Quantcast
Channel: Ex Jugoslavija
Viewing all 877 articles
Browse latest View live

Posljednji krug u Haagu: U zatvoru do smrti, a „samo je branio Srbe i srpstvo“

$
0
0

KaradžićSedam i po dugih godina prošlo je kako je, do tada, jedan od najtraženijih svetskih begunaca, konačno ugledao svetlo Haga i sudnice Haškog tribunala. Kako je izricanju presude, istina tek prvostepene, konačno došao kraj te je Radovan Karadžić osuđen na 40 godina zatvora, ne bi bilo loše prisetiti se tih turbulentnih dana kad je otkriveno da se Karadžić slobodno šetao, ne samo Beogradom i Srbijom, već i da je navodno viđan na fudbalskim utakmicama Lacija, dakle u Rimu, da je letovao na Čiovu, pa čak i da je viđan na koncertu brata Marka Perkovića – Thompsona. Naravno, ne kao Radovan Karadžić himself, već kao druid, odnosno doktor alternativne medicine Dragan Dabić. Kao takav je, sećate se, i uhapšen.

Na scenu su izašli, sad već bivši, tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević i večni Rasim Ljajić, kao šef Koordinacionog tima za saradnju sa Haškim tribunalom. Samo ime „Dragan Dabić“ Ljajić je morao više puta ponoviti, očigledno i sam nesiguran u ono što su izneli na pladnju pred novinarima kako bi i sebe uverio u to da je lik sa fotografije koju su prikazali, koji je gotovo identičan onom druidu iz Asterixa, upravo glavom i bradom – Radovan Karadžić.

Radovan Karadžić
Radovan Karadžić sluša svoju presudu za “žrtvovanje za srpski narod”, odnosno niz monstruoznih zločina (FOTO: Hina)

Teško da nije izmamio osmeh. Zašto? Do tog trenutka prošlo je 13 godina otkako su u Haškom tribunalu izrazili želju da ugoste nekadašnjeg prvog čoveka Republike Srpske i čoveka koji se tereti, između ostalog i za genocid u Srebrenici. O tome gde i kako se skrivao već su ispredane legende. Ona koja je najviše grejala srBsko srce bila je ta da se Karadžić zamonašio u nekom od manastira u Crnoj Gori gde je upražnjavao pravoslavlje u ime svih onih koji se u njega kunu, a Srpska pravoslavna crkva odužila mu se za sve što je učinio za srpstvo tako što ga je štitila i pripremala za kanonizaciju. Karadžić je polako postajao mit koji su podgrejavale i bezuspešne racije i akcije pokušaja otkrivanja i hapšenja u holivudskom stilu. Američki specijalci, tajne službe postajali su predmet sprdnje, a Radovan je rastao i rastao. Mit se toliko naduvao da je morao negde i nekako prsnuti. I prsnuo je na iznenađenje svih, pa čak i porodice.

Međutim, činjenica da je nacionalni „heroj“ uhvaćen kao nadrilekar, koji je pri tom moguće imao i ljubavnicu, dok mu je porodica bila pod prismotrom, istragom, čak im se zabranjivalo korištenje imovine zbog sumnje da su mu pomagali u skrivanju i begu, nije gotovo ni malo poljuljala veru u taj mit. Iracionalno se racionalnim teško može uzdrmati. Njegovo tihovanje u pritvoru Specijalnog suda za ratne zločine predstavljeno je kao da je Karadžić odlučio na svoja pleća da primi sve grehe srpskog naroda. Pa ako već nije bio ta vrsta mučenika u godinama dok se predstavljao kao Dragan Dabić, neki od manastira prigodno je zamenila druga ćelija, ona zatvorska. Nije važno. Mit je odavno stvoren i koliko god pucao po šavovima objašnjavanje je bilo uzaludno.

Radovan Karadžić monah
Monah Radovan Karadžić? Ili nam se pričinja? (FOTO: Lupiga.Com)

Činjenica da je Karadžić uhapšen za vreme mandata Borisa Tadića na čelu Predsedništva nimalo nije pomogla realnijem sagledavanju stanja. Naprotiv.

Koliko god Tadić očijukao sa ljubiteljima lika i nedela Radovana Karadžića u njihovim očima uvek je ostao izdajnik Srbije i srpskih interesa. Sam čin hapšenja otvorio je brojna pitanja koja su samo skretala pažnju sa onoga zašto se Karadžića teretilo. Navodno je do Dabića vodio jedan presretnuti razgovor sa bratom Lukom Karažićem koji je greškom koristio karticu koja je bila zavedena u srpskoj tajnoj službi. Ta informacija je prenešena Tadiću koji se odlučio na hapšenje tek onda kad je u potpunosti tu istu službu stavio pod svoju kontrolu. A to je trajalo mesecima.

Sporan je bio datum hapšenja. Sve je ozvaničeno 21. jula 2008. godine, ali advokat Radovana Karadžića i ostali simpatizeri tvrdili su da se sve desilo tri dana ranije. Kako, zašto, ko je pokupio novac od nagrade…? Naciji koja je sklona teorijama zavere ovo je idealno leglo kako bi još malo potpalili nacionalističku vatricu pod noge Borisa Tadića.

Tadašnji ministar policije Ivica Dačić, koga je u politički život vratio baš Tadić, tih dana odlučno je odbijao bilo kakvo povezivanje sa ovim hapšenjem tvrdeći kako su on, a i policija nevini u čitavoj ovoj priči.

Tomislav Nikolić
“Radovan Karadžić se žrtvovao za svoj narod u Republici Srpskoj a njega je žrtvovala Srbija” – Tomislav Nikolić (FOTO: Lupiga.Com)

Vratićemo se malo baš u te dane kako bi se podsetili reakcija dvojca koji je danas na čelu države, a koji je tih dana organizovao tzv. sverspski sabor kao vid protesta protiv hapšenja Radovana Karadžića. Tomislav Nikolić tada je bio na mestu zamenika predsednika Srpske radikalne stranke.

„Radovan Karadžić se žrtvovao za svoj narod u Republici Srpskoj a njega je žrtvovala Srbija, aktuelna vlast, Boris Tadić i marionete okupljene oko njega. I to je čitav jedan lanac marioneta prozapadnih, proameričkih. Srpska radikalna stranka će učiniti sve, upotrebiće sva demokratska i dozvoljena sredstva da najkasnije do kraja godine počisti sa vlasti ovakav režim kome ne postoji više nikakva svetinja“, kleo je Nikolić.

Aleksandar Vučić je obavljao funkciju generalnog sekretara radikala.

„Očekujemo da sutrašnji svesrpski sabor pošalje jasnu poruku svim građanima Srbije ali i svim ljudima u Evropi i svetu da Srbija nije šaka zobi koju će da pozoba Boris Tadić i njegov diktatorski režim, da ćemo pružiti otpor diktaturi u Srbiji, da ćemo uvek postavljati pitanje ko je, kako i zašto uhapsio Radovana Karadžića, čije su to paravojne formacije učinile? Nas zanima odgovor na pitanje gde je tri dana držan Radovan Karadžić, ko je oteo milione dolara za glavu jednog Srbina, Radovana Karadžića čija je sva krivica u tome što je stvorio Republiku Srpsku, što je bio njen lider, što je lider srpskog naroda zapadno od Drine“, dodao je tada mladi Vučić.

Aleksandar Vučić
“Ko je oteo milione dolara za glavu jednog Srbina, Radovana Karadžića čija je sva krivica u tome što je stvorio Republiku Srpsku, što je bio njen lider, što je lider srpskog naroda zapadno od Drine”, pitao se mladi Vučić (FOTO: Lupiga.Com)

Svesrpski sabor je održan i na njemu je glavnu ulogu imao Luka Karadžić. Spomenuti dvojac se ipak držao sa strane i bio je poprilično rezervisan, što i ne čudi jer su svega dva meseca nakon toga napustili radikale i sad su tu gde jesu. Slične „manifestacije“ održale su se i u Banjaluci, na Palama gde je, eto baš zgodno, četiri dana pred konačnu presudu Karadžiću jedan studentski dom prigodno preimenovan pa sad nosi ime Radovana Karadžića, zaslugom Milorada Dodika.

A podsetimo se samo zašto je oko Radovana Karadžića bila tolika gužva i zašto mu se na kraju i sudi. Zločini koji se navode u optužnici uključuju, između ostalih:

• Ubijanje bosanskih Muslimana i bosanskih Hrvata, uključujući ubistvo najmanje 144 osobe u Biljanima (opština Ključ); više od 200 zatočenika u KP domu Foča; oko 150 ljudi u logoru Keraterm (pored Prijedora), i najviše 140 zatvorenika u logoru Sušica (pored Vlasenice).

• Zatočenje hiljada bosanskih Muslimana i bosanskih Hrvata u zatočeničkim objektima u životnim uslovima smišljenim tako da dovedu do njihovog fizičkog uništenja. Navedeni zatočenički objekti uključuju logor Manjača (pored Banjaluke), logore Omarska, Keraterm i Trnopolje (pored Prijedora), KP dom u Foči i logor Batković (pored Bijeljine).

Radovan Karadžić Ratko Mladić
Dvojica srpskih “heroja” (FOTO: Hina)

• Ubijanje više od 7.000 muškaraca i dečaka bosanskih Muslimana iz Srebrenice putem organizovanih i situacionih pogubljenja, uključujući ubistvo više od 1.000 muškaraca u jednom velikom skladištu u selu Kravice i pogubljenje još 1.000 muškaraca bosanskih Muslimana pored škole u Orahovcu.

• Bezobzirno razaranje privatne imovine i javnih dobara, uključujući spomenike kulture i sakralne objekte, kao što su brojne džamije širom zemlje.

• Dela ubistva koja su bila deo cilja širenja terora među civilnim stanovništvom Sarajeva provođenjem kampanje snajperskog delovanja i granatiranja, u periodu od 12. maja 1992. do novembra 1995. godine. Takva dela uključuju granatiranje pijace “Markale” 5. februara 1994. godine, kada je poginulo 66, a ranjeno više od 140 ljudi.

Svet je varljivo mesto, a Radovan će još jednom, po poslednji put biti tema broj jedan u tom i takvom svetu. Nema više tu ni želje ni mogućnosti da presuda postigne išta više od zaključenja čitavog procesa. Strane su odavno zauzete i nikakva presuda tu ne može više odigrati ulogu čak i da dođe do takvog obrata da Karadžić i prizna sva zlodela. Vreme odavno ne postavlja ovakve stvari na svoje mesto. Stoga mu treba maksimalno pomoći.

lupiga

 


Phil Butler: Jugoslavija je morala biti uništena, a što bi bilo da nije…?

$
0
0

ZastavaAmerički politolog Phil Butler je za New Eastern Outlook ustvrdio je da su razaranje i raspad Jugoslavije bili dio šireg plana NATO saveza da se oslabi geopolitičke protivnike zapadnog bloka u regijama Trećeg svijeta i proguta zdrava ekonomija naroda ovih prostora. Dio njegove analize je prenio i talijanski Globalist.

Phil Butler: Jugoslavija je morala biti uništena, a što bi bilo da nije…?

Možete li zamisliti Europu danas s Jugoslavijom kao ključnim igračem među narodima? Ja mogu. Jugoslavija je u stvari bila jedan od najvećih kulturnih i društvenih eksperimenata u povijesti. Osnovana na području sukoba nekadašnjeg Austro-ugarskog i Osmanskog carstva, Jugoslavija je sjedinila obje kulture na način koji nije viđen još od vremena Aleksandra Velikog, koji je nakon golemih osvajanja asimilirao narode. Eksperiment, ako ga mogu tako nazvati, trajao je nešto više od pola stoljeća. Idealan iz razloga što su u jednoj državi živjeli svi južnoslavenski narodi. Stvaranje Jugoslavije je djelomično bio i geostrateški potez Britanije i Francuske, kako bi se usporila ili blokirala Njemačka. Odredbe tzv. “Krfske deklaracije” su udarile temelje ustavnoj monarhiji koja se ni po čemu nije razlikovala od Engleske. Prava i pravo glasa, te poštivanje temeljnih principa Ilirskog pokreta su bili obećavajući aspekti rane Jugoslavije. No, tada je kralj Aleksandar ukinuo ustav i izbore, ali je zajednički život etničkih i kulturnih skupina je i dalje davao nadu za budućnost. Rat, političke spletke, unutarnji i vanjski pritisci su u to vrijeme  teško opterećivali ovu novu svjetsku silu u nastajanju. Kao što je to bio slučaj u mnogim takvim pokusima, u konačnici je autoritarna vlast postala nužna, možda i poželjna.

Za prekid “predavanja iz povijesti”, nacionalni heroj Josip Broz Tito je postao taj “diktator”, ali je stekao svjetsku  slavu i čvrsto držao stvari pod kontrolom, a Jugoslavija je igrala veliku ulogu na svjetskoj sceni. Međutim, kada je njegova moć oslabila, suprotne sile su našle svoje uporište. Nema znanstvenika ili političara koji o tome danas ne govori, ali Titova uloga u osnivanju Pokreta nesvrstanih nacionalnih država je velika i izuzetno značajna, pogotovo za ljude koji sada žive u Hrvatskoj, Srbiji, Crnoj Gori i ostalim bivših jugoslavenskim zemaljama.

Ideali Pokreta nesvrstanih i njegovi temelji su udareni u Beogradu 1961. U stvaranju pokreta su sudjelovali Tito, indijski premijer Jawaharlal Nehru, predsjednik Indonezije Sukarno, egipatski predsjednik, Gamal Abdel Naser i predsjednik Gane, Kwame Nkrumah. U najkraćim crtama ideju Pokreta nesvrstanih objašnjava lider Kube, Fidel Castro, u govoru u Havani 1979.

“Pokret nesvrstanih postoji kako bi čuvao nacionalnu nezavisnost, suverenitet, teritorijalni integritet i sigurnost nesvrstanih zemalja u njihovoj borbi protiv imperijalizma, kolonijalizma, neokolonijalizma, rasizma i svih oblika strane agresije, okupacije, dominacije, miješanja ili hegemonije, kao i protiv velikih sila i blokovske politike”, rekao je tada Castro.

Dakle, u suštini, Pokret nesvrstanih je težio samostalnom razvoju naroda između velikih sila s idejom koja negira Hladni rat. Naravno, velike sile koje su se bavile ideološkim ratovima i imale su svoje strategije, koje su uključivale apsorbiranje svake od tih siromašnih nezavisnih zemalja.

Kao što vidimo danas, strategija je bila izazvati bitke koje vode ka fragmentiranju, podijeli i stvaranju nemoćnih zemalja i naroda diljem svijeta.

Raspad Jugoslavije je najbolji primjer, gdje danas nijedna zemlja ne pokazuje naklonost prema Pokretu nesvrstanih.

Umjesto toga, EU i NATO su bili gravitacijska sila koja je privukla Sloveniju, Hrvatsku i ostale. Vidimo ostatke strategije Hladnog rata i u činjenici da su Bjelorusija i Azerbajdžan jedine dvije preostale članice pokreta u Europi, a Fidži se kao najnoviji član pridružio 2011.

Međutim, 2012. je summit Pokret nesvrstanih vidio veću posjećenost od bilo koje prethodne godine, što je možda i znak krize Zapada. Uz deklariranu svrhu “borbe za mir u svijetu” i svojih temeljnih dogmi, pokret je ipak, barem teoretski, vrijedan posrednički okvir. No, dopustite mi da se vratim na slučaj Jugoslavije i kakva bi možda bila da postoji danas.

Gledajući s distance na raspad Jugoslavije, primjetno je da se radi o uokvirivanju geostrategije Washingtona koja se provodila svugdje, pa i teškim metodama. Akcije Clintonove administracije su u to vrijeme bile tajnovite za javnost, jednako kao što su i danas.

Čitajući Washingtonov think tank propagandni Institut Brookings otkrivate ovo. U tekst “Odluka o intervenciji – Kako završiti rat u Bosni” iz 1998. godine autor Ivo H. Daalder počinje:

“Dok danas mnogi pišu rječito i strastveno da objasne neuspjeh Washingtona i Zapada da se zaustave etničko čišćenje, koncentracijski logori i masakri stotina tisuća civila, malo tko je to pitanje postavio u ljeto 1995. godine, kada su SAD napokon odlučile preuzeti vodeću ulogu u okončanju rata u Bosni.”

No, istina je puno jednostavnija od stvarnosti. Nikome ne treba think tank da otkrije zašto je predsjednik Bill Clinton oklijevao da posreduje u Bosni. Clinton je u stvari nastavljao politiku svoga prethodnika, Georgea Busha starijeg, kojoj je cilj bio destabilizirati jugoslavenski socijalistički uspjeh.

Sada znamo da su kod nas tajno obučeni pobunjenici odigrali ključnu ulogu u fragmentiranju regije preko organizacije poznate kao Atlantska brigada, koja se borila u ratu na Kosovu na strani Oslobodilačke vojske Kosova (OVK), a brojala je oko 400 naoružanih boraca, kao što piše Christian Science Monitor 1999.

Ovo izvješće otkriva da su SAD pod lažnim izgovorom vodile posrednički rat u bivšoj Jugoslaviji (proxy war).

Što se tiče Billa Clintona i njegove nevoljkosti da se upliće u regiju nekad poznatu kao Jugoslavija, to je prljava povijest genocida i beskrajnih laži.

Priča koju sam pronašao je priča o Francuzu koji je trenirao Atlantsku brigadu, što u svemu podsjeća kasnije na Ukrajinu, Libiju i Siriju. Vidite “obrasce” koje nas vode do istine i više nego dovoljno.

Stravična stratišta legitimne države Jugoslavije su služila za ulaganje u podjelu preostalih komada zemlje, uz pomoć američkih predsjednika, britanskih gospodara i njemačkih industrijalaca.

Atlantska brigada je djelovala u raznim posredničkim ratovima na Balkanu, a važni pripadnici su joj bili smrtonosne ubojice iz inozemstva. Američki dužnosnici u vrhu su ih dobro poznavali i upravljajući njima su vukli konce na Kosovu i širom Balkana. Jugoslavija je postala prototip, predložak za djelovanje u Afganistanu i Iraku, Arapskom proljeću.

Imena Madeleine Albright, Javiera Solane, generala Wesleya Clarka i drugih se i dalje spominju. U bivšoj Jugoslaviji su prijatelji ključnih igrača u vladama doslovno planirali pretvoriti narode i zemlje u kreditore i investicijski  “eldorado”.

Priča o tom genocidu u ime demokracije je prestrašna. Većina naroda ovih prostora je vraćena 200 godina natrag u neku vrstu srednjovjekovnog postojanja bez nade. Jedini tračak nade za većinu bivših “Jugoslavena” je, sasvim prirodno, EU i NATO savez.

Dok ovo pišem američki, britanski i njemački planeri već uređuju Siriju. Poznata Rand Korporacija izrađuje plan podjele suverene države. Za one koji nisu svjesni, Rand Korporacija je “Veliki brat” svih hegemonijskih think tankova.

Tko je je zašto uništio Jugoslaviju?

Sigurno je bilo zločina i genocida s obje strane u sukobima, od Kosova do ostalih ratova na Balkanu. Ali to nije poanta zbog čega sam se fokusirao na ovu katastrofu.

Prije svega, nijedan narod bivše Jugoslavije danas nema pravo glasa. Drugo, podjela među tim narodima je dovela do smrti ili preseljenja milijuna ljudi.

Ali moja “fantazija”o Jugoslaviji bi možda mogla biti iznenađenje. Dopustite mi da zaključim.

Jugoslavija je izgrađena na ideji da u njoj Južni Slaveni neće ostati slabi i podijeljeni narodi. Ujedinjeni u Jugoslaviju ne bi bili lak plijen imperijalnim namjerama, kao što vidimo da se događa danas.

Činjenica je da je nakon Drugog svjetskog rata socijalistička Jugoslavija postala neka vrsta europske priče o uspjehu. Između 1960. i 1980. zemlja je imala jednu od najvažnijih stope gospodarskog rasta u svijetu, pristojan životni standard, besplatnu medicinsku skrb i obrazovanje, zajamčeno pravo na posao, jednomjesečni plaćeni godišnji odmor, stopu pismenosti od preko 90 posto, a očekivani životni vijek od 72 godine. Koliko ja znam, ni jedna od država Balkana danas ne može sanjati ni pola ovog prosperiteta.

Bio je to napredak koji je među zapadnim silama izazvao želju da unište Jugoslaviju.

Multietničko stanovništvo zemlje je imalo povoljan javni prijevoz, stanovanje i komunalije. Neprofitno gospodarstvo je uglavnom bilo u državnom vlasništvu, što nije baš najočitiji primjer zapadne demokratske ljubavi. U to vrijeme su od resursa daleko bili Njemačka, Francuska ili Velika Britanija, a bankari Londona i Luksemburga nisu mogli izvlačiti milijarde iz socijalističkog sustava.

Jugoslavija je morala umrijeti, a Reagan, Bush stariji i mlađi i Clinton su pomogli da se to dogodi. Nagrađivani autor, politolog i gostujući suradnik u Institutu političke studije u Washingtonu, Michael Parenti, često je govorio o katastrofi u Jugoslaviji.

Prema Parentiu, američki cilj je bio pretvoriti jugoslavenske narode u regiju Trećeg svijeta, a to se moglo ostvariti podjelom zemlje koja će onda otvoriti svoje gospodarstvo korporativnoj eliti i zapadnim bankarima. Po raspadu Jugoslavije je zemlje trebalo učiniti takvima da budu:

1. Nesposobne da slijede nezavisan kurs osobnog razvoja.

2. Razbijenih ekonomija i prirodnih resursa u potpunosti dostupnih za multinacionalne korporacijske eksploatacije, uključujući i ogromna mineralna bogatstva na Kosovu.

3. Osiromašenog, ali pismenog i osposobljenog stanovništva koje će biti prisiljeno raditi za minimalne nadnice,  koje će predstavljati jeftin radni bazen s kojim će se lakše sniziti plaće u zapadnoj Europi i drugdje.

4. Demontiranih industrija automobila, nafte, teških strojeva, rudarstva i petrokemije, te raznih drugih industrija koje nisu smjele biti konkurencija postojećim zapadnim proizvođačima.

Zvuči li vam ova strategija poznato? Sjetite se plana Rand Korporacije za Siriju. Jesu li Ukrajina, Donbas i Krim razumjeli ovo prije EuroMaidana? Koji je na kraju plan za Rusiju?

Iako ovo zvuči prijeteće, žao mi je, to je svijet u kojem živimo danas. Snagom uspavanih američkih građana, drogiranih glupim bezvrijednim tricama super-kapitalizma, svijet preuzimaju tirani.

Što bi bilo da je bilo?

Ali što da je Jugoslavija preživjela? Što da je veliki etničko-socijalistički eksperiment i dalje radio?  Sigurno bi naš svijet bio potpuno drugačiji od danas. Još jedna stvar, Europska unija bi uz Pokret nesvrstanih djelovala u okviru svojih sadašnjih granica. Bila bi manje moćna i daleko manje geopolitički utjecajna.

Cijela Europa bi možda dolazila u Beograd, a sada se šest republika bore za mrvice iz Bruxellesa. Potaknut mojom fantazijom o tome kako bi Jugoslavija  mogla izgledati, ostavit ću vas s  procjenama ekonomske situacije sadašnjih država Balkana i Jugoslavije čiji je BDP prije rata bio na 24. mjestu među svjetskim narodima.

2015. godine je Bosna i Hercegovina ekonomski bila na 112. Mjestu u svijetu, a uvjeti se pogoršavaju. Ipak, siromašni stanovnici BiH misle da će ulaskom u EU riješiti sve svoje probleme. Hrvatska je ekonomski trenutno na 76. u svijetu, ali je Bloomberg ekonomiju RH svrstao u 10 najgorih u svijetu. Makedonija se nalazi na 130. mjestu, a poljoprivreda je jedina pravi industrija, dok je nezaposlenost u zemlji iznad 30%. Crna Gora je, unatoč ljepoti i maloj površini, 149. ekonomija među svjetskim narodima. Poput nekih drugih bivših republika, Crna Gora vjeruje da će ulaskom u EU riješiti sve. Srbija je zauzela 87. mjesto po BDP-u, a Slovenija je 81. Što se tiče Kosova, Jonathan Marshall za Consortium News piše da je tamo rođena “mafijaška država sa stopom nezaposlenosti od 35 posto, shrvana epidemijom terorizma, kriminala i političkog nasilja”.

Osim toga, NATO polako guta sve države u regiji, jednu po jednu. Crna Gora je tek započela pregovore o pristupanju, a  srpski zakonodavci su ratificirali diplomatski sporazum o imunitetu i logističkoj potpori za predstavnike NATO saveza.

“I dok pišem ove završne redove, mislim na ono što bi hrabri i jaki narodi iz Jugoslavije dobili da nije došlo do prekida njene sudbine. No, sve što znam je da je 24. mjesto među svjetskim gospodarstvima daleko, a što se tiče Jugoslavije, taj je narod nestao zauvijek”, zaključuje američki politolog Phil Butler.

Doduše, američki politolog Phil Butler u svojoj kolumni pogrešno koristi termin jugoslavenske “nacije”, umjesto “jugoslavenski narodi”, što je inače čest slučaj u inozemstvu. No, unatoč činjenici što se nije posvetio specifičnostima svake nacije i tinjajućim antagonizmima koje je, kako i sam priznaje, Josip Broz Tito “čvrsto držao pod kontrolom”, njegov zanimljiv opis otvara pitanje koliko smo dobili, a koliko izgubili i jesu li se postojeći antagonizmi rasplamsali i prerasli u ratove “sami po sebi” i zato što su “jednog dana ipak morali eksplodirati” ili su se vješto iskoristili na način da se novcem, oružjem i propagandom na kraju ostvari konačni cilj – uništiti prilično zdrave ekonomije naroda bivše federacije koja je u vrijeme prije raspada imala 24. ekonomiju na svijetu i uništiti za Zapad opasnu ideju koja je temelj Pokreta nesvrstanih?

Izvor: Phil Butler – A Yugoslavian Fantasy

radiogornjigrad

 

Miljenko Jergović: U Bosni je danas sve kako je Karadžić htio

$
0
0

JergovićNijedan čovjek na moj život nije imao takav utjecaj kao Radovan Karadžić. On je odredio gdje ću živjeti – ili preciznije: gdje neću živjeti – odredio je osjećaje, svjetonazor i karakter ljudi koje ću zbog njega napustiti, odredio je što ću, kada i koliko o njemu misliti. Da nije bilo njega, danas bih bio drukčiji čovjek. Pa iako nije bio središnja figura u tom ratu, ni vrhovni komandant zlih svemirskih trupa, on je, iz osobne perspektive govoreći, glavni i najgori. Tako je u mom životu, vjerujem da je tako i u naraštaju onih koji su se u isto vrijeme rađali i odrastali u Bosni i Hercegovini, ali svejedno ne bih govorio u njihovo ime. Nakon što se svedu naši privatni računi s poviješću svakome će ostati da kaže, ili da pomisli, što je njemu Radovan Karadžić.

Vjerojatno nema svjesnog građanina te zemlje, onoga koji je 1992. imao više od sedam godina, da nema svoje čvrsto zakovano mišljenje o njemu. To mišljenje umnogome zavisi od onog što sugeriraju podaci iz rodnoga lista onoga koji misli. Muslimani (danas Bošnjaci) i Hrvati o njemu misle zlo, Srbi o njemu misle dobro. Ali to je generalna podjela, koja nikada nije do kraja tačna. Osim toga, to je podjela za javnost, za ono što će se govoriti po ulici i u birtiji, za ono što će se izjavljivati po novinama. Uistinu je malo drukčije: osim što mnogi Srbi o Radovanu Karadžiću misle s gorčinom i osjećajem duboke nesreće, jer se jasno sjećaju svojih života i svojih osunčanih glava prije nego što ih je on lično smračio, itekako će se naći Bošnjaka i Hrvata koji će o njemu misliti dobro. Recimo, prije više je godina, piše u novinama, bivši reis ul ulema Islamske zajednice Bosne i Hercegovine primijetio da nitko za islamizaciju Bosne i Hercegovine i emancipaciju muslimana nije toliko učinio kao Radovan Karadžić svojim zločinom. Mislite da novine lažu? Može biti i da lažu, ali ako je u pitanju laž – nisu je ovom prigodom smislili ni Srbi ni Hrvati. Smislili su je muslimani, Bošnjaci, jer je netko povjerovao, makar i u hiperboli i u ciničnoj prispodobi, da je Karadžić sve čineći zlo učinio nešto dobro. Na kraju krajeva, tko god vjeruje da je nacionalizam u Bosni i Hercegovini dobar, i da je dobro ono što ljudi osjećaju jedni za druge, a da je loše i krivo sve ono što su osjećali nekad, ili što se pretpostavlja da su osjećali nekad, dobar mu je Radovan Karadžić. On je tvorac današnjeg svijeta. Nije današnja Bosna i Hercegovina čedo Dejtonskog sporazuma: nju je ovakvu kakva jest stvarao i stvorio Radovan Karadžić.

Što četrdeset godina zatvora znači za tu zemlju, a što znači za njezine građane svih triju vjera, te za njezinu rasutu djecu, koja danas živi po amerikama i australijama? S jedne strane, on je osuđen za nekakav zločin, ali mi zapravo ne znamo kakav. Osim što nismo pročitali presudu – jer presuda još uvijek nije ni napisana – nejasno je kako to da on bude osuđen na četrdeset godina, a da su neki drugi ljudi osuđeni na doživotnu. Kako su general Tolimir i pukovnik Beara mogli biti krivlji od njega ako im je on bio predsjednik i vrhovni komandant? Za pravnike, vjerojatno, postoji razložan odgovor na ovo pitanje, ali za ljude koji presude omjeravaju argumentima vlastitog života i neke imaginarne, zamišljene pravde, ta stvar nikako nije jasna. Nije pitanje zar je itko krivlji od Karadžića, nego je pitanje zar je Karadžić i od kog neviniji?

Ali kakva god presuda bila, već unaprijed se znalo da nitko njome neće biti zadovoljan. Ali ne zato što ne postoji kazna koja bi obuhvatila sve ono što je učinio Radovan Karadžić, nego zašto što nije stvoren svijet u kojemu bi se jasno podrazumijevala njegova krivnja. Njemu je suđeno, a da nije poražen. Njemu je suđeno, a da zapravo i nije rečeno da je loše sve ono što je učinio, i nije stvoren svijet suprotan svijetu koji je pokušavao stvoriti. Suđeno mu je, a sve je u Bosni baš onako kako je on htio. Ne samo u Bosni: eno i Europe, eno Bruxellesa, Ankare, Istanbula i Pariza, sve to izgleda upravo onako kako je Radovan Karadžić 1992. želio da bude. Pa kada se on, kako čujemo, zgrozi presudom, kada se zapita vide li oni koji su mu sudili zločin u Bruxellesu, možemo mu prvi put vjerovati da je iskren i da stvarno tako misli i osjeća. U njegovoj glavi sve to je dio jednoga istog sudskog procesa, i jednoga istog niza događaja, započetkog u ožujku 1992, ubojstvom staroga svata na jednoj srpskoj svadbi na Baščaršiji, koji se nastavio opsadom Sarajeva, komadanjem Bosne i Hercegovine, etničkim čišćenjem i genocidom, Prijedorom, Bratuncem, Srebrenicom, da bi se zatim refokusirao na New York, i rušenje Svjetskoga trgovinskog centra, pa na Afganistan, Irak, Siriju, i na sve ono što danas svud u svijetu traje.

Ljudi imaju problem s presudom Karadžiću zato što žive u zemlji kojom vlada Karadžićev duh, ili su iz te zemlje po Karadžićevom duhu potjerani. Javni Srbi tu presudu doživljavaju kao poniženje, kao kolektivni krimen, stigmatiziranje cijeloga svog naroda, dok javni Bošnjaci u njoj ne nalaze zadovoljštinu: em je samo četrdeset godina, em nije rečeno da je posvuda bio genocid. Što misle privatni Srbi i privatni Bošnjaci, to je već druga stvar. Velika je razlika između onoga što se javno govori i što se privatno misli. I to je, u velikoj mjeri, učinak povijesnog nedjela Radovana Karadžića.

Prema ovoj presudi on više nikada neće biti slobodan čovjek. Tako to izgleda iz legalističke perspektive. Tako to izgleda ako povjerujemo da su slobodni oni kojima je Karadžić preuredio živote. Ako su slobodni ljudi koji žive u današnjoj Bosni, ako su slobodni oni koji žive po bosanskim dijasporama, onda Radovan više neće vidjeti bijela dana. Svatko za sebe neka odgovara je li mu ovo sloboda. Ali dok on sa svoje četrdesetogodišnje robije bude gledao u Bosnu i u Europu, dok u novinama bude čitao o svim budućim terorističkim napadima i o ratovima koje će Zapad voditi po muslimanskom svijetu, on će se osjećati slobodno. I osjećat će istu onu moralnu superiornost, koja truje srca sunarodnjacima njegovih žrtava. Samo što Karadžićeva moralna superiornost neće biti posljedica kolektivne autohipnoze, nego vrlo osobnog, individualnog doživljaja svijeta i sebe u svijetu.

Pola Bosne bit će otrovano njegovim zločinom, dok će druga polovica biti otrovana žrtvom njegova zločina. Nema izlaza ni za jedne ni za druge. Jedni Karadžićev zločin prihvaćaju kao svoj vlastiti, i spremni su ga pravdati i relativizirati do kraja svijeta, drugi žrtvu svojih sunarodnjaka prihvaćaju kao svoju vlastitu, kiteći se njome kao nekim specijalnim, najvećim ordenom. Ne zna se kome je gore, ne zna se tko je gore osakaćen i unakažen, ne zna se koga je Karadžić teže nagrdio, i u odnosu na koga je Karadžić na svojoj četrdesetogodišnjoj robiji slobodniji.

Pred izricanje presude dao je intervju BIRN-u (Balkan Investigative Reporting Network). Govorio je o sebi i o svojim očekivanjima. Rekao je: “Znam šta sam htio, šta sam uradio, čak i o čemu sam sanjao, i ne postoji razuman sud koji bi me osudio.” I još da je njegova “stalna borba za očuvanje mira, sprečavanje rata i smanjenje patnji svih ljudi bez obzira na vjeru predstavljala uzoran trud vrijedan poštovanja”. Svi drugi su načeti ratom, načeti zločinima koji su počinili, svi drugi su ranjeni i opustošeni, samo je Radovan Karadžić isti onakav kakav je nekad bio. Vratio se svojoj predratnoj retorici, unutrašnjem miru i eleganciji – baš kao da je sugovornik za večerom haških sudaca i tužitelja, a ne njihov optuženik – i ništa ga neće u tome poljuljati. Takav je i nakon izricanja presude, kad zavapi nad događajima u Bruxellesu. I to je, možda, najmučnije u cijeloj priči. S time se, opet sasvim privatno, teško mogu nositi oni kojima je Radovan iz temelja preuredio živote, učinivši ih lutkama u vlastitom igrokazu. Možemo li izaći van iz njegove lutkarske predstave?

Pred kraj intervjua Karadžić kaže da ostatak života kani provesti sa svojom obitelji i baviti se pisanjem: “Politika mi je oduzela dvadeset pet godina života, što znači najmanje pet do osam knjiga.” Od obitelji, kako sad stvari stoje, ipak neće biti ništa. Ali ostaje mu pisanje. I to je dobro. Čitao sam njegove pjesme za djecu i odrasle, kao i roman “Čudesna hronika noći” za koji kaže da ga je pisao dok je bio “na standbyu u planinama”, skrivajući se od Haaga. Umirujuće je na čitatelja djelovala ta knjiga, u kojoj se, kao literarno najizrazitiji motiv, javljaju prizori Sarajeva, ugao Vase Miskina ulice i Strossmayerove. Slab pisac, sitan i nedarovit, a tako ambiciozan i željan priznanja, Radovan Karadžić se smanjuje i od mračnog demjurga svih naših života i sudbina najednom biva onaj koga je lako nadvladati i zaboraviti. Samo jedan u nizu loših, nemotiviranih i frustriranih pisaca, koji bi dušu dali za jednu dobru rečenicu, za jedan istinit i dobro sročen stih. Ali uzalud im: njihova je robija doživotna. Književnost je stvaranje svijeta nanovo. Radovan Karadžić neće stvoriti nijedan. Književnost je jedini njegov zatvor.

jergovic

 

Oslobodio ga „antisrpski sud“: Šešelj je za javnost bio i ostao heroj nacije i „Srbin koji je raskrinkao Hag“

$
0
0
Miting opozicije pred Ruskim carem.V.Seselj. 9.1991. foto:Petar Kujundzic

Miting opozicije pred Ruskim carem.V.Seselj.
9.1991.
foto:Petar Kujundzic

Prvostepenom presudom koja će, nesumnjivo, imati teške posledice po susedske i međunacionalne odnose u regionu, Haški tribunal oslobodio je danas lidera Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja po svih devet tačaka optužnice, koja ga tereti da je govorom mržnje podsticao i podržavao ratne zločine u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini tokom ratnih sukoba i proterivanje Hrvata iz Vojvodine. Većina članova veća, uz suprotno mišljenje sudije Flavije Latanci, zaključila je da Šešelj nije kriv ni po jednoj od devet tačaka optužnice. Latanci je bila suprotnog mišljenja po osam tačaka optužnice, dok je po jednoj tački Šešelj oslobođen jednoglasno.Reč je o prvostepenoj presudi, na koju Tužilaštvo, koje je u završnoj reči zatražilo kaznu od 28 godina zatvora, može izjaviti žalbu.

“Šešelj je po izricanju ove presude slobodan čovek”, rekao je predsedavajući sudskog veća, sudija Žan Klod Antoaneti.

Šešelj je oslobođen po tri tačke iz optužnice za zločine protiv čovečnosti – progon nesrba na političkoj, rasnoj i verskoj osnovi, deportaciju i prisilno premeštanje. Po preostalih šest tačaka, lider radikala je oslobođen optužbi za kršenje zakona i običaja rata – ubistva, mučenje, okrutno postupanje, bezobzirno razaranje sela ili pustošenje koje nije opravdano vojnom nuždom, uništavanje verskih objekata i pljačkanje javne ili privatne imovine. Većina članova veća je konstatovala da Šešelj nije odgovoran za optužbe Tužilaštva da je govorom i propagandom mržnje 1991. i 1992. godine počinio progon Hrvata iz Vukovara i sremskog sela Hrtkovci.

Vojislav Šešelj
Nije kriv ni po jednoj od devet tačaka optužnice (FOTO: RSE)

Tužilaštvo, po proceni sudskog veća, “nije dokazalo” da je Šešelj “podsticao, pomagao i podržavao” zločine počinjene u Zvorniku, Vukovaru, Mostaru, Nevesinju, Bosanskom Šamcu, Brčkom i širem području Sarajeva.

Protiv razuma

Presuda je presudila razumu, uzalud podsećanja na ratnu retoriku, podsticanje mržnje, propagandu, falsifikate, regrutovanje protuva i kriminalaca u redove formacija pod državnom – Šešeljevom kontrolom, uzalud i svedočenja žrtava, za javnost u Srbiji je, i pre presude, kada je bila pomirena sa višegodišnjom kaznom, lider radikala bio “Srbin koji je raskrinkao Hag”, za milionsku masu glasnih ili pritajenih pristalica bio je i ostao “naš”, pametan, obrazovan, elokventan, neustrašiv. Heroj nacije koja teško izlazi iz doba adolescencije.

Na konferenciji za novinare Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj je slavio, vređao Haški tribunal i pretio.

“Citirali su moju izjavu iz sudskog procesa. Ideja velike Srbije je podjednako snažna i bez mene i sa mnom. Ja sam samo sitni delić doprinio svojim ratnim i političkim angažmanom, ideja velike Srbije je besmrtna”, kazao je predsednik SRS.

Vojislav Šešelj
“Sada očekujem da me Kolinda pozove u zvaničnu posetu, imam neka obećanja da ispunim” – Šešelj (FOTO: Hina)

Uputio je, na prepoznatljiv način, reči kakve su obeležile noviju istoriju Srbije i ponovo se predstavio u ulozi dosledne personifikacije agresije Srbije na Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu, te vladajuće ideologije progona nesrba i bahatog vlastodržačkog nasilja.

“Vidite kako su prošli kad su krenuli na mene, odmah sam im promenio kadrovsku strukturu, otišao je Ivo Josipović, Milanović… Došla je moja omiljena Kolindica… Sada očekujem da me Kolinda pozove u zvaničnu posetu, imam neka obećanja da ispunim”, rekao je Šešelj, a ponovio je i svoje nacionalističke i hegemonističke falsifikate.

“Svetska javnost je zaboravila kroz kakve je muke prolazio srpski narod devedesetih, kad su zapadne sile podržavale sve srpske neprijatelje. Koliko su Hrvati pobili nedužnih Srba u gradovima pod svojom kontrolom. U BiH se vodio krvavi građanski rat u kojem je Zapad stajao na strani naših protivnika. Zapad je bombardovao i Srbiju da bi albanski teroristi preuzeli vlast u Pokrajini. To bombardovanje i ranija bombardovanja mi kao narod nikad nećemo zaboraviti. Od nas koji su nas bombardovali ne mogu očekivati da im budemo prijatelji”, poručio je Šešelj.

Nekažnjeno proterivanje Hrvata

Deo analitičara i posmatrača u Srbiji ocenio je presudu kao svojevrsni skandal, izražavajući bojazan za budućnost međunacionalnih odnosa u Srbiji. Tomislav Žigmanov, predsednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini, kazao je za Lupigu da među hrvatskom nacionalnom zajednicom “vlada neugodno iznenađenje, iako je reč o prvostupanjskoj presudi”.

“Bilo je za očekivati da zločini, ubojstva, etnički motivirano nasilje, protjerivanje Hrvata, dobiju svoj pravni epilog i da budu kažnjeni oni koji su svojim djelovanjem pridonosili tim zločinima, ili su ih neposredno počinili. Da žrtve tih zločina dobiju nekakvu vrstu zadovoljštine, što je izostalo. Hrvati koji su ostali u Srijemu ne mogu vjerovati da je nekažnjen govor koji je Vojislav Šešelj 6. maja 1992. godine održao u Hrtkovcima bio u funkciji podizanja borbenog morala lokalne zajednice, radi protjerivanja Hrvata. Svjedoci ili žrtve tog etnički motiviranog nasilja sada su još više potišteni, strah i određena vrsta deprimiranosti će rasti. Ako se istupi takvog tipa ne kažnjavaju, smatramo da će takva vrsta bahatog odnosa prema drugima snažiti”, naglašava Tomislav Žiganov.

Vojislav Šešelj
Šešelj, kaže Veće, nije bio hijerarhijski nadređen dobrovoljcima na terenu (FOTO: Slobodna Bosna)

Većina članova veća, prema rečima sudije Antoanetija, smatra da Šešelj nije bio hijerarhijski nadređen dobrovoljcima na terenu, te da se ne može smatrati da su počinjeni zločini bili deo plana za stvaranje velike Srbije.

“Nismo se uverili da regrutovanje i raspoređivanje dobrovoljaca podrazumeva da je Vojislav Šešelj znao za zločine ili da je za njih davao uputstva. Ne može se smatrati da su ti zločini deo plana o stvaranju velike Srbije”, rekao je sudija.

Neki analitičari naglašavaju da je sudija Antoaneti u velikoj meri bio pod uticajem Vojislava Šešelja, prihvatajući čak i njegove velikosrpske ideje. Tako Nataša Kandić, osnivačica i prva direktorica Fonda za humanitarno pravo, organizacije koja je među prvim srbijanskim NVO podigla glas protiv narastajućeg fašizma i progona nesrba, ističe i to da je oslobađajuća presuda Šešelju “posledica i blagonaklonog odnosa sudije Antonetija”.

Oslobodio ga “antisrpski sud”

“Obrazloženje te sudske odluke zadire u neke druge presude i protivreči nekim sudski utvrđenim činjenicama. Presuda teško da može da se održi jer je izrečeno toliko novih zaključaka koji su suprotstavljeni mnogih zaključcima o zločinima i u BiH i u Hrvatskoj. Delovi obrazloženja protive se zdravom razumu, poput onog da je govor Šešelja u Skupštini Srbije, kada je izrekao da ‘neće ubijati Hrvate već da će ih spakovati na kamione pa neka oni vide šta će’, samo političko mišljenje”, ističe Nataša Kandić.

Nataša Kandić
“Delovi obrazloženja protive se zdravom razumu” – Nataša Kandić (FOTO: mc.rs)

Aleksandar Popov, direktor Centra za regionalizam, kaže za Lupigu da nakon presude ostaje “nenamirena pravda za sve žrtve progona na nacionalnoj osnovi i etničkog čišćenja kroz delovanje paravojnih formacija kojima je Šešelj komandovao i koje su ostavile trajne posledice u Vojvodini i posebno Hrtkovcima, gde je celo selo ispražnjeno delovanjem ‘šešeljevaca'”.

Popov se retorski pita zašto je Haškom tribunalu trebalo 13 godina da bi odlučio da Šešelj nije kriv ni po jednoj tački optužnice i naglašava da je “ogromna nepravda naneta svim žrtvama, jer je toliko očiglednih i vidljivih dokaza bilo, pre svega u oblasti etničkog čišćenja”.

“Mogu samo da zamislim kako se sada osećaju žrtve svega onoga što su on i ljudi pod njegovom komandom činili”, rekao je Popov. On ocenjuje i da će presuda doneti i novo varničenje na relaciji Beograd – Zagreb, a da u Zagrebu “sigurno neće biti zadovoljni ovom presudom”.

“Samo će se nastaviti trend loših odnosa, varničenja koja su i ranije postojala u vezi sa Šešeljem, a situacija će se dalje komplikovati umesto da idemo napred”, kazao je Popov.

Srpski pokret Dveri i Demokratska stanka Srbije ocenili su da oslobadjajuća presuda Haškog tribunala Vojislavu Šešelju “ne sme zamagliti činjenicu da Hag jeste politički i antisrpski sud”.

Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak izjavio je da je šokiran oslobađajućom presudom Vojislavu Šešelju u Haškom tribunalu.

“Svi proterani i unesrećeni devedesetih zaslužuju pravdu”, kazao je Čanak.

Vučić: Samo pokušavao da nađe krov nad glavom mučenicima iz zapadne Slavonije

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je da je ravnodušan prema oslobadjajućoj presudi.

“Osećam se indiferentno u odnosu na presudu Vojislavu Šešelju, nemam nikakva osećanja prema njemu”, rekao je Nikolić novinarima u Beogradu.

Tomislav Nikolić
Nikolić ravnodušan (FOTO: Hina)

Srbijanski premijer Aleksandar Vučić najavio je konferenciju za novinare o presudama Radovanu Karadžiću i Vojislavu Šešelju za petak u podne.

„Kažu Vojislav Šešelj je na mitingu rekao kako treba proterivati ili deportovati Hrvate, a kada pogledate šta se zaista dogodilo, videćete da je Vojislav Šešelj samo pokušao da nađe, i to ne u pravom smislu reči, već samo verbalno, kuću, krov nad glavom za mučenike, srpske izbeglice iz Zapadne Slavonije, za desetine hiljada Srba koje su ustaše Franje Tuđmana proterale. Oni ne kažu da je on odgovoran za bilo koje ubistvo, ne navode nijedno ime, već navode da su neki, kada su čuli njegov govor, želeli nešto da urade. Ne postoji nikakva uzročno-posledična veza između reči Vojislava Šešelja i izvršenja bilo kojeg krivičnog dela u Hrtkovcima“, rekao je Aleksandar Vučić na radikalskom skupu novembra 2007. godine, promovišući knjigu Vojislava Šešelja “Afera Hrtkovci i ustaška kurva Nataša Kandić” u Beogradu. Možda ćemo sada čuti nešto drugačije.

lupiga

 

Oslobađanje Šešelja raspiruje nacionalizam na svim stranama

$
0
0

Iako su građani u Hrvatskoj očekivali da će Haški sud presudom Vojislavu Šešelju izjednačiti zatvorsku kaznu s već izdržanim pritvorom, nitko nije očekivao potpuno urušavanje optužnice.

„Zar je to sve?“ upitali su se mnogi nakon što je sudac Jean Claude Antonetti izrekao da je Vojislav Šešelj, optuženik za ratne zločine i jedan od ideologa velikosrpstva, nedužan po svim točkama optužnice.

Čak je i prevoditeljica javne televizije na trenutak zastala i utišala glas kao da je razmišljala je li sudac zaista izrekao ono što je čula – Šešelj je slobodan čovjek. Potpuna nevjerica – tako se može opisati stanje u Hrvatskoj nakon prijenosa iz Haaga.

Daleko od toga da su Hrvati očekivali Šešeljev povratak u dugogodišnji zatvor. Političari su se već pripremili na protokolarno negodovanje nad „visinom zatvorske kazne koja nije zadovoljila žrtve i koja se, politički oportuno, točno preklapa s vremenom pritvora koji je Šešelj već izdržao“. No presuda je i najglasnije ostavila bez riječi.

„Kao da te netko uvjerava da nisi vidio ono što si vidio“, za Deutsche Welle komentira nagrađivana politička novinarka i kroničarka moderne hrvatske države Silvija Šeparović.

Šešelja opisuje novinarski sažeto i precizno:

„To je ratni huškač, Miloševićev trbuhozborac, predvodnik divljih paravojnih jedinica koje su počinile neke od najtežih zločina u ratovima 90-tih.“

Kaže, nije se detaljno bavila ovim suđenjem pa ne može ocjenjivati koliko su dobro iskazani dokazi, no zato pamti događaje koje su obilježili ratne godine.

„Uzdam se u izdvojeno mišljenje sutkinje Latanzzi koja je svojoj dvojici kolega poručila da su im slabosti Tužiteljstva, dodajući „uvijek može bolje“, poslužile kao izgovor. I to nedopustiv izgovor zbog kojeg su, iako su suci, potpuno zanemarili pravila međunarodnog humanitarnog prava. Ona je također ustvrdila da je zločinački pothvat dokazan. Kao običnome smrtniku, osobi koja se sjeća i priprema za rat i početaka rata i rata u svim njegovim oblicima, ovakva je presuda naprosto neshvatljiva. Neshvatljiva do odbijanja“, govori Šeparović o nepravomoćnoj odluci prema kojoj pokušaj uspostave Velike Srbije, koji je progutao desetke tisuća života i unesrećio stotine tisuća na svim stranama, nije bio zločinački, već politički cilj.

Kako će se nastala situacija reflektirati na međunacionalne odnose u Hrvatskoj, ali i odnose među državama, pitanje je na koje mnogi traže odgovor u iščekivanju rasta Šešeljevih dionica u tjednima koji prethode srbijanskim parlamentarnim izborima.

„Mislim da on nema stvarne moći, a ne bih rekla ni da ima utjecaja na hrvatske Srbe. Odnosno, ta presuda i Šešeljeva retorika imaju utjecaj na stanje u Hrvatskoj i Srbe u Hrvatskoj utoliko da dižu tenzije, bude stare strasti i raspiruju nacionalizme. Zločin bez kazne može proizvoditi samo to“, kaže nam Šeparović.

Politički analitičar Davor Gjenero također ne očekuje da će Šešelj sam po sebi ili presuda bitno utjecati na odnose Zagreba i Beograda i dodaje da će taj odnos određivati nešto treće – međunarodna zajednica.

„Trenutno je puno važniji proces vezan uz hrvatske rezerve za otvaranje poglavlja 23 u pregovorima Srbije i EU. Te rezerve će postati puno veće nakon ove presude. Ako bude europskog pritiska na Hrvatsku da povuče te zadrške zbog odnosa prema ratnim zločinima u Srbiji, prije svega vezano uz regionalnu jurisdikciju koju je proglasilo srbijansko pravosuđe, doći će do problema i osjećaja u Hrvatskoj da ju se tretira kao drugorazrednu članicu EU, a da se Srbiji preko mjere popušta.“

U svemu bi, smatra naš sugovornik, Zagreb trebao prepoznati Šešeljevu namjeru provokacije srbijanskog državnog vrha, bez obzira što su premijer i predsjednik njegovi nekadašnji đaci.

„Vučiću i njegovim suradnicima treba ostaviti prostora da dokažu da su europski usmjereni. Ali to znači da Srbija mora kao i sve dosadašnje zemlje u pristupnom procesu sustavno ispunjavati uvjete koji proizlaze iz acquisa i ništa više od toga.“

Za očekivati je i kako će radikalno desni dio hrvatske politike deklarativno osuditi ovu hašku presudu, no zapravo će na njoj ubirati bodove na svom terenu. Gjenero napominje da su već na neki način sramoćeni oni koji su zagovarali načela tranzicijske pravednosti, suočavanje s prošlošću i očekivanja od Haškog suda.

“Sramoćenje onih koji su podupirali rad Tribunala ovom presudom je samo nastavljeno. Svi mi koji smo svoju kožu izlagali potpori judikature Haškog suda s ovom presudom se osjećamo jako glupo“, zaključuje.

Kada je riječ o Šešeljevim zlodjelima nad Hrvatima u Vojvodini, prosječan građanin Hrvatske, do ove presude, nije znao gotovo ništa.

„U Hrvatskoj za to ne postoji neki interes, dok se u Srbiji o tome ne smije pričati. To je jedan mehanizam obrane, jer Srbi ne žele priznati da se u Srbiji tako nešto dogodilo“, priča nam nagrađivana književnica Julijana Adamović koja je i sama pred naletom šešeljevaca iz Vojvodine pobjegla u Zagreb.

“Oko 30 tisuća ljudi se preselilo u Hrvatsku. Neki su preventivno pobjegli zbog dehumanizacije i demonizacije Hrvata u medijima, a drugi su maltretirani ili su dobivali pozive za mobilizacije kako bi ih se natjeralo da pucaju na Vukovar. Treći su brutalno pljačkani i izbacivani iz kuća, pogotovo nakon Oluje, kada su došle izbjeglice iz takozvane Krajine“, govori Adamović koja danas živi baš u Vukovaru, gradu koji se u slučaju svake, pa i ove, haške presude koristi kao pojačivač emotivnog naboja.

Danas se, kaže, u gradu normalno živi i većina ljudi želi da se Vukovar prestane iskorištavati za dnevnopolitičke svrhe.

„Kada s nekim radite, dijelite ured, kad se događaju različite stvari; od rođenja, smrti, bolesti, dobitaka, gubitaka; predrasude jednostavno padaju u vodu. I privatno su ljudi povezani, postoje rodbinske veze od prije, sklapaju se prijateljstva. S mladima je teže, jer djeca ne idu u zajedničke škole i to je osnovna smetnja da bi se zaista moglo govoriti o istinskoj integraciji. Ne možete i ne bi bilo u redu neko pravo uskratiti nacionalnoj manjini, iako bi u obostranom interesu bilo da djeca idu u zajedničku školu“, objašnjava Adamović i dodaje da bi presuda mogla strasti uzburkati na neko kratko vrijeme, zahvaljujući „jastrebovima“ i nacionalistima na obje strane.

„Tu ne govorim o samom Vukovaru, već o okolnim mjestima. Tu je Borovo Selo koji je po broju stanovnika manji gradić, etnički čist i živi u paralelnom svijetu. Poštuju formalne stvari koje ne mogu izbjeći, ali funkcioniraju kao da žive u Srbiji.“

A tu je, upozorava, i Stožer za obranu hrvatskoga Vukovara.

„Bit će malo buke. Stožer će se javiti, obavit će se neko smiješno suđenje ćirilici. Oni nas drže kao taoce. To je šačica bučnih ljudi kojima nova garnitura prilično podilazi, jer u njima vidi glasače. S druge su strani etno-biznismeni kojima je važnije neko formalno pravo od stvarne integracije. Oni isto čuvaju svoje birače. Jer, ako se netko integrira, mogao bi razmišljati hoće li dati svoj glas SDP-u ili njima.“

O sentimentu vukovarskih Srba spram Šešelja, naša sugovornica ne želi generalizirati.

„Oni s kojima sam okružena svjesni su koliko im je zla nanio. Ali to su intelektualci i obrazovani ljudi s kojima se susrećem po prirodi svoga posla. Ipak ne bih rekla da su svi toga svjesni. Zato što se stalno tvrdi da se Šešelja može jedino teretiti za verbalni delikt. Ne radi se razlika između nečijeg izražavanja mišljenja i političkih stavova te huškanja i širenja mržnje. Nema te ideje da je Šešelj vrlo aktivno organizirao i sudjelovao u radnjama koje su završile zločinima.“

Mnogi su tako zlurado primijetili kako je ova presuda jednako kompetentna kao i presuda generalu Gotovini, što Adamović odbija.

„Mislim da se njih dvojica, bez obzira što mislili o Gotovininom životu prije dolaska u Hrvatsku vojsku, ne mogu uspoređivati. Gotovina nije hodao po Srbiji, nije huškao. On je bio profesionalni vojnik i bez obzira na bijeg, na kraju je časno odradio to suđenje. Bez omalovažavanja srpskog naroda, države Srbije i Suda“, tvrdi naša sugovornica.

Pri tome ne poriče da su baš Šešeljevi prostački ispadi na sudu i izvan njega naišli i na simpatije među Hrvatima pa ga mnogi smatraju simbolom otpora sustavu.

„To pak pokazuje koliki problem imamo s percepcijom ljudi koji imaju poremećaj osobnosti, koji nemaju trunke empatije, ne poštuju baš nikakva pravila i učinit će sve da ostanu u središtu pozornosti“, zaključuje Adamović.

seebiz

 

Mirko Golovrški: Šlamperaj ili nešto prikriveno?

$
0
0

V. ŠešeljHrvatska javnost dobila je novu “zvijezdu” javnih medija: Vojislava Šešelja, kojega je sud u Haagu oslobodio i sada je slobodan. Neću ponoviti frazu koja me smeta, (slobodan čovjek), jer ta spodoba nema osobine pravog čovjeka, pa ga tako neću ni oslovljavati. Ni gospodin, kako ga u medijima časte.

Pridružujem se svima koji osuđuju “nelogičan” čin Haškog suda, čija je odluka konsternirala normalne ljude, a pogotovo pogođene nedjelima četničkog vojvode i njegovih koljača.

No, ako malo promislimo, moramo shvatiti činjenicu da je ova presuda, osim što je mnoge ljude pogodila u srce, zadala i mnoge glavobolje. Prije svega srbijanskim političkim elitama, a i poštenim građanima, jer će divljanje ovog stvora najprije početi u vlastitom dvorištu.

Njegovi učenici i sljedbenici (Vučić, Nikolić), koji su ga na izvjestan način izdali, ne mogu očekivati da će im oprostiti. Ne kaže A. Vučić bez razloga: “No ono s čim mi imamo problem je njegova politika (Šešeljeva) kojoj ćemo se suprotstaviti jer Srbiju gura u probleme, muke, prošlost, politika koja bi nas u potpunosti izolirala od drugih i uopće ne krijem da ću se toj politici i osobno kao predsjednik Vlade a i poslije toga žestoko suprotavljati”,.

Dakle, ako će igdje početi ludovanje izroda ljudskog roda i njegovih sljedbenika, to je Srbija.

Na žalost, i Bosna i Hercegovina već je doživjela orgije (istina, ne masovne ali simptomatične) u Srebrenici, mjestu užasnih zlodjela Šešeljevih istomišljenika. Iskreno se nadam da u Hrvatskoj takve oblike nećemo vidjeti (možda koji grafit).

Upravo zato, hrvatska javnost, a osobito aktualna vlast, morala bi djelovati na smirivanju strasti, obuzdavanju bujanja” bujica” ekstremne desnice, opravdavanju postupaka “izazovima” od strane četnika i zagovornika Velikie Srbije. Moramo biti svjesni da ideja o Velikoj Srbiji živi u mnogim glavama, kao na žalost, i o Velikoj Hrvatskoj. Događanja u susjednoj državi ne smiju se zanemarivati, već se pripremati za odgovarajuće poteze.

Nismo, nadam se, u situaciji kao 91., tim prije što smo u NATO savezu. No, uzdati se samo u pomoć sa strane, ne bi bilo previše pametno.

Što se tiče Šešeljeva želje da popije kavu u Zagrebu, jasno je da se više radi o provokaciji nego suludoj potrebi da se ovdje šepuri. Sigurno je upoznat s Odlukom MUP-a RH.

“MUP je temeljem članaka 36. i 38. Zakona o strancima i članka 5. Zakona o schengenskim granicama Vojislavu Šešelju zabranio ulazak u Republiku Hrvatsku”.

Ako pak prekrši ovu zabranu i dođe, treba ga ljudski primiti i dati priliku da obiđe svoje “partnere”. Kao izraz “dobrodošlice” treba ga smjestiti kao “cimera” kapetanu Draganu. Jasno, uz sve daljnje procedure koje je Haški sud tako sramotno izigrao.

Iskreno se treba nadati kako se kod nas ne bi ponovilo nešto slično kao haška presuda Šešelju, a koja se dogodila prije 20 i nešto godina, na koju ovaj put želim upozoriti.

Izvor. Narod.hr:

U studenom 1990. u Dvoru na Uni uhićen je Željko Ražnatović Arkan zbog posjedovanja veće količine automatskog oružja i četničkog znakovlja. Bilo je to u vrijeme kada se je srpski narod u tom kraju još uvijek držao prilično pasivno prema događanjima oko Knina.

Planiran atentat na predsjednika Hrvatske Franju Tuđmana?

Nakon mnogo godina, pukovnik Ivan Primorac, tadašnji tjelohranitelj hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana otkrio je da su hrvatske službe sigurnosti Ražnatovića uhitile nakon što su pravodobno saznale za njegov dolazak na čelu skupine koja je trebala izvršiti atentat na samog predsjednika Tuđmana.

„Rutinska redarstvena akcija iz prosinca 1990., kada je u Dvoru na Uni Arkan i uhićen, nije bila tako rutinska kako je tada plasirano u javnost”, kazao je Ivan Primorac svojevremeno za Večernji list.

“Mi smo prilikom uhićenja te osobe apsolutno znali koga hapsimo, čovjeka koji je planirao ubiti predsjednika. Ta nas je spoznaja i vodila do Arkanova uhićenja, no, kao što je poznato, šest mjeseci poslije, pod nikad razjašnjenim okolnostima, pušten je na slobodu. …..

Nakon šest mjeseci zatvora (iako je osuđen na pet godina), pod do danas nerazjašnjenim okolnostima, biva pušten iz zagrebačkog zatvora i vraća se u Beograd.”

Poznato je još da su Arkana “određeni utjecajni ” ljudi tadašnje hrvatske političke vrhuške premjestili u Sisački zatvor (da lakše pobjegne), pa je nakon intervencije J. Manolića vraćen u Remetinec. Isti ti utjecajni ljudi, noću su ga obilazili u Remetincu. Istovremeno, iz Arkanovog dosijea su nestali dokazi iz međunarodne potjernice, pa je sve završilo na skandalozan način, njegovim puštanjem. Tko je stajao iza toga, možemo samo nagađati?

Upravo zato, sklon sam mišljenju kako je i Šešeljev slučaj dio nekog plana, neke političke igre, kojoj trenutno ne možemo sagledati posljedice. Ako bi se uvažilo skraćeno obrazloženje koje je iznio sudac Jean-Claude Antonetti, jasno je da su neoborivi argumenti za njegovu pravu osudu relativizirani i zanemareni. Na to ukazuje sutkinja Flavia Lattanzi izjavom koja svjedoči njezinu konsternaciju presudom. Tko tu koga, da ne kažem što!

Dakle, umjesto da se bavimo kreaturom kao što je Šešelj, bolje bi bilo proniknuti u zadnje namjere ove sramotne presude. Netko ili nešto tu ima svoju računicu!


 

Blokada Srbije

$
0
0

Nakon što Hrvatska pod novom vlašću niže sve same poraze, Karamarko je odlučio to resetirati i vratiti zemlju u devedesete, kada su se nizali uspjesi i nikada dovoljno opjevani trijumfi. Ukratko, želi se još jednom pobijediti Srbiju i zato se koče njezini pregovori s Bruxellesom

Kovač KaramarkoKada je Tomislav Karamarko pobijedio na nedavnim parlamentarnim izborima, žurno, najžurnije mu je čestitao srpski premijer Aleksandar Vučić, iako je ta pobjeda bila tanka kao cigaret-papir. Ali nema veze, iz Beograda je stigla poruka koja se mogla čitati kao početak jednog divnog prijateljstva, mada su prije toga iz Zagreba stizali signali koji su uvjerljivo pozivali na oprez (predsjedničino spominjanje Vojvodine bez Srbije). I stvarno, vrlo brzo poslije Vučićeve umalo pa bratske čestitke došla je potvrda da je čovjek ono baš jako popušio. Hrvatska je odlučila zakočiti pristupne pregovore Srbije s Evropskom unijom, a ako to potraje još mjesec-dva, morat će se govoriti i o klasičnoj blokadi. Čime Zagreb koči, blokira Beograd? To nije najjasnije, jer su izjave hrvatske strane ili mutno formulirane ili su pak pisane na Facebooku. Valjda zato što novim vlastodršcima još nitko nije objasnio da se tako šalju poruke mami, punici, prijateljima, susjedima, a ne oficijelnim vanjskopolitičkim adresama. Ipak, kada se razgrne šiblje i drač tih amaterskih nejasnoća, dolazi se do sljedećeg što se može relativno pouzdano razlučiti. Hrvatska predbacuje Srbiji što nije izručila Šešelja Haagu na izricanje presude, traži da se ukine jurisdikcija srpskih sudova za ratne zločine iz devedesetih na hrvatskom teritoriju i zahtijeva da se Hrvatima u Srbiji osigura predstavništvo u srpskoj Skupštini na isti način kako su Srbi u Hrvatskoj zastupljeni u Saboru.

Odmah treba reći da je to hrpa nesuvislih ili polovično suvislih zahtjeva, za koje ne znaš da li više mucaju na pravnom ili političkom jeziku, da o rečenoj diplomatskoj nepismenosti ne govorimo. Šešelj je pušten na slobodu, praktički izbačen iz zatvora, voljom Haaga, a ne na zahtjev Srbije, pa je i njegov povratak iza rešetaka stvar prvoga, a ne druge. To, uostalom, jasno proizlazi iz toga da od Srbije nije zatraženo nikakvo jamstvo da će Šešelj biti ponovno izručen, dakle poziv na povratak u Haag odnosi se samo na njega i ovisi o njegovoj dobroj volji. Dalje, proširenje jurisdikcije srpskih sudova na zločine u Hrvatskoj (i drugdje u ex-Jugoslaviji) Zagrebu je sporno samo zbog Hrvata koji su tako osuđeni. Prešućuje se da su na taj način osuđeni i neki od najtežih srpskih zločina u Hrvatskoj (Ovčara, Lovas), u procesima pred beogradskim sudom koji, doduše, nisu bili idealni, ali su svakako bili bolji od usporedivih suđenja u Hrvatskoj. Napokon, Hrvati u Srbiji doista nemaju zagarantirana mjesta u Skupštini kao Srbi u Hrvatskoj u Saboru, jer se primjenjuje model zastupljenosti preko lista većinskih stranaka, što bi prema nekim mišljenjima koja su se i kod nas čula (čak i iz redova SDP-a), trebalo primijeniti i u Hrvatskoj. Dakle taj model je legitiman, iako nije savršen, hrvatski je bez sumnje kvalitetniji, ali je, ukupno uzevši, položaj hrvatske manjine u Srbiji trenutno bolji od položaja srpske manjine u Hrvatskoj. Uzmite samo što se viče na hrvatskim stadionima, s kojima ni razulareni srpski stadioni više ne mogu držati korak, i kako prolaze ploče službenih hrvatskih institucija na ćirilici, pa je jasno da o tome ne može biti ozbiljne diskusije.

Kada se podvuče crta, dobije se da je Hrvatska ovdje pokazala onu istu odlično uštimanu kombinaciju nacionalističke zaguljenosti i provincijalne uskogrudnosti koju je prema njoj demonstrirala Slovenija blokirajući joj pristup EU-u. Tada je to slovilo kao veliko moralno posrnuće Ljubljane, pa je Sabor poslije toga izglasao posebnu deklaraciju kojom se obavezao da Hrvatska neće napraviti istu gadariju Srbiji. Ali evo, hoće. Nema veze što su Karamarko i sadašnji inoministar Miro Kovač mjesecima prije parlamentarnih izbora tvrdili da je Zoran Milanović upropastio odnose sa svim hrvatskim susjedima, uključujući Srbiju. Ako u tome i ima istine, njih dvojica sada pokazuju da se i od najlošijeg može, kada hoćeš, napraviti gore. Zašto je Karamarko odlučio ovako drastično pokvariti i bez toga slabe i mrzovoljne odnose sa Srbijom? Na prvu loptu reklo bi se da mu predstoje unutarstranački izbori, pa želi pokazati da ima najveća ‘muda’ u pozicioniranju prema mitskom neprijatelju s druge strane Dunava. Ali ti izbori ne donose ni minimum neizvjesnosti oko toga da će on postati novi-stari šef HDZ-a, tako da to očito nema neke veze. Puno je važnije da Karamarku ni izbliza ne ide, kako je zamislio, zavođenje političke i ideološke hegemonije HDZ-a nakon osvajanja vlasti na kućnim temama, pa je posegnuo za onim vanjskim.

A kud ćeš bolje teme od Srbije i Srba. Oh, tu se svašta može podvaliti, a postoje i čitavi naramci motiva za to. Državna politika koju vodi Karamarko s klimavim i vjerolomnim koalicijskim partnerima i začuđujuće svojeglavim premijerom Oreškovićem sve je sam niz poraza, deluzija, razočaranja… I zato to treba resetirati i vratiti u devedesete, kada se ratovalo sa Srbijom, jer tada dobivaš niz sve samih pobjeda i nikada dovoljno opjevanih trijumfa. Pa zašto se onda nju ne bi još jednom lijepo pobijedilo?! Jasno, to nije lako, nikada nije bilo, i zato treba uprijeti sve snage da se izađe nakraj s ovim najnovijim beogradskim psinama sa Šešeljem, transjugoslavenskim sudstvom za ratne zločine, Hrvatima u Vojvodini, koji valjda ni sami ne znaju koliko su diskriminirani. Osim toga, ovime se učvršćuje jedina prava tekovina raspada Jugoslavije. To je da su se Srbi i Hrvati, zajedno sa svima ostalima u bivšoj državi, razdvojili u zasebne države, nakon što su ih nacionalističke propagande sa svih strana, ali s hrvatske i srpske najviše, uvjerile da ne mogu, ne smiju ostati skupa. Sva ostala obećanja o zlatnoj budućnosti samostalnih država pojeli su skakavci realnog života i kada je Kolinda Grabar Kitarović u svojoj izbornoj kampanji tvrdila da će od Hrvatske napraviti jednu od najbogatijih evropskih zemalja, to je bio završni udarac zdravoj pameti.

Ali nema veze, takva trabunjanja imaju vjerne slušatelje na svim stranama, stvar naprosto funkcionira, bez obzira na to što ih forenzičkom preciznošću demantira umalo svaki detalj iz života odvojenih država. Evo, uključujući i ovu najnoviju aferu oko remonta hrvatskih MiG-ova, koja brutalno podsjeća na to da je bivša država imala vlastitu proizvodnju borbenih aviona, a sada je vrhunac tehnološkog razvoja proizvodnja vlastitih pušaka ili šljemova. I eto, zato ova najnovija runda hrvatsko-srpskog hladnog rata. Bojišnicu treba periodično obnavljati kako bi se sačuvao privid da nove države imaju smisla i da njihovi državni vođe znaju što rade i kada je matematički dokazivo da ne znaju. Ulazak Srbije u EU hrvatski je interes jedva nešto manji od srpskog, jer je to kakvo-takvo jamstvo zaštite Hrvata u Vojvodini (a onda i Srba u Hrvatskoj), stabilnosti u regiji i, u krajnjoj liniji, stabilnosti u Evropi. Ali tko te pita. Manjine se na ovom prostoru tradicionalno, od devedesetih posebno, žrtvuje egoizmu matičnih država. Ni dobrobit regije nije na višoj cijeni, uostalom, Hrvatska je upravo objavila da joj više ni pojmovno ne pripada. A što se tiče Evrope, dok ovisi o ovakvim akterima, još je i dobro kako izgleda.

portalnovosti

 

 

Fatalna haška greška zbog koje su Šešelj i njegovi pobijedili

$
0
0

ŠešeljZašto je Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju, za razliku od nürnberških i tokijskih sudišta poslije Drugog svjetskog rata, doživio sramotni neuspjeh? Suđenja u Haagu su bila potpuno odvojena od ideološkog i političkog konteksta počinjenih zločina, dok su u slučaju nürnberških i tokijskih suđenja taj kontekst i osuda ideoloških motiva kojima su se počinitelji rukovodili bili nedvosmisleni, ocjenjuje naš kolumnist

Sudovi sude na temelju pravnih normi ali bi trebali suditi i sukladno određenom ideološkom i moralnom, vrijednosnom sustavu. Počinitelji zločina također postupaju na temelju svoga, ali pervertiranoga sustava vrijednosti. Svako suđenje počinitelju je na stanovit način i osuda njegovog i afirmacija vladajućeg sustava vrijednosti. Bez toga suđenje, pa i samo pravo, gube smisao.

Kada redovni sud sudi, primjerice, kradljivcu on ne osuđuje samo konkretnog pojedinca nego i sustav vrijednosti koji ne poštuje tuđu imovinu. Kada su nürnberški ili tokijski sud sudili, primjerice, Hermannu Göringu ili Hideki Toju, činili su to u okviru sustava vrijednosti koji je nedvosmisleno osudio nacifašizam i njegovu japansku inačicu. Civilizacija ranjena Drugim svjetskim ratom i Holokaustom nije imala nikakve dvojbe o zločinačkoj naravi nacističke i fašističke ideologije. Suđenje konkretnim pojedincima koji su, sukladno toj ideologiji, naređivali masovna ubojstva bilo je juridički i moralni imperativ, ali nije bitno utjecalo na percepciju nacizma i fašizma. Gnušanje nad tim ideologijama i oblicima vladavine bilo je toliko neupitno da bi ostalo identično sve i da su kojim slučajem nürnberški i tokijski optuženici pobjegli u Argentinu ili da su ustrijeljeni na licu mjesta (kako je predlagao Churchill). I bez nürnberškog i tokijskog procesa bilo bi jednako nedvojbeno da je riječ o ideologijama koje utjelovljuju Zlo i koje valja iskorijeniti i zatrti u ime golog opstanka ljudske vrste. Uostalom, mnogi kradljivci izbjegnu pravdi ali time se ne mijenja naš odnos prema krađi.

Haaški, pak, procesi su se odvijali u moralnom i ideološkom vakuumu, u odsutnosti poimanja da su zločini počinjeni u srpsko-hrvatsko-bosanskohercegovačkom ratu bili neumitna posljedica nedemokratske naravi nacionalizma i njegovih državotvornih i teritorijalnih fiksnih ideja. Sasvim drugačije nego u Nürnbergu ili Tokiju, u Haagu je antidemokratski sustav vrijednosti poput nacionalizma ostao netaknut, štoviše, uspio je haaške procese iskoristiti za vlastito jačanje i još uvijek je dominantna ideologija u gotovo svim državama bivše Jugoslavije. Bitno drugačije ne bi bilo i slučaju da haaški sud nije ni osnovan. Zato su haaška suđenja nacionalističkim političarima i generalima bila beskorisna u širem moralnom i političkom kontekstu. Ona jesu, doduše, pokušala ispuniti svoju juridičku obvezu osudivši pokojeg “kradljivca” (u čemu su također zatajila), ali nisu osudila i samu ideju krađe.

Zamislimo hipotetsku i apsurdnu situaciju da nacistička Njemačka nije doživjela totalni poraz u Drugom svjetskom ratu i da se negdje sudi njenim čelnicima, pa da Njemačka odbija izručenje, recimo, Juliusa Streichera, ili tvrdi da je presuda kojom je Hans Frank oglašen krivim “neprihvatljiva”. Zamislimo pripadnike SA koji usred Dachaua urlaju kako će nastaviti ubijati Židove, ili vladu Reicha kako svečano izjavljuje da je oslobađajuća presuda Ernstu Kaltenbrunneru (jer u toj hipotetskoj situaciji bi i takvo što postalo moguće) dokaz da se Holokaust nije ni dogodio ili, pak, da Karla Dönitza nakon odsluženja kazne predstavnici političke i vjerske elite dočekuju kao heroja i mučenika. U tom hipotetskom univerzumu Joseph Goebbels ne bi počinio samoubojstvo nego bi se trijumfalno upitao pred okupljenom ruljom na hamburškoj rivi: “Je li zločin voljeti i braniti svoj narod i svoju domovinu?”

Bez uspostave stvarne demokracije i vladavine prava u državama bivše Jugoslavije i bez nedvosmislene osude državotvornog nacionalizma – a to je bila ideologija svih zaraćenih strana – kao svjetonazora kojem su imanentni rat, mržnja i zločini, svako suđenje pojedinačnim nacionalistima unaprijed je bilo osuđeno na propast i nije moglo skončati drugačije nego kao juridička shizofrenija.

Primjer haaškog suda pokazuje da je besmisleno voditi postupak protiv kradljivca u društvu koje krađu doživljava kao “obranu nacionalnih interesa”. Upravo zato se i moglo dogoditi da haaški sud oslobodi čovjeka koji do te mjere nije krio svoja nacionalistička uvjerenja da ih je ogolio do njihove suštine, do groteske i prostaštva.

Pravda je spora, ali dostižna, barem retrospektivno. U slučaju Vojislava Šešelja ona se ne nalazi u budućnosti nego u prošlosti. Okružni sud u Sarajevu ga je 9. srpnja 1984. oglasio krivim za, između ostalog, “razbijanje bratstva i jedinstva, narušavanje ravnopravnosti naroda i narodnosti i protuustavnu promjenu federativnog uređenja države”. Šešelj se još tada zalagao za nasilnu promjenu zatečenog državnopravnog i teritorijalnog ustroja u čemu je (s važnijim i manje važnim suučesnicima) kasnije u potpunosti uspio i tako izazvao masovne patnje i opću civilizacijsku, moralnu i ekonomsku propast ovog dijela Europe. Prvostupanjski sud osudio ga je na osam godina zatvora, a pod pritiskom naivne demokratske javnosti viši sudovi ublažili su kaznu.

Da, bilo je to vrijeme kada su nacionalisti, ako bi prešli izvjesnu granicu, završavali u zatvoru. To nije bilo demokratski. Ipak, određena ponašanja i sustave vrijednosti treba promatrati u kontekstu njihovih konačnih posljedica. Nitko ne sumnja da bi legalizacija krađe neizbježno izazvala imovinski kaos i nasilje, ali mnogima još uvijek nije jasno da legalizacija nacionalizma nije mogla izazvati ništa drugo nego mržnju, ratove, uspostavu autoritarnih režima i moralnu i materijalnu bijedu.

Treba li zato – za svaki slučaj – usprkos demokratskoj tankoćutnosti ili upravo zbog sprječavanja ratova i mržnje, nacionaliste kazneno goniti kad se odveć strastveno odaju svojim državotvornim halucinacijama? Ili ih je bolje, onako blesavo ozbiljne, ismijati dok su još bezopasni? Ta su pitanja tragična, ali ne zato što je na njih teško odgovoriti nego zato što su fatalno zakašnjela.

Osuda Vojislava Šešelja na nekoliko desetljeća robije bila bi nesumnjivo zadovoljstvo, ali i svojevrsna samoobmana. Ima neke žalobne dosljednosti u njegovom oslobađanju. Za razliku od Hermanna Göringa i Hideki Toja, Šešelj je pobijedio. Njegovi ciljevi su ostvareni, zasebne nacionalističke države su uspostavljene (nešto manjeg opsega, ali to je sporedno), pripadnici političkih, etničkih i drugih manjina su ili pobijeni ili prognani ili prezreni, a Šešeljev sustav vrijednosti (vulgarnost, domoljublje, povijesni revizionizam) uživa status svetinje na ovom zgarištu koje su on i njegovi važniji i manje važni suučesnici ostavili iza sebe.

tportal

 


Tajanstveni domaći hitovi: Godinama ih pjevamo, a ne znamo pravu istinu!?

$
0
0

IndexiStihovi pjesama domaćih i regionalnih muzičara nisu uvijek onakvi kakvim ih doživljavamo na prvo slušanje. Brojne pjesme su napisane kao da pjevaju o ljubavi i raznim životnim nedaćama, ali “iza zavjese” se kriju tekstovi koji nose tajanstvene poruke, priče, mračne tajne, pa i dirljive životne ispovijesti poznatih imena.

Dugo se govorilo o pjesmi “Bacila je sve niz rijeku” grupe Indexi, koju je legendarni Davorin Popović posvetio djevojci iz njegovih srednjoškolskih dana koja je abortirala, iako ju je želio oženiti.

Na našoj muzičkoj sceni postoji još pjevača i bendova čiji hitovi nose tajanstvene poruke koje godinama pjevamo, a da možda nismo svjesni njihovih značenja. Ovo su neke od njih…

Kultna grupa Bolero, čija muzika je doživjela svoj vrhunac 80ih godina, u jednoj pjesmi kaže: “Nikada se nismo sreli, vremena nismo imali da mi oči obrišeš, da mi ruke miluješ”.

Antologijska pjesma nazvana “Jelena”, koja je nakon više od 20 godina popularna i među današnjim generacijama, naizgled pjeva o ljubavi prema djevojci, ali tužna i surova istina jeste da je pjesma posvećena majci jednog od članova benda koja ga je ostavila u sirotištu.

Pjesmu Bijelog dugmeta “Sanjao sam noćas da te nemam” godinama doživljavamo kao ljubavnu, ali jednom prilikom Goran Bregović, bivši vođa i tekstopisac grupe, rekao je da je pjesma ustvari o smrti majke.  Također, pojedina tumačenja govore da pjesma Bijelog dugmeta  “Da sam pekar” poziva na konzumiranje “bijelog” praha.

Devedesetih godina nastala je pjesma “Ko me tero da te volim” grupe Babe. “Mračna” strana ove pjesme, koju brojni cover bendovi i danas izvode u klubovima,    jeste da ju je član benda, Žika Milenković , napisao za svog druga koji je umro od side nakon čestog seksa sa prostitutkom iz Pančeva u koju je bio zaljubljen.

Hit “Neko te ima noćas” srbijanske grupe Van Gogh važi za jednu od najkomercijalnijih ljubavnih pjesama, a zapravo je posvećena hašišu. Slična priča veže se i za pjesmu hrvatskog muzičara Dine Dvornika  “Ti si mi u mislima”, koja pjeva o heroinu, o kojem je i sam Dino u jednom periodu života bio ovisan.

Frontmen grupe Azra iz osamdesetih,  Branimir Johnny Štulić, napisao je popularnu pjesmu “Balkan” kao podršku svom spolonom organu kako ga ne bi “izdao” u ključnim situacijama. Tekst pjesme kaže: “Balkane, Balkane, Balkane moj. Budi mi silan i dobro mi stoj”.

“Igra rokenrol cijela Jugoslavija”, pjesma Elekričnog orgazma, posvećena je ljudim u bivšoj SFRJ koji su zaklapali oči pred onim što je, kako kažu članovi grupe, bila njihova očigledna sudbina.

Kiki Lesendrić, osnivač i vođa nekadašnjeg sastava Piloti, u pjesmi “Ne vjeruj u idole” želio je isprovocirati članove grupe Idoli,  zbog svađe koju je njegova porodica imala sa porodicom  Srđana Šapera, članom Idola.

Godinama se govori i o skrivenim porukamau tekstovima legendarnog sastava EKV. Tako je njihova pjesma “Srce” posvećena bivšoj djevojci osnivačai člana benda Milana Mladenovića, koja je umrla od posljedica konzumiranja heroina.

Antologijski hit “Stare trube” grupe Galija posvećen je djevojci s Golije koja je htjela da se ubije tokom ilegalne borbe bikova.  Pjesma “Ena” sastava Haustor govori o djevojci frontmena ove grupe, Darka Rundeka, koja je pobjegla za Kanadu nakon što ga nije uspjela sačuvati od pakla droge. Stihovi pjesme Vlade Georgieva „Do svitanja“  napisani su u nadi za zajednički život Srbije i Crne Gore.

Oko rokenrola se od samih početaka njegovog pojavljivanja razvio niz zanimljivih teorija. Otkada je Crkva počela da govori o ”đavolskoj” muzici, mnoge misterije i teorije zavjere počele su se vezivati kako za popularne muzičare, tako i za njihove pjesme. To se najviše osjetilo 70ih, 80ih, pa donekle i 90ih godina. Mnogo je i pogrešnih tumačenja pjesama koja su ponekad uspijevala naljutiti muzičare i tekstopisce, tako da su i oni sami nekad znali  objaviti pravu istinu o tekstovima u želji da stanu u kraj besmislenim tumačenjima.

6yka

 

Sedlar među gangsterima

$
0
0
Novine VjesnikSedlar i dalje, uporan kao stjenica, tvrdi kako „Jasenovac – istina“, nije falsifikat sastavljen od bezbroj falsifikata uvjeravajući prvo sebe, pa onda sve druge, u to da je beogradskim lopovima stvarno palo na pamet da dilaju „Vjesnik“ iz 1945. i da se među njima nije našao nitko tko bi predlagaču rekao: „Beži, bre, u pičku materinu. Nisi normalan čovek, moram da ti kažem“
Foto: Montaža – Lupiga.com

Da je Jakov Sedlar talentiran koliko je maštovit, nikada ne bi rekao kako „priličan dio hrvatske arhivske građe nije u Hrvatskoj nego je završio u Beogradu, u vlasništvu kojekakvih lopova koji s tim trguju“, već bi o tome snimio film… 

Eh da je Jakov Sedlar talentiran koliko je maštovit, još bi od njega nešto i bilo. Samo što, jebi ga, nije.

„Mogu vaši novinari kopati po hrvatskim arhivima, ali neke stvari tamo nikada nećete pronaći. Priličan dio hrvatske arhivske građe nije u Hrvatskoj nego je završio u Beogradu, u vlasništvu kojekakvih lopova koji s tim trguju“, rekao je redatelj Jakov Sedlar, odgovarajući na optužbe da je u dokumentarnom filmu „Jasenovac – istina“, prikazao fotoshopiranu naslovnicu „Vjesnika“ iz 1945. godine i na njoj naslov o promjeni toka rijeke Save koja je, je li, u kontra pravcu, od ušća ka izvoru, nosila navodne leševe navodnih logoraša iz navodnog koncentracijskog logora u navodnom Jasenovcu.

„Na prilazima Beogradu, zaplenjeno je oružja dovoljno za nekoliko divizija“, rečenica je kojom počinje druga minuta dokumentarnog filma „Vidimo se u čitulji“, redatelja Janka Baljka te scenarista Aleksandra Kneževića i Vojislava Tufekdžića. Film je snimljen 1995. godine i prikazuje kojekakve beogradske lopove toga doba: ubojice, dilere, reketaše, kamatare, ratne veterane i zločince, dvadesetogodišnjake koji su u kvartovski lokal, na prvu jutarnju kavu, onu oko podneva, odlazili sa pet-šest tisuća maraka u džepu i tri puta toliko u zlatu oko vrata. Većina aktera nije dočekala premijeru: ubijeni su u međusobnim obračunima.

Svašta se od tada u zemlji Srbiji promijenilo: kojekakvi beogradski lopovi su ubili jednog premijera, ubijen je i najpoznatiji među istim tim kojekakvim lopovima, Željko Ražnatović Arkan, nastao je i nestao cijeli „Zemunski klan“, uhapšen je i Darko Šarić, veletrgovac kokainom iz Južne Amerike, plaćene su se ubojice iz Beograda sklanjale u Zagreb, pa tamo jedni druge rezali u kadama unajmljenih stanova u zgradama u kojima su se susjedima predstavljali kao informatički stručnjaci na privremenom radu, vozili bicikle po Savskom nasipu vikendom i, općenito, pravili se uzornim građanima sukladno svojim mogućnostima… Uglavnom, kriminal je u Srbiji prestao biti dio estrade, osim u slučaju Kristijana Golubovića, jednog od sugovornika iz spomenutog filma, trenutnog zatvorenika i do jučer zvijezde reality programa za budale pred kamerama i malim ekranima.

U taj i takav Beograd, otišao je jednoga dana Jakov Sedlar, prijavio se u Hotel „Slavija“, ušao u sobu, na vrata sa vanjske strane stavio onaj kartončić na kojem piše da se gostu ne smeta, sjeo na krevet, udahnuo duboko i drhtavim rukama uzeo mobitel. Po prvi puta je nazvao broj kojeg je dobio kako bi kontaktirao Đorđa. Znao je, naravno, da je ime lažno, ali mu to nije značilo ništa. Đorđe, naime, ima nešto što mu je neophodno, bez čega njegov desetogodišnji rad na dokumentarnom filmu o Jasenovcu neće imati smisla, pa kada je već tako, najmanje je važno što Đorđu zaista piše u rodnom listu.

Predstavio se, dakle, Sedlar kada je čuo sugovornikov glas i krenuo objašnjavati tko je. „Znam, bre“, prekinuo ga je muški glas sa druge strane telefonske linije, pa mu odmah rekao da bude ispred hotela u petnaest časova i uđe u crni audi iz kojeg će se čuti pjesma Cece Ražnatović „Kad bi bio ranjen“. Nikada prije Jakov Sedlar nije čuo niti jednu riječ te pjesme. Sada ju je učio s Youtubea: spojen na hotelski wi-fi, nije brinuo o troškovima roaminga.

Točno u petnaest sati, hrvatski redatelj je ušao u audi beogradskih registarskih oznaka i sjeo na zadnje sjedište. Neki muškarac, ne stariji od dvadeset i pet godina, dao mu je crnu vreću i rekao da je stavi na glavu. „Da ti nije palo na pamet da je skidaš dok ti se kaže. Razumeš?“, kazao je vozač.

Idućih pola sata Jakov je vidio mrak, slušao zvukove s ulice i bedrom se dodirivao s onim što mu je dao vreću. Čuo je sirenu vozila hitne medicinske pomoći, škripu kočnica, zvonjavu bezbroj mobitela kada bi, kako je pretpostavio, stali zbog crvenog svjetla na semaforu i neku ženu dok doziva Stanišu. Prozor pored vozača sve je vrijeme bio otvoren. Onaj pored Sedlara nije. I imao je zatamnjeno staklo.

„Svuci to!“, zapovjeđeno mu je nakon što se ugasio automobilski motor i Jakov Sedlar je ugledao veliku kuću opasanu zidom kojeg su presijecala teška, željezna vrata iza kojih su veselo trčkarala tri pit bulla, devet argentinskih doga i jedna prava pravcata zebra. Otvorio ih je – vrata, ne životinje – krupni, ćelavi, sredovječni muškarac naoružan automatskom puškom. Audi je milio kroz ogromno dvorište dok su psi veselo režali. Umirili su se tek kada je Đorđe izašao iz vile i rekao im „Tišina, bre, stoko jedna!“.

Minutu, dvije kasnije, Jakov Sedlar je, praveći se da nije nervozan i uplašen, sjedio u kožnoj fotelji, čekao da ga posluže rakijom od kajsije i pokušavao se sjetiti gdje je vidio Đorđa. Tek po povratku u Zagreb, prepoznat će ga kao jednog od rijetkih preživjelih iz dva desetljeća starog filma Janka Baljka. Tada, prije dvadeset i šest godina dakle, njegov je domaćin bio tek vojnik u novobeogradskom gangu pokojnog Bate Trlaje.

„Ti, brate, razumeš da sa ovim nema zajebancije. Niko, ali niko, ni majka, ni otac, ni žena, ni deca, ne smeju da znaju. Inače…“, Đorđe nije govorio glasno i nije skidao pogled sa Sedlarovog lica. On, Jakov, samo je kratko rekao: „Naravno“.

Točno stotinu tisuća eura, ni lipu manje, tražio je navodni Đorđe za naslovnicu „Vjesnika“ iz 1945. godine, onu na kojoj je naslov o leševima što ih je Sava odnijela iz Jasenovca ka Zagrebu. Beogradski je, bandit, međutim znao kako njegov gost nema taj novac. „Možeš da je snimiš za manje pare, ako hoćeš“, kazao je. „Za koliko?“, pitao ga je Sedlar. „Jedan minut, hiljadu evra. Sto minuta, sto hiljada. Milion minuta milion evra“, odgovoreno mu je. „I da znaš, nema popusta na količinu, nisu to, bre, banane ili one vaše, kako beše, masline, maline, neki sitan kurac“.

Tako je, eto, u Sedlarovoj mašti bilo i tako u njoj funkcionira beogradsko podzemlje. Shvatili su srpski gangsteri, ubojice, dileri, ratni veterani i zločinci, da više ratova biti neće, da se za heroin i kokain na tone leži dugo, da je reketarenje prljavo, a kamatarenje nosi rizik dužnikova samoubojstva, pa su, očajnički smišljajući kako da se obogate, otkrili zapravo legalan posao: skupljaju stare novine i prodaju ih ili za snimanje iznajmljuju hrvatskim redateljima, spremnim da stave glavu u vreću i kameru na stalak, bez obzira na mogućnost da ih zbog krive riječi ili kakve glupe greške domaćini u Dunav otpreme Savom.

Eh da je Jakov Sedlar talentiran koliko je maštovit, nikada ne bi rekao kako „priličan dio hrvatske arhivske građe nije u Hrvatskoj nego je završio u Beogradu, u vlasništvu kojekakvih lopova koji s tim trguju“, već bi o tome snimio film. Igrani film preciznije, kojim bi konačno dekonstruirao mit o tome da je u hrvatskim komedijama najduhovitije to što ih netko smatra – komedijama. No nije, on i dalje, uporan kao stjenica, tvrdi kako „Jasenovac – istina“, nije – parafrazirajući spomenutog Kristijana Golubovića – jedan falsifikat sastavljen od bezbroj falsifikata na jednom mjestu; uvjeravajući prvo sebe, pa onda sve druge, u to da je beogradskim lopovima stvarno palo na pamet da dilaju „Vjesnik“ iz 1945. i da se među njima nije našao nitko tko je predlagaču rekao: „Beži, bre, u pičku materinu. Nisi normalan čovek, moram da ti kažem“.

Jakov Sedlar: Čas lobotomije

$
0
0

DežulovićPrikazivanjem komunističkih zločina na Bleiburgu kao genocida nad Hrvatima, a genocidne NDH i ustaškog logora Jasenovac kao komunističkog mita – kojega će narator nekoliko puta spomenuti upravo tim riječima, doslovno kao, citiram, „mit o ustaškom Jasenovcu“ – advokatura ključnih teza hrvatskog neofašističkog revizionizma povjerena je glupom lažovu, dobivena je, naravno, glupa laž, i preostaje još samo netko zaključi kako je Jakov Sedlar, na temelju svega iznesenog, glupi lažov.

Piše: Boris Dežulović, N1

Znali smo, naravno, i ranije da su revizionisti bolesni, patološki lažovi, da je laž u samoj srži njihova bića i da nijednog izvan laži nema, pa i nije baš da nam je nedostajao ključni nekakav, novi i snažan dokaz. Druga jedna stvar duboko impresionira u najnovijem falsifikatorskom slučaju hrvatskog povijesnog revizionizma, mockumentaryju Jakova Sedlara und Hrvoja Hitreca pod naslovom, kako drugačije, „Jasenovac – istina“: upravo helijska lakoća laganja, zadivljujući nedostatak ikakve odgovornosti prema vlastitoj laži, odavno amputirane svake pojedinačne potrebe makar za iluzijom istine.

Igra je, međutim, mnogo prepredenija nego što izgleda. A izgleda kao nepojamna, kozmička glupost. Revizionisti iz razreda Jakova Sedlara, naime, ne žele da vi mislite kako su glupi, oni žele da to konačno shvatite. Obrana laži zahtjeva barem izdaleka argumentiranu konstrukciju, kakav-takav intelektualni angažman, ali ako je laž providna i glupa, pače imbecilna, lažov će u svojoj tupoj imbecilnosti biti oslobođen takvog angažmana, efektno ga prebacujući drugoj strani. Čiji je jedini argument – shvaćate igru? – da je ovaj glupi lažov.

„To je sve što imate? Da sam glup?“, trijumfalno će onda poentirati glupan, diskvalificiravši drugu stranu kao nekredibilnu i isključivu, jer lažova nalazi glupim samo zato što drugačije misli.

Stvar je, naravno, mnogo jednostavnija i lakša ako je lažov zaista glup. Evo, recimo, Jakov Sedlar.

Jakov Sedlar najprije ima tezu: jasenovački logor je bio regularni zatvor otvorenog tipa za neprijatelje hrvatske države, a srbokomunisti su ga od prvih dana svoje diktature predstavljali kao klasični nacistički eksterminacijski logor, namećući tako Hrvatima genocidnu hipoteku, i ne libeći se u tome ni najprizemnijih, nepojamnih laži.

Sedlar, razumije se, za tu tezu ima i dokaze: recimo, onaj desničarski urbani mit kako je partizansko-komunistički Vjesnik 1945. pisao da je mnoge leševe iz jasenovačkog logora Sava donijela do Zagreba. Razumijete, hihi, lažljivim komunistima u njihovoj slijepoj mržnji prema svemu hrvatskom ne smeta niti razmjerno lako provjerljiva geografska činjenica da Zagreb na Savi leži uzvodno od Jasenovca, i da leš iz jasenovačkog logora do Zagreba Savom može samo u zločinačkoj boljševičkoj mašti.

Trailer, "Jasenovac - istina", Jakov SedlarIzvor: Screenshot trailera “Jasenovac – istina”

Istina, Sedlar ima i mali problem: Vjesnik nikad nije pisao da je mnoge leševe iz jasenovačkog logora Sava donijela do Zagreba. Vjesnikov članak s tvrdnjom da je mnoge leševe iz jasenovačkog logora Sava donijela do Zagreba naprosto u arhivima ne postoji, niti je ikad postojao. Sedlar, međutim, za problem ima rješenje: jednostavno će kompjuterski simulirati naslovnu stranicu Vjesnika, s lažnim naslovom – da ne bi bilo nesporazuma – „Mnoge leševe iz jasenovačkog logora Sava donijela do Zagreba!“.

Svakako, nije bilo do ograničenog budžeta ili vremena, jer takva stvar – montaža jednog običnog naslova na jednu običnu staru naslovnicu – najjednostavnija je photoshop operacija kakvu na kompjuteru zna izvesti i Marko Grubnić: prosječna maturantica frizerske škole s Instagrama to bi na mobitelu napravila za četiri minute. Nije dakle ni zbog visokih troškova produkcije, ni zbog kratkoće rokova Sedlarov falsifikat ispao tako providan da je već i letimičan pogled – a kamoli razorno precizna istraživačka ekspertiza Lovre Krnića s portala Lupiga – dovoljan da se zaključi kako je riječ o upravo katastrofalno očajnoj montaži.
Kao jedino preostalo i prihvatljivo znanstveno objašnjenje ostaje tako da je autor, jebiga, glup.

Jakov Sedlar pritom je sasvim dovoljno – i sasvim očekivano – glup da napravi sve što je u njegovoj moći kako bi ga se uhvatilo u laži. Do te mjere da mu tobožnja naslovnica Vjesnika slučajno, eto, bude oštećena baš na mjestima gdje se nalaze broj izdanja i datum izlaska, ali zato, u desetak sekundi dugačkom kadru, pod umetnutim naslovom o jasenovačkim leševima ostane originalni Kardeljev intervju Tanjugu o situaciji u Trstu! Baš poput onih famoznih izdajničkih cipela, što su na retuširanim fotografijama Josifa Visarionoviča Staljina sa suradnicima često bile jedino što bi ostalo od drugova što su noć prije netragom nestali negdje u sibirskim tundrama.
Zgodnu crticu o komunističkim lažima Sedlarov je narator mogao, naravno, naprosto samo pročitati, bez nepotrebnog sramoćenja s jeftino montiranim falsifikatom – tim više što je od šezdeset minuta filma tih desetak sekundi najmanje važno – ali tada bi Jakov Sedlar bio samo lažov, ne i glupi lažov.

Njegova bi tužna, banalna i bizarna laž bila stoga vrijedna tek sažaljenja, kakvoga čovjek inače osjeti za glupe ljude, da je u cijelom filmu sporno samo tih kretenskih deset sekundi. Najzad, morate barem na trenutak osjetiti sažaljenje za budalu koja krivotvorine jednog staljinističkog režima, čitavog sazdanog na krivotvorinama, dokazuje upravo staljinističkim krivotvorinom. Naime, fotomontažom – Staljinovim omiljenim falsifikatorskim alatom.

Pored cijelog bezbroja primjera komunističkih izmišljotina i laži, Sedlar tako pobija valjda jedinu stvar koju komunisti četrdeset pete nisu trebali izmišljati i lagati: jasenovačke leševe u Savi. Pa u demonski bešćutnom pokušaju da leševima što plivaju uzvodno dokaže kako su komunisti u demoniziranju Jasenovca ponekad bili baš onako kozmički glupi, ispadne upravo toliko, dakle baš onako kozmički glup.

Bili bi stoga, rekoh, i film i autori vrijedni tek kurtoaznog sažaljenja, da je sporna samo ta tupa laž: cijeli je film, naime, jedna pogana i sat vremena dugačka neprekinuta tupa laž. Od samog početka – kad je iz nekog, samo Sedlaru jasnog razloga, naracija o Srbima što u Jasenovcu prije rata teroriziraju Hrvate popraćena fotografijom alpskih četnika iz slovenske „plave garde“ – do samog kraja, kada Sedlar maloumno optužuje Miljenka Jergovića za antisemitizam, jer u romanima židove piše malim „ž“. Mada i oni s mnogo manje židovskih veza od Sedlara znaju da riječ „Židovi“ u hrvatskom jeziku – i u Jergovićevim romanima – označava pripadnike židovskog naroda, a da su „židovi“ pripadnici židovske vjere.

Primjera ima još, i ima ih mnogo bezočnijih. Na primjer: postojanje poslijeratnog logora za „istrjebljenje Hrvata“, kojega su partizani, kako se tvrdi, u Jasenovcu održavali sve do 1951., Sedlar dokazuje svjedočenjem dvojice navodnih čuvara komunističkog Jasenovca – iz nekog samo njemu poznatog razloga obojica su opet Slovenci! – koji predstavljeni tek inicijalima, zamagljenih lica, izgovaraju tako loše odglumljen i naučen tekst da gledatelj ima neugodan dojam kako gleda cijeli Četverored zbijen u tuš kabini.

Konačno, na jednako glup način na koji navodna komunistička podmetanja dokazuju upravo klasičnim komunističkim podmetanjem, Sedlar und Hitrec na paušalne konstrukcije srpske propagande o sedamsto hiljada, milijun – idemo na milijun i pol – milijun i pol Srba pobijenih u Jasenovcu odgovaraju paušalnom konstrukcijom o „više Hrvata ubijenih u komunističkom Jasenovcu nego Srba u ustaškom“, pa rijetko odvratno mjerenje svake pojedinačne žrtve ustaškog Jasenovca zaključuju nepodnošljivom, upravo klasičnom srpskom lakoćom tvrdeći kako su „ubijene i u jame bačene“ ni manje ni više nego, citiram, „stotine tisuća Hrvata“.

Sve je to, međutim – kako bi rekao veliki hrvatski pjesnik Petar Gudelj – „pola pizde mlake vode“ prema najpoganijoj laži u filmu, sumanutom pokušaju da se dokaže kako se dobri Poglavnik Ante Pavelić osobno zalagao za Židove u NDH, napose za one koji su, eto, nekako završili u jasenovačkom logoru. Sedlar to dokazuje još jednim ekskluzivom, senzacionalno otkrivenim Poglavnikovim pismima ministru bogoštovlja i nastave, „bratu“ Mili Budaku, kojega Pavelić prijateljski moli za dvije usluge: najprije da uredi kako bi se Židovskoj općini u Zagrebu omogućilo nesmetano djelovanje, a onda i da intervenira kod „zajedničkog prijatelja“ u Jasenovcu, nekog A. K., ne bi li ovaj nekako „pokušao urazumiti“ raspojasanog Maksa Luburića, što se tamo oteo kontroli i „nedolično ponaša“ – „navodno je čak osobno likvidirao neke uznike“! – pa tako sramoti „časnu ustašku odoru“.

To dakle da bi Ante Pavelić, u pismu sa službenim memorandumom Ureda Poglavnika NDH, skrušeno molio Budaka da se založi kod nekog njihovog zajedničkog prijatelja i spriječi ubojstva u Jasenovcu, baš kao da ga moli da mu kćer Višnju upiše na fakultet pejzažne arhitekture – to da bi jedan apsolutni diktator uopće molio običnog ministra, i to ministra obrazovanja, za uslugu i intervenciju u najvećem koncentracijskom logoru u zemlji – toliko je besprizorna i bolesna izmišljotina da nije usporediva ni sa čim u cjelokupnoj povijesti svjetskog revizionizma. Otprilike kao kad bi Hitler molio svog ministra obrazovanja Bernharda Rusta da malo obuzda Rudolfa Hoessa u Auschwitzu.

Jednako tako – zašto ne – mogao je Sedlar dokazati i da je Tito, zaprepašten kad je čuo za „likvidacije nekih uznika“ na Bleiburgu, molio Kostu Nađa da intervenira kod Jove Kapičića kako bi urazumio Simu Dubajića.
Da je riječ o krivotvorini bolno je stoga očito čak i bez historiografske ili lingvističke ekspertize o autentičnosti navodnih Poglavnikovih pisama. A ona pada već i na letimičnom pogledu.

Ne mora čovjek, naime, biti ovlašteni sudski vještak za tipografiju da bi znao kako svaki slovni, brojevni i drugi znak ispisan pisaćim strojem na papiru zauzima jednak prostor – to je vrlo jednostavan mehanički princip i općepoznata odlika sloga Typewriting, pa je taj font čak i u svojoj kompjuterskoj inačici zadržao istu specifičnost – zbog čega je apsolutno, čisto mehanički, nemoguće da riječ od četiri slova na papiru zauzme jednaki prostor kao riječ od pet slova ispod nje. Kao što je apsolutno nemoguće da redak, koji zajedno s razmacima ima ukupno sedamdeset devet slovnih znakova, ispisan pisaćim strojem bude jednake dužine kao i, recimo, redak niže, s ukupno sedamdeset šest slovnih znakova zajedno s razmacima. A tako su ispisana navodna Poglavnikova pisma Budaku iz Sedlarova filma – još jedna njegova očita, bijedna i glupa krivotvorina.

Lažna pisma koja bi imala dokazati kako je Poglavnik neobično skrbio za hrvatske Židove, kudikamo su, međutim, opasniji falsifikat od jednog imbecilnog naslova. U nekoliko europskih država Sedlar und Hitrec bi već bili u zatvoru: čak i u Republici Hrvatskoj njihov je film u cjelini kvalificirano kazneno djelo. Kako je sad već riječ o ozbiljnoj zločinačkom predumišljaju, njegovu legitimaciju treba prepustiti državi – recimo, ministru i profesionalnom povjesničaru koji će nakon premijere jednakom lakoćom ustvrditi kako je „film vrlo koristan, jer ističe važnost istine i otvara broje tabu teme“ – a autoru se valja vratiti ulozi „vrlo korisne budale“, odnosno glupog lažova.
A tu je Jakov Sedlar nenadmašan.

Makar uhvaćen u očitoj montaži Vjesnikove naslovnice, Sedlar tako ne odustaje, pa u intervjuu za televiziju N1 mrtav-hladan i dalje ostaje pri tome da je naslovnica autentična, da je vlastitim očima vidio, vlastitim rukama držao i vlastitom kamerom snimio u privatnoj kolekciji „kod nekih beogradskih lopova“, ali da je bila preskupa da je otkupi. Čak se i ne pokušava izvaditi mogućnošću da mu je, recimo, neki srpski udbaš uvalio fotokopiju, već bandoglavo inzistira da je držao u rukama baš originalni primjerak Vjesnika. Upitan, međutim, za upadljivu nelogičnost s Kardeljevim intervjuom pod naslovom o Jasenovcu, hladnokrvno odgovara kako tekst pod naslovom nije ni čitao!

Sedlar, naime, ne želi da mi mislimo kako je glup: on želi da to konačno shvatimo.

Podvrgnimo se, uostalom, pogibeljnom eksperimentu, pa na vlastitu odgovornost nakratko povjerujmo Sedlaru: on je, dakle, nakon opsežnih i mukotrpnih istraživanja otkrio prvorazrednu, upravo senzacionalnu historiografsku ekskluzivu, otputovao je zbog nje u sam vučji brlog, u Beograd, kod „beogradskih lopova“ dobio i u rukama držao nepobitni dokaz komunističkih podmetanja Hrvatima, snimio ga i odlučio, naravno, odmah staviti u film – koji pri tom pažljivo priprema punih deset godina! – pa od cijele te monstruozne komunističke laži pročitao samo naslov! A nelogičnost sa stranicom koju je cijelo to vrijeme držao u rukama saznao tek nakon premijere!

U hrvatskom jeziku za takvog čovjeka postoji samo jedan dovoljno nedvosmislen i precizan izraz: glup.

Operacija je tako dovršena. Prikazivanjem komunističkih zločina na Bleiburgu kao genocida nad Hrvatima, a genocidne NDH i ustaškog logora Jasenovac kao komunističkog mita – kojega će narator nekoliko puta spomenuti upravo tim riječima, doslovno kao, citiram, „mit o ustaškom Jasenovcu“ – advokatura ključnih teza hrvatskog neofašističkog revizionizma povjerena je glupom lažovu, dobivena je, naravno, glupa laž, i preostaje još samo netko zaključi kako je Jakov Sedlar, na temelju svega iznesenog, glupi lažov.

„To je sve što imate? Da sam glup?“, trijumfalno će na kraju poentirati Sedlar, u spektakularnom kvaternikanskom obratu diskvalificiravši upravo drugu stranu kao nekredibilnu i isključivu, onu koja lažova nalazi glupim zato što drugačije misli.
Kvaternikanski obrat je, shvatili ste, nešto kao kopernikanski obrat za glupane: to je ono kad general Slavko Kvaternik trijumfalno proglasi NDH, nakon čega s lažljivim glupanima više nema zajebancije.

tacno

 

Nadrealni šou

$
0
0

Hrvatska od Srbije traži da prestane suditi optuženima za ratne zločine počinjene u Hrvatskoj unatoč tome što su počinitelji većinom srpski državljani i etnički Srbi, a Srbija to odbija učiniti jer, eto, baš hoće kažnjavati svoje državljane!

PolicijaNije nikakvo čudo što Hrvatska blokira Srbiji otvaranje pregovaračkih poglavlja s Europskom unijom ponajprije zbog univerzalne nadležnosti srpskih sudova u procesuiranju ratnih zločina na prostoru bivše Jugoslavije, čudo je zašto Srbija sama to ne dokine i tako se kurtališe procesuiranja onih svojih državljana koji su počinili ratne zločine u Hrvatskoj i sada mirno žive u Srbiji. Za čuđenje je i što se radikalni srpski nacionalisti još nisu pridružili hrvatskom zahtjevu, pa zatražili da srpski sudovi prestanu progoniti ratne zločince koje oni slave kao heroje i domoljube te da one već osuđene odmah puste na slobodu… Jer pola sudskih postupaka protiv ratnih zločinaca pred srpskim se Specijalnim sudom za ratne zločine vodilo i još se vodi zahvaljujući njegovu načelu univerzalne jurisdikcije: bez njega se ondje ne bi moglo suditi zločincima s Ovčare, iz Lovasa, Sotina, Belog Manastira… Ti su procesi bili mogući i zbog suradnje Državnog odvjetništva RH i srpskog Tužilaštva za ratne zločine, odnosno na temelju dokaza i svjedoka koje su prikupila hrvatska istražna i pravosudna tijela i predala svojim srpskim kolegama.

Status ‘malog Haga’, koji ima srpski Specijalni sud za ratne zločine, a koji je prije četiri-pet godina postao crvenom krpom za brojne hrvatske političare, zapravo je plod suradnje Srbije i Haškog suda, odnosno njegova Tužilaštva. Nakon rušenja Miloševićeva režima, suradnja s Hagom promovirana je u jedan od prioritetnih uvjeta Srbiji za ukidanja sankcija i izolacije te vraćanje u međunarodne organizacije iz kojih je bila izbačena zbog svoje agresivne politike i uloge tijekom raspada Jugoslavije. Od Srbije se zahtijevalo i da počne procesuirati svoje građane koji su počinili ratne zločine, a kako su oni, s izuzetkom Kosova, počinjeni izvan Srbije, u BiH i Hrvatskoj, nije bilo druge nego za to ovlastiti srpske sudove. Osim toga, većina optuženih zločinaca u vrijeme počinjenja zločina nije imala srpsko državljanstvo, ali se u međuvremenu u Srbiju sklonila, pa ga dobila; kako se njihovo kažnjavanje ne bi izbjegavalo tvrdnjom da država nije nadležna za zločine počinjene na teritoriju susjednih zemalja, tadašnja Đinđićeva vlada je u dogovoru s Hagom i tužiteljicom Carlom del Ponte rješenje pronašla u univerzalnoj nadležnosti srpskih sudova da procesuiraju zločine na prostoru bivše Jugoslavije. Del Ponte je osobno u Beogradu podržala donošenje zakona koji je to omogućio, što joj je bio još jedan dokaz da je Srbija započela surađivati s Tribunalom. Stoga danas apsurdno zvuči kad hrvatski političari uvjetuju Srbiji put u EU punom suradnjom s Hagom, uz ukidanje univerzalne nadležnosti njezinih sudova.

Udovoljavanje zahtjevu Hrvatske i ukidanje srpskog Specijalnog suda za ratne zločine imalo bi slične efekte kao i sustavno razvodnjavanje načela zapovjedne odgovornosti, čime je obesmišljen rad Haškoga suda, što je kulminiralo prvostupanjskom oslobađajućom presudom Vojislavu Šešelju. Bivša haška glasnogovornica Florence Hartmann u svom komentaru te presude ljubljanskom ‘Delu’ ukazuje upravo na tu činjenicu o zapovjednoj odgovornosti, koja je i Ženevsku konvenciju pretvorila u mrtvo slovo na papiru, i pritom tvrdi da se precizno može utvrditi koji su suci potkopali rad Suda.

I najpovršniji promatrači rada Haškoga suda mogli su uočiti da je razvodnjavanje zapovjedne odgovornosti u presudama teklo paralelno s procesom uspostavljanja stalnoga Međunarodnog kaznenog suda, koji je trebao progoniti sve ratne zločince na kugli zemaljskoj, a ne samo one koji su krvavo pirovali na prostoru bivše Jugoslavije i Ruande. Micanje Carle del Ponte s dužnosti glavne tužiteljice bio je početak radikalnog zaokreta u radu Haškoga suda, nastavljen poništavanjem prvostupanjskih i donošenjem oslobađajućih presuda generalima Gotovini, Markaču i Perišiću, pa čelnicima tajnih službi Stanišiću i Simatoviću, a završen oslobađanjem Šešelja. Stoga Florence Hartmann s punim pravom tvrdi da i Ženevska konvencija više ne vrijedi: i Haški sud za bivšu Jugoslaviju i stalni Međunarodni kazneni sud trebali su joj dati novi vjetar u leđa, kao i cjelokupnom međunarodnom ratnom i humanitarnom pravu, ali sve se pretvorilo u povjetarac te kažnjavanje ratnih zločina vratilo nacionalnim pravosuđima. A kad je o jugoslavenskim ratovima riječ, Hag je i osnovan zato što nacionalna pravosuđa ili nisu ili su kilavo procesuirala zločine i tek su pod međunarodnim pritiscima to počela činiti kvalitetnije, pa i međusobno surađivati. Srpsko pravosuđe i politika posljednji su natjerani u to međunarodno i regionalno kolo kažnjavanja, a jedan od glavnih ključeva za otvaranje tih vrata bilo je davanje univerzalne nadležnosti srpskim sudovima da kažnjavaju i ‘svoje’ i ‘tuđe’ zločince.

DORH-ove su ladice još krcate optužnicama za ratne zločine protiv osoba nedostupnih hrvatskom pravosuđu, od kojih su se mnoge sklonile u Srbiju; ipak, univerzalna nadležnost srpskih sudova dala je ovdašnjem Odvjetništvu mogućnost da postupke protiv njih inicira u susjednoj zemlji i to je ono počelo sve uspješnije činiti sve dok srpsko Tužilaštvo od ugašenih vojnih sudova nije preuzelo i optužnice protiv Vladimira Šeksa, Vesne Bosanac i Tihomira Purde. Iako se od tih optužnica na koncu odustalo, sve je kulminiralo hapšenjem Veljka Marića i osuđujućom presudom donesenom uglavnom na temelju dokaza i iskaza svjedoka koje je prikupilo hrvatsko pravosuđe. No činjenica da je bjelovarski Županijski sud potvrdio beogradsku presudu Mariću i njegovo prebacivanje u hrvatski zatvor nije bila dovoljna da se već potpisani sporazumi o suradnji hrvatskih i srpskih pravosudnih tijela nadograde, preciziraju i pretoče u međudržavni ugovor ili posebne zakone, pomoću kojih će se ratni zločinci još efikasnije kažnjavati.

I sad smo tu gdje jesmo, u nezamislivoj i nadrealnoj situaciji: Hrvatska od Srbije traži da prestane suditi optuženima za ratne zločine počinjene u Hrvatskoj unatoč tome što su počinitelji većinom srpski državljani i etnički Srbi, a Srbija to odbija učiniti jer, eto, baš hoće kažnjavati svoje državljane koji su počinili ratne zločine u Hrvatskoj. Tko je tu lud?

portalnovosti

 

Mira Furlan: Najveći patriotizam je kritika sistema

$
0
0

Slavna glumica i ikona jugoslovenskog filma i teatra Mira Furlan vratila se nakon 25 godina na scenu jednog hrvatskog nacionalnog pozorišta, piše dnevni list Danas.

Piše: Marija Krtinić

Mira FurlanPre nešto manje od mesec dana u riječkom Hrvatskom narodnom kazalištu Ivana pl. Zajca premijerno je izvedena predstava “Kasandra”, u kojoj glumica, reklo bi se simbolično, igra naslovnu ulogu – ženu koja upozorava na rat kada tu pošast niko ne vidi i koja biva odbačena, jer ni po koju cenu ne želi da prihvati laž.

Simbolično je i da je komad režirala Nada Kokotović, koreografkinja i rediteljka, pionirka koreodrame na ovim prostorima, koja je poput Furlan, sa ratnim godinama i nestankom Jugoslavije postala građanin sveta. Ali i to da se Mira u Hrvatsku vratila na poziv čelnih ljudi riječkog HNK – Olivera Frljića i Marina Blaževića, koji danas, poput nje tada, trpe napade jer ne mogu da ćute. U narednih nekoliko godina ona će biti tu uz njih, kao nova članica ansambla.

Intervju za Danas glumica je prihvatila još dok je bila u Rijeci, ali je zbog obaveza oko premijere i prvih repriza, razgovor morao da sačeka do njenog povratka u Sjedinjene Američke Države, kad su se već prvi utisci slegli.

Kako je došlo do toga da se nakon više od 20 godina vratite u Hrvatsku?

– Dvije godine traju dogovori sa Oliverom i Marinom. Mnoge su se ideje pojavile tokom tih dviju godina, projekti su se iz ovog ili onog razloga mijenjali i na kraju se završilo sa “Kasandrom”. Bila sam dirnuta i počašćena Oliverovim i Marinovim pozivom. To je bila gesta na koju sam osjećala da moram odgovoriti, gesta poštovanja, gesta koja mi je pokazala da u Hrvatskoj postoje ljudi kojima je stalo do onoga što se usuđujemo nazvati pravdom. To da su me pozvali mladi ljudi koji nisu bili sudionici događaja devedesetih me posebno dirnulo. Od mojih kolega i bivših prijatelja iz profesije nije me svih ovih godina pozvao baš nitko. Ovo nikako nije žalopojka – baš naprotiv! Ovo je naprosto činjenično stanje.

Došli ste na poziv Olivera Frljića. S obzirom na okolnosti u kojima trenutno živi i radi, moglo bi se reći državnog neprijatelja broj jedan. Sličnu sudbinu iskusili ste i sami pre dvadeset godina kada ste dobili etiketu nacionalnog izdajnika i kada vam je oduzet stan. Kako danas gledate na to razdoblje, da li biste danas isto učinili? Da li ste nešto savetovali Frljića?

– Ah, kakav savjet čovjek može uopće dati bilo kome! Strašno je to što se događa, ne samo u Hrvatskoj, nego u cijeloj Evropi, pa i šire. Kao da ljudi uporno ne mogu naučiti nijednu lekciju. Kao da stalno i neprestano moraju ponavljati svoje najgore, najgluplje, najopasnije greške. Kao da nitko ništa ne razumije. Kao da nitko ništa ne misli. (Zapravo mislim da je upravo tako – ljudi više ne misle, nemaju vremena za to, previše vremena provode na Fejsbuku i Snepčetu, pretpostavljam.)

Pitate me da li bih “isto učinila”. Zapravo ne znam što sam to ja “učinila”, osim sto sam živjela svoj život. Taj život se, čini se, nije uklapao u novu stvarnost.

Osim sto je izuzetno talentiran režiser, Oliver je hrabar, iskren, direktan i nije oportunist. To su osobine koje jako cijenim. Žalosno je da su naše nove države tako neprijateljski raspoložene prema svojim kritičarima kojima bi se zapravo trebale pokloniti i zahvaliti im se. Nije li kritički stav građana prema sistemu najveći stupanj patriotizma? Nemam osjećaj da su stvari drugačije u Srbiji – samo se treba prisjetiti slučaja briljantnog “Utiska nedjelje” Olje Bećković. Ono što je zapanjujuće je činjenica da su sada, nakon 25 godina od početka rata, stvari na neki način gore nego tada: tada je postojalo “opravdanje” ratom (u koje ja nikada nisam vjerovala, ni na trenutak – NEMA, naprosto nema opravdanja za ukidanje slobode, NIKADA), sada tog argumenta više nema. Svaka je nacija sama sa sobom, bez strašnog neprijatelja pred vratima. Sad se svi mogu mirno pogledati u ogledalo, tako sami i prepušteni sebi. Neprijatelj je ili mrtav ili otjeran ili ušutkan. I što sad??? Kud sa nagomilanom mržnjom? Pa se onda kamen baci na uspješnijeg, inteligentnijeg i hrabrijeg od sebe. Tri loša ubiše Miloša. Kakva dobra rečenica.

Kazali ste da vam je jedna prijateljica rekla: “Dolaziš u najgorem času, ili u najboljem, jer baš sada nam trebaš”. Imate li osećaj da sada možete nešto promeniti?

– Davno sam odustala od te ambicije. Mogu li nešto promijeniti? Možemo li uopće nešto promijeniti? Ne, apsolutno ne. Oni koji misle, ti ionako već sve znaju. Oni koji ne misle, ti ionako nemaju šanse da išta shvate. Dakle, kome čovjek govori, kome se obraća kad glumi, piše, kad daje – recimo – ovaj intervju? Teško se othrvati neugodnom osjećaju potpunog besmisla. S druge strane, mislim da je jedina svrha javnog života upravo borba za neku prihvatljiviju stvarnost. Mislim o tome samurajski: najvrednija je ona bitka koju gubiš. I budistički: nije bitan rezultat nego proces. Smisao bi tako valjda bio ne u postizanju cilja nego naprosto u samoj borbi, bez obzira na rezultat. Tako je valjda i sa životom. Bitku na kraju neminovno gubimo ali je bitno u toj bici ostati na nogama. Još nešto mislim: čini mi se da svaka riječ koja se izgovori u javnom prostoru ipak nešto mijenja, samim svojim postojanjem. Rekla bih čak i da svaka naša privatna riječ, odnosno misao, mijenja stvarnost. Dakle, izgovorene riječi imaju težinu i obavezuju nas. Prema njima imamo odgovornost. To je ono što povremeno zapanjuje: apsolutna neodgovornost za izgovorenu riječ. Zastrašujuć je primjer Donald Tramp.

DESET GODINA NEIGRANJA NA SVOM JEZIKU

Mira Furlan, do tada članica HNK u Zagrebu, napustila je 1991. godine Hrvatsku. Sa izuzetkom predstave “Medeja”, koju je radila 2002. u pozorištu Ulysses na Brionima, nije igrala u teatrima na ovim prostorima. Ovaj komad u pozorištu Radeta Šerbedžije igrala je naredna četiri leta, a tačno deset godina nije izašla na scenu i igrala na svom jeziku.

Ima li simbolike u tome da se u hrvatsko pozorište vraćate ulogom Kasandre – žene nadarene proročkim darom, ali i prokletstvom da joj niko ne veruje?

– Da, naravno, simbolika je jasna i vidljiva. “Kasandra” je briljantan roman pisan iz ženskog ugla povijesti koja je uvijek muška i crno-bijela, prepuna “naših” i “njihovih”, odnosno “dobrih” i “loših momaka”, ma što to kome značilo. Krista Volf je roman pisala u trenutku kad je postojala ogromna opasnost od nuklearne katastrofe kao posljedice “hladnog rata”. Nije slučajno da je kao predložak uzela grčku temu – sve je, naime, uvijek isto, još od starih Grka. Euripid je, uostalom, sve već napisao. “Što ima novo?”, pita Astrov Ujaka Vanju a ovaj mu odgovara: “Nema ništa, sve je staro”.

No, i u Americi koju ostavljate na naredne dve godine nije mnogo bolja atmosfera. Jednom prilikom ste izjavili da vas je pre odlaska fascinirala ideja slobode u toj zemlji, ideja rasne i etničke izmešanosti. Šta vam je od te fascinacije ostalo?

– Još uvijek sam uzbuđena na dobar način kad sletim na LAX, losanđeleski aerodrom, i kad mi crni službenik na šalteru emigracije kaže: “Welcome home” a onda me armenski taksist odveze kući. Svaki put me ponovno razveseli miješanost američkog društva. Što se tiče tzv. slobode, ona je i ovdje pod stalnim atakom. I ovdje je taj atak na slobodu neprestano opravdavan potrebom za sigurnošću. “Želite li biti sigurni li slobodni”, dilema je koja se stalno nameće stanovništvu. LJudi ne razumiju da je ta “dilema” zapravo lukava podvala.

Da li se i dalje osećate kao imigrant u toj zemlji? U društvu ili u profesiji kojom se bavite?

– Ja se osjećam kao imigrant na ovoj planeti. Nikad se nisam osjećala kao da sam se igdje ikada zapravo “smjestila”. Ali nije li to prirodno stanje? Pa svi smo samo prolaznici kroz život i sve je “privremeno”. A mi bismo stalno i uporno neku sigurnost i definitivnost. Ja sam putnik i promatrač. Ta marginalna, tranzitorna pozicija je pozicija slobode.

Mislite li da će na vaš život u toj državi uticati predstojeći izbori? Kako gledate na kandidaturu Donalda Trampa, koga ste spomenuli?

– Trump je na neki način koristan jer je razotkrio, samim svojim postojanjem, lažnost i besmisao takozvanog demokratskog procesa. Demokracija je u Americi, nažalost, mrtva jer se izbori naprosto – kupuju. Otkako je Supreme Court donio odluku prema kojoj korporacije mogu legalno uvaljivati ogromne količine novaca u političke kampanje, više nema nade za demokraciju. Postojanje Trampa na političkoj sceni je sigurni dokaz da je jedino što neku osobu kvalificira za predsjedničkog kandidata – ogromna količina novaca i celebrity status. E pa kad je tako, onda možda da Kim Kardašijan bude predsjednica? Zašto ne? Vjerojatno bi bila bolja od Trampa. A i Kanje Vest bi u tom slučaju bio “First Husband”, što bi bilo baš zgodno. Sve je to ionako jedan veliki cirkus, sa mnogo love. Stvar je izgubila svaku ozbiljnost.

SOCIJALISTA BERNI SANDERS

– Pitate me za Trampa. Ali ne pitate za Bernija Sandersa. Berni je, na čudo cijele Amerike, dogurao vrlo visoko, što je nevjerojatno s obzirom na to da on sam sebe zove socijalistom, a to je u Americi “dirty” riječ. Amerikanci zamišljaju socijaliste kao radikalne staljiniste; to je plod dugogodišnje propagande, još od “hladnog rata”. Zato je pravo čudo da se Berni probio tako daleko i da je još uvijek u igri. Za njega su uglavnom mladi ljudi. To čovjeku ipak daje nadu. Negdje sam pročitala da je prošle godine riječ koju su američki građani najčešće tražili u riječniku bila upravo “socijalizam”. Čini se da je ljudima došlo do mozga da ovako više ne ide – zaključuje Furlan.

Šta se to događa u savremenom društvu u koji fašizam ulazi na mala vrata?

– Problem je što se ljudima čini da je Tramp toliko smiješan i apsurdan i da ga je toliko nemoguće zamisliti kao predsjednika “slobodnog svijeta”, kako ovdje vole reći, da se nitko previše ne uzrujava nad tom neshvatljivom pojavom. Ja se sjetim svoje bake koja je pričala kako, isto tako, nitko ni Hitlera nije shvaćao ozbiljno jer je opći dojam bio da je luđak i bolesnik. Tramp govori stvari od kojih bi se svakom normalnom čovjeku trebala dizati kosa na glavi. Ali se to ne događa jer nitko ne može povjerovati da je sve to zbilja a ne noćna mora.

O novim oblicima starih fanatizama govori knjiga Aleksandra Tišme “Vere i zavere”, na čijoj ekranizaciji ste nedavno radili u Novom Sadu…

– Kakav lijep roman! Kakav lijep projekt! Bilo mi je veliko zadovoljstvo učestvovati u projektu koji ima antifašistički karakter. Takvih je danas, na moje ogromno čudo, jako malo.

Ima li nade da ćete sa nekim angažmanom doći i u Beograd, na čijim pozornicama se takođe dugo niste pojavljivali, osim kao autorka komada “Dok nas smrt ne rastavi”?

– Bilo bi lijepo opet doći raditi u Beograd jer je to oduvijek bio “najkazališniji” grad u bivšoj državi. To je grad zaista dobrog, živog kazališta, fantastičnih glumaca i izuzetno sofisticirane kazališne publike. Ali rat je učinio da nitko od nas više ne postoji kao čovjek, glumac, pisac, vodoinstalater ili taksista. Postojimo samo kao Hrvati, Srbi ili Albanci, pa smo shodno tome i upućeni – svatko ka svom pripadajućem habitatu. Nema više da se netko usudi petljati se nekamo gdje mu nije mjesto! Kakvo žalosno osiromašenje! Ali i ono je proizvod demokratskih htijenja građana, zar ne? Sad su konačno svi “svoji na svome” i, prema tome, sretni i zadovoljni. Blago njima!

b92

 

Makedonija – Još jedan “dragulj u kruni” Georga Sorosa? (Drugi dio)

$
0
0

SorosMakedonija – Još jedan “dragulj u kruni” Georga Sorosa? (Prvi dio)

Neprofitno profiterstvo

Soros tvrdi kako se ne bavi filantropijom u zemljama u kojima posluje. Ali je Soros često koristio svoje veze u ključnim investicijama. Naoružan studijama Međunarodne trgovačke komore (ICC), osnovane 1919. godine u Parizu, a uz podršku Bernarda Kouchnera, šefa privremene uprave Ujedinjenih naroda na Kosovu (UNMIK), Soros je pokušao steći najprofitabilniji rudarski kompleks na Balkanu.

Bivša Jugoslavija je bila njegov cilj još od prvih dana njene dezintegracije. Već tada, 1991. godine, Soros je krenuo s radom svog “Otvorenog društva” i sa 100 milijuna dolara plaća oporbu, izdavačke kuće i “nezavisne” medije poput radija B-92 u Beogradu.

Od tada pa nadalje je sve poznato, iako uvelike podložno analizama nacionalnih povjesničara, a sve završava vojnom okupacijom Kosova od strane NATO saveza na jugu Srbije. Rat u Makedoniji 2001. je bio posljednji sukob na teritoriju bivše Jugoslavije i završio se tako da je Sorosu i američkim stratezima ostavio prostor za dezintegraciju države u budućnosti. Jednako je slučaj i s Bosnom i Hercegovinom, gdje se uvelike potencirani “vjekovni atavizmi” koriste za raspirivanje nacionalne mržnje među stanovništvom, dok s druge strane kapital kola ne poznajući granice.

Međutim, treba se vratiti na 1999. i Međunarodni kriznu skupinu (ICG), think-tank kojeg podržava George Soros. ICG objavljuje članak u kojem se savjetuje Ujedinjenim narodima na Kosovu (UNMIK) “da preuzmu rudarski kompleks Trepča što je brže moguće i objasnio kako bi to trebalo učiniti”.

U rujnu 2000. godine, u žurbi da rudnik Trepča preuzme prije izbora u tadašnjoj SRJ, Kouchner je rekao “kako je zagađenje iz rudarskog kompleksa opasno po okoliš”. Prilično besmislena tvrdnja, obzirom da je tijekom bombardiranja 1999. od strane NATO saveza cijelo područje, a i šire, zagađeno kišom osiromašenog urana, a studije su pokazale da je u zrak, vodu i na tlo bačeno više od 100 000 tona kancerogenih tvari. No, Kouchner je imao svoju zadaću i rudnik je “iz zdravstvenih razloga” bio zatvoren. Soros je uložio 150 milijuna dolara u nastojanju da dobije kontrolu nad kompleksom rudnika Trepča, koji sadrže zlato, srebro, olovo, cink i kadmij, a čija imovina vrijedi  5 milijardi dolara.

Bugarska je također implodirala u kaosu “slobodnog tržišta” i Soros se posvetio “bratskoj pomoći” bugarskom narodu.

Reuters je početkom 2001. izvijestio: “Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) je uložila 3 milijuna dolara u bugarsku high-tech tvrtku Rila. Još 3 milijuna dolara je došlo iz američkog privatnog investicijskog fonda Argus Capital Partners, sponzorirane od strane kompanije Prudential Insurance of America koja djeluje u Srednjoj i Istočnoj Europi. Soros, koji je uložio oko 3 milijuna dolara bugarsku tvrtku Rila i 2001. godine još jedan milijun, postao je većinski vlasnik.”

U Rumunjskoj su Soros i njegovi saveznici bacili oko na rudnik “Rosia Montana”, gdje su, kao i na Kosovu, lažno tvrdili da “predstavlja opasnost za okoliš”. Istina je da postojeći mali komunistički rudnik zagađivao okoliš, ali je on ionako trebao biti ugašen i razrađen je projekt novog rudnika sa svim potrebnim studijama. Soros se u kampanji koristio ekolozima povezanima s njegovim “Otvorenim društvom”.

Rumunjski ured za financiranje je uložio ogromne napore i doveo druge, nerumunjske skupine za zaštitu okoliša, ali je rudnik na kraju ipak zatvoren. U stvari, bitka se vodila između kanadske o kompanije Gabriel Resources, koja je upravljala rumunjskim rudnikom zlata, ali

Soros posjeduje udio u rudarskoj kompaniji Newmont Mining. S druge strane, Newmont Mining posjeduje udio u kompaniji Gabriel Resources, što znači

da Soros de facto posjeduje barem mali udio Gabriel Resourcesa. Pomažući da se ubije projekt Rosia Montana, Soros je značajno oborio cijenu dionica Gabriel Resourcesa i ostavio projekt Rosia Montana da i dalje leži neiskorišten i

pun zlata. Za Georga Sorosa je poznato da voli ulaganja u “propale”, bolje rečeno – upropaštene rudarske kompanije. U svakom pokušaju da se projekt iznova ne pokrene aktiviraju se nevladine udruge, među kojima je ključan “Savez za čistu Rumunjsku”. Rudnik još uvijek leži neiskorišten i nemojte biti iznenađeni da se Soros pojavi kao “spasitelj” nevjerojatno bogatog rudnika Rosia Montana. Jednako tako, ne treba biti iznenađen ako zapadni mediji tome ne budu pridavali nikakvu pozornost.

Kirk Leech, slobodni novinar i autor internetske stranice Golden Myths, koji se fokusirao na priču Rosia Montana, piše da je gašenje projekta Rosia Montana “bila ekonomska i socijalna katastrofa za više od 300 radnika, koji su najvećim dijelom otpušteni, a lokalno stanovništvo ove doline je ekonomski uništeno i ne zna kakvu budućnost očekivati”.

Jedino je sigurno za one koji su doprinijeli zamrzavanju projekta da će rudnik i dalje biti politička pozornica na kojoj će se prepucavati profesionalni zapadni i lokalni aktivisti  za zaštitu okoliša, bogati lokalni zemljoposjednici i poslovni krugovi u nadi da će imati koristi od nesigurnog projekta. Jasni gubitnici u bitci za Rosia Montana su obični ljudi.

Priča o zaštiti okoliša uvijek privlači pozornost zapadnih novinara, ali je isto tako istina da je rumunjska oporba uvijek bila povezana i kontrolirana izvana.

Zapadni ekolozi, koji nisu živjeli u području rudnika, pa čak ni u samoj Rumunjskoj, djelovali su u toj zemlji preko “Otvorenog društva”.

Soros je diljem svijeta financirao i kampanje za promicanje reformi u politici suzbijanja korištenja opojnih droga. Ovo je pitanje vrlo osjetljivo i potrebno je s velikim oprezom pristupiti cijelom procesu u odlučivanju koga dekriminalizirati u lancu od proizvodnje do konzumacije opojnih droga, ali jasni zakoni u tom smislu već postoje diljem zemalja EU. Proizvodnja i prodaja ili puštanje u promet opijata su kazneno djelo, dok se korisnicima propisuje dozvoljena količina za dnevnu i isključivo osobnu uporabu. Dakle, ovaj se problem ne može i ne smije riješiti jednostavnim zakonom o liberalizaciji tržišta narkoticima.

2008. godini Soros donira 400 000 dolara pomoći i financira uspješnu mjeru u državi Massachusetts, političku inicijativu kojom se u državi dekriminalizirao posjed od manje od 28 grama marihuane. Soros je također financirao slične mjere u Kaliforniji, Aljasci, Oregonu, Washingtonu, Coloradu, Nevadi i Mainu. Među skupinama za dekriminalizaciju droga koje su dobile sredstva od Sorosa su Centar Lindesmith i Zaklada Drug Policy.

Soros je 2008. donirao 1,4 milijuna dolara da pomogne promidžbu kalifornijske skupine “Proposition 5”, ali se nije uspio izboriti za mjeru za uvođenje programa rehabilitacije kao alternativu za zatvor za osobe osuđene za nenasilna kaznena djela povezana s drogom. Ovdje treba reći da Soros u tom smislu ne djeluje u Europskoj uniji, jer su takve mjere već dio zakonodavstva mnogih europskih država. Koliko je Sorosu zaista stalo do sudbine aktualnih i budućih ovisnika, teško je reći, ali da želi utjecati na ovu pošast, onda bi u suradnji s Pentagonom i američkim tajnim službama problem riješio u rekordnom roku, ali ne na Zapadu, nego u Afganistanu, koji je od američke okupacije najveći proizvođač opijuma na svijetu, kao i Peruu i Kolumbiji, američkim saveznicima i najvećim proizvođačima kokaina.

Imidž “filantropa” Sorosu daje moć oblikovanja međunarodnog javnog mnijenja, posebno kada se otvara pitanje tko su žrtve, a tko zločinci. Kao i druge nevladine organizacije, Human Rights Watch i sve Soroseve nevladine udruge  sustavno ignoriraju većinu organizirane i samostalne radničke klasne borbe u svijetu. U Kolumbiji se radničke vođe ubijaju rutinski i od strane paravojske koja djeluje su u dogovoru sa Sjedinjenim Državama i pod pokroviteljstvom vlade. Budući da se ti sindikati protive neoliberalnoj ekonomiji, HRW je relativno tih.

Kada je prije nekoliko godina aktivist Human Rights Watch Jose Vivanco svjedočio pred američkim Senatom u korist “Plana Kolumbija” rekao je:

“Kolumbijci se i dalje zalažu za ljudska prava i demokraciju i potrebna im je pomoć. Human Rights Watch nema nikakvih problema sa Sjedinjenim Američkim Državama, pod uvjetom da nam pomognu.”

HRW izjednačava akcije kolumbijskih gerilaca koji se bore za slobodu i protiv ugnjetavanja, državnog terorizma, siromaštva i eksploatacije s represijom oružanih snaga i paravojnih eskadrona smrti koje pomažu SAD. HRW je tvrdio i da vlade i vojska štite vlasnička prava i održavaju ekonomski i politički status quo. Posebno u oči pogađa laž ove organizacije, koja tvrdi da je 50% civilnih žrtava ubijeno od strane kolumbijske vlade i eskadrona smrti, iako je točan podatak 80%.

HRW je nadgledao izbore i pomogao usponu Uribeove vlade 2002. godine. Uribe je preostalo kadar latinoameričkih diktatora koje su SAD podržavali u prošlosti, ali je svejedno izabran. Human Rights Watch nije htio komentirati činjenicu da je većina glasača bojkotirala izbore.

Kuba je još jedan protivnik neoliberalizma kojeg se sustavno demonizira od strane takozvanih udruga za ljudska prava. Na obližnjem Haitiju je Soros financirao aktivnosti svih koji su radili da uguše narodne težnje, a bio je ključan u uklanjanju prvog demokratski izabranog vođe Haitija, Jean-Bertranda Aristidea. Ken Roth iz Human Rights Watcha je osudio Aristidea kao “nedemokratskog političara”.

Na svojim internetskim stranicama HRW kritizira Washington što se energičnije ne suprotstavlja Kini. Aktivnosti Kena Rotha su bile i dogovaranje koncerata “Tibetan Freedom”, što je putujući propagandni projekt velikih američkih rock glazbenika koji pozivaju mlade da podrže Tibet u borbi protiv Kine. Tibet je bio omiljeni projekt američke administracije kojeg je CIA pokrenula prije nekoliko desetljeća. Ken Roth se sjetio i kineskih Ujgura, kojih na sjeverozapadu zemlje ima jedva oko 20  milijuna, te je optuži kineske vlasti za kontrolu nad naftom bogatom zapadnom pokrajinom Xinjiang, gdje žive kineski Ujguri. Uz kolonijalistički pristup “podijeli pa vladaj”, Roth je pokušao uvjeriti neke od pripadnika ujgurske vjerske manjine u Xinjiangu da je intervencija poput one NATO saveza na Kosovu najbolji model za njih. Tek u kolovozu 2002. godine američka vlada je daje neku podršku njihovim nastojanjima.

Američka nastojanja na tim prostorima jasno opisuje The New York Times, koji je u svom starom članku o provinciji Xinjiang u zapadnoj Kini Ujgure opisao kao “muslimansku većinu koja živi pod represivnom kineskom vlašću”.

“Ujguri su dobro upoznati s NATO bombardiranjem Jugoslavije prošle godine, što su mnogi slavili kao oslobođenje muslimana na Kosovu. Oni ovdje maštaju o sličnom spašavanju”, 2000. piše The New York Times, iako je netočno da su Ujguri većina u Xinjiangu, kao i da su svi kosovski Albanci muslimani. Naime, Ujguri čine relativnu većinu od 48% stanovništva, ostalo su Han Kinezi (41%) Kazasi (8,3%), Huej (5%), ostalo su Kirgizi, Mongoli, te pripadnici Dongxiang i Xibe manjine.

The New York Times tada piše i “kako su najnovija otkrića nafte Xinjiang učinila izuzetno atraktivnim za međunarodni promet”, a uspoređuju uvjete autohtonog stanovništva s onim u Tibetu, što su prilično proizvoljne tvrdnje i odišu nepoznavanjem prilika u Kini i složenih odnosa svih etničkih skupina koje u toj zemlji žive.

Soroseve nevladine udruge sustavno lažu o stradalima u agresijama NATO saveza, a kada je 1989. bombardirana Panama, HRW u svojom izvješću samo navodi “kako je istjerivanje Manuela Noriege i uspostava demokratski izabrane vlasti predsjednika Guillermo Endara donijela velike nade u Panami”, a zaboravlja se spomenuti broj poginulih. Tako je bilo u svim drugim intervencijama, kojih je previše za nabrajati i samo od 1990. do danas ih ima na desetke, svaka sa žrtvama, patnjama i stradanjima civilnog stanovništva (1990. – 1999. / 2000. – 2009. / 2010. – danas).

Sva Soroseva brbljanja o vladavini prava padaju u zaborav kada SAD i NATO odrede svoje ciljeve. Tada George Soros i njegova hobotnica nevladinih udruga stanu iza dogovorenog projekta.

Kada su se dogodili napadi 11. rujna 2001. godine u New Yorku, rečeno je da je u World Trade Centru poginulo 2 801 osoba. 6. studenog 2001. godine se sastaje američko “Vijeće za inozemne odnose” (CFR), koje odlučuje provesti “veliku javnu diplomatsku kampanju”. ​​CFR je stvorio “Nezavisni Task Force kao američki odgovor protiv terorizma”. Sorosu su se pridružili Richard C. Holbrooke, Newton L. Gingrich, John M. Shalikashvili (bivši predsjednik Združenog stožera), te druge moćne osobe. Oni su mrtve u napadima “9/11” jednostavno iskoristili kao alat američke vanjske politike.

George Soros je primjetan u cijeloj kampanji i tada izjavljuje: “Jesu li viši američki dužnosnici pritisnuli prijateljske arapske i druge muslimanske vlade ne samo da javno osude napade “9/11″, nego i za stvaranje razloga i ciljeva za kampanju američke borbe protiv terorizma? Ako njihove vlade šute, mi nikada nećemo uvjeriti javno mnijenje na Bliskom istoku i Južnoj Aziji u pravednost našeg cilja. Moramo pomoći njima i moramo potaknuti bosanske, albanske i turske muslimane da se educiraju i da se sjete veze i američke uloge u spašavanju muslimana Bosne i Kosova 1995. i 1999. godine. Treba iskoristiti naše dugogodišnje, bliske veze s muslimanima širom svijeta. Angažirajte regionalne intelektualce i novinare, bez obzira na njihove stavove. Redovito pratite regionalni tisak u realnom vremenu.”

Soroseva je uloga podupirati i braniti američku vanjsku politiku, a posebno je zabrinut zbog mogućeg urušavanja svjetskog kapitalističkog sustava i činio je i činit će sve da to spriječi.

Soros je svojevremeno rekao: “Ja već mogu nazrijeti profit od konačne krize. Autohtoni politički pokreti, koji će vjerojatno nastati, tražit će da se izvlaste multinacionalne korporacije i preotme ‘nacionalno’ bogatstvo.”

Soros ima ozbiljan prijedlog plana i za zaobilaženje Ujedinjenih naroda. On predlaže da “demokracije u svijetu trebaju preuzeti vodstvo i uspostaviti globalnu mrežu, savez koji bi mogao raditi sa ili bez Ujedinjenih naroda”.

Da je psihotičan, moglo bi se pomisliti da je imao napad, ali je činjenica da je Soros izjavio “kako su Ujedinjeni narodi nesposobni za ispunjavanje obećanja sadržanih u preambuli Povelje”, što su reakcionarna razmišljanja institucija poput  Instituta “American Enterprise”. Iako mnogi konzervativci Sorosevu mrežu gledaju kao “ljevičarsku”, po pitanju statusa Sjedinjenih Država u Ujedinjenim narodima, Soros je na istoj valnoj duljini kao John R. Bolton, svojevremeno državni podtajnik za kontrolu naoružanja i međunarodnu sigurnost, koji je rekao: “Mi, republikanci u Kongresu, vjerujemo da ništa više ne treba posvetiti sustavu Ujedinjenih naroda.”

Ranije su John R. Bolton i njemu slični vodili višedesetljetnu desničarsku kampanju protiv Ujedinjenih naroda, a sada to čini Soros. Na njegovim raznim internetskim stranicama se mogu čitati kritike rada Ujedinjenih naroda. Čak i neki pisci su pod utjecajem njegovih ideja. William Greider, na primjer, otkrio je neke vrijednosti Soroseve kritike i tvrdi da Ujedinjeni narodi ne bi trebali biti mjesto okupljanja “diktatora i lidera totalitarnih režima, koje uopće ne treba tretirati kao ravnopravne partnere”.

Ovakav prozapadnjački rasizam je srž Soroseve oholosti. Njegova pretpostavka da Sjedinjene Države mogu i trebaju pokrenuti svijet je u stvari recept za fašizam na globalnoj razini. Predugo se zapadni “progresivci” priklanjaju Sorosu. Vjerojatno će Greider i drugi reći da je pozivanje na fašizam pretjerano i neopravdano. No, dovoljno je pažljivo slušati ono što je sam Soros izjavio: “U starom Rimu su glasovali samo Rimljani. U suvremenom globalnom kapitalizmu, samo Amerikanci glasaju. Brazilci ne glasaju.”

Soros i droge

George Soros je kategorički zanijekao primanje novca od narko kartela ili bilo kojeg oblika kaznenih djela. Ostaje činjenica, međutim, da se barem neka od njegovih financijskih poslovanja baziraju na bankarstvu i među financijskim centrima za koja se naširoko smatra da sudjeluju u pranja novca. Sorosev fond sa sjedištem u Nizozemskim Antilima, samoupravnoj federaciji od pet karipskih otoka, CIA opisuje kao ključnu točku u pretovaru južnoameričke droge na putu za SAD i Europu i centar za pranje novca.

Sorosev dugogodišnji cilj je bio srušiti nacionalnu politiku protiv droge američke vlade. On to naziva “smanjenjem štete”, što znači da će se kaznena djela povezana s uporabom opojnih droga “navodno smanjiti”, ako vlada preuzme trgovinu drogom i pribora za njeno konzumiranje droga. Ovo je sklizak teren i pilot projekt u Švicarskoj baš i nije dao neke rezultate, dok mnoge zemlje Europske unije imaju vrlo blage zakone u tom smislu, ali se konzumacija ne smanjuje. No, provedba zakona će i dalje će biti potrebna kada su u pitanju djeca, jer će u suprotnom  opijati biti dostupni svima, pa i malodobnicima i tinejdžerima, baš kao što su danas cigarete ili alkohol, bez obzora na sve postojeće zakone.

Soros se oštro protivi rigoroznim zakonskim mjerama u području proizvodnje, prodaje i konzumiranja droga, a sebi uzima za pravo da hvali ili kritizira zakonodavstva suverenih država.

U ovom izvješću, izdanom u svibnju 2008. godine od strane “Zaklade Beckley”, još jedne iz njegove galaksije, bio je kritičan prema bivšem gruzijskom predsjedniku Eduardu Ševardnadzeu.

“Bivši prvi tajnik Centralnog komiteta Komunističke partije u Gruziji, Eduard Ševardnadze, pokrenuo je oštre zakonske mjere i javne kampanje protiv korisnika droga 1970.”, stoji u tom izvješću.

“Zaklada Beckley” u svom izvješću navodi kako su primjetne obećavajuće promjene pod predsjednikom Mihailom Saakašvilijem, koji je “koji je najavio mogućnost odmaka politike o drogama od pretežno zakonske i kazneno-pravne sfere”. Drugim riječima, lider “Revolucije ruža”, Saakašvili, obećao je Sorosu konačnu legalizaciju droga u Gruziji.

Problem konzumiranja opojnih droga je previše složen da bi m u se pristupilo na ovaj način. Legaliziranje trgovine ili državni nadzor nad distribucijom onoga što zovemo opojnim drogama ne mogu biti isti u Nizozemskoj, gdje je to riješeno poznatim “coffee-shopovima”, Boliviji u kojoj se list koke tradicionalno konzumira stoljećima ili Rusiji, koja je ionako teško pogođena poplavom heroina koji izlazi iz Afganistana! Uzeti jedan zakon i preslikati ga na globalnu razinu u ovom području je zamisao vrijedna prezira.

No, čini se da iz svega opet stoji profit, što je, kada su u pitanju droge, više nego razumljivo. Zamjenik direktora “Zaklade Beckley” Mike Trace, bio je postavljen za voditelja Ureda Ujedinjenih naroda za kontrolu droga i kriminala u Beču u siječnju 2003. Bio je prisiljen dati ostavku na svoju dužnost u roku od osam tjedana i to nakon objavljivanja podataka iz dokumenata dobivenih od mreže “Hassela Nordic”, švedske organizacije koja se bori protiv liberalizacije propisa o drogama, koja je dokazala da je Trace bio uključen u operacije koje financira milijarder George Soros, a koje su potkopavale međunarodne konvencije o trgovini opojnim drogama. Iste godine se u Beču održao poseban sastanak na tu temu, ali je sve prekrio zaborav. Portal Accuracy in Media je o tome napisao veliku reportažu, ali je ona vješto prešućena.

Svi koji vjeruju da je američkom milijarderu i “filantropu” stalo do sudbine i života sitnih kriminalaca i ovisnika, jednako tako mogu vjerovati da mu je stalo i do slobode, demokracije, ljudskih prava, čistog okoliša i svjetlije budućnosti svih naroda u svijetu, za što se navodno bore udruge koje gravitiraju oko “Otvorenog društva” Georga Sorosa.

*************************************************

Vraćajući se na Makedoniju, jučer je Zoran Zaev, lider Sorosevih “ljevičarskih antisocijalista” i stranke SDSM, izjavio je “kako se izbori 5. lipnja neće održati”. Četvrti dan za redom traju nemiri, ali je makedonski premijer Nikola Gruevski poručio kako će se izbori održati i dok je on na funkciji koju obnaša, Makedonija neće vidjeti nikakav ukrajinski scenarij, kako je obećao Zaev. Iz svega se da zaključiti da će sljedećih nekoliko tjedana biti ključni za budućnost, ali i za opstanak Makedonije kao jedinstvene države svih njenih građana.

Kremlj je upozorio Zapad da u Makedoniji ne pravi “ukrajinski scenarij”, jer će planuti će cijeli Balkan.

Rusija je zabrinuta zbog pogoršanja političke krize u Makedoniji i poziva strane na mirno rješenje, priopćeno je u ruskom Ministarstvu vanjskih poslova.

U ruskom Ministarstvu vanjskih poslova  su konstatirali da je “makedonska oporba ponovno postala instrument za raspirivanje unutarnjeg političkog sukoba, te ovaj put ima podršku iz inozemstva, a sve s ciljem da se poremeti održavanje izvanrednih izbora zakazanih za 5 lipnja, što predstavlja jedini demokratski legitimni izlaz iz krize”.

Ruski dužnosnici su podsjetili da je provođenje izbora dogovoreno 2015. uz aktivno sudjelovanje Sjedinjenih Država i Europske unije i da se zapadni partneri trebaju pridržavati dogovora i preuzete  odgovornosti. No, treba podsjetiti da su zapadni dužnosnici bili jamci mirne tranzicije u Ukrajini, a samo nekoliko sati nakon potpisivanja zajedničke deklaracije je u Kijevu izvršen prevrat. Sudeći po slijedu događaja, može se reći da je s “jamstvima Zapada” Makedonija već duboko ušla u “ukrajinski scenarij”.

“Smatramo nedopustivim pogoršanje krhke situacije u Makedoniji, koja je uvjetovana složenom etničkom i vjerskom strukturom države. Aktiviranje “ukrajinskog scenarija”, iniciranje nezakonitih akcija i državni udar izvana mogli bi dovesti do dubokih potresa u Makedoniji i destabilizacije Balkana u cjelini”, navodi rusko Ministarstvo vanjskih poslova i poziva “sve političke snage i predstavnike međunarodne zajednice da mirnim sredstvima dođu do rješenja unutarnje makedonske situacije, s poštovanjem djelovanja i odluka legitimnih vlasti i rukovodstva Makedonije”.

Međutim, mnogi makedonski novinari i takozvani intelektualci, koji su protekla dva desetljeća ubrzano napredovali, profesionalno i financijski, drže da je Zoran Zaev u pravu i prevrat je “jedini spas za Makedoniju”.

Iako su ova dva teksta opis samo manjeg dijela aktivnosti dvorskog čarobnjaka “Američkog carstva”, Georga Sorosa, dovoljno je da se u njega prepoznaju vrhunska inteligencija, lukavost i organizatorske sposobnosti. Što god činio Soros, posljednje je što jedan narod i politički vrh smije učiniti – podcijeniti ga.

Izvor: Heather Cottin – George Soros: Imperial Wizard/Double Agent

altermainstreaminfo

 

Za čiji se račun dižu tenzije: Braća s obje strane Dunava opet traže krv

$
0
0

TrgovinaNa eskalaciju protusrpske mržnje i netrpeljivosti, osobito otkako se državna vlast presvukla iz „lijevocrvenih“ u „desnoplavocrne“ odore, eruptirao je u Srbiji vulkan protuhrvatske pomame. Milo za drago ili obratno, nije bitno, no srpska manjina u Hrvatskoj i hrvatska u Srbiji – ni luk jele niti ga mirisale – gurnute su biti prvima na ciljniku crnokošuljaške falange. Ovih je dana osobito uzavrelo na objema stranama Dunava pa stanje, sve sličnije uraganu s početka devedesetih, pomalo izmiče kontroli i zlom slutnjom opet uznemirava Europu.

Za agresivnu ustašizaciju u Hrvatskoj i dio vlasti koje toleriraju povijesni revizionizam, zaoštravaju hrvatsko-srpske odnose i potiču pogrom onih koji drugačije misle, očito više nema razumijevanja ni u Bruxellesu niti u Washingtonu. Prve je packe službenom Zagrebu udijelio Efraim Zuroff iz Centra Simon Wiesenthal, a potom i američki State Department u svom redovnom godišnjem izvješću o ljudskim pravima u svijetu, pa istaknuti njemački europolitičari, sada i sama Europska unija, kao i veleposlanici najmoćnijih zemalja EU i Sjedinjenih Američkih Država u Hrvatskoj. Na kakve je grane spala Hrvatska u jedva tri mjeseca vlasti koalicije HDZ&“domoljubi“&Most upućuje i to da se ove godine u Jasenovcu, prvi put, priređuju tri odvojena odavanja počasti žrtvama ustaškoga genocida.

Govor mržnje
Slične poruke zadnjih su nekoliko mjeseci sve češće (FOTO: SNV)

Intenziviranje protusrpske mržnje – do otvorenih zahtjeva za istjerivanjem Srba iz Hrvatske: Milorada Pupovca, Mirjane Rakić, Borisa Lalovca, mitropolita zagrebačko-ljubljanskog Porfirija… – začinjeno je lakomislenim „diplomatskim“ istrčavanjem u blokadu srbijanskog pregovaračkog puta u Uniju. Blokada ionako nema šanse, jer zapadni geostrateški, vojni i ekonomski interesi (SAD/EU/NATO) nikad nisu ni u tragovima uključivali želje i osvetničke porive hrvatske desnice da se na svaki način napakostiti Srbima. Napakostiti, pa makar to išlo preko leđa onih 59.000 Hrvata u Srbiji, uključujući i one što se izjašnjavaju Bunjevcima i Šokcima. Mediji donose neugodne pojedinosti o tome da je u Srbiji zavladala protuhrvatska histerija i žestoko neprijateljstvo prema hrvatskoj manjini nakon što je Zagreb pokušao blokirati put susjedne zemlje u EU.

Analfabetska diplomacija u Zagrebu, opijena dolaskom u prigodu muvati se po predvorjima međunarodnog odlučivanja, nije vidjela dalje od nosa, pa je žestoko udarila u zid „viših interesa Zapada“. Odbacila je i službenu potporu prethodne vlasti Srbiji na putu u Uniju, što je u Bruxellesu tada honorirano kao hrvatski prilog miru i stabilnosti na povijesno nestabilnom Balkanu. Slovenska se europarlamentarka Tanja Fajon neki dan izlanula u tom smislu na televiziji N1: EU smatra Srbiju, a ne „neku drugu zemlju“ liderom u regiji. Hrvatska desnica tvrdi obratno, voli mitove, ali i crnokošuljašku ZDS-koreografiju. Unija to ne voli.

Time se Hrvatska kompromitirala pred demokratski zrelim svijetom i usamila od ostalih 27 zemalja EU-a. Naudila je hrvatskoj manjini u Srbiji, ali i oko 200.000 vlastitih građana srpske etničke pripadnosti. Posljedice su već na djelu. Predsjednik Srpskog narodnog vijeća i saborski zastupnik Milorad Pupovac, prije nego se obrati međunarodnoj zajednici, a hoće, zatražio je pomoć državnog vrha vlastite domovine protiv govora mržnje usmjerenog prema Srbima. „Sami ste si krivi za sve zlo koje vam se događa, izazivate hrvatski narod“, otprilike je smisao „baršunaste odbijenice“ hrvatske predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović.

Tomislav Žigmanov
“Stvoreno je snažno antihrvatsko raspoloženje u javnosti” – Tomislav Žigmanov (FOTO: Hina)

Potvrđujući Hini antihrvatsku histeriju u Srbiji, predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća Slaven Bačić je kazao hrvatskim medijima u Vojvodini: „Očito je da se radi o koordiniranoj akciji u kojoj sudjeluju vodeće i minorne srbijanske stranke, mediji, pojedine organizacije, ali i neke nepostojeće hrvatske udruge“. Isti takvi to čine Srbima i „komunjarama“ u Hrvatskoj. Predsjednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini Tomislav Žigmanov precizira: „Vojislav Šešelj je oslobođen optužbi, Srbija je u predizbornoj kampanji, a Hrvatska uvjetuje njezin nastavak pregovora s EU-om ispunjavanjem određenih obveza. Sve to stvara snažno antihrvatsko raspoloženje u javnosti, što za posljedicu ima povećanje straha kod pripadnika hrvatske manjine, njihovo povlačenje i pasivnost“. U Srijemu se napada Hrvate na javnim mjestima, opet ih se naziva ustašama, tjera na iseljenje i čine im se neugodnosti na radnim mjestima…

Kokardaši tamo daleko i proustaška im braća u Hrvatskoj opet traže krv na Balkanu, a nacionalne manjine su im prve na ciljniku. Tako, recimo, za studentskog kapelana don Damira Stojića, salezijanca doseljenog iz Kanade, koji nikad nije osjetio vonj ljudske krvi na prvoj crti bojišnice, „Domovinski rat još nije gotov“. Ako za njega nije, neka si ga nosi u župni dvor umjesto da maloumno huška veterane na polnoćki u savskoj šatri. Za Šešelja, dok usred Beograda pali hrvatski barjak, „velika Srbija je samo pitanje vremena, od nje ne odustajemo, a ustaše treba klati hrđavom žicom kao kerove“. Vojvođanski Hrvati iz Hrtkovaca i Slankamena dobro su zapamtili što to znači. Karamarko i Grabar-Kitarović u to su doba bili u debeloj zavjetrini, kao što će i sutra biti nastane li opet stani-pa’ni.

„Nećemo dopustiti da nas se ponižava“, poručio je Beograd Zagrebu u povodu uvjetovanja puta u Uniju, čiji hodogram predviđa za nizozemskog predsjedanja otvaranje poglavlja 23. i 24. o pravosuđu i ljudskim pravima. Beogradski Blic, pozivajući se na izvore u samom vrhu EU-a, tvrdi da su „Hrvati zatražili vremena kako bi se izvukli iz problema koje su uvjetovanjem Srbiji sami zakuhali, jer ne mogu dobiti podršku ostalih članica EU-a“. „Ako Hrvatska do utorka ne dostavi mišljenje, politički pritisci podignut će se na višu razinu i vrlo je moguće da će se u cijelu priču uključiti i Vijeće ministara EU-a“, citira Blic izvor u Bruxellesu.

Miro Kovač
Analfabetska diplomacija u Zagrebu, predvođena ministrom vanjskih poslova Mirom Kovačem, opijena dolaskom u prigodu muvati se po predvorjima međunarodnog odlučivanja, nije vidjela dalje od nosa, pa je žestoko udarila u zid „viših interesa Zapada“ (FOTO: Hina)

Pitanja prava nacionalnih manjina riješena su bilateralnim sporazumom Hrvatske i Srbije; dodatno će se armirati srbijanskim prihvaćanjem pravne stečevine EU-a i mehanizmima nadzora provedbe. Problem srbijanske suradnje s Haagom je ad acta, što je potvrdio glavni tužitelj Tribunala Serge Brammertz i pohvalio Srbiju zbog primjerne suradnje. Bez suvišnih zašto i zato, Srbija je, precizirao bi Vladimir Šeks, „locirala, identificirala, uhitila i transferirala u Haag“ sve zatražene velike ribe – od Slobodana Miloševića i Gorana Hadžića do Radovana Karadžića, Vojislava Šešelja, Ratka Mladića… Treći hrvatski uvjet Srbiji, Zakon o općoj jurisdikciji za ratne zločine u ratovima u BiH, Hrvatskoj i Sloveniji ne vrijedi Bruxellesu koliko je crnog pod noktom: takve paragrafe ima 11 zemalja Unije i nikom ništa, a srbijanski su 2005. godine prepisani od Francuza.

Prepotentno je od hrvatskog političkog vrha blokirati Srbiju baš na pitanjima građanskih sloboda, ljudskih i osobito manjinskih prava kad Hrvatska ima debelog/užeglog putra na glavi, baš u odnosu na te grijehe. Ne ispunjava pretjerano obveze što ih je Uniji potpisala pristupnim sporazumom. „Socijalna diskriminacija i slučajevi nasilja prema etničkim manjinama, ženama i LGBT zajednici te korupcija u vlasti najveći su problem u poštivanju ljudskih prava u RH“, tvrdi SAD u izvješću State Departmenta.

Idea Todorić
Poruke “ljubavi” nedavno upućene Agrokoru u Srbiji (FOTO: Hina)

Milijun i jedan je razlog za korektnu dobrosusjedsku suradnju Hrvatske i Srbije: od prepletenosti povijesnih sudbina, kultura i komplementarnih ekonomija do dugoročnih interesa u Uniji. Unatoč onima koji zazivaju krv i osvete samo zato što oni nisu naši, normalan je intelektualni i poduzetnički svijet izgradio mostove preko Dunava. I to funkcionira. Robna razmjena je, recimo, ovdje u korist Hrvatske. Jesu li Tomislav Karamarko, Kolinda Grabar-Kitarović, Miro Kovač, Ivan Tepeš, Pero Ćorić ili proustaški žurnalistički harlekini iz nekih „medija“ pitali managemente Agrokora, Podravke, Kraša, Končara, Atlantic grupe i inih među 150 hrvatskih izvoznika i tvrtki koje unosno posluju u Srbiji podržavaju li ih kada dižu tenzije?

Hoće li Zagreb i Beograd ipak smoći kritičnu masu razuma i podrezati krila svojim proustaškim/pročetničkim jastrebovima i učinkovito zaštititi ugrožene nacionalne manjine? Ili će ih na to biti prisiljen natjerati masovan građanski pokret otpora? Kolumnistica Jutarnjeg lista Ivanka Toma je, pod naslovom „HDZ je stvorio napetost u odnosima sa Srbijom, sada to mora riješiti“, prepoznala problem: „No, situacija u kojoj smo se našli nije jednoznačna. Ona je primjer nekonzistentnosti hrvatske državne politike i amaterizma u obrani nacionalnih interesa.“

lupiga

 


Šamar sa Zapada

$
0
0

Hrvatska je u pola godine prešla put od zemlje čija Vlada zbog migrantske krize narušava odnose sa susjedima, ali uživa stanoviti ugled na Zapadu, do zemlje čija Vlada narušava odnose sa susjedima, ali je zbog svoje vanjske i još više zbog unutarnje politike postala predmetom kritike čitavog niza zapadnih država

Kovač KolindaUmjesto da osudi vladu Tihomira Oreškovića, Tomislava Karamarka i Bože Petrova zbog narušavanja međunarodnog ugleda Hrvatske i diplomatskih odnosa sa susjedima, onako kako je u jeku izbjegličke krize, ali i predizborne kampanje, osuđivala vladu Zorana Milanovića zbog natezanja s Mađarskom, Slovenijom i Srbijom, hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović ovih dana dijeli packe ambasadorima zapadnih zemalja. Ambasadori, uključujući i one SAD-a, Njemačke, Nizozemske, Velike Britanije i Norveške, okupili su se prošlog tjedna kod austrijskog kolege Andreasa Wiedenhoffa, pa na Twitteru objavili kako su razgovarali o situaciji u hrvatskim medijima. Najprije je Amerikanka Julieta Valls Noyes napisala da su imali vrlo korisnu diskusiju o slobodi medija, zatim je Norvežanka Astrid Versto dodala da je sloboda medija ključna za demokraciju, da bi Austrijanac naglasio kako će tema slobode medija biti prioritet njihove vanjske politike.

Zapadni su ambasadori, kako se neslužbeno moglo čuti, popričali o stanju na HRT-u, gdje je nedavno provedena nemilosrdna sječa urednika, i u Vijeću za elektroničke medije, odakle je uličnom harangom, uz ustaške pokliče i sudioništvo potpredsjednika Sabora Ivana Tepeša, otjerana Mirjana Rakić. Razgovaralo se kod Austrijanca i o ukidanju financiranja neprofitnih medija i o samom ministru kulture Zlatku Hasanbegoviću. Prema njemu su pojedine zapadne države naročito nepovjerljive, do te mjere da im je, kako je jedan diplomat izjavo talijanskom ‘Il Piccolu’, teško zamisliti iskrenu suradnju s njime, za razliku od suradnje s civilnim društvom i nezavisnom kulturnom scenom koju će rado nastaviti.

Razgovaralo kod ambasadora Austrije i o ukidanju financiranja neprofitnih medija i o samom ministru kulture Zlatku Hasanbegoviću, prema kojemu su pojedine zapadne države naročito nepovjerljive

Primivši vijest o sastanku, hrvatska je predsjednica izrazila čuđenje, poručivši im da se kao ambasadori ‘ne mogu i ne smiju miješati u unutarnje stvari zemlje primateljice’, na što joj je Wiedenhoff hladno uzvratio da je uvjeren kako i ona dijeli njihovu predanost promoviranju medijskih sloboda diljem svijeta, jer je to jedna od suštinskih vrijednosti demokracije. Sutradan su Wiedenhoff, izraelska ambasadorica Zina Kalay Kleitman, prethodno zgrožena premijerom odurnog falsifikata Jakova Sedlara čiju je ‘autorsku slobodu’ podržao ministar kulture, te predstavnici SAD-a, Kanade, Njemačke, Francuske i Nizozemske poslali novu poruku svojim sudjelovanjem na komemoraciji u Jasenovcu koju je organizirala Koordinacija židovskih općina, nakon što se zbog revitalizacije ustaštva odlučila na bojkot službene komemoracije. Nešto prije tih suptilnih poruka zapadnih diplomata, iz SAD-a je u Hrvatsku bio poslan i posebni izaslanik State Departmenta za pitanja holokausta Nicolas Dean, kako bi iz predsjednice i potpredsjednika vlade Karamarka nimalo delikatnim američkim stiskom iscijedio pokoju rečenicu osude ustaškog režima.

Činjenica da poruke ambasadora izlaze iz uobičajenog okvira diplomatske komunikacije govori da se tu radi o vrlo ozbiljnim kritikama zapadnih zemalja na račun hrvatske vlade, pri čemu se prozvanom s razlogom osjetila i predsjednica, autorica onog bahatog odgovora Miloradu Pupovcu, koji ju je upozoravao na porast nesnošljivosti i tražio od nje da stane u zaštitu novinara, umjetnika i aktivista koji su zbog svojeg djelovanja izloženi prijetnjama i govoru mržnje. Ona mu je, u suštini, odgovorila da su ti ljudi dobili ono što zaslužili svojim provociranjem i da bi im ubuduće bilo pametnije da zašute. Baš tu se spajaju dvije teme koje najviše brinu zapadne diplomate, jer je sloboda govora u Hrvatskoj ugrožena samo onima koji upozoravaju na fašizaciju zemlje, dok s druge strane vlasti otvoreno potiču ili toleriraju najprimitivniji govor mržnje.

Sada bi predsjednica htjela da zašute i zapadni ambasadori. Da hrvatska javnost ne zna kako su Hrvatskoj tako važne zemlje, poput SAD-a, Njemačke, Austrije ili Velike Britanije, dakle bez obzira na to imaju li u ovom trenutku liberalne ili konzervativne vlade, zgrožene urušavanjem demokratskih standarda Hrvatske. I da ne zna kako podupiru one koji se protiv tog urušavanja bore. Međutim, te su zemlje htjele dati hrvatskoj javnosti do znanja u kojoj je mjeri imidž Hrvatske postao upitan, kako je to u intervjuu ‘Večernjem listu’ kazao zastupnik u Bundestagu Josip Juratović, ‘ne samo u EU nego i u svijetu’. On je pojasnio kako je ‘prije svega iritirajuće otvoreno desničarenje i nespremnost vlade da populizam iz predizborne kampanje zaustavi i konačno krene s konstruktivnom politikom’, a onda je apostrofirao promašen pokušaj Hrvatske da blokira pretpristupne pregovore Srbije, podržavši u tome kritiku koju je uputio Gunther Krichbaum, predsjednik Bundestagova odbora za evropske poslove.

Hrvatska je tako u pola godine prešla put od zemlje čija Vlada zbog migrantske krize narušava odnose sa susjedima, ali zbog svoje vanjske politike uživa stanoviti ugled na Zapadu, do zemlje čija Vlada narušava odnose sa susjedima, ali je zbog svoje vanjske i još više zbog svoje unutarnje politike postala predmetom zabrinutosti i kritike čitavog niza zapadnih država. Pritom je sukob u koji je ona ušla blokadom otvaranja pregovora sa Srbijom puno dalekosežniji od tadašnje petodnevne blokade prekograničnog prometa, čime je neoprezno takla u strateške interese SAD-a i najmoćnijih zemalja Unije na Balkanu, a u nešto takvo je HDZ-ov ministar vanjskih poslova Miro Kovač uletio krajnje šlampavo, ne osiguravši prethodnu podršku niti jedne jedine članice EU-a. One su, dapače, dale zeleno svjetlo otvaranju poglavlja 23 smatrajući da se hrvatski zahtjevi oko ukidanja univerzalne jurisdikcije za ratne zločine, oko suradnje s Haagom i političke predstavljenosti manjina trebaju razmatrati tokom pregovora, a ne prije njih.

Konačno, hrvatska vlada i predsjednica, vođeni svojom unutarnjopolitičkim zatucanošću, nisu izostankom jasne podrške Vesni Pusić ugrozili samo njenu kandidaturu za glavnu tajnicu UN-a, nego i odaslali poruku da Hrvatska na međunarodnom planu ne nastupa kao pretjerano ozbiljna država. Jednako tako, hrvatska je vlada, ovaj put na inicijativu Petrova, izvršila potpuno besmislen udar na troškove ureda bivšeg predsjednika Stjepana Mesića, čovjeka s izgrađenim ugledom i raširenim vezama po svijetu, koje Hrvatskoj i dalje mogu biti potrebne za bilo kakav veći iskorak iz vlastitog dvorišta. Stvar je u tome da sadašnja vladajuća garnitura ne vidi dalje od Pantovčaka i Banskih dvora, da su njeni kapaciteti striktno ograničeni na lokalni grabež oko poluga vlasti, pa i po cijenu terora nad onima koji se još opiru, i stvar je u tome da to čitav svijet vidi.

portalnovosti

 

Vučić protiv Vučića: Kako je lider naprednjaka porazio sam sebe na izborima?

$
0
0

VučićDan nakon izbora u Srbiji, na kojima je Aleksandar Vučić ubijedljivi pobjednik, sa preko 48 odsto osvojenih glasova, svima je nejasno zašto nema slavlja u SNS-u i zašto ova pobjeda nije ispunila očekivanja prvog čovjeka naprednjaka.

Iako je nemoguće za nekog ko je dobio ovoliku podršku građana reći da je on istovremeno i pobjednik i gubitnik, ova izborna utrka se slobodno može okarakterisati kao jedan veliki promašaj Aleksandra Vučića. Mnogi će se zapitati “kako je to moguće”, ali brojke i promjena u skupštini su najbolji odgovor. Nakon ovih izbora, više nijedan potez Vučića neće biti onako ležeran i lagan, kao što je to bio slučaj kad u parlamentu nije bilo ovoliko velikih i iskusnih igrača na suprotnoj strani, kao što je to sad slučaj.

Ivica Dačić sa svojim SPS-om je i dalje tu, a vratio se Vojislav Šešelj i njegovi radikali sa svojih preko 8 odsto. Tu je DS, Čeda-Boris-Čanak su prešli cenzus, za njima i Dveri sa DSS-om, ali i Pokret “Dosta je bilo”. Gledajući raznolikost partija koje će činiti sastav buduće skupštine Srbije i gdje će veliki broj njih stajati nasuprot Vučiću i potezima njegove buduće Vlade, možemo slobodno reći da će ovo biti jako težak period za lidera SNS-a, u koji se sam uvalio.

Politički analitičar Cvjetin Milivojević navodi da, iako je Vučić apsolutini pobjednik, nije postignut cilj zbog kojeg su raspisani izbori. On za BUKU objašnjava da se Vučićeva želja za potpunom vlašću ostvarila, zbog čega je došlo i do mnogobrojnih promjena na političkoj sceni Srbije.

„Lista oko SNS-a je na nivou rezultata od prethodnih izbora, ali sa mnogo manje mandata u parlamentu u kome će sad biti još najmanje šest klubova, plus stranke manjina. Mi smo na prošlim izborima imali čak 23 odsto rasutih glasova, koji su dodijeljeni najviše naprednjacima. Ovaj put stranke čiji su glasovi bili rasuti su uspjele da pređu cenzus i tako ojačaju opoziciju“, tvrdi Milivojević.

Prema njegovim riječima, u ovom trenutku će opozicija igrati mnogo veću ulogu u parlamentu, dok će Vučić imati puno teži posao da progura rješenja buduće Vlade.

„Ovaj put će Vučić imati opasniju opoziciju i u strankama desnice, ali i lijeve orjentacije. Teško je sad prognozirati kako će se Vučić ponašati u ovakvoj situaciji, posebno ako znamo da će imati velikih problema i unutar svoje stranke, ali i koalcionih patrnera“, naveo je Milivojević.

Pošto je već sad poznato da će SNS imati 27 poslanika manje, u odnosu na prošli mandat, politički analitičar Dušan Janjić smatra da je Vučić ostvario samo proklamovani cilj, podršku evropskim reformama, ali da je suština zbog koje su i raspisani izbori ostala nedohvaćena.

„Istina je da je Vučić dobio većinu, ali da li je on stvarni dobitnik ostaje da se vidi. On na svojoj listi ima desetke stranaka, grupa i pojedinaca gdje 30 odsto njih ne želi da provodi EU agendu, a još više ih ima ogromne strateške političke razlike. Pošto nema ni natpolovičnu vlast i ovoj put će morati da je gradi sa SPS-om, sa kojim je ušao u pravi politički rat u kampanji što se ne zaboravlja tako lako. I to će biti otežavajuća okolnost, jer će postojati Vlada u kojoj neće biti povjerenja“, rekao je Janić za BUKU.

On navodi da će Vučić biti pod velikim pritiskom nakon ovih izbora i da će ga održaviti jedino spretan i uspješan „hod po žici“.

„Ako je spreman da gazi po ivici možda i uspije u onome što planira. U suprotnom smiješi mu se kraj. On je ovim izborima napravio džinovsku uslugu svojim poliutičkim protivnicima koji su ušli u parlament na osnovu SNS-ovih mandata. Sad ima 40 odsto deklarisanih poslanika protiv EU reformi a da ne govorim o SPS-u sa kojim će morati u kolaiciju. Ovo je mnogo teža situacija za Vučića u odnosu na onu koju je imao prije izbora koji su mu donijeli samo muku i problema“, kazao je Janjić.

On se osvrnuo i na uticaj rezultata izbora na odnose sa BiH, te posebno sa RS.

„Bilo bi dobro da se nastavi politika normalizacije i da se prestane sa trgovanjem sa Republikom Srpskom, posebno između aktera u vlasti sa obje strane. Važno je da se radi na uspostavljanju još boljih odnosa sa Sarajevom i povede računa kako će se nova Vlada sa starim rukovodstvom ponašati na klackalici  u Republici Srpskoj na kojoj sjede velike sile sa svojim interesima“.

U suštini ništa se nije ni promjenilo za građane Srbije nakon ovih izbora, osim što je i za vlast i za opoziciju sve drugačije. Iako je Vučić opet odnio veliku pobjedu, sve je izvjesnije da se dobro preračunao u pravljenju parlamentarnih kombinatorika i raspisivanju prijevremenih izbora. Koliko god se Vučić upinjao i pokušavao da prikaže pobjedu na izborima kao istorijski, do sad nezabilježen uspjeh na političkoj sceni Srbije, svi već vidimo da je to daleko od istine, i da je nepromišljeno ušao u ove izbore, što bi ga u narednom periodu moglo skupo koštati.

I da, sad će morati da odgovori na pozive Dačića, kojem se izgleda žuri u novu Vladu.

6yka

 

Hrvatsku su stvorili Tito, partizani i UDBA, a ne hrvatski branitelji!

$
0
0

Tito1990. Hrvatsku u osamostaljenje nisu vodile ustaše koje su 45 godina u emigracije bile nesposobne za bilo kakvu konstruktivnu politiku, a kamo li stvaranje Hrvatske države. Te ustaše su u terorističkim akcijamo pobile preko 1000 građana Jugoslavije i to treba imati na umu kada slušamo srcpearajuće priče o tome kako ih je UDBa likvidirala. Ti nesposobni zlikovci nisu stvorili ništa, a po svemu sudeći mnogi od njih su na početku rata dobili metak u leđa (Miro Barišić, Ludvig Pavlović) baš po Tuđmanovom nalogu. Hrvatsku su 1991. vodili Titovi partizani – Bobetko, Tuđman, Červenko, Špegelj, Manolić, Boljkovac, i drugi. Jedini među njima u partizanima nije bio Šušak, ali je on poput Tuđmana, Šeksa i drugih bio suradnik UDBE, a brat mu je bio oficir JNA.

Piše: Ljupko Petrović

2 kilometra bez kojih ne bi bilo Hrvatske

Početak šestog mjeseca 1943. godine, Sutjeska, Tito i njegovi partizani potpuno su opkoljeni. Čak ni uz najveći moral i organizaciju partizani ne uspijevaju probiti obruč koji su oko njih stegli Njemci, Talijani, Bugari i ustaše. A onda je Koča Popović samoinicijativno, protivno Titovoj naredbi krenuo u bijeg kroz malu pukotinu od samo 2 kilometra koja se otvorila između dvije njemačke jedinice. Kočin kurir prenosi poruku Titu, ne krene li i on ist čas za Kočom, nema mu spasa. Uz ogromne gubitke i puno sreće Tito se sa djelom partizana izvukao. Sutjeska će ostati grobnica najboljih i najhrabrijih partizanskih boraca, ali i prekretnica u 2. svjetskom ratu. Nakon nje Titove snage konstantno jačaju, a svi ostali polako slabe i propadaju.

Što bi se desilo da Tito nije uspio probiti obruč? Partizanski pokret bio bi uništen. Izginuo bi čitav vrhovni štab. Amerikanci i Britanci mogli su ili podržati četnike Draže Mihailovića ili čitavu Jugoslaviju prepustiti Sovjetima. Ako bi se odlučili za Dražu, sigurno je da Hrvatska ako bi uopće postojala, ne bi imala ni pola teritorija koje ima danas, a možemo samo pretpostaviti kakve bi odmazde nad Hrvatima bile izvršene zbog pokolja stotina tisuća Srba u Jasenovcu i preko dvadeset drugih logora. Ako bi pak Staljin dobio Jugoslaviju, na Jadranu bi umjesto hotela nikle njegove vojne baze. Katolička crkva u takvoj državi ne bi imala najljepši dio Zagreba (Kaptol) i ne bi bili suđeni samo oni svećenici koji su okrvavili ruke. Onda danas ne bi raspravljali o nepostojećem trovanju Stepinca jer bi mu boljševici sprašili metak u čelo.

Što je Tito učino za Hrvatsku?

A kako je točno Tito stvorio Hrvatsku? Nizom akata, od kojih ćemo navesti samo neke.

Prije svega, Istru je priključio Hrvatskoj. Da nije bilo Tita i partizana, ta najbogatija županija nikad ne bi bila u sastavu Hrvatske. Tito je kao Slovenac po majci mirne duše Istru mogao pripojiti i Sloveniji, jer je Istra i tako bila u sastavu slovenske pokrajine Primorske. A u sastavu Hrvatske prije 1945. nije bila nikad niti jedan dan. Samo zahvaljujući Titovoj upornosti, bez podrške Staljina, Italija je ostala bez Istre.

Tito je Hrvatskoj pripojio i Baranju, po prvi puta u povijesti. Baranju je 1918. oslobodila srpska vojska i vijeće Baranje je izglasalo prisajedinjene Srbiji, ali ju je Tito ipak dao Hrvatskoj.

Iz Hrvatske je u Vojvodinu iselio oko 50 000 Srba, pa kad uračunamo i njihovo potomsto možemo reći da je broj Srba 1990. zahvaljujući tome u Hrvatskoj bio manji za 15-20 posto.

Tito je prešutno dozvolio i protjerivanje Talijana iz Dalmacije i Istre i time taj prostor zauvijek zabetonirao u Hrvatsku.

Za razliku od Srbije koju je podjelio u 5 djelova i napravio joj dvije pokrajine i dvije nove republike, u Hrvatskoj je odbio prijedloge istaknutih partizana Vicka Krstulovića i braće Žanko da od Dalmacije napravi autonomnu pokrajinu.

Iako su hrvatski Srbi činili udarnu snagu Titovih partizana svo vrijeme rata, nije im dao Krajinu kao autonomnu pokrajinu.

Na koncu, stvorio je AVNOJ-ske granice Hrvatske koje su kasnije bile temelj za međunardono priznavanje Hrvatske kao i ustav iz 1974. koji je Hrvatskoj pravno omogućio da napusti Jugoslaviju.

Bez svega ovdje navedenog nikad ne bi bilo Hrvatske države. No, da stvar bude još bolja 1990. Hrvatsku u osamostaljenje nisu vodile ustaše koje su 45 godina u emigracije bile nesposobne za bilo kakvu konstruktivnu politiku, a kamo li stvaranje Hrvatske države. Te ustaše su u terorističkim akcijamo pobile preko 1000 građana Jugoslavije i to treba imati na umu kada slušamo srcpearajuće priče o tome kako ih je UDBa likvidirala. Ti nesposobni zlikovci nisu stvorili ništa, a po svemu sudeći mnogi od njih su na početku rata dobili metak u leđa (Miro Barišić, Ludvig Pavlović) baš po Tuđmanovom nalogu. Hrvatsku su 1991. vodili Titovi partizani – Bobetko, Tuđman, Červenko, Špegelj, Manolić, Boljkovac, i drugi. Jedini među njima u partizanima nije bio Šušak, ali je on poput Tuđmana, Šeksa i drugih bio suradnik UDBE, a brat mu je bio oficir JNA.

1991. je nastalo još 20 država

Koliko je uputno govoriti da je Hrvatska “stvorena” bilo od Tuđmana bilo od branitelja dok u isto vrijeme nastaje dvadesetak država. Je li Alija stvorio Bosnu, Kučan Sloveniju, Gligorov Makedoniju, a Milošević Savzenu Republiku Jugoslaviju? Danas jedan ozbiljan, nepristran istraživač neće romantičarski pristupiti događajima iz 1991.-1995., kao nekoj herojskoj borbi male grupice golorukih branitelja (odakle onda 500 000 branitelja u registru) protiv bradatih srpskih demona. Danas je jasno da je Tuđmanov čovjek od povjerenja Šarinić za vrijeme rata putovao u Beograd češće nego u Zagreb, da su Hrvati bosanskim Srbima prodavali naftu, a da se Karadžić zbog tajnog dogovora sa Tuđmanom nije uključio u Oluju, a o sudbini Posavine, Vukovara, trgovine oružijem i narkoticima već se u medijima naširoko govorilo. Bio je to rat koji je ličio na sve, samo ne na ono što ga je tuđmanovska propaganda prikazivala devedesetih. Ta propaganda i danas živi, sjetimo se samo sudca Turudića koji bi zatvorom kažnjavao svakog tko propituje zločinački karakter onoga što se u Hrvatskoj naziva “domovinski rat” ili kvazi-povijesničar Nazora i ekipe iz raznih “memorijalnih centara” čiji je cilj da klero-fašističko ludilo devedesetih nikada ne prođe.

Kako bilo, da nije Tita bilo, a i svih njegovih odluka od kojih smo u ovom tekstu nabrojali samo neke, Hrvatske ne bi bilo, bar ne u ovim granicama. Bila bi to, bez sumnje, manja Hrvatska i od one Šešeljeve linije Virovitica – Karlovac – Karlobag, jer ova Šešeljeva bar ima Istru. Kreleža je jednom rekao da će kad prođe svo to ludilo Hrvati uvidjeti značaj Tita. Ludilo očito još ne prolazi u ovoj ludnici zvanoj Hrvatska, jer ga podgrijavaju najopskurniji likovi, snimajući filmove pune krivotovorina o tome kako u Jasenovcu nije bilo genocida, a kako je Tito pobio preko 300 000 Hrvata.

Kada ministar Hasanbegović kaže da je domovinski rat jedina hrvatska pobjeda u 20. stoljeću bilo bi dobro razmisliti što je donjela ta pobjeda? Tranzicijsku pljačku, 56 milijardi duga, masovno iseljavanje mladih, prepuštanje tajkunima i strancima imovine, banaka, telekomunikacija koju su generacije stvarale. A što je donio “poraz” iz 1945.? Hrvatsku u avnojskim granicama, obnovljenju zemlju, desetine tisuća izgrađenih škola, bolnica, stanova, firmi, hotela, besplatno školostvo i zdravstvo. Kada se tako sagledaju stavri izgleda da je za Hrvatsku vrijedniji poraz iz 1945. nego pobjeda iz 1995. Ako je netko već stvorio Hrvatsku onda su to bili Tito i partizani, a ne branitelji. Je li trebalo stvoriti Hrvatsku kad je ovakva, to je već drugo pitanje…

tacno

 

Vuk i ovca

$
0
0
Marinko ČulićAleksandar Vučić je vuk, ali vuk koji je sebe napravio potrebnim svijetu, Evropi i Americi. Tomislav Karamarko, naprotiv, nije potreban nikome osim za daljnje izvlačenje bankarskih i drugih profita. U Srbiju barem jednom godišnje dođe velika inozemna investicija, pa iako nisu sve dobre, a neke su i jako loše, to je bolje od Hrvatske gdje ne dođe ništa. Ako je Vučić vuk, Karamarko je ovca, ovca za šišanje.

U noći izborne pobjede Aleksandar Vučić pohvalio se da mu je među prvima čestitala Angela Merkel, ali se potužio da mu iz Zagreba nije stiglo ništa. Zatim mu je hrvatska čestitka ipak stigla, ali novi-stari srbijanski premijer vjerojatno se i dalje mršti. On je, kako sam reče, prvi, hej prvi, čestitao Tomislavu Karamarku nakon zimošnje pobjede na parlamentarnim izborima (iako je bila upravo sirotinjska u odnosu na njegovu). I time je poslije hladnih i zategnutih odnosa s Milanovićevom vladom poslao fluorescentno jasnu poruku.

Sada su i u Srbiji i u Hrvatskoj na vlasti desne stranke, pa srbijansko-hrvatski odnosi, nakon što su se oslobodili lijevoliberalnog balasta, napokon mogu procvjetati. Ali, avaj, ništa od toga. Nova vlada u Zagrebu, koja nakon prvih stotinu dana slovi kao nešto najnesposobnije i najtraljavije što je dosad viđeno, pokazala se naprotiv vrlo poduzetnom i vještom u kvarenju odnosa s Beogradom. Koristeći praktično pravo veta koje imaju članice Evropske unije, blokirala je pristupne pregovore Srbije s EU, što je izazvalo bijes ne samo u Beogradu, nego i u Bruxellesu.

Razlog? Prava sitnica, hrvatska blokada smatra se potpuno neutemeljenom i deplasiranom. I to ne samo zato što univerzalnu jurisdikciju srbijanskih sudova (“mali Haag”) poznaje i dio članica EU, nego i zato što zahtjev da Srbija primjeni hrvatski model fiksne kvote u zastupljenosti nacionalnih manjina u parlamentu odudara i od evropske prakse. Ne primjenjuje ga ni ogromna većina članica EU. Ali, ni to nije sve. Još je važnije što se drži da se Vučićevu vladu ovim neopravdano ucjenjuje, a nju se smatra prozapadnom, prvenstveno zbog fleksibilnog odnosa prema osamostaljenju Kosova.

Vučić je jednostavno pametniji nacionalist od Karamarka. Štoviše, toliko pametniji da se Karamarkom služi malone kao osobnim zaštitnim kišobranom. (Foto: Koča Sulejmanović, Epa/Hina)<br> Vučić je jednostavno pametniji nacionalist od Karamarka. Štoviše, toliko pametniji da se Karamarkom služi malone kao osobnim zaštitnim kišobranom. (Foto: Koča Sulejmanović, Epa/Hina)

Zbog toga je Vučić omiljen otprilike kao svojedobno Ivo Sanader, nakon što je odlučio uhvatiti se u koštac s proustaškim desničarenjem u HDU-u. A kada su zatim i srbijanski državni čelnici izjavili da žele isto napraviti u svom dvorištu, i čak se deklarirali kao “srpski Sanader”, izgledalo je da su zapadni planovi na Balkanu pred punim ostvarenjem. I to, ponavljam, po scenariju koji izvorno došao s hrvatske strane. Ali, onda se sve urušilo baš tu. Nakon što je Sanader zbog lopovluka počinio političko samoubojstvo i na mjesto šefa HDZ-a došao Karamarko, počela je nesnosna radikalizacija i provincijalizacija Hrvatske.

To je sigurno kumovalo i trijumfu Vučića na nedavnim izborima u Srbiji i Vojvodini, a pukao je prekrasan pogled na sve razlike među njima dvojicom. Dok Vučić odbija imati ikakvu koaliciju s radikalnom srbijanskom desnicom (Šešelj, Dveri) pa ipak je, ili baš zato, ovako premoćno pobijedio, Karamarko je ušao u savez i s najcrnjom, granično ustaškom desnicom, pa ipak je, ili baš zato, prošao ovako očajno na izborima. Ovo ne znači da je Vučić prestao biti nacionalista, jer čak i za svog sina Danila izjavljuje da to jeste, ali on je jednostavno pametniji nacionalista od Karamarka. Štoviše, toliko pametniji da se Karamarkom služi malone kao osobnim zaštitnim kišobranom.

Dobro se to vidjelo prilikom ovogodišnje komemeracije žrtava Jasenovca, što je Vučić popratio teškim i mučnim riječima, iz kojih je čak proizlazilo da je Hrvatska samo drugo ime za masovnu srpsku grobnicu. Ali, nitko mu to nije predbacio, sve je prošlo u sjeni činjenice da se dekriminalizacija i rehabilitacija ustaštva u Hrvatskoj digla do nikada više i skandaloznije razine. Pogotovo jer u najgorim iskazima te rehabilitacije Jasenovac gotovo da je dobio prizvuk pravedne, zaslužene kazne, dok Vučić poziva mlade u Srbiji da srpske jasenovačke žrtve ne budu iskorištene za ikakvu osvetu. Ovo opet ne znači, kao i u slučaju nacionalizma, da dvije strane nemaju dodirnih točaka.

Dok Vučić odbija imati ikakvu koaliciju s radikalnom srbijanskom desnicom, pa ipak je, ili baš zato, premoćno pobijedio na izborima, Karamarko je ušao u savez i s najcrnjom, granično ustaškom desnicom, pa ipak je, ili baš zato, na njima prošao ovako očajno. (Foto: Damir Senčar, Hina)<br> Dok Vučić odbija imati ikakvu koaliciju s radikalnom srbijanskom desnicom, pa ipak je, ili baš zato, premoćno pobijedio na izborima, Karamarko je ušao u savez i s najcrnjom, granično ustaškom desnicom, pa ipak je, ili baš zato, na njima prošao ovako očajno. (Foto: Damir Senčar, Hina)

O da, imaju ih itekako, a glavna je da i jedna i druga prešućuju antifašizam kao jedini koji je jasenovačkim žrtvama mogao dati moralnu i civilizacijsku satisfakciju. Ali i ovdje vidimo već uhodanu hrvatsko-srpsku spregu i onaj isti kišobran koji Karamarko magarećom upornošću stalno iznova otvara nad Vučićevom glavom. U Srbiji je provedena sudska rehabilitacija Draže MIhailovića, a u toku je i ona za notornog kvislinškog zlotvora Milana Nedića, za što je sigurno odgovorna i aktualna srbijanska vlast. Ali, ona se barem formalno drži po strani, a pomaže joj bratski i činjenica što se rehabilitacija NDH u Hrvatskoj događaj na direktni poticaj iz vrhova vlasti.

Osim toga, ovdje kod nas vodi se i rabijatna kampanja i haranga protiv antifašizma i antifašista, štoviše to čini i jednu od glavnih, zapravo i Jasenovac gotovo da je dobio prizvuk pravedne, zaslužene kazne, dok Vučić poziva mlade u Srbiji da srpske jasenovačke žrtve ne budu iskorištene za ikakvu osvetu glavnu  svjetonazorsku okosnicu državne politike. Zbog troga ona i jeste ovako pasatistički uskogrudna i palanačka. U Srbiji toga nema, antifašizam se devalvira izjednačavanjem s četništvom, ali ga se ne izvrgava ruglu i linču kao u Hrvatskoj, a u novije vrijeme uspostavlja se i neka vrsta pomirljive koegzistencije s njim. Zato su nekim beogradskim ulicama vraćena imena po kultnim partizanskim komandatima, a na godišnjicu oslobođenja Beograda pozvani su samo predstavnici NOB-a, ne i Mihailovićevih i drugih četnika.

Sve ovo, jasno, nije samo za kućnu upotrebu, nego i za međunarodnu, zapadnu. Ondje, rekosmo, Vučić vrlo dobro stoji, što doduše treba objasniti i bojaznošću da Srbija ne pobjegne pod rusku kabanicu, ali ne toliko da ne bi ostalo prostora i za ovdje spomenute osobne komparativne prednosti. Vučić je, nesumnjivo, autokratski profiliran političar, što se možda najbolje vidi na medijskoj sceni, gdje je glancanje njegovog lika i djela vrlo, vrlo poželjna osobina. Ali, vidi vraga, Srbija je na svjetskoj rang listi medijskih sloboda dobrih četiri mjesta ispred Hrvatske, znači ispred Hasanbegovića, Kovačića i sličnih stvorova.

I tu opet vidiš razliku koja se može i ovako zoološki opisati. Vučić je vuk, dakle nešto ćudljivo i zazorno, ali vuk koji je sebe napravio potrebnim svijetu, Evropi i Americi. Karamarko, naprotiv, nije potreban nikome osim za daljnje izvlačenje bankarskih i drugih profita iz zemlje. U Srbiju barem jednom godišnje dođe velika inozemna investicija, pa iako nisu sve dobre, a neke su i jako loše, to je bolje od Hrvatske gdje ne dođe ništa. Ako je Vučić vuk, Karamarko je ovca, ovca za šišanje.

h-alter

 

Prvomajska balada

$
0
0

DinarBlago vama koji radite, pa danas ne radite! A nije vezano uz to što je nedjelja. Niste na ovaj datum radili ni prošle godine, a nećete ni sljedeće, ako ste rođeni pod sretnom zvijezdom. Još ako dobivate redovito plaću – prvomajski vam zavidim. Kao i svi oni koji rade a skoro zaboravili kad su dobili zadnju paru za to. Njima je, ipak, teže nego nezaposlenima, jer ovi potonji imaju slobodnog vremena na pretek, ne moraju svaki dan mijenjati garderobu što je ušteda u vodi, struji i deterdžentu. A koliko tek cipele mogu trajati! Danima ih ne moraju obuvati, do obližnjeg marketa čiji gazda vodi računa da uvijek ima kruh i mlijeko na akciji, mogu i u papučama, a skoro pola tople godine i bosi. Pa one jeftine s nenatkrivenog sajamskog štanda umjesto jedne, mogu potrajati pet-šest sezona.

Najproblematičniji smo mi zavidni. Zato za kaznu imamo uspomene.

Nekad davno, prije mnogo godina, već se početkom aprila bezeciralo janje u selu, uz procjenu koliko će dobiti na kilaži do Prvoga maja, dala se kapara i, praznik rada je mogao polaganim dnevnim koracima stizati. Bilo je sigurno da će jadno janješce na sam praznik biti u dvorištu, ne više živo, već spremno za gurmanski užitak. Koliko god to ružno i nepošteno bilo prema njemu. Još sinoć izvaganome, idealna težina, 25-26 kilograma žive vage, najbolje. Za ražanj. Sve crnje od crnjega za janješce, ali, slina curi, želuci se nadimaju, miris ulazi u nosnice.

Nekad davno, zorom razbuđeni, čekali smo prvomajsku budnicu, koračnicu gradskog limenog orkestra, čiji su članovi uglavnom bili vatrogasci. Prolaze kroz dvije-tri glavne varoške ulice, a mi, s periferije, jurišamo na prozore i vrata, zavidimo onima u tim ulicama jer mogu vidjeti svirače. Kroz naš sokak nikad nisu prolazili. U dječjoj glavi pitanje: Zašto ove godine nisu išli drugim ulicama, zašto uvijek istim.

Nekad davno, Uskrse smo itekako obilježavali, i jedan i drugi, takav je uvijek bio običaj, zavarava sebe i sve oko sebe onaj tko kaže da nije smio. Smio je, samo ako je želio, ali, većina nije baš to htjela, nije željela. Tko je mogao nekome zabraniti da ofarba jaja i jede kuhanu šunku? Uvijek je to bila porodična svetkovina, kako i priliči religioznom običaju. Ali, zato smo Prve majeve baš slavili. Onako narodski, nepodijeljeno i neopredijeljeno. Samo što je većina pekla janje, a tko nije bio ljubitelj tog okusa i mirisa, taj se ipak „opredijelio“ – za prasence. Postupak isti, a uvijek je ispadalo dobro, jer smo onda na ovalima razmjenjivali više vrsta pečenog mesa. Nije li nekome iz društva u dvorištu odgovarala vruća janjetina, slobodno je mogao preći u susjedovo dvorište na ohlađenog odojka

Nekad davno, na Prvi maj, oko deset,  počeli su stizati gosti s raznovrsnim kolačima. Iz velikoga grada, k nama u provinciju, svečano odjeveni, kakve trenirke i tenisice. Svi su imali neke trifrtalja rukave ili pulovere kojima su se rukavi lako dizali do laktova, a samo zaradi toga da se pečena janjetina lakše savladava, da borba s krtinom ili obožavanom glavom bude lakša. Ražanj se okretao u dvorištu, jelo se u dvorištu, ostaci neprožvakanoga direktno bacali mačkama, a nesavladane kosti psima. Svi zadovoljni, miris pečene janjetine u prstima navečer su odnosili u grad. Nije im bilo neugodno pred susjedima u liftu zbog tog mirisa. Bio je to simbol prestiža i statusa. Biti pozvan na prvomajsku janjetinu s ražnja! Sav je gradski komšiluk znao kako je bilo savršeno. Drugačije od roštilja na obližnjem izletištu.

Nekad davno, veselje je počinjalo sa Zaimom Imamovićem i vječnom Kavu mi draga ispeci. Nastavljalo sa Safetom Isovićem i Moj zumbule. Negdje u sredini, kad su na red došle makovnjače i štrudle od sira, eto istinske tuge za živim i neživim majkama, čiji je vrhunac bio Nedžad Salković i Ne klepeći nanulama. Onda ljubavna patnja, Himzo Polovina i Emina. A predvečerje se pozdravljalo sa Da zna zora

Nekad davno, prije mnogo godina, kad je bio Prvi maj, od sevdaha se nije moglo zaspati sve do trećega maja. Radni ljudi zato što su se odmarali, plaćeno, dva dana, ako se kako moglo spojiti s vikendom, znalo je to biti i četiri-pet dana. Graditelji su se vraćali u prvu majsku jutarnju šihtu opijeni proljetnim suncem, janjetinom, pivom i hvalisanjem, malo mamurni, ali raspjevani. Pod pobjedničkim zastavama ponosa koje su natkriljivale nebo: Liberté – Égalité –  Fraternité zastavama.

Nekad davno, sjećaš li se … bivši radni druže, sretan ti Prvi maj!

 

 

Viewing all 877 articles
Browse latest View live