihov zapovjednik Kold pristao je, štoviše, biti glavni protagonist filma što ga je danski producent Final Cut for Real lani dovršio u suradnji s hrvatskim Nukleus filmom i uz desetpostotno sufinanciranje Hrvatskog audiovizualnog centra (HAVC).

‘Jorgen Kold suočava se sa svojom prošlošću u pokušaju da zaliječi rane koje je na njemu ostavio masakr’, navodi se u filmu, koji prati Kolda kako se u društvu UN-ovog istražitelja Villyja Bogelunda nakon 20 godina vraća u Dvor. Danska krivnja, konkretno Koldova krivnja, tema je filma. Taj duboko melankolični 60-godišnji danski major pred umirovljenjem otkriva da ga je zločin u školi toliko obilježio da je tek prije pet-šest godina došao sebi. Neke slike ostale su mu kristalno urezane, neke mu se vraćaju tek kada on i Bogelund u školskoj dvorani krenu razmještati stolice onako kako su stajale kada su tu ležale žrtve. Tri njegova vojnika, Thomas Baltzer, Henrik Terpager i spomenuti Wellendorf, nisu došla s njim, ali govore za film. Dok gledamo autentične snimke iz Dvora otprije 20 godina, dok ih u pozadini vidimo kao mlade vojnike, oni pričaju kako su zločince imali na nišanu i kako su mogli pucati, kako su trebali nešto učiniti da se zvjerstvo zaustavi, a opet, nisu sigurni što bi se tada dogodilo – bi li ušli u sukob iz kojeg se neki od njih ne bi vratili živi? Kold preuzima odgovornost. Kaže da im nikada nije naredio da pucaju. Objašnjava da nije imao mandat da se upliće, da je jedina naredba po kojoj je u tom trenutku djelovao bila da štiti svoje vojnike. Kaže još da im nisu bile poznate namjere ubojica i da, čak i da su intervenirali, ne bi stigli spriječiti pokolj koji je već započeo.

Kold je tokom cijelog filma suočen s moralnim optužbama, već od svojih vojnika i svojeg suputnika Bogelunda, koji ga čas umiruje, čas propituje, govoreći mu da je iznenađen što nisu ispalili barem koji hitac upozorenja. Ljubica Janjanin, koja je sa žrtvama doputovala iz Petrinje, a onda nastavila bez njih, pita ga zašto ih nije stavio u transporter i prebacio u Bosnu. ‘Bila bi nam duša danas čista, i vama i meni’, govori mu, dok Kold nemoćno uzvraća da je razumije, da je i on čovjek, da mu je žao, ali da je slijedio naređenja. Rođaci ubijenog Darka Krivokuće pitaju ga kako je moguće da su u školi bili ostavljeni baš bolesni ljudi i da ih nitko nije štitio. General Mile Novaković, odbacujući svaku krivnju srpske strane i ne osjećajući vlastitu odgovornost, nadmeno mu moralizira, kaže da je razočaran zato što to nije bio nekakav jordanski ili nepalski bataljun nego danski, pri čemu poanta nije u razlici u opremljenosti ili obučenosti nego u spočitavanju kukavičluka: ‘Vi ste Vikinzi ili ste bar bili!’ Nakon susreta s osornim Novakovićem, suočavanje sa svim tim optužbama potreslo je Kolda do suza i on priznaje Bogelundu da je, iako je još uvjeren da je morao onako postupiti, i dalje razočaran u sebe.

Kroz njihov završni razgovor autori filma otvorili su pitanje smislenosti tako ograničenih UN-ovih misija, no nisu se bavili odgovornošću onih koji su zločin u Dvoru trebali rasvijetliti, niti su se sami upuštali u takvo istraživanje. Na nekoliko je mjesta u filmu napomenuto da je zločin ostao nerazriješen i da nijedna strana nije za njega preuzela odgovornost. Oni su tek suočili Kolda sa srpskim zapovjednikom Novakovićem, koji je kazao da civile nije mogao pobiti nitko osim Hrvatske vojske, a zatim i s hrvatskim pukovnikom Brunom Čavićem, koji je rekao da ih je mogla ubiti samo srpska strana jer toga dana u Dvoru nije bilo nijedne jedinice pod komandom Hrvatske vojske. Čavić je pritom iznio teoriju da počinitelji možda nisu htjeli ostaviti te ljude na milost neprijatelju pa su im ‘skratili muke’. No Kolda je više od toga zapanjila njegova tvrdnja da HV-a toga dana nije bilo u Dvoru pa je, pregledavši još jednom svoj dnevnik, ustvrdio da je riječ o zataškavanju ili namjernom zaboravu.

Hrvoje Hribar, naslutivši da bi mogao proći kao Mirjana Rakić, organizirao je konferenciju pojačan dokazanim domoljubnim snagama u vidu režisera Zrinka Ogreste i Branka Schmidta

Danski autori suzdržali su se od donošenja bilo kakvih zaključaka na osnovu uopćenih iskaza Čavića i Novakovića. Oni su snimili jedan solidan, nepretenciozan i dojmljiv dokumentarac o spornoj ulozi danskih ‘plavih kaciga’, koji je od početka do kraja nošen Koldovim vojničkim osjećajem odgovornosti i njegovim ljudskim osjećajem krivnje. Šteta što taj film, prikazan prošlog ljeta na festivalu u Sarajevu, a zatim u danskim kinima i na srpskom RTS-u, nismo mogli gledati i na ekranima u Hrvatskoj. Hrvatska publika može ga potražiti jedino na YouTubeu, jer ga je HAVC, koji ga je sufinancirao sa 250 tisuća kuna, zabranio, a HRT, koji je Dancima prodao nekoliko snimki i čiji je novinar Saša Kosanović s njima surađivao, od filma se oštro ogradio. HAVC je film zabranio i od Danaca zatražio njegovu preinaku nakon što je u kolovozu prošle godine umirovljeni pukovnik HV-a Ivica Pandža podnio kaznenu prijavu i počeo nazivati državne institucije zgražajući se nad time što se u filmu pojavljuje Novaković i što se Savo Štrbac iz udruženja Veritas u odjavnoj špici nalazi među onima kojima su se autori zahvalili.

HAVC je preinaku pokušao ishoditi u tišini sve dok, nakon promjene vlasti, početkom ovog ožujka novinar HRT-a Dražen Majić, koji će potom biti promoviran u urednika Dnevnika, nije odlučio podići opću nacionalnu uzbunu, ustvrdivši u jednoj emisiji da je skandalozno što film za zločin optužuje Hrvate i što ‘mi’ vlastitim novcem financiramo film koji optužuje ‘nas’. Zatim je vodećim tijelima HRT-a i saborskim zastupnicima napisao opširno pismo u kojem prokazuje dvojicu svojih kolega, Kosanovića zbog suradnje na samom dokumentarcu, a Roberta Zubera zato što inače surađuje s hrvatskim koproducentom Nukleus filmom. Naveo je u pismu da je, pogledavši film s Pandžom, utvrdio da se radi ‘o dobro osmišljenom propagandnom uratku Save Štrpca i mreža koje ga podupiru’ i da je film ‘diljem svijeta Hrvatsku vojsku optužio za brutalan zločin’. ‘Šokiralo’ ga je kada je u odjavnoj špici vidio da su u svemu tome sudjelovali HRT-ov novinar Kosanović i članica Programskog vijeća Sanja Ravlić, HAVC, HRT i Ministarstvo znanosti, i to što su ‘tri različite institucije od ogromnog nacionalnog interesa dopustile Savi Štrpcu da film snimi hrvatskim novcem’.

Uskoro su se hrvatski mediji raspisali o filmu koji ‘za ovaj zločin bez ikakvih dokaza optužuje upravo Hrvatsku vojsku’ (‘Večernji list’), ‘u kojemu su kao počinitelji prokazani hrvatski vojnici’ (‘Jutarnji list’) i ‘čiji autori iskrivljujući činjenice optužuju Hrvatsku vojsku za masakr u Dvoru’ (tportal), a najdalje su, naravno, u progonu svih uključenih u ‘Bujici’ otišli voditelj Velimir Bujanec i gost Ivan Pandža koji je kazao da je to ‘nacionalna sramota, akt izdaje, izdaja hrvatskog naroda i hrvatskih branitelja’.

Dok su se hrvatski mediji utrkivali oko toga koji će dokazati da zločin nije počinio HV, ravnatelj HAVC-a Hrvoje Hribar, naslutivši da bi mogao proći kao Mirjana Rakić, organizirao je konferenciju za medije pojačan dokazanim HAVC-ovim domoljubnim snagama u vidu režisera Zrinka Ogreste i Branka Schmidta, na kojoj se sve pjenilo od havcovskog hrvatstva i zgražanja nad pokvarenjacima koji su im u film podvalili neprijateljskog propagandista Štrpca i ratnog zločinca Novakovića.

To je taj film, u autentičnoj hrvatskoj režiji, koji smo, za razliku od danskog dokumentarca, posljednjih dana imali priliku gledati na svim hrvatskim ekranima. To što se Novaković i ranije pojavljivao kao HRT-ov sugovornik o ‘Oluji’, naprosto zato što je bio jedan od glavnih aktera na drugoj strani, to što Štrbac nije ni autor ni suradnik na dokumentarcu, već je zahvalu dobio zato što je autore spojio s nekolicinom izbjeglih svjedoka, to što danski autori nisu za zločin optužili HV, već prikazali stavove dviju strana uz napomenu da zločin ostaje nerazriješen, to što su se srpski mediji sa svoje strane zgražali nad Čavićevim tvrdnjama u filmu, sve to govori da falsifikatori nisu danski filmaši, već oni koji širenjem nacionalističke histerije već 20 godina pomažu zločincima da ostanu neotkriveni.

portalnovosti

 

Viewing all 877 articles
Browse latest View live